Jak nauczyć dzieci dobrych manier - Jennifer L. Scott - ebook

Jak nauczyć dzieci dobrych manier ebook

Jennifer L. Scott

4,5

Opis

Pamiętacie bestsellerowe „Lekcje Madame Chic” Jennifer L. Scott? Od ich publikacji minęło kilka lat, a Jennifer została mamą czwórki dzieci - Arabelli, Georginy, Williama i Thomasa. Macierzyństwo zainspirowało ją do napisania nowego bestsellerowego poradnika.

Dobre maniery bez nudy! Uczymy się, bawiąc. Razem dzieci, rodzice oraz dziadkowie.

Czy da się utrzymać porządek w pokoju dłużej niż przez jeden dzień? Jak się wyrażać, gdy ogarnia nas złość? Co robić, kiedy poznajesz kogoś nowego? A zachowanie przy stole? Dbałość o higienę i zdrowie? Pytań jest wiele, a wszystkie niezwykle ważne.

Zabawa i śmiech łączą pokolenia. Dzieci oraz ich dorośli opiekunowie wspólnie spędzają czas na poznawaniu zasad savoir-vivre’u czytają, piszą listy, śpiewają, rymują, gotują i zajmują się domowymi zwierzętami... I kto powiedział, że dobre maniery to coś trudnego?

Mądre wskazówki, proste objaśnienia zasad kulturalnego zachowania, a także angażujące gry i wyzwania zawarte w tej wyjątkowej książeczce sprawią, że nasze dzieci staną się wdzięczne i radosne, a przy tym będą potrafiły odnaleźć się w każdej sytuacji.

„Dzieciństwo to fascynujący okres. Dzieci wciąż uczą się nowych rzeczy i przeżywają coraz to nowe przygody. Czasami jednak mają pod górkę, bo muszą się dopasować do świata, który rządzi się swoimi prawami. Dzięki tej książeczce dzieci znajdą odpowiedzi na mnóstwo pytań. (...) Będą mogły zastosować je w praktyce, a wtedy na spotkanie z kolejnymi przygodami wyruszą z radością i jeszcze odważniej niż do tej pory.”

Jennifer L. Scott - autorka bestsellerowych poradników na temat stylu życia oraz wychowania dzieci. Prowadzi popularny blog lifestylowy Daily Connoisseur. Z mężem Benem i czwórką dzieci dzieli swój czas między południową Kalifornię i Anglię.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 160

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,5 (2 oceny)
1
1
0
0
0
Sortuj według:
marta819

Nie oderwiesz się od lektury

Brakuje ci pomysłu jak ciekawie i dobrze nauczyć swoje dziecko dobrych manier? TO BIERZ TO W CIEMNO !
00

Popularność
Opieka redakcyjna: DOROTA WIERZBICKA
Redakcja: MARIA ROLA
Redaktor techniczny: ROBERT GĘBUŚ
Korekta: EWA POLAŃSKA, ANNA RUDNICKA, AGNIESZKA STĘPLEWSKA
Projekt graficzny i projekt okładki: ANNE KENADY
Opracowanie graficzne wersji papierowej na podstawie oryginału: PIOTR KOŁODZIEJ
Opracowanie typograficzne okładki na podstawie oryginału: RENATA BROŃKA
Text copyright © 2019 by Jennifer L. Scott Illustrations copyright © 2019 by Clare Owen © Copyright for the Polish translation by Wydawnictwo Literackie, 2021 All rights reserved. No part of this book may be reproduced in any form without written permission from the publisher.
ISBN 978-83-08-07259-2
Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o. ul. Długa 1, 31-147 Kraków tel. (+48 12) 619 27 70 fax. (+48 12) 430 00 96 bezpłatna linia telefoniczna: 800 42 10 40 e-mail: [email protected] Księgarnia internetowa: www.wydawnictwoliterackie.pl
Konwersja: eLitera s.c.

SPRZĄTANIEPOKOJU

Oprócz pozytywnego nastawienia ważne jest też, by poznać odpowiedni system – najlepiej sprzątać według kategorii. Kategorie obejmują rzeczy, które coś łączy – innymi słowy, w danej kategorii znajdują się przedmioty pod jakimś względem podobne. Kiedy podzielisz przedmioty na kategorie, a potem zajmiesz się każdą z nich osobno, uda ci się całkiem sprawnie zaprowadzić porządek w pokoju. Dzielenie rzeczy na kategorie, a potem odkładanie ich na określone miejsca to niezła zabawa, a także dobre ćwiczenie dla mózgu.

- ZADANIE DLA SPECJALISTY OD DOBRYCH MANIER -

SPRZĄTAJ WEDŁUG KATEGORII

Zabierz tę książeczkę do swojego pokoju. Może akurat masz tam porządek, bo niedawno sprzątałeś, a może panuje tam bałagan. To ćwiczenie możesz wykonać w każdej sytuacji. Rozejrzyj się i sprawdź, czy gdzieś nie poniewierają się jakieś przedmioty. Może coś jest nie na swoim miejscu?

Poniższa tabelka pomoże ci podzielić przedmioty na kategorie. Lewa kolumna to lista kategorii, na przykład: książki, ubrania, zabawki, artykuły papierowe i akcesoria do rękodzieła. Prawa kolumna nosi tytuł: „Gdzie odłożyć?”. Tutaj wpisz miejsce przeznaczone na poszczególne przedmioty. Na przykład obok ubrań zapisz: „Brudne ubrania – do kosza na pranie. Czyste – do szuflad albo do szafy”. Bo musisz wiedzieć, że ubrania odkładasz w różne miejsca w zależności od tego, czy jeszcze nadają się do noszenia. Jeśli w prawej kolumnie musisz wpisać więcej niż jedno miejsce – nic nie szkodzi. Na dole tabelki znajdziesz kilka pustych rubryczek. Wpisz w nie dowolne kategorie, jakie przyjdą ci do głowy. A teraz rozejrzyj się po pokoju, podziel rzeczy na kategorie i zdecyduj, gdzie jest ich miejsce.

KATEGORIA

GDZIE ODŁOŻYĆ?

Ubrania

Książki

Zabawki

Artykuły papierowe

Akcesoria do rękodzieła

Porządek w pokoju to nic trudnego.

Grunt to mieć system, drogi kolego.

Jeśli wciąż twierdzisz, że palcem nie kiwniesz,

zacznij od uśmiechu – myśl pozytywnie!

Porządek na co dzień?

Skoro już znasz sekret skutecznego sprzątania (pozytywne myślenie i porządkowanie według kategorii to podstawa), staraj się na co dzień utrzymywać ład w pokoju. Być może wydaje ci się to niemożliwe, ale zapewniam, że przy odrobinie wysiłku każdego dnia zdołasz zapanować nad sytuacją i twój pokój zawsze będzie lśnił czystością. Wciąż możesz się dobrze bawić, budować forty z krzeseł albo wykonywać prace plastyczne, ale po skończonej zabawie sprzątnij pokój, żeby był gotowy na kolejne przygody.

Najlepiej jest wyrobić sobie nawyk sprzątania zaraz po zakończonej pracy lub zabawie. Innymi słowy, zanim przejdziesz do kolejnej czynności, sprzątnij to, czym zajmowałeś się przed chwilą. Często bywa z tym ciężko, szczególnie kiedy już się cieszysz na to, co ma za chwilę nastąpić, ale kiedy regularnie sprzątasz po sobie, znacząco ułatwisz sobie życie, a twój pokój już nigdy nie będzie wyglądał, jakby przeszła przez niego trąba powietrzna!

Każdego wieczoru, zanim pójdziesz spać, rozejrzyj się po pokoju. Jeśli nie było czasu na sprzątanie w ciągu dnia i wkradł się bałagan, poświęć parę minut na doprowadzenie pokoju do porządku.

Miejsce na wszystko

Czy kiedy sprzątasz swój pokój, zdarza ci się natknąć na jakiś przedmiot, z którym nie wiesz co zrobić? Znasz takie powiedzenie: Miejsce na wszystko i wszystko na swoim miejscu? Każda rzecz w twoim pokoju, mała czy duża, powinna mieć swój domek – swoje miejsce. Jeśli za każdym razem zastanawiasz się, gdzie odłożyć dany przedmiot, czas wymyślić dla niego domek. A jeśli zbierze się więcej rzeczy, które nie mają swojego miejsca, czasami może cię kusić, żeby wszystkie te przybłędy po prostu wepchnąć pod łóżko. Choć niewątpliwie jest to najłatwiejszy sposób na pozbycie się bałaganu, niestety nie rozwiązuje on problemu na dłuższą metę. Kiedy każda kategoria ma przypisane miejsce (na przykład wszystkie artykuły papierowe chowasz do biurka, flamastry do puszki, a książki na regał), sprzątanie będzie o wiele łatwiejsze.

Każda rzecz, nawet niewielka,

musi kącik mieć dla siebie.

Odłóż kredki do pudełka,

łatwo znajdziesz je w potrzebie.

Misia posadź na półeczce,

niech nie leży na podłodze.

Jakiś kącik znajdź laleczce,

by nie zgubić jej po drodze.

- ZADANIE DLA SPECJALISTY OD DOBRYCH MANIER -

MIEJSCE NA WSZYSTKO

Skoro jesteś już ekspertem w znajdowaniu miejsca dla wszystkich swoich skarbów, podejmij wyzwanie i sprawdź zdobyte dotąd umiejętności. Niech ktoś z rodziny wejdzie do twojego pokoju i zabierze pięć dowolnych przedmiotów. Mogą to być na przykład piżama, książka, zabawka, flamaster i kolorowanka. Teraz czas na sztafetę, ale biegać będziesz tylko ty! Zabrane rzeczy ktoś z rodziny zostawi pod drzwiami twojego pokoju, następnie włączy stoper, a ty chwyć jeden z przedmiotów i jak najszybciej odłóż go na miejsce. Następnie wróć po kolejną rzecz. To zadanie na czas – spróbuj pobić własny rekord! Potem możecie się zamienić i to ty będziesz pilnować stopera, podczas gdy ktoś z domowników będzie układać przedmioty ze swojego pokoju.

- WSKAZÓWKA DLA SPECJALISTY OD DOBRYCH MANIER -

WYJMUJESZ – ODŁÓŻNA MIEJSCE

Mam dla ciebie małą wskazówkę, która pomoże ci ograniczyć bałagan w domu. Zawsze pamiętaj, by schować to, co wyjąłeś. Dokończ wykonywanie czynności: jeśli otwierasz szufladę albo szafkę, zamknij ją. Jeśli odsuwasz krzesło, zasuń je z powrotem. Jeśli otwierasz drzwi, pamiętaj, by je za sobą zamknąć. Jeśli wyjmujesz zabawkę, odłóż ją na miejsce. Jeśli wyjmujesz coś z lodówki, odłóż to z powrotem. A jeśli korzystasz z nożyczek, schowaj je do szuflady. Nie zostawiaj po sobie nieporządku. Dokończ jedną czynność, zanim przejdziesz do następnej.

BAW SIĘ PRZY SPRZĄTANIU – USTAW STOPER

Podczas sprzątania pomocny może się okazać stoper. Jeśli masz klepsydrę, możesz jej użyć, ale równie dobrze sprawdzi się zwykły kuchenny minutnik. Jeśli jednak nie masz ani jednego, ani drugiego, możesz włączyć dwie ulubione piosenki. Na początek ustaw stoper na pięć minut. Kiedy naciśniesz „start” (albo włączysz muzykę), bierz się żwawo do roboty. Zobaczysz, jak szybko minie ci ten czas, ale też jak wiele uda ci się zrobić w zaledwie pięć minut! Pobijaj własne rekordy i sprawdzaj, czy zdążysz wszystko posprzątać, zanim stoper włączy sygnał. Jeśli zostanie ci trochę czasu, na koniec możesz wykonać triumfalny taniec albo też nie przerywać pracy i posprzątać coś jeszcze (na przykład odkurzyć kolekcję ulubionych samochodzików).

Zrób to sam – przydatne sztuczki

Nie masz gdzie schować kredek? Albo nie wiesz, co zrobić z małymi zabawkami, które jak na złość wszędzie się poniewierają? Dając drugie życie niektórym przedmiotom codziennego użytku, możesz stworzyć oryginalne pojemniki na drobiazgi. Oto kilka pomysłów:

Oklej okrągłą puszkę po kawie papierem i pomaluj według własnego pomysłu. Kiedy farba wyschnie, twój pojemnik na kredki i flamastry będzie gotowy do użycia.

Oklej pudełko po butach jakimś ładnym materiałem. Tak samo ozdób wieczko, jeśli będzie potrzebne. W tak przygotowanej szkatułce możesz trzymać klocki Lego, pieczątki, a nawet karty do gry.

Puszka po herbacie sprawdzi się doskonale jako pojemnik na koraliki i inne miniaturowe przedmioty.

- W ŚWIETLE JUPITERÓW -

PAUL CÉZANNE

Francuski malarz postimpresjonistyczny Paul Cézanne (1839–1906) jest znany między innymi z obrazów przedstawiających martwą naturę. Jego dzieło Martwa natura z jabłkami i pomarańczami przedstawia misę owoców, dzbanek i niedbale ułożoną serwetę na tle udrapowanej zasłony. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego artysty, który malował także portrety i krajobrazy, oraz jego szczególnego stylu, przejdź się do biblioteki i znajdź kilka albumów lub książek o sztuce.

- ZADANIE DLA SPECJALISTY OD DOBRYCH MANIER -

ODDAJ TO, CZEGO JUŻ NIE POTRZEBUJESZ

Tym razem to ty jesteś szefem! Weź tyle worków (mogą być na śmieci), ilu jest członków twojej rodziny. Zbierz wszystkich w salonie i każdemu wręcz worek. Następnie poproś, żeby wszyscy postarali się znaleźć wśród swoich rzeczy przedmioty, które chcieliby oddać potrzebującym. Kiedy skończycie, zanieście to, co udało się pozbierać, do jednej z fundacji lub organizacji dobroczynnych. Książki, do których nie będziecie już wracać, możecie podarować lokalnej bibliotece. Jeśli twoje rodzeństwo nie zechce rozstać się ze swoimi skarbami, przypomnij, że dając coś od siebie, sprawią komuś wielką radość! Do worków możecie włożyć ubrania i buty, z których wyrośliście, zabawki, którymi już się nie bawicie. Sięgnij po wypróbowany już sposób i włącz stoper. Dajcie sobie piętnaście lub dwadzieścia minut – zwykle tyle czasu wystarcza. Upewnij się, że zasady są dla wszystkich zrozumiałe, i ruszajcie do pracy. Pamiętaj – w tym zadaniu to ty jesteś szefem!

- ZADANIE DLA SPECJALISTY OD DOBRYCH MANIER -

MARTWA NATURA Z BAŁAGANEMI CZYSTYM POKOJEM

Tym razem możesz stworzyć własne dzieło, a nawet dwa: uwiecznij swój pokój przed sprzątaniem i po nim. Wiesz, co to jest martwa natura? W sztuce w ten sposób określa się obraz, który przedstawia najczęściej niewielkie, nieożywione przedmioty. Na takich obrazach zwykle namalowane są rzeczy codziennego użytku, nic fantazyjnego: może to być stół kuchenny lub wazon z kwiatami w jadalni. Praca nad martwą naturą jest ciekawym wyzwaniem: można udoskonalić swoje umiejętności, próbując jak najwierniej odwzorować poszczególne przedmioty.

Tym razem martwą naturą będzie twój pokój, ale to nie wszystko – postaraj się narysować lub namalować dwie jego wersje: przed sprzątaniem i po nim. Za pierwszym razem namaluj obraz, kiedy w pokoju będzie panował bałagan. Wyjmij przybory do rysowania lub malowania i usiądź w miejscu, z którego masz dobry widok na cały pokój. Możesz wybrać dowolną technikę: ołówek, kredki, pastele, flamastry lub farby. Do tego celu najlepszy będzie duży arkusz z bloku rysunkowego.

Pionową kreską podziel arkusz na dwie równe części. Po lewej stronie pokażesz pokój przed sprzątaniem. Postaraj się uwzględnić jak najwięcej szczegółów: porozrzucane ubrania, leżące na ziemi zabawki i niepościelone łóżko. Wszystko. Potem ustaw stoper na piętnaście minut i posprzątaj. Spróbuj zaprowadzić w pokoju idealny porządek. Niech wszystko znajdzie swój kącik. Kiedy skończysz, usiądź w tym samym miejscu co poprzednio i po prawej stronie kartki przedstaw posprzątany pokój z tej samej perspektywy.

Potraktuj to zadanie jak zabawę. Kiedy twoje dzieło będzie gotowe, możesz je powiesić na ścianie jako inspirację i przypomnienie, żeby twój pokój zawsze wyglądał tak jak po prawej stronie rysunku.

Kiedy dzielisz pokój z rodzeństwem

Skoro wiesz już prawie wszystko o utrzymywaniu porządku w pokoju, na pewno zechcesz stosować te zasady w praktyce. A jeśli dzielisz pokój z bratem lub siostrą? W takim wypadku właściwie masz nawet lepiej, bo kiedy przychodzi do sprzątania, cztery ręce poradzą sobie szybciej niż dwie. Wspólne sprzątanie pokoju zwykle idzie sprawniej!

Mimo że wspólny pokój czasami oznacza dwa razy większy bałagan, razem z bratem lub siostrą możecie zadbać o to, żeby na bieżąco utrzymywać porządek w swoich rzeczach. Podziel się z rodzeństwem sekretem skutecznego sprzątania według kategorii i spróbujcie zrobić sobie z tego zabawę – sprzątanie na czas. W ten sposób codzienne porządki wejdą wam w nawyk i staną się okazją do wspólnej zabawy.

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki