Wydawca: Świat Książki Kategoria: Kryminał Język: polski

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 25000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku (w tym Kindle) kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 660 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB kup za 1 zł
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Interior - Lisa See

Intrygujący portret chińskiego społeczeństwa, w którym nic nie jest takie, jak się początkowo wydaje. Pasjonująca opowieść o chciwości, korupcji, desperacji i… miłości wystawionej na ciężką próbę.

David Stark otwiera kancelarię prawniczą w Pekinie, a jego ukochaną, Liu Hulan, dawna przyjaciółka prosi o pomoc w zbadaniu przyczyn tajemniczej śmierci swojej córki. Dziewczyna pracowała w fabryce zabawek, która wkrótce ma zostać sprzedana nowemu klientowi Starka, firmie Tartan Incorporated.

Mimo protestów Davida Hulan wybiera się do położonej w głębi Chin wioski Da Shui. W czasie śledztwa mnożą się wątpliwości i podejrzenia o przestępstwa popełnione przez Tartan Incorporated. Stark i Hulan stają po przeciwnej stronie barykady: jedno z nich usiłuje znaleźć winnego i schwytać mordercę, podczas gdy drugie czuje się zobowiązane, by chronić interesy klienta. Oboje poznają uniwersalne prawdy na temat dobra i zła i nauczą się balansować na cienkiej granicy, która je od siebie oddziela.

Lisa See uczyniła dla Pekinu to, co sir Arthur Conan Doyle zrobił dla Londynu przełomu wieków, a Dashiell Hammett dla San Francisco lat dwudziestych minionego wieku: pokazała czytelnikom jego najbardziej mroczną i fascynującą stronę.

„Washington Post”

Opinie o ebooku Interior - Lisa See

Fragment ebooka Interior - Lisa See

Tytuł oryginału THE INTERIOR

WydawcaGrażyna Smosna

Redaktor prowadzącyKatarzyna Krawczyk

RedakcjaAnna Jutta-Walenko

KorektaHalina Ruszkiewicz Marianna Filipkowska

Copyright © 2002 by Lisa See. By arrangement with the author. All rights reserved Copyright © for the Polish translation by Anna Dobrzańska-Gadowska 2015 Yesterday Once More by John Bettis and Richard Carpenter © 1973 Almo Music Corp. and Hammer & Nails Music (ASCAP). All rights reserved. Used by permission. Warner Bros. Publications U.S. Inc., Miami, FL 33014.

Wszystkie postaci w tej książce, wyjąwszy historyczne, są fikcyjne. Jakiekolwiek podobieństwo do osób rzeczywistych – żyjących czy zmarłych – jest całkowicie przypadkowe.

Świat Książki Warszawa 2015

Świat Książki Sp. z o.o. 02-103 Warszawa, ul. Hankiewicza 2

Księgarnia internetowa: swiatksiazki.pl

Łamanie Akces, Warszawa

Dystrybucja Firma Księgarska Olesiejuk sp. z o.o., sp. j. 05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 91 e-mail: hurt@olesiejuk.pl tel. 22 733 50 10www.olesiejuk.pl

Mojej matce, która nauczyła mnie wiele

Prolog

Zanosiło się na jeden z najgorętszych dni długiego lata w centralnej części Chin. Tu upał, w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza, wypalał ziemię i wszystko, co na niej rosło, więc zanim Ling Suchee dotarła do skrawka gruntu, na którym hodowała warzywa na użytek domowy, ubranie zdążyło całkiem przykleić jej się do ciała. Suchee wybrała jedną rzepę oraz dwie zielone cebule i ostrożnie wyciągnęła je z czerwonej ziemi. Wyprostowała się i rozejrzała dookoła. Nad rozciągającymi się przed nią polami wibrowały fale rozgrzanego powietrza. W okolicy nie było żadnych drzew, w których cieniu można byłoby się schronić.

Gdzie podziała się jej córka?

Suchee spojrzała na ulepiony z kamieni i ziemi mur, odgradzający chlew od pól. Poprzedniej nocy widziała Miaoshan, która stała przy nim z taką miną, jakby skrywał jakąś tajemnicę, lecz teraz dziewczyny tam nie było, więc Suchee wróciła do domu. Rozkroiła dwie bułki, wetknęła do każdej cebulę i kawałek rzepy i mocno je ścisnęła. Uznała, że czekanie na Miaoshan nie ma większego sensu, i z przyjemnością przełknęła pierwszy kęs aromatycznego śniadania. Miaoshan poszła pewnie do swego narzeczonego, Tsai Binga. Wieczorem długo rozmawiali, a dziś rano najprawdopodobniej spotkali się znowu, aby zaplanować najbliższą przyszłość. Suchee znowu ugryzła kawałek bułki i spróbowała zepchnąć w głąb podświadomości zażenowanie z powodu ciąży córki, świadoma, że powinna skupić się nie na uczuciu wstydu, lecz na czekającej ich wszystkich radości. Mieli przecież przed sobą ślub. I narodziny dziecka. I wszystko to bardzo niedługo.

Niełatwo było jej jednak odegnać strach. Przez całą noc nawiedzały ją niepokojące, dziwne sny i teraz, spocona nie tylko z powodu upału, ale i dręczącego ją lęku, przypomniała sobie stare porzekadło: piętnaście wiader wody ze studni – siedem wyciągniętych na górę, osiem opuszczonych na dół. W nocy straciła więcej wiader snu, niż zyskała. Szybko otrząsnęła się z nieprzyjemnych wspomnień, zgarnęła ze stołu okruchy, wyniosła je na zewnątrz i rozsypała na ziemi, dla kurcząt. Poszła na tył swojego małego, złożonego z jednej izby domku, w myśli ostro karcąc się za to, że pozwoliła nocnym marom przeistoczyć się w zmartwienia na jawie. Rozejrzała się dookoła, ogarniając wzrokiem cały swój majątek. Trzy kurczęta z przodu, sześć kaczek z tyłu, wszystkie zdrowe, wszystkie na miejscu. Świnia także… Ale gdzie ta dziewczyna?

Znowu potoczyła wzrokiem po polach, tym razem zatrzymując spojrzenie na wybielałym z upału niebie. Było bezchmurne, więc nic nie wskazywało na to, aby deszcz miał przynieść ulgę po gorącym dniu. I tak powinno być. Większość chłopów potrafiła przewidzieć nadejście burzy, i na szczęście, bo wtedy deszcz lał się z nieba strumieniami po całych dniach, praktycznie bez końca, czasami zmywając z ziemi wszystkie zbiory, gospodarstwa, a nawet całe wioski. Czy ten dzień mógł przynieść piaskową burzę? Piaskowe burze dość często zdarzały się wiosną; Suchee i Miaoshan wiele razy patrzyły, jak wicher podrywa ziemię i przenosi ją w zupełnie inne miejsce, czasami bardzo daleko. Czy może właśnie tego obawiała się od samego rana? Jakiejś tragedii, która miała nadejść nietypowo dla tej pory roku i zniszczyć wszystkie zbiory? Suchee podniosła rękę do czoła, aby osłonić oczy przed blaskiem słońca, i znowu niespokojnie zerknęła w niebo, wciąż tak samo błękitne i czyste.

Ruszyła w stronę szopy, z uporczywym poczuciem, że coś jest nie tak. Dostrzegła oparte o glinianą ścianę narzędzia. Ktoś je przestawił. Suchee nie była tak głupia i tępa jak najubożsi, bosonodzy chłopi, umiała więc zadbać o swoje narzędzia. To dzięki nim ona i jej córka żyły i były w stanie zarobić na chleb. Czy to Miaoshan je przestawiła? Niemożliwe, bo matka nauczyła córkę, jak ważne są porządek i czystość.

Nagle Suchee zorientowała się, że nie ma drabiny. Jacyś bandyci musieli przyjść w nocy na podwórko i ją ukraść! A skoro zabrali drabinę, to może i wołu?!

Suchee podbiegła do drzwi szopy, podniosła skobel i otwarła je mocnym pchnięciem. Zanim jej oczy zdołały przywyknąć do panującego w środku półmroku, weszła i natychmiast się przewróciła. Wydała cichy okrzyk i spróbowała usiąść, odkryła jednak, że zahaczyła o szczeble drabiny. W końcu uwolniła się i usiadła, rozcierając najpierw łydkę, a potem łokieć. Nie miała pojęcia, skąd drabina wzięła się właśnie tutaj, tuż za drzwiami szopy, w miejscu, gdzie każdy mógł się o nią potknąć.

Usiłując przeniknąć wzrokiem ciemność, ujrzała dwie stopy, powoli kołyszące się na wysokości jej oczu. Z narastającym strachem zadarła głowę, ogarniając spojrzeniem najpierw kolana, potem uda, biodra, tors i wreszcie szyję i twarz swojej córki. Widok przekrzywionej pod nieludzkim kątem głowy Miaoshan sprawił, że w gardle Suchee zaczął wzbierać okropny krzyk. Część naszyjnika ze sznura wpiła się głęboko w obrzmiałe ciało, drugi koniec przerzucony był przez surową belkę pod sufitem i mocno zawiązany. Język Miaoshan, fioletowy i obrzydliwie opuchnięty, wywalał się z ust, oczy były rozpaczliwie wybałuszone, zupełnie jakby ktoś starał się wypchnąć je od środka, szeroko otwarte, przekrwione, niewidzące.

– Nieeeee… – jęknęła Suchee, patrząc, jak jedna z much, które już krążyły wokół głowy jej córki, oderwała się od zwartego obłoku, zanurkowała i przysiadła w kąciku na zawsze znieruchomiałego prawego oka dziewczyny.

Suchee próbowała poderwać się na nogi, ale znowu zahaczyła o szczeble drabiny. Z trudem odzyskała równowagę i przypadła do córki. Szeroko rozłożyła silne ramiona, objęła nimi uda Miaoshan i uniosła jej ciało, aby zdjąć ciężar z jej szyi. Stojąc tak, z głową przyciśniętą do małego, twardego wzgórka brzucha córki, zrozumiała, że jest już za późno na ratunek. Miaoshan nie żyła, podobnie jak spoczywające w jej ciele dziecko, wnuk Suchee.

Trzy pokolenia tkwiły tak razem, zupełnie nieruchomo i bardzo długo. W końcu Suchee puściła nogi córki i wyszła na zewnątrz po sierp, przepełniona uczuciem pustki, która sięgała aż za odległy horyzont.

Te pierwsze chwile po znalezieniu Miaoshan na zawsze utrwaliły się w umyśle Suchee w postaci obrazów: zapamiętała, jak odcinała ciało i układała je na klepisku w szopie, jak biegła miedzą do najbliższych sąsiadów. Rodzina Tsai – matka, ojciec i syn jedynak – już pracowali: zgięci wpół wyrywali chwasty spomiędzy roślin. Na dźwięk krzyków Suchee wszyscy troje unieśli głowy, prawie jak niewielkie stadko jeleni wystraszonych pojawieniem się drapieżnika. Zaraz potem także uderzyli w krzyk i popędzili w stronę gospodarstwa rodziny Ling.

Znalazłszy się w krytycznej sytuacji, Tsai Bing, narzeczony Miaoshan, wreszcie poszedł po rozum do głowy. Wołając, że zaraz wróci, pognał czerwoną dróżką, która prowadziła najpierw do drogi głównej, a potem dalej, do miasteczka Da Shui. Po godzinie rzeczywiście wrócił, z milicjantami z lokalnego Biura Bezpieczeństwa Publicznego. Część sąsiadów zgromadziła się już na podwórku, aby obserwować rozgrywającą się na ich oczach tragedię. Dowódca funkcjonariuszy oficjalnie przedstawił się jako kapitan Woo, chociaż wszyscy obecni znali go praktycznie od urodzenia. Zdecydowanym tonem polecił sąsiadom Suchee, aby wrócili do swoich domów. Powoli, szurając stopami, zaczęli opuszczać podwórko. Kilka osób wymamrotało kondolencje. Tang Dan, najzamożniejszy w okolicy, przystanął przed Suchee.

– Ogromnie nam przykro, Ling Taitai – oświadczył uroczyście. – Gdybyś czegoś potrzebowała, przyjdź do mnie, pamiętaj! Postaram się udzielić ci każdej możliwej pomocy.

Potem on także odszedł i na podwórku pozostali tylko milicjanci, Suchee oraz rodzina Tsai.

– Ciociu Tsai, wujku Tsai – uprzejmie odezwał się Woo. – Na pewno macie dużo pracy. My wszystkim się tu zajmiemy. A ty, Tsai Bing, pomóż rodzicom! Jeżeli będziesz nam potrzebny, przyjdziemy po ciebie.

Pani Tsai rzuciła pytające spojrzenie Suchee i kapitanowi Woo, niepewna, co robić. Niezależnie od jej wątpliwości wszyscy wiedzieli jedno – Tsai mieli zbyt małe znaczenie, aby sprzeciwić się poleceniu milicjanta. Po chwili cała trójka odeszła bez słowa, tylko Tsai Bing od czasu do czasu oglądał się przez ramię.

Za każdym razem, gdy się oglądał, przed oczami Suchee stawały obrazy młodej pary. Przypominała sobie, jak Miaoshan i Tsai Bing lubili spacerować po wysoko wysklepionych miedzach rozgraniczających pola, słyszała wciąż ich dźwięczący w powietrzu śmiech, tak miły w pierwszych tygodniach wiosny. Ostatnio oboje wyglądali na szczęśliwych jak małe dzieci, nie tak ostrożnych i speszonych jak w początkowym okresie narzeczeństwa.

Tsai Bing zniknął, a Suchee w milczeniu przyglądała się, jak milicjanci, mokrzy od potu, w wygniecionych mundurach khaki, chodzili po szopie i szorstkimi paluchami dotykali obrzmiałej i sinej szyi Miaoshan. Gdy powiedzieli, że samobójstwo to straszna rzecz, twardo oświadczyła, że bardzo się mylą, bo Miaoshan nigdy nie porwałaby się na własne życie, a już z pewnością nie była na tyle głupia, aby zabić się bez powodu. Powtarzała to raz po raz, lecz oni nie chcieli jej słuchać.

– Ach, te dziewczyny! – westchnął kapitan Woo. – Miewają tak zmienne nastroje! A Miaoshan… Cóż, znałem ją od dziecka i wiem, że była mocno narwana. Nigdy nie potrafiłaś nad nią zapanować!

Później milicjanci schowali notatniki i wsiedli do samochodów. Zanim odjechali ubitą czerwoną drogą, kapitan Woo opuścił szybę. Nie był całkowicie niezdolny do współczucia.

– Ling Taitai, nie muszę ci chyba mówić, że mamy upał! – zawołał uprzejmie. – Nie ma czasu do stracenia, trzeba jak najszybciej zająć się Miaoshan! Wracamy do miasteczka. Chcesz może pojechać z nami?

Jednak Suchee potrząsnęła głową. Wróciła do szopy, usiadła obok ciała córki i delikatnie wzięła je w ramiona. Zajrzała w pozbawioną życia twarz Miaoshan i pomyślała o jej uporze. Jako troskliwa matka, powinna była dawno temu nakłonić Miaoshan do poślubienia Tsai Binga, ale dziewczyna ciągle stawiała opór. „Aranżowane małżeństwa są takie staroświeckie! – mówiła. – Poza tym ja wcale nie kocham Tsai Binga! Zawsze traktowałam go jak brata”.

Mimo to obie matki ostatecznie postawiły na swoim i dwa lata wcześniej strony ustaliły cenę narzeczonej, chociaż dzieci nie osiągnęły jeszcze wieku zezwalającego na podpisanie aktu małżeństwa.

Jednak nawet i po zaręczynach Miaoshan nadal błagała matkę, aby ta pozwoliła jej podjąć pracę w nowej amerykańskiej fabryce zabawek, niedawno otwartej w okolicy. „Jako robotnica więcej zarobię i nie będę dla ciebie takim ciężarem” – powtarzała. Była to tylko częściowa prawda. Miaoshan faktycznie zarobiłaby w fabryce więcej pieniędzy, ale Suchee zawsze potrzebowała jej pomocy przy nawadnianiu ziemi i uprawie roślin. Miaoshan obstawała przy swoim z uporem, którym wykazywała się od trzeciego roku życia, w okresie gdy wszystkie chińskie dzieci zaczynają demonstrować swoją prawdziwą osobowość. „Nasz miejscowy imbir nie jest dość ostry dla Miaoshan” – często mawiali sąsiedzi. Chodziło im o to, że dziewczyna zawsze szuka tego, czego nie ma, i uważa, że za linią horyzontu życie jest inne, na pewno lepsze. Kiedy więc Miaoshan wciąż powtarzała swoją prośbę, Suchee, mimo świadomości, że rezygnuje z jej pomocy i towarzystwa, pozwoliła córce opuścić dom sześć miesięcy wcześniej, w najmroczniejszym zimowym miesiącu. Teraz wiedziała już, że nigdy, nigdy, nigdy nie powinna była do tego dopuścić.

Gdy Miaoshan przyjechała do domu z pierwszą wizytą, była kompletnie odmieniona. Pod starą kurtką miała na sobie kupiony w sklepie sweter oraz amerykańskie nu zai ku, „kowbojskie spodnie”, lecz prawdziwego wstrząsu Suchee doznała na widok jej twarzy. Wcześniej Miaoshan zawsze uważana była za dziewczynę bardzo przeciętnej urody; kiedy inne matki ujrzały ją po narodzinach, zgodnie pokręciły głowami ze współczuciem i właśnie dlatego Suchee odetchnęła z ulgą, gdy matka Tsai Binga przysłała do niej swatkę. Jednak po powrocie z fabryki kości policzkowe Miaoshan, zwykle zbyt wystające i blade w porównaniu z idealnie okrągłymi twarzami dziewcząt z sąsiedztwa, pociągnięte były warstwą różu, jej wargi lśniły rubinową czerwienią, a powieki wydawały się ociężałe od ciemnoszarego cienia. Dziewczyna wyglądała jak sławna gwiazda filmowa Gong Li, więcej, jak amerykańska gwiazda filmowa. Teraz Suchee pomyślała, że nawet po śmierci jej córka wygląda pięknie, zachodnio i najzupełniej obco.

Przy okazji następnych wizyt Miaoshan Suchee coraz bardziej niepokoiły zachodzące w niej zmiany. W czasie swego ostatniego pobytu w domu córka powiedziała coś, co sprawiło, że Suchee poczuła ogarniające ją od środka zimno. Miaoshan opowiadała jej o spotkaniu w fabryce, w którym uczestniczyła część pozostałych dziewcząt. „Właściwa informacja jest lepsza niż pocisk – oświadczyła. – Jeśli ją masz, nie możesz przegrać, a bez niej nie masz szans na przeżycie”. Potem roześmiała się lekko i zmieniła temat, ale wspomnienie tamtych słów pozostało w głowie Suchee, ponieważ doskonale pamiętała, jak wiele lat wcześniej ludzie, którzy recytowali podobne hasła, zostali surowo ukarani. A teraz Miaoshan została… została unicestwiona.

Odgarnęła włosy z twarzy Miaoshan. Upał wnikał w skórę dziewczyny, zamiast ją opuszczać. Kapitan Woo miał rację. Suchee nie mogła pozwolić, aby jej córka zgniła tutaj, w gorącym powietrzu lata. Suchee odsunęła rozpacz na bok, przykryła chłodem postanowienie, które rosło w niej jak nasionko po pierwszym wiosennym deszczu, i zajęła się planowaniem pogrzebu córki. Była ubogą kobietą, to prawda, była jednak także wdową i w ciągu dziesięciu lat, które upłynęły od śmierci męża, starała się oszczędzać, nieodmiennie przekonana, że przyszłość jest niepewna. Człowiek nigdy nie jest w stanie przewidzieć, kiedy nadejdzie czas suszy, choroby, politycznych zmian albo pogrzebu.

Ostrożnie ułożyła ciało Miaoshan na ziemi, wstała, przez chwilę wpatrywała się w nieruchomą postać, po czym wyszła na zewnątrz po łopatę. Ruszyła trasą, którą postarała się dobrze zapamiętać, odnalazła właściwe miejsce i kopała, dopóki ostrze łopaty nie uderzyło w metalową skrzynkę z oszczędnościami i ważnymi dokumentami. Kiedy wyjęła pieniądze i znowu zakopała skrzynkę, była spocona i brudna, nie wróciła jednak do domu, żeby przynajmniej obmyć twarz wodą albo zmyć kurz z ramion i nóg. Odłożyła tylko łopatę na miejsce i piaszczystą drogą ruszyła prosto do miasteczka.

Najpierw zatrzymała się u lokalnego specjalisty od feng shui. Wróż obiecał jej, że zgodnie z odwiecznym zwyczajem zbada atrybuty feng shui, wiatr i wodę, aby określić miejsce pochówku najbardziej odpowiednie dla nowego ducha. W tym celu powinien także zajrzeć do horoskopu Miaoshan i wziąć pod uwagę polityczne korzenie jej rodziców, a następnie udać się na cmentarz i zasięgnąć rady już mieszkających tam duchów. Wyjaśnił to wszystko Suchee, lecz gdy kobieta wsunęła mu do ręki zwitek banknotów, wyraźnie grubszy od tych, które zazwyczaj otrzymywał, szybko podjął decyzję. Miaoshan miała zostać pochowana na lekkim wzniesieniu na cmentarzu, w miejscu, gdzie przez całą wieczność będzie mogła cieszyć się ciepłem południa.

Suchee wyszła i pośpiesznie zajęła się pozostałymi sprawami. Jakże trudno było jej teraz kroczyć główną ulicą miasteczka. Wszędzie widziała znajome twarze – kobietę, która sprzedawała talerze zdobione emaliowanymi kwiatami w wesołych barwach, mężczyznę, który napełniał metalowe pojemniki naftą do latarni, starca, który naprawiał rowery. W miasteczku Da Shui nowiny roznosiły się bardzo szybko. Kiedy Suchee mijała tych ludzi, ich twarze powlekały się mrokiem smutku i współczucia, lecz ona w ogóle tego nie zauważała.

Przez jej głowę znowu przemykały obrazy z życia Miaoshan. Widziała raczkujące niemowlę w podartych porteczkach, dziewczynkę w wypłowiałym niebieskim pikowanym kubraczku, która pilnie ćwiczyła pisanie chińskich ideogramów i powtarzała angielski, wreszcie młodą kobietę, która ostatnio sprawiała wrażenie zupełnie obcej. „Pewnego dnia zarobię tyle pieniędzy, że wyjedziemy stąd – mówiła często z tak wielkim przekonaniem, że Suchee w końcu zaczęła jej wierzyć. – Pojedziemy do Shenzhenu, może nawet do Ameryki”. Suchee szarpnęła swoje włosy, usiłując przegnać ducha córki. Jak to mogło się stać? – krzyknęła bez słów.

W sklepie ogólnoprzemysłowym kupiła papier w różnych kolorach, żeby wieczorem pociąć go na ofiary, które trzeba spalić przy grobie. W ten sposób Miaoshan, tak uboga za życia, przejdzie na tamten świat wyposażona w ubrania, samochód, dom, przyjaciół. Aby odwrócić uwagę Głodnych Duchów od pogrzebowych rzeczy Miaoshan, Suchee miała ugotować ryż, który należało rzucać w płomienie ogniska. Gdy ogień zgaśnie, jej córka naprawdę odejdzie na zawsze.

Suchee czekało jeszcze jedno zadanie – musiała kupić trumnę. Właściciel zakładu pogrzebowego, Wang, doskonale wiedząc, że Suchee jest prawie tak biedna jak on, zaproponował kremację zwłok, lecz ona potrząsnęła głową.

– Chcę kupić trumnę, i to porządną – oznajmiła.

– Mogę zrobić dla ciebie coś ładnego – powiedział Wang. – Widzisz tamto drewno? Doskonale nadaje się na trumnę.

Jednak kiedy Suchee przesunęła palcami po szorstkiej desce, zdecydowanie pokręciła głową. Rozglądała się dookoła, dopóki jej oczy nie spoczęły na polakierowanej na szkarłat trumnie z ręcznie wykonanymi okuciami.

– Chcę tamtą. – Wskazała ją palcem. – Tamta będzie dobra dla Miaoshan!

– Och, ona jest za droga! Mój siostrzeniec kupił ją w Pekinie i przysłał tutaj. W pierwszej chwili pomyślałem, że zbankrutuję przez tego chłopaka! Taka trumna nadaje się dla jakiegoś Czerwonego Księcia, nie dla kogoś z naszego ubogiego miasteczka, ale teraz… – Mężczyzna potarł podbródek. – Ale teraz nasze miasteczko nie jest już takie znowu ubogie. Trzymam ją dla jednego ze starszych gminy. Wszyscy oni są starzy i nie będą przecież żyć wiecznie…

Jednak Suchee w ogóle go nie słuchała. Przeszła przez małe, duszne pomieszczenie i położyła dłonie na szkarłatnej pokrywie trumny. Po chwili odwróciła się.

– Wezmę ją – powiedziała.

I zanim Wang zdążył dać wyraz swoim wątpliwościom, wyjęła z kieszeni plik starych banknotów i zaczęła je liczyć. Nie zamierzała się targować, chociaż w innej sytuacji pewnie walczyłaby o obniżenie ceny, a Wang okazał się na tyle uczciwy, że nie próbował jej naciągnąć i przyjął proponowaną sumę, z solidnym zyskiem, rzecz jasna. Pomyślał, że skoro taka uboga chłopka jak Ling Suchee chce kupić tak wspaniałą trumnę dla nic nieznaczącej córki, to może siostrzeniec powinien podesłać mu więcej takich, luksusowych, lakierowanych i budzących głęboki zachwyt.

Załatwiwszy sprawę z Wangiem, Suchee wyszła prosto na ostre słońce. Jej determinacja rosła z każdym krokiem. Postanowiła zmusić kapitana Woo, aby jej wysłuchał. Przeszła na drugą stronę ulicy do budynku, w którym mieściło się Biuro Bezpieczeństwa Publicznego, i zaczekała, aż sekretarka wejdzie do jednego z pokojów, aby porozmawiać z kapitanem. Po chwili kobieta znowu do niej wyszła, z malującą się na twarzy wyraźną dezaprobatą.

– Kapitan jest zajęty – oświadczyła. – Mówi, że powinnaś wrócić do domu i zachować się jak prawdziwa matka. Masz przecież obowiązki, prawda? Powinnaś zająć się córką. – Głos kobiety złagodniał, ale tylko odrobinę. – Musisz zrobić przy niej tyle rzeczy, idź już.

– Ale ja muszę mu powiedzieć…

Sekretarka znowu zesztywniała.

– Twoja sprawa jest już załatwiona, kapitan Woo właśnie skończył pisać raport.

– Jak to? Kapitan Woo nikogo przecież nie przesłuchał, nie zapytał mnie nawet, czy Miaoshan miała jakichś wrogów! Nasze miasteczko jest małe, to prawda, ale obie wiemy, że drzemie tu wiele sekretów! Dlaczego kapitan w ogóle nie pyta o te tajemnice?

– Dotyczące sprawy dokumenty są skompletowane – oznajmiła sekretarka, nawet nie starając się odpowiedzieć na pytania Suchee. – Nie ściągaj na siebie kłopotów – dorzuciła po chwili.

Suchee pochyliła głowę, popatrzyła na stwardniałe stopy i spróbowała przyjąć do wiadomości to, co usłyszała.

– Idź już! – ostrzej powtórzyła sekretarka. – Przykro nam z powodu twojej straty, ale musisz już iść. Jeśli nie, będę musiała wezwać…

Suchee podniosła się wolno, spojrzała kobiecie prosto w oczy i wyrzuciła z siebie najgorsze przekleństwo, jakie przyszło jej do głowy.

– Pieprzę twoją matkę – powiedziała i wyszła.

Ruszyła w stronę poczty, wiedząc, że będzie musiała minąć kawiarnię Jedwabna Nić. Zbliżając się, dostrzegła starszych miasteczka – i rzeczywiście starych, i nie takich znowu wiekowych, wszystkich w czystych i wyprasowanych białych koszulach, które wydawały się obrażać tych, co pracowali na okolicznych kamienistych polach. Siedzieli przy stolikach, które od lat uważali za swoje, tuż przed kawiarnią. Na jej widok ucichli tak szybko, że Suchee usłyszała dźwięki dobiegające ze znajdującego się w lokalu telewizora.

Patrzyli na nią, lecz ona nie spuściła wzroku.

– Zapłacicie za to – rzuciła, mając przed oczami obraz wiszącej w szopie córki. – Postaram się, żebyście zapłacili, nawet jeżeli miałabym poświęcić swój ostatni oddech i ostatnią kroplę krwi.

Potem, z podniesioną głową, poszła dalej, na pocztę, gdzie kupiła papier, pióro i kopertę. Stanęła przy blacie i powoli, z wysiłkiem, napisała kilka znaków. Zależało jej, aby były porządne i wyraźne na tyle, na ile pozwalały jej skromne umiejętności. Wreszcie z kartki, którą wyjęła z zakopanej na polu skrzynki, przepisała na kopertę imię i nazwisko oraz adres jedynego urzędnika państwowego, jakiego znała: Liu Hulan. Była to kobieta, która wiele lat temu mieszkała i pracowała w miasteczku Suchee.

1

Tego ranka, jak co dnia tego lata w Pekinie, Liu Hulan obudziła przed świtem ogłuszająca kakofonia bębnów, cymbałów, gongów, a co najgorsze, okropne piski suo-na, dętego instrumentu o wielu rurkach, niosące się przez wiele przecznic, może nawet kilometrów. Przez dźwięki instrumentów usiłowały przedrzeć się głosy i okrzyki członków ludowej grupy tanecznej i muzycznej Shisha Hutong Yang Ge. Był to początek trzygodzinnego programu, który tego dnia najwyraźniej miał zostać przedstawiony tuż przed rodzinną posiadłością Hulan.

Liu Hulan pośpiesznie owinęła się jedwabnym szlafroczkiem, wsunęła stopy w tenisówki i wyszła na osłoniętą dachem werandę obok sypialni. Chociaż była dopiero czwarta, powietrze wydawało się już gęste jak budyń od gorąca, wilgoci i smogu. Po letnim zrównaniu dnia z nocą mieszkańcy Pekinu przygotowywali się na nadejście Xiao Shu, czyli Dni Niewielkiego Upału, jednak w tym roku Da Shu, Dni Wielkiego Upału, zaczęły się bardzo wcześnie. W ubiegłym tygodniu przez pięć dni temperatura przekraczała czterdzieści dwa stopnie, natomiast wilgotność powietrza wynosiła dziewięćdziesiąt osiem procent.

Hulan szybko przeszła przez wewnętrzny dziedziniec, mijając pawilony, w których dawniej mieszkali jej różni krewni, przedstawiciele rozmaitych gałęzi wielkiej rodziny. Na stopniach przed jednym z nich czekała już na nią opiekunka jej matki, ubrana w proste płócienne spodnie i białą bluzkę z krótkim rękawem.

– Pośpiesz się, Hulan, każ im przestać! Twoja matka źle się dziś czuje!

Hulan nie odpowiedziała. Nie musiała, ponieważ ona i pielęgniarka od trzech tygodni codziennie rano robiły dokładnie to samo.

Hulan dotarła do pierwszego dziedzińca, pchnęła furtkę i znalazła się w alejce za rodzinną posiadłością. Było tam jakieś siedemdziesiąt osób, wyłącznie starszych. Większość miała na sobie różowe jedwabne tuniki, tylko kilka osób wyróżniało się strojem we fluorescencyjnym odcieniu zieleni. Ci ostatni, jak Hulan dowiedziała się tydzień wcześniej, byli członkami Brygady Tańca „Niebiańska Brama” i zjawili się po kłótni o przewodniczenie w festiwalu tańca w ich własnej dzielnicy. Wszyscy wyglądali bardzo barwnie i – Hulan musiała to przyznać – naprawdę uroczo w pięknych kostiumach. Wachlarze zdobione były cekinami, do tunik poprzyszywano błyszczące dzwoneczki i białe kłaczki, które drżały i poruszały się w rytm muzyki. Ciała staruszków radośnie podrygiwały przy dźwięku bębnów i cymbałów w tańcu stanowiącym połączenie króliczych podskoków i spacerowego kroku.

– Przyjaciele, sąsiedzi! – zawołała Hulan, starając się przekrzyczeć gwar. – Muszę poprosić was, żebyście stąd odeszli! Bardzo proszę!

Oczywiście nikt nie zwrócił na nią najmniejszej uwagi. Hulan weszła między tańczących w chwili, gdy zaczęli opuszczać koło i formować szeregi.

– Och, pani inspektor! Co za piękny ranek!

Powitanie wypowiedziała Ri Lihan, kobieta po osiemdziesiątce, która mieszkała pięć przecznic dalej. Zanim Hulan zdążyła zareagować, pani Ri oddaliła się w pląsach.

Hulan próbowała zatrzymać najpierw jednego, potem drugiego tancerza, lecz obaj przemknęli obok niej, roześmiani, z zarumienionymi, spoconymi pomarszczonymi twarzami. Hulan zaczęła przedzierać się w kierunku muzykantów. Policzki mężczyzny dmącego w suo-na były czerwone i wydęte, dźwięk, który wydobywał się z instrumentu, wydawał się wysoki, głośny i nieharmonijny. Nie dało się przekrzyczeć hałasu, lecz gdy grający zobaczyli, jak Hulan klepie się po kieszeniach, wymienili porozumiewawcze spojrzenia. Już wcześniej widzieli ten gest u swojej dobrej sąsiadki – Liu Hulan szukała legitymacji Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, ale jak często jej się to zdarzało przy okazji tych porannych wycieczek, zostawiła ją w domu. Muzykanci rozpromienili się w uśmiechach i przywitali panią inspektor skinieniem głowy.

Wciąż brzęcząc, bębniąc i dmąc, powoli ruszyli w dół alejki. Posłuszni dźwiękom muzyki, staruszkowie podążyli za nimi. Hulan zaczekała, aż pani Zhang przepłynie obok niej, a kiedy starsza dama nie pojawiła się, poszła w stronę jej domu, pod nosem przeklinając kolejną falę nostalgii, która ogarnęła miasto. W jednym miesiącu restauracje przypominały „dawne dobre czasy” rewolucji kulturalnej, w następnym ludzie szaleli za guzikami z okresu Mao. Raz w modzie był drink w zachodnim stylu, z białego wina, coli i lodu, a miesiąc później starzy ludzie wyciągali z szaf pogniecione kostiumy yang ge oraz instrumenty i wypuszczali się w miasto całymi grupami, zupełnie jak nastoletnia młodzież.

Muzyka yang ge narodziła się wśród chłopów z północno-wschodniej części Chin i została „przywieziona” do Pekinu przez Armię Ludowo-Wyzwoleńczą w 1949 roku. Teraz, po latach niedostatku i politycznych niepokojów, starzy ludzie znowu ożywiali swoje dwie namiętności: taniec i śpiew. Jedyny problem polegał na tym (i zdaniem Hulan był to duży kłopot), że demonstracje tych upodobań były za głośne i zdarzały się zbyt wcześnie. Chiny były dużym krajem, w którym obowiązywała tylko jedna strefa czasowa. Podczas gdy na dalekim zachodzie rolnicy wychodzili na pola dopiero około dziewiątej, ponieważ wtedy wschodziło tam słońce, w Pekinie dzień zaczynał się zdecydowanie za wcześnie. Hulan nienawidziła zrywać się przed szóstą, nie mówiąc już o czwartej, obudzona ze snu nieludzkim hałasem wywołanym przez trupę yang ge.

Ten nieustanny rozgardiasz bardzo przeszkadzał też matce Hulan. Liu Jinli bynajmniej nie sprawiała wrażenia poruszonej sentymentalnymi tęsknotami i miłymi wspomnieniami. Od rewolucji kulturalnej skazana była na życie w fotelu na kółkach i wciąż cierpiała na ataki katatonii. W pierwszych tygodniach po powrocie do spokojnego hutongu jej stan zdecydowanie się poprawił, ale dźwięki muzyki yang ge, niosące powiew przeszłości, przyczyniły się do wyraźnego pogorszenia jej zdrowia. Właśnie dlatego Hulan już kilka razy składała wizytę przewodniczącej komitetu sąsiedzkiego, pani Zhang, skarżąc się na hałas. Jednak starsza pani, której obowiązkiem była obserwacja zachowania mieszkańców tej dzielnicy Pekinu, sama zapisała się do zespołu i w tej kwestii wydawała się całkowicie niewrażliwa na apele Hulan.

– Huanying, huanying! – automatycznie powiedziała pani Zhang Junying, otwierając drzwi, aby wpuścić Hulan.

Ogarnęła wzrokiem postać młodszej sąsiadki, zobaczyła, jak jest ubrana, i pośpiesznie wciągnęła ją do środka.

– Gdzie twoje ubranie? – zdziwiła się. – Chcesz wystraszyć sąsiadów?

– Nie mam pod spodem nic, czego by już nie widzieli – oświadczyła Hulan, ciaśniej otulając się szlafroczkiem.

Pani Zhang popadła w krótkie zamyślenie.

– W gruncie rzeczy masz rację – przyznała po chwili. – Ostatecznie kto może nas czymś zaskoczyć? Jednak w twoim przypadku… – Przewodnicząca komitetu potrząsnęła głową z macierzyńską dezaprobatą. – Siadaj, proszę! Napijesz się herbaty?

Hulan odmówiła, jak wymagał tego dobry zwyczaj, jednak pani Zhang machnęła ręką.

– Siadaj tutaj – powiedziała. – Nalej, a ja szybko odłożę te papiery. Nie ubawię się dziś, muszę napisać raport. Tyle tej papierkowej roboty, prawda, Hulan?

– Mam coś, co powinna pani dołączyć do swojego raportu.

– Nie martw się! – zaśmiała się pani Zhang. – Już uwzględniłam tam twoje skargi, jak najformalniej, zgodnie z życzeniem!

– To dlaczego nic się w tej sprawie nie dzieje?

– Uważasz, że tylko ty składasz skargi? Pamiętasz tę gorącą linię, którą uruchomił rząd dla obywateli? Pierwszego dnia odebrano prawie dwa tysiące telefonów i linię natychmiast wyłączyli! – Pani Zhang poklepała się po kolanach.

– Muzykanci nie powinni grać w pobliżu posiadłości prywatnych…

– Ani szpitali, wiem, nie musisz mi mówić! Trzeba jednak dostrzec pozytywną stronę tej sytuacji! Do różnych zespołów tanecznych należy około sześćdziesięciu tysięcy starszych ludzi, rozumiesz? Wychodzimy z domu i dajemy młodszym trochę spokoju, synowe są zadowolone, synowie także, może dzięki temu urodzi nam się więcej wnuków albo prawnuków…

– Ciociu! – surowo przerwała jej Hulan.

Pani Zhang wreszcie spoważniała.

– Pamiętam, jak twoja matka wróciła tu ze wsi wiele lat temu – powiedziała. – To ona nauczyła nas śpiewać te pieśni, ona pokazała nam, jak tańczyć te tańce! I teraz mówisz, że właśnie ona nie życzy sobie, żebyśmy hałasowali pod jej domem?! Ha!

– Ale czy muszą hałasować tak wcześnie rano?

Pani Zhang odchyliła głowę do tyłu i zaniosła się śmiechem.

– Mamy lato, Hulan! Mieszkamy w Pekinie! Jaka jest teraz temperatura? Trzydzieści osiem stopni, prawda? Ludzie chcą poćwiczyć wcześnie, zanim zrobi się zbyt gorąco!

Stara kobieta wpatrywała się w twarz Hulan, która starała się znaleźć inny argument. W końcu pani Zhang nachyliła się i położyła rękę na kolanie Hulan.

– Wiem, że twojej matce musi być teraz ciężko, ale to tylko jedna osoba, a ludzie chcą się bawić – powiedziała zmienionym, głębszym głosem. – Wszyscy dużo przeżyliśmy… I teraz chcemy tylko nacieszyć się tym, co pozostało nam z życia.

Później, kiedy Hulan wróciła do siebie, zastanowiła się nad słowami pani Zhang. Staruszka mówiła prawdę – wszyscy dużo przeszli, chyba aż za dużo. W Chinach przeszłość zawsze była nieodłącznie związana z teraźniejszością. Jednak w przeciwieństwie do swoich sąsiadów Hulan miała pieniądze i koneksje, dzięki którym jej rodzina mogła czasami uciec od przeszłości. I dlatego Hulan przygotowała plan. W domu poszła od razu do apartamentu matki. Opiekunka ubrała już Jinli i posadziła ją w fotelu. Oczy staruszki były czerwone i zapuchnięte od płaczu. Hulan próbowała z nią porozmawiać, lecz Jinli uciekła w milczenie. Hulan usiadła na łóżku, wybrała numer i załatwiła matce z opiekunką wyjazd do nadmorskiego uzdrowiska Beidaihe. Doszła do wniosku, że tam, na świeżym powietrzu i z dala od niepokojących dźwięków wydawanych przez zespoły tańca yang ge, matka wreszcie odpocznie.

Kiedy skończyła, starannie wytłumaczyła wszystko Jinli, wiedząc, że starsza pani być może nie zrozumie ani jednego słowa. Potem pocałowała matkę, wydała parę poleceń opiekunce i wróciła do swojego mieszkania.

O siódmej Liu Hulan, ubrana w jedwabną sukienkę z kremowego jedwabiu, przeszła przez bramę swego hutongu, pod którą czekał na nią czarny mercedes. O drzwi auta opierał się młody mężczyzna.

– Dzień dobry, pani inspektor! – zawołał, otwierając drzwi i gestem zapraszając ją do środka. – Proszę szybko wsiadać! Nie wyłączyłem silnika, więc klimatyzacja działa na pełnych obrotach!

Hulan opadła na miękkie skórzane poduszki. Jej kierowca, śledczy Lo, wcisnął pedał gazu i ruszył w kierunku placu Tian’anmen oraz kompleksu budynków Ministerstwa Bepieczeństwa Publicznego. Lo był mocno zbudowanym mężczyzną, niskim, krępym, atletycznym, doskonale panującym nad swoimi emocjami i myślami. Hulan, która zajrzała do jego tajnych akt, wiedziała, że pochodzi z prowincji Fujian, jest kawalerem i osiągnął mistrzowski poziom w kilku rodzajach sztuk walki.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, odkąd oddano jej do dyspozycji śledczego Lo, Hulan parę razy próbowała włączyć go do prowadzonych przez nią dochodzeń, on jednak nie sprawiał wrażenia zainteresowanego i wolał poświęcić się tylko obowiązkom szofera. Hulan zapraszała go na drinka z nadzieją, że przy piwie może narodzić się ich przyjaźń, ale Lo uprzejmie odrzucał także i te zaproszenia. Wszystko to razem było bardzo dziwne. Kto dobrowolnie zrezygnowałby z możliwości wspięcia się na wyższy szczebel w ministerstwie? Śledczy zazwyczaj awansowali dzięki skutecznemu zakończeniu dochodzenia, rekomendacji zwierzchników lub zaangażowaniu politycznemu. Wszystko wskazywało na to, że śledczy Lo albo zupełnie nie zdaje sobie sprawy z obowiązujących w ministerstwie zasad, albo nie ma większych ambicji, ale Hulan nie była tym szczególnie zaskoczona.

Jej stary szofer, Peter, szpiegował ją na zlecenie. Mimo tak oczywistego braku lojalności Hulan nauczyła się polegać na jego zdaniu i instynkcie. Liczyła, że z Lo uda jej się zbudować podobny związek, lecz on wydawał się skupiony wyłącznie na instrukcjach otrzymywanych od wiceministra Zaia. Polecono mu obserwować Hulan i przyjąć obowiązki kogoś w rodzaju ochroniarza – chronić ją i osłaniać siłą swoich mięśni. Hulan nieraz musiała powstrzymywać śledczego Lo, który uważał, że wolno mu fizycznie terroryzować świadków nie dość szybko odpowiadających na pytania pani inspektor.

Kiedy poszła do wiceministra Zaia z prośbą o przeniesienie Lo, jej zwierzchnik potrząsnął głową. „Tak ma być, towarzyszko” – oświadczył. Jego zachowanie – sposób, w jaki zbył jej skargi i niepokoje – było dla Hulan czymś zupełnie nowym. Cóż, wiceminister Zai, podobnie jak wszyscy, starał się przystosować do zmian, jakie przyniosły ostatnie miesiące. Źdźbło trawy zawsze wskazuje kierunek wiatru, jak mówi znane powiedzenie, problem polegał jednak teraz na tym, że wiatr wiał z wielu kierunków i nikt nie potrafił się przed nim całkowicie ochronić.

Ostatnie miesiące były wyjątkowo trudne dla Hulan. Trudne i dziwne. Jej rodzina została dosłownie rozdarta na dwoje. Ojciec zmarł w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach, kiedy Hulan odsłoniła jego prawdziwą twarz szmuglera, spiskowca i zabójcy. Prasa, rzecz jasna za wiedzą rządu, umieściła tę historię na pierwszych stronach. Znalazły się tam także informacje o rodzicach Hulan, jej dziadkach, a nawet pradziadkach, których ukazano w zdecydowanie złym świet­le. Jednak na razie rząd dopatrzył się w historii Hulan pozytywnego przesłania politycznego, wzięto więc pod lupę także i jej życie. Z prasowych i rządowych archiwów wyciągnięto zdjęcia przedstawiające Hulan na miejscach przestępstw, na wiecach politycznych z okresu jej młodości czy nawet wczesnego dzieciństwa, kiedy to była małą córeczką jednej z najlepiej zapowiadających się wówczas par działaczy politycznych w Pekinie. Raz po raz porównywano ją z jej imienniczką, Liu Hulan, męczennicą rewolucji.

Hulan sądziła, że zainteresowanie jej osobą minie, lecz stało się inaczej, głównie za sprawą Bi Penga, reportera gazety „Dziennik Ludowy”. W kraju słynącym z upodobania do gier słownych Bi Peng zyskał sporą popularność dzięki swemu nazwisku, które brzmiało identycznie jak słowo bi, czyli „pióro”. Podawane przez Bi Penga informacje szybko rozprzestrzeniały się na cały kraj. Teraz, ku narastającemu zażenowaniu i wściekłości Hulan, kilka gazet i magazynów opublikowało fotografie, które przedstawiały ją w roli osoby należącej do elity Pekinu, prawdziwej Czerwonej Księżniczki. Na gruboziarnistym zdjęciu wykonanym przez kamerę systemu ochrony widać było Hulan w jedwabnej sukni cheongsam w odcieniu fuksji, tańczącą z jakimś Amerykaninem w klubie nocnym Rumours. Ukazywało to jej dekadencję równie wyraźnie, jakby ktoś przyłapał ją na kupowaniu jedwabnej bielizny w jednym z nowych domów towarowych w Pekinie.

Jednak wszystko to była tylko propaganda. Hulan doskonale pamiętała tamtą noc w Rumours. Pojechała tam nie dla rozrywki, ale jako oficer śledczy. Amerykaninem ze zdjęcia był David Stark, zastępca prokuratora federalnego, który przybył do Chin, aby pomóc jej rozwiązać pewną sprawę. Oboje mieli na swoim koncie mnóstwo sukcesów i byli uważani za bohaterów, lecz w Chinach nie należało wspinać się zbyt wysoko, ponieważ było to najzwyczajniej w świecie niebezpieczne. Bi oraz inni dziennikarze odmalowali jej kontakty z Davidem jako dający wiele do myślenia związek i narodowy skandal. Czy to możliwe, że ta sama Liu Hulan, którą podziwiano za odwagę, uległa zachodniej deprawacji, ukrytej pod postacią tego Amerykanina? Czy nie może powiedzieć bai bai (był to przyjęty w mandaryńskiej odmianie chińskiego angielski zwrot oznaczający pożegnanie z kochankiem lub kochanką) temu obcemu prokuratorowi? Czyżby inspektor Liu nie czytała książki Chiny mogąpowiedzieć „nie”, podkreślającej wagę odrzucenia amerykańskiego imperializmu, materializmu i seksizmu?

Żadne z tych retorycznych pytań nie powinno było zaskoczyć Hulan. Na całym świecie prasa uwielbiała wynosić ludzi na szczyty głównie po to, aby później strącać ich na samo dno i po pewnym czasie znowu obsypywać pochwałami. Jedyna różnica między resztą świata a Chinami polegała na tym, że tu rząd pomagał podkolorowywać odpowiednie stwierdzenia.

Przed żelazną bramą kompleksu budynków Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego śledczy Lo machnął legitymacją i samochód został wpuszczony. Lo podwiózł Hulan jak najbliżej wejścia i odjechał, żeby poszukać miejsca parkingowego gdzieś w cieniu. Hulan wbiegła do środka, przeszła przez hol i wspięła się na tylne schody, prowadzące do jej biura.

Podobnie jak większość budynków użyteczności publicznej w Pekinie ten także nie miał ani centralnego ogrzewania, ani klimatyzacji, które mogłyby chronić ludzi przed warunkami pogodowymi. Zimą Hulan pracowała w płaszczu, latem ubierała się w proste jedwabne sukienki lub lniane tuniki i uciekała się do tradycyjnych metod chłodzenia powietrza. Zostawiała otwarte okna na noc, a z samego rana zamykała je, aby w pokoju jak najdłużej utrzymywał się przyjemny chłód. Późnym popołudniem, kiedy nie mogła już znieść duchoty, uchylała okna. W najgorętsze dni wieszała na oknach mokre ręczniki i żyła nadzieją na choćby najlżejszy powiew wiatru.

Teraz usiadła za biurkiem, otworzyła teczkę z dokumentami i spróbowała się skoncentrować, lecz jej umysł odmówił posłuszeństwa. Sprawy, które obecnie prowadziła, były mało interesujące, w każdym razie jej zdaniem. W ostatnich miesiącach powierzono jej kilka przypadków morderstw, łatwych do rozwiązania i w zasadzie wymagających jedynie wypełnienia formularzy, zostawienia aresztowanych w więzieniu i pojawienia się w sądzie na wezwanie prokuratora. Fakt, że zdawała sobie sprawę, iż w ten sposób wiceminister Zai stara się zapewnić jej bezpieczeństwo, wcale nie poprawiał jej samopoczucia.

Kilka godzin później biurowy goniec przyniósł jej plik kopert, które szybko przejrzała. W jednej znajdował się wewnętrzny raport dotyczący znalezionych w świątyni zwłok, podpisany przez patomorfologa Fonga. Hulan nie musiała go czytać, ponieważ rana, którą wszedł pocisk, mówiła praktycznie wszystko. I tym razem sprawa była prosta i nudna. Dopiero widok adresu nadawcy na ostatniej kopercie sprawił, że Hulan na moment wstrzymała oddech. Położyła kopertę na biurku i odwróciła się twarzą do okna. W jednej chwili zalała ją potężna fala wspomnień. Uboga wioska na wypalonej słońcem równinie. Rozpaczliwy kwik zarzynanych świń. Zapach czerwonej gleby. Brutalnie gorące słońce. I inne obrazy: dziewczęta z warkoczykami, obrzucające obelgami jakiegoś mężczyznę, dopóki nie załamał się i nie przyznał do winy. Bici ludzie. Krew płynąca równie obficie jak pot. Nierówny, gorączkowy łomot serca. Hulan sięgnęła po kopertę i otworzyła ją.

„Inspektor Liu Hulan – zaczęła czytać – nazywam się Ling Suchee. Mam nadzieję, że pamiętasz mnie z okresu, który spędziłaś w gospodarstwie Czerwona Gleba”. Pamiętała. Jak mogłaby zapomnieć? W 1970 roku, jako dwunastoletnia dziewczynka, Hulan została wysłana na wieś, aby tam „uczyła się od chłopów”. Teraz, siedząc w swoim dusznym biurze, Hulan wróciła myślami do przeżyć tamtej dziewczynki. Suchee była wtedy jej najlepszą przyjaciółką. W tamtych surowych, trudnych dniach połączyła je więź nacechowana kpiarską wesołością. Hulan z wielką czułością nazywała Suchee swoją maor ye, „wsiową dynieczką”, natomiast Suchee zwracała się do niej bei kuan, co dosłownie znaczyło „północ-bogactwo”, czyli „zamożna osoba z północy”. Suchee była zabawna, silna i szczera, a trzeźwa Hulan maskowała swoją „miastową” delikatność sztuczną brawurą, ponieważ już w tamtym czasie znała polityczne korzyści płynące z ukrywania prawdy. Jednak mimo całej inteligencji i wyrafinowania Hulan to właśnie Suchee nieraz wydobywała je obie z kłopotów.

Hulan znowu spojrzała na kartkę.

„Dzisiaj, 29 czerwca według zachodniego kalendarza, umarła moja córka, Ling Miaoshan”. Czytając o okolicznościach śmierci dziewczyny, Hulan instynktownie położyła rękę na niewielkim wzgórku własnej wczesnej ciąży. „Moja córka pracowała dla pewnej amerykańskiej firmy, która nazywa się – tu nieudolnie kreślone znaki ustąpiły miejsca jeszcze mniej zgrabnie wypisanym drukowanym literom – Knight International. Widzę i wiem, co się dzieje, ale nikt nie chce mnie słuchać. Moja córka nie żyje. Odeszła, nie ma jej przy mnie. Powiedziałaś kiedyś, że pomożesz mi, gdybym potrzebowała pomocy. Teraz potrzebuję twojej pomocy. Przyjedź szybko, proszę”.

Hulan przesunęła palcem po znakach imienia Ling Suchee. Spojrzała na kalendarz i wtedy dotarło do niej, że Miaoshan umarła zaledwie przed pięcioma dniami. Wzięła głęboki oddech, odłożyła list, wyszła z pokoju i udała się piętro wyżej, do gabinetu wiceministra Zaia. Kiedy weszła, uśmiechnął się i gestem zaprosił ją, żeby usiadła.

– Wysłałam mamę do Beidaihe – powiedziała.

– Bardzo dobrze. Odwiedzę ją w najbliższy weekend.

– Ja też zamierzam wyjechać z miasta…

Wiceminister Zai uniósł jedną brew.

– Wybieram się do miasteczka Da Shui.

Hulan dostrzegła cień zaniepokojenia, który przemknął przez twarz jej mentora, gdy zorientował się, że czeka ich osobista rozmowa. Tajemnicą poliszynela było, że w Chinach nie istnieje coś takiego jak gruba ściana i że nigdy nie ma pewności, czy ktoś nie podsłuchuje. Mówiono także, że atmosfera w kraju uległa rozluźnieniu, że zbyt wiele się dzieje, aby władze poświęcały dużo czasu i wysiłku na obserwację obywateli; oznaczało to, że wszyscy, nawet generałowie, zajęci są głównie zdobywaniem pieniędzy. Jednak tylko głupiec mógłby podjąć ryzyko sprawdzenia na własnej skórze, czy rzeczywiście tak jest. Nawet przy założeniu, że w budynku nie ma elektronicznego podsłuchu, co było bardzo mało prawdopodobne, należało wziąć pod uwagę, że któraś z asystentek wiceministra łatwo może zostać zmuszona do przytoczenia prowadzonych przez szefa rozmów. Mając tę świadomość i wiedząc, że ich prywatne sprawy od dawna są pod kontrolą państwa, Hulan i Zai usiłowali prowadzić w miarę normalną rozmowę.

– Uważasz, że to rozsądne? – zapytał Zai, nie umiejąc ukryć nuty niepokoju w głosie.

– Uważasz, że mam jakiś wybór? – odpaliła ostro.

– Ty masz go z pewnością – przypomniał jej.

Hulan postanowiła zignorować tę uwagę.

– Umarła córka Ling Suchee – powiedziała. – Suchee ma sceptyczne nastawienie do oficjalnej wersji wydarzeń, przedstawionej w raporcie miejscowej policji. Jej podejrzenia i wątp­liwości są pewnie owocem smutku, mogę jednak pojechać do niej jako przyjaciółka.

– Hulan, przeszłość jest już za tobą. Zapomnij o niej.

Hulan westchnęła.

– Czytałeś moje akta, wiesz, co się tam wydarzyło. Skoro Ling Suchee prosi mnie o pomoc, muszę jechać.

– A jeśli ci zabronię? – spytał łagodnie.

– To wtedy wykorzystam urlop – odparła.

– Hulan…

Uniosła rękę.

– Postaram się jak najszybciej wrócić. – Wstała, podeszła do drzwi i zawahała się. – Nie martw się, wujku – powiedziała, starając się, aby jej głos brzmiał jak najbardziej neutralnie. – Wszystko będzie w porządku. Może nawet dobrze mi zrobi, jeśli na krótko wyjadę z miasta.

Przerwała, sądząc, że może będzie chciał coś wtrącić, oboje wiedzieli jednak, że jej słowa mają wiele znaczeń, a niektóre można brać dosłownie.

– I odwiedź mamę, bardzo proszę – dodała. – Twoje towarzystwo naprawdę jej pomaga.

Kilka minut później stała już na dziedzińcu ministerstwa. Z asfaltu wznosiły się fale gorąca. Śledczy Lo włączył silnik. Kiedy wyjeżdżał przez bramę, Hulan poczuła strumyczek potu spływający spomiędzy jej piersi na brzuch, w którym rosło dziecko jej i Davida. Otarła czoło wierzchem dłoni i przypomniała sobie słowa wiceministra Zaia. „Przeszłość jest już za tobą”.

Bardzo się mylił. Przeszłość zawsze była tuż obok niej, towarzyszyła jej każdego dnia pod postacią chorej matki. Była w radosnych głosach i rytmicznym biciu bębnów tanecznej trupy yang ge, w zamazanych fotografiach, które widywała w gazetach, w niewyraźnym, koślawym piśmie na taniej kopercie. Hulan nosiła w sobie przyszłość, ale jaka przyszłość czeka ją i jej bliskich, jeśli nie zdoła raz na zawsze przegnać przeszłości?

2

Ręka Davida Starka sięgnęła po dzwoniący telefon. O piątej rano mogło to oznaczać jedną z dwóch rzeczy – albo coś się wydarzyło i jeden z agentów chciał, żeby David przyjechał na miejsce przestępstwa, albo telefonowała Hulan.

– Halo – powiedział, nie otwierając oczu.

– David…

Głos Hulan, dzwoniącej do niego o ósmej wieczorem chińskiego czasu, z odległości tysięcy kilometrów, natychmiast go otrzeźwił.

– Wszystko w porządku? Dobrze się czujesz?

– Oczywiście.

Jej następne słowa zagłuszyły trzaski. Hulan upierała się, aby dzwonić do niego z komórki, chociaż słyszalność była bardzo marna. Mówiła, że woli nie korzystać z telefonu w pracy w celach prywatnych, a ostatnio zaczęła mieć podejrzenia co do połączeń z domu. Komórka nie była idealnym rozwiązaniem, ponieważ rozmowę mógł usłyszeć dosłownie każdy, lecz Hulan znajdowała w tej świadomości pocieszenie. Uważała nawet, że może to stanowić coś w rodzaju ochrony.

Trzaski ustały.

– Gdzie jesteś? – zapytał David.

Lubił wyobrażać ją sobie w jakimś otoczeniu. Zazwyczaj telefonowała do niego ze swojego ogrodu; czasami opowiadała mu, które rośliny akurat kwitną, albo opisywała dotyk słońca na swojej skórze. David prawie ją tam widział – kosmyki czarnych włosów wokół twarzy, czarne oczy, których wyraz często odsłaniał prawdziwe znaczenie jej słów, delikatna, krucha sylwetka, skrywająca wielką fizyczną siłę.

– Jestem w pociągu.

David usiadł, włączył lampę i zmrużył oślepione światłem oczy.

– Dokąd jedziesz? Dostałaś nową sprawę?

– Raczej nie. Dawna przyjaciółka poprosiła mnie o pomoc. Jadę do niej, chcę sprawdzić, co można zrobić.

Powtórzył sobie w myśli jej słowa. Musiał bardzo uważać i niezwykle ostrożnie formułować swoje pytania.

– Sądziłem, że starasz się zakończyć swoje sprawy. Myślałem, że niedługo spróbujesz przyjechać tutaj…

– Przyjadę…

– Kiedyś? Za jakiś czas?

Zignorowała to.

– Wiesz, że za tobą tęsknię. Nie możesz do mnie przyjechać? – spytała.

David jeszcze się do końca nie obudził. Nie był w stanie znowu wracać do tej rozmowy, nie teraz.

– Więc gdzie jesteś?

– W drodze do prowincji Shanxi, w interiorze. – Przerwała na moment. – Do miasteczka niedaleko Taiyuanu.

Wyraźnie słyszał wahanie w jej głosie, nawet mimo dzielącej ich odległości, nawet mimo trzasków na linii.

– Jak nazywa się to miasteczko?

– Da Shui. To tam w czasie rewolucji kulturalnej znajdowało się gospodarstwo Czerwona Gleba.

– O Boże! Po co tam jedziesz?

– Nie martw się, jest w porządku. Nie wiesz wszystkiego o tym miejscu.

To pewnie niedopowiedzenie roku, pomyślał David. Nagroda główna, bez dwóch zdań.

– Miałam tam przyjaciółkę. Ona… Nieważne, teraz nie ma to znaczenia. Straciła córkę i wygląda na to, że dziewczyna popełniła samobójstwo. Suchee uważa jednak, że jest inaczej.

– Chyba powinna udać się do lokalnych władz!

– Była już w Biurze Bezpieczeństwa Publicznego, to lokalny poziom ministerstwa, ale wiesz, jak to tu bywa…

Wszędzie korupcja, jasne. David dobrze o tym wiedział.

– To pewnie rzeczywiście samobójstwo, ale mogę zadać parę pytań i uspokoić Suchee, przynajmniej tyle – ciągnęła Hulan. – Przecież to matka… – Ostatnie słowo zabrzmiało ciężko i sztywno. Była to jeszcze jedna rzecz, o której Hulan nie lubiła rozmawiać. – Straciła jedyne dziecko.

– Kiedy wracasz?

– Udało mi się dostać miejscówkę na pociąg pośpieszny do Datongu, który w ciągu sześciu godzin jazdy zatrzymuje się tylko na dziesięciu stacjach. Jutro w Datongu wsiądę w następny pociąg, do Taiyuanu, spędzę kilka dni w Da Shui i wrócę do Pekinu, pewnie w przyszłym tygodniu.

David milczał.

– Nie ma powodu do niepokoju – dodała Hulan po chwili.

– Jak będę mógł się z tobą skontaktować?

– Nie wiem, jak będzie to wyglądało na miejscu, więc sama do ciebie zadzwonię.

Nie spodobało mu się to.

– W porządku – odparł mimo wszystko.

W mikrofonie telefonu rozległ się gwizdek.

– Za chwilę zatrzymamy się na stacji – powiedziała Hulan. – Ludzie będą wsiadać i wysiadać, w takim hałasie trudno nam będzie się porozumieć, a chciałabym jeszcze o coś cię zapytać… Knight International, słyszałeś o takiej firmie?

– Zaskoczyłaś mnie…

– Miaoshan pracowała właśnie w Knight International. To amerykańska firma.

– Kto o niej nie słyszał – rzekł David. – To prawdziwy gigant. Główna siedziba Knighta znajduje się gdzieś na wschodzie, ale firma ma mnóstwo powiązań z Hollywood.

– Co to za przedsiębiorstwo?

– Obaj, ojciec i syn, produkują zabawki. Znasz kreskówki z serii „Sam i Przyjaciele”? Macie ją tam u siebie? Nigdy tego nie oglądałem oczywiście, ale znam reklamy, bo są dosłownie wszędzie! Wydaje mi się, że firma Knight produkuje lalki, nie, zaraz, jak to nazwać… Ruchome postacie, nie lalki. Jest ich dużo, Sam i wszyscy jego przyjaciele. Trudno sobie nawet wyobrazić, ile na tym zarabiają.

– Aż tak wielka produkcja?

– Pamiętasz fascynację lalkami „z kapusty”? Mieliście je w Chinach?

– Nie. Nie wydaje mi się.

– To może Elmo?

– Nie.

– Beanie Babies?

– Nie. Mamy Barbie. Znam Barbie.

– Barbie to nic w porównaniu z Samem. Te zabawki to prawdziwy szał, dzieciaki za nimi przepadają.

– Skąd tyle wiesz na ten temat?

– Właśnie próbuję ci to wyjaśnić. Za każdym razem, gdy do sklepów trafia świeża partia tych lalek, informują o tym w lokalnych wiadomościach telewizyjnych i rodzice ustawiają się w koszmarnie długich kolejkach, żeby je kupić. Dostawy nigdy nie zaspokajają popytu. Akcje firmy Knight ciągle zwyżkują. Firma przez dobre siedemdziesiąt lat ledwo wiązała koniec z końcem, a teraz nagle pojawiła się ta kreskówka, dzieci są nią zachwycone i terroryzują rodziców, żeby kupowali im figurki. Niesamowite, mówię ci!

– I firma Knight produkuje je w Shanxi… – wolno powiedziała Hulan.

– Chyba nie powinno cię to dziwić! Połowa światowej produkcji wytwarzana jest w Chinach.

– Jasne, w specjalnej strefie ekonomicznej w Shenzenie! – Hulan podniosła głos, starając się przekrzyczeć kolejny gwizdek. – W prowincji Guangdong, niedaleko Szanghaju, ale w Shanxi? Tutaj nic nie ma, dosłownie nic! – Jej ostatnie słowa prawie zginęły w narastającym gwarze. – Jesteśmy już na stacji! – powiedziała. – Zadzwonię do ciebie później. Kocham cię…

Połączenie zostało przerwane.

David odłożył słuchawkę, ale nie mógł zasnąć. Kiedy włożył buty i szorty, na dworze zrobiło się już dość jasno, aby wybrać się na jogging dookoła jeziora Hollywood. Wysoki i szczupły, David miał ciemne włosy, na skroniach lekko siwiejące, i niebieskie oczy, które zmieniały odcień w zależności od otoczenia. Tego ranka, we mgle, która nadal przesłaniała niebo i wodę, miały zielonkawe refleksy od zieleni wokół jeziora.

Od razu narzucił sobie ostre tempo i wiedział, co było tego powodem. Pewne określenia, których w rozmowie użyła Hulan – gospodarstwo Czerwona Gleba, rewolucja kulturalna, domniemane samobójstwo – przesłały iskierki niepokoju w głąb jego krwiobiegu. Czy Hulan miała może i inne sekrety, które przed nim ukrywała? Czy wyjazd na wieś mógł narazić ją na jakieś niebezpieczeństwo? Czy ta podróż mogła jej zaszkodzić pod względem fizycznym lub psychicznym? Z każdym krokiem usiłował przekonać samego siebie, że nie ma się czym martwić. Hulan pracuje dla Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Nikt nie ośmieli się jej nic zrobić, szczególnie na wsi. A tamta dziewczyna po prostu popełniła samobójstwo, co oznaczało, że pod względem prawnym sprawa została jednocześnie otwarta i zamknięta…

Może Hulan wyjaśni tę kwestię, wróci do Pekinu, spakuje się i przyjedzie do niego… Ach, kogo chciał oszukać? Dyskutowali o tym od trzech miesięcy, przez telefon i mailowo. Jeszcze w marcu Hulan obiecywała, że przyjedzie do Los Angeles. „Będziemy razem” – powiedziała, a on jej uwierzył. Zaczął rozmawiać z pracownikami urzędu imigracyjnego, wypełnił formularze, które należało dołączyć do prośby o kartę pobytu, ale mijały dni, tygodnie i miesiące i w sercu Hulan narodziły się wątpliwości. Straciła w życiu tak dużo, że chociaż bardzo go kochała – David mimo wszystko mocno wierzył w siłę jej uczucia – bała się stałego związku, przerażona, że ostatecznie mogłaby stracić jeszcze więcej. Naturalnie nigdy mu o tym nie powiedziała, a gdy próbował nakłaniać ją do rozmowy, wycofywała się.

Wciąż powtarzała tylko, że nie chce pozbawiać matki otoczenia, do którego przywykła, i korzeni. „Szkoda, że nie widziałeś dziś mamy – mówiła czasami. – Rozmawiałyśmy całe pół godziny”. Albo: „Mama miała zły dzień. Jak zdołam wynagrodzić jej krzywdy, których doznała?”.

„Sprowadź ją tutaj – odpowiadał David. – Razem z opiekunką. Wszystkim się zajmę!”. Jednak Hulan zawsze znajdowała nową wymówkę.

Z czasem ton ich rozmów uległ zmianie. Hulan przestała wspominać o przeprowadzce do Kalifornii i zaczęła wypytywać, kiedy on przeniesie się do Chin. „Mówiłeś, że wrócisz tu dla mnie, jeśli nie przyjadę. I co?”.

Jak mógłby to zrobić? Miał pracę w biurze prokuratora. Jego rodzina mieszkała w Ameryce, przyjaciele także. Oczywiście Hulan wysuwała podobne argumenty. Ona również miała pracę i rodzinę. I właśnie z tego powodu sprawy utknęły w martwym punkcie. „Oboje jesteśmy uparci – powiedział kiedyś David. – Pewnie żadne z nas nie umie się poddać, bo to nie leży w naszej naturze”.

W słuchawce rozległ się cichy śmiech Hulan. „To nie ma nic wspólnego z uporem – odparła. – Tutaj, w Chinach, związki zawsze napotykają podobne problemy!”.

I zaczęła opowiadać mu o swoich znajomych. Ten i ten ożenił się, spędził jeden dzień z żoną i został przeniesiony do Szanghaju. Od tamtego czasu minęły trzy lata i w tym okresie młoda para przeżyła razem dokładnie trzy noce. Dwoje innych znajomych Hulan poznało się na Uniwersytecie Pekińskim. Chai Hong i Mu Hua pobrali się po ciężkiej walce o pozwolenie na zawarcie małżeństwa. Problem polegał na tym, że panna młoda pochodziła z prowincji Hebei, a pan młody z prowincji Zhejiang. Urzędnicy może i wystawiliby im zezwolenie, ale nie byli w stanie zagwarantować, że inne instytucje pozwolą im zamieszkać w tym samym mieście. Jednak Hong i Hua, dzięki determinacji i idealistycznemu podejściu do rzeczywistości, otrzymali w końcu pozwolenie i wzięli ślub, lecz po ukończeniu studiów każde z małżonków wróciło do swojej rodzinnej prowincji. Było to dwadzieścia lat temu. Co jakiś czas spędzali razem tydzień lub dwa w ciągu roku albo w wakacje, i tyle. Kiedy jedno z małżonków pochodziło z obcego kraju, problemy były jeszcze większe.

W tym miejscu David zawsze wchodził Hulan w słowo i przypominał, że obiecała przeprowadzić się do niego, a Hulan powtarzała litanię wymówek, których punktem wyjścia nieodmiennie była jej matka. I tak spierali się bez końca, ciągle na ten sam temat. Kto miał pierwszy pójść na ustępstwa? Z jakiego argumentu zrezygnować? Z kariery? Rodziny? Przyjaciół?

David przystanął na środku okrążającej jezioro ścieżki. Był już na przeciwległym brzegu, pokonał ponad połowę trasy. Spojrzał na miasto – Hollywood znajdowało się niżej, centrum po lewej stronie. Po prawej, oczywiście w dużej odległości, powinien widzieć ocean, ale poranna mgła nadal zasłaniała zachodnią część miasta. David nie myślał jednak o warunkach meteorologicznych, tylko o przyjaciołach. Hulan nie miała przyjaciół. Wiceminister Zai był jej zwierzchnikiem i mentorem, utrzymywała też przyjacielskie stosunki z sąsiadką, ale pani Zhang była od niej znacznie starsza, a swoich kolegów z pracy Hulan traktowała z chłodną uprzejmością. Przyjaciele… nazwała Suchee przyjaciółką… Davida znowu ogarnęło uczucie niepokoju, którego przyczyny nie umiał określić.

Gdy tak stał na ścieżce, wpatrzony w otulone porannym chłodem miasto, jasno uświadomił sobie, że jego emocje i troski są zwyczajne i naturalne. Hulan była z nim w ciąży. Doskonale pamiętał, kiedy mu o tym powiedziała. Przez wiele tygodni głównym tematem ich rozmów były anegdoty związane ze sprawami, nad którymi pracowali, powolna rejterada surowej pekińskiej zimy oraz wzajemne wyznania miłości, jednak z chwilą gdy Hulan wyznała mu, że jest w ciąży, życie Davida nieodwracalnie się zmieniło. Pragnął, aby jego dziecko przyszło na świat w Stanach Zjednoczonych i automatycznie otrzymało obywatelstwo tego kraju. „Przecież to także chińskie dziecko – oznajmiła Hulan. – Dlaczego nie miałoby mieć chińskiego obywatelstwa?”.

Właśnie to było przyczyną i tematem ich jedynej prawdziwej kłótni. David przypomniał Hulan o wielkim skoku, okresie, kiedy Mao próbował zrewolucjonizować rolnictwo oraz przemysł, lecz zamiast wspaniałych zmian wywołał największy głód w historii, który spowodował śmierć trzydziestu milionów. Przypomniał jej również o kampanii stu kwiatów, kiedy to ludzi zachęcano do krytyki nowego społeczeństwa, by następnie tych, którzy usłuchali sugestii, zamykać w więzieniach lub skazywać na śmierć. Przywołał wspomnienie rewolucji kulturalnej, która zniszczyła rodzinę Hulan, i uświadomił jej, że przecież to ona opowiedziała mu te wszystkie przerażające historie. „I ty chcesz, żeby nasze dziecko żyło w Chinach?” – zapytał na koniec.

Dopiero wtedy dotarło do niego, że posunął się za daleko, i od tamtego czasu w ogóle nie rozmawiali o dziecku.

Śmieszne chińskie zasady prawne mogły odpowiadać parom takim jak Chai Hong i Mu Hua, mogły nawet się sprawdzać. David słyszał o wielu parach, także w Stanach, które utrzymywały romantyczne związki z partnerami z zagranicy, ale był przekonany, że kilkanaście tysięcy kilometrów to zbyt duża odległość w przypadku takiej kobiety jak Hulan. Dałby wszystko, aby móc patrzeć jej w oczy w chwili, gdy mówiła mu, że jest w ciąży. Dałby wszystko, by widzieć jej twarz, kiedy pytał ją, dlaczego tak długo zwlekała z przekazaniem mu tej nowiny. A dziś dałby wiele, by być przy niej, gdy wypowiadała słowo „przyjaciółka”.

W biurze prokuratora federalnego David zjawił się o dziewiątej, w sztruksowych spodniach i koszulce polo zamiast garnituru i koszuli z krawatem. Chwycił kubek z kawą i poszedł prosto do swojego gabinetu. Tego dnia, chyba pierwszy raz od lat, nie miał żadnych umówionych spotkań ani oficjalnych wystąpień, żadnych spraw w sądzie, żadnych kaucji do ustalenia ani specjalnych zadań. Zamierzał tylko uprzątnąć swój pokój. Później robotnicy mieli przewieźć wszystkie pudła do archiwum, skąd po pewnym czasie powinny trafić do wielkiego magazynu z rządowymi dokumentami.

David kilka minut siedział za biurkiem, na którym piętrzyły się akta i korespondencja. Pod ścianami stały już tuziny pudeł, wypełnionych zapisami przebiegu procesów i przesłuchań świadków oraz kopiami materiałów dowodowych. O pudła oparte były duże korkowe tablice, niektóre do przypinania dowodów, inne do notatek, jeszcze inne do diagramów miejsc przestępstwa. Na pudłach zgromadzonych najbliżej biurka Davida leżały fotografie zwłok, szczegółowo ukazujące „dokonania” chińskiej organizacji mafijnej Rising Phoenix, Wzlatujący Feniks. Triada ta była najpotężniejszym azjatyckim syndykatem zbrodni w mieście, teraz jednak, po serii procesów, w których z ramienia biura prokuratora jako oskarżyciel występował David (w pewnym momencie poza własnymi sprawami, dotyczącymi przywódcy gangu i jego zastępców, prowadził jeszcze cztery, z udziałem innych członków Feniksa), ludzie triady siedzieli za kratkami, nie żyli lub zostali przejęci przez inne mafijne grupy.

W czasie procesów David kilkakrotnie odbierał anonimowe wiadomości, w których grożono mu śmiercią. Nie brał ich poważnie, ale FBI było innego zdania. Agenci założyli podsłuch w jego telefonach i zapewnili mu całodobową ochronę. David czuł się pozbawiony wolności i nie krył irytacji z powodu rutynowych czynności FBI, lecz – jak podczas ostatniego nocnego dyżuru po zakończeniu procesu uświadomili mu agenci – nadal żył. Lepiej dbać o bezpieczeństwo niż później żałować, powiedzieli mu.

David pociągnął łyk kawy, chwycił puste pudło i zaczął przeglądać leżące na biurku papiery. Jakiś czas temu pewnie zatrzymałby listy z gratulacjami, jednak teraz wrzucił je do kosza, nawet ten napisany przez jego byłą żonę. Sekretarka złożyła kilkanaście zaproszeń dla Davida w mały plik i złączyła je gumką; kartoniki także natychmiast wylądowały w śmieciach. David nie miał najmniejszej ochoty czytać tych szczególnych dowodów uznania. Wiedział, że od czasu procesu O.J. Simpsona prawnicy stali się pseudocelebrytami. Organizacje zbierające fundusze na rozmaite cele i panie wydające wielkie przyjęcia lubiły zapraszać adwokatów i prokuratorów, których codziennie pokazywano w wiadomościach i serwisach informacyjnych, ponieważ ich obecność przydawała splendoru imprezom. Przyjęcia organizowały także prywatne kancelarie prawnicze. Odkąd David stał się znany, a jego sława rosła z każdym wyrokiem skazującym w sprawach wytaczanych Feniksowi, wielu head-hunterów dzwoniło do niego z pytaniem, czy nie chciałby wrócić do prywatnej praktyki. Dawni przyjaciele i znajomi, od lat tkwiący w takich firmach, telefonowali niespodziewanie, pytając, czy David nie miałby ochoty wpaść na lunch lub na drinka z założycielami kancelarii. David zdecydowanie odmawiał. Miał świadomość, że ten rozdział jego życia dobiegł końca, lecz niepewność, co dalej będzie z Hulan, pozostawiała jego karierę zawodową w stanie zawieszenia.

Do jedenastej uporał się z łatwiejszą częścią pracy i zabrał się do segregowania codziennie używanych materiałów, które były mu potrzebne w ostatnich miesiącach. Przeglądał teczki, pełne informacji o tylu zmarnowanych i zrujnowanych ludzkich istnieniach, i mimo woli uświadomił sobie własne przygnębienie.

Podobnie jak większość prawników David wpadał w przejściową depresję po zakończeniu procesu, lecz tym razem prześladowało go także poczucie dziwnej bezsilności. Odniósł zwycięstwo, jasne. Feniks został rzucony na kolana, ale zgodnie z przewidywaniami Davida pozostałą po tej organizacji lukę natychmiast wypełniły inne triady. Kilka miesięcy wcześniej w południowej Kalifornii uaktywniła się grupa Sun Yee On. W tamtym okresie David był całkowicie pochłonięty procesem, więc sprawę powierzono komuś innemu. Trochę później z transportem heroiny ze Złotego Trójkąta przyłapano grupę Wah Ching i tym zajął się wydział narkotykowy. Media natychmiast nagłośniły sprawę dużego transportu narkotyków i zainteresowanie opinii publicznej skupiło się na nowym procesie. David uznał, że wreszcie udało mu się przekazać pałeczkę komuś innemu.

Po zwycięskim zakończeniu ważnego procesu zastępca prokuratora federalnego zazwyczaj wymieniał swój triumf na lukratywne stanowisko w sektorze prywatnym. Telefony od head-hunterów utwierdzały tylko Davida w przekonaniu, że przyszła pora na zmiany i że ma przed sobą liczne możliwości. W tym samym czasie stale docierały do niego pogłoski, że być może otrzyma propozycję objęcia stanowiska prokuratora. Jeśli wierzyć dziennikarzom, jego nominacja oraz jej potwierdzenie były absolutnie pewne. Obecna prokurator, Madeleine Prentice, popierała kandydaturę Davida już od dawna, jeszcze zanim sama otrzymała nominację na prokuratora federalnego. Dawniej David marzył, aby udało mu się pójść ścieżką Madeleine, lecz teraz nie pragnął już prokuratorskich zaszczytów. Stracił zaufanie do własnego rządu, to prawda, ale w grę wchodziły również bardziej osobiste aspekty – chciał być z Hulan, być przy niej, gdy wyda na świat ich dziecko, i stworzyć z nią rodzinę.

I tak znowu wrócił do myśli o Hulan. Od jej telefonu minęło już parę godzin, lecz David nadal bardzo się o nią martwił. Tego ranka nie był z nią całkowicie szczery i wciąż mocno go to dręczyło. Wiedział, w jaki sposób zdobyć informacje o firmie Knight International, ale nie wspomniał jej o tym. Ostatnio w prasie pojawiło się kilka artykułów, których autorzy wyrażali przypuszczenia, że Knight zostanie kupiony przez giganta na rynku produkcji zabawek, firmę Tartan International. Kancelaria prawnicza, w której kiedyś pracował David, Phillips, MacKenzie & Stout, od lat zapewniała obsługę prawną firmie Tartan i co roku otrzymywała od niej wielomilionowe gaże. Jako jeden z głównych wspólników i dostarczycieli umów, Miles Stout miał w szczególny sposób opiekować się swoim najlepszym klientem i w pełni wywiązywał się z tego zadania. Udało mu się zapewnić wielkiemu konglomeratowi zakup paru mniejszych firm, a co więcej, od dawna występował publicznie jako rzecznik Tartana. Na dodatek w sprawach prywatnych reprezentował Randalla Craiga, prezesa Tartana. Mimo tego wszystkiego w kwestiach tak podstawowych, jak zawieranie i przedłużanie umów licencyjnych, pogwałcenia umów o prawa autorskie czy żmudna obsługa podczas negocjacji, Miles najczęściej zdawał się na młodszych wspólników i całe stado współpracowników.

Kiedy David pracował w kancelarii, zaprzyjaźnił się z Keithem Baxterem, jednym z młodszych radców prawnych, zagonionych przez Milesa do obsługi firmy Tartan. Teraz David sięgnął po swój notatnik, odszukał dane Keitha i wybrał jego prywatny numer. Kilka minut później byli już umówieni na kolację i drinka w restauracji Water Grill przy Grand Avenue. Keith był przyzwoitym, raczej otwartym facetem i David liczył, że w czasie następnej rozmowy z Hulan będzie w stanie przekazać jej potrzebne informacje o firmie Knight.

O dziewiętnastej w Water Grill kłębił się tłum wybierających się później do teatru klientów, a także tych, którzy umówili się tu na biznesowe kolacje lub romantyczne kolacyjki. Restauracja specjalizowała się w owocach morza i tu i ówdzie widać było kobiety i mężczyzn ubranych w plastikowe fartuchy, osłaniające stroje przed plamami z bouillabaisse czy odpryskami z kraba. Przy innych stołach goście restauracji atakowali umieszczone na półmiskach ogromne stosy owoców morza – krewetek, ostryg, muli i drobnych skorupiaków.

David poszedł za hostessą, która z pewnym trudem przedzierała się przez główną salę w kierunku jednego ze stolików pod przeciwległą ścianą. Keith już tam siedział, trzymając szklaneczkę szkockiej z lodem. Kelnerka, która natychmiast do nich podeszła, zapytała Davida, czy życzy sobie coś do picia.

– Zamówimy butelkę wina? – David spojrzał na dawnego przyjaciela.

Gdy Keith kiwnął głową, David zamówił butelkę chateau st. jean. Chwilę później David miał przed sobą kieliszek wina, a Keith nową szklaneczkę brunatnej szkockiej. W tym czasie David zdążył już uważnie przyjrzeć się dawno niewidzianemu koledze.

Dziesięć lat wcześniej Keith przyszedł do kancelarii Phillips, MacKenzie prosto po ukończeniu wydziału prawa. O praktykach prawnych nie wiedział wiele; całe jego doświadczenie stanowiło zaliczanie testów i spieranie się z wykładowcami. Nigdy nie musiał radzić sobie na sali sądowej przed sędzią i ławą przysięgłych, lecz w prywatnej kancelarii prawniczej nikt tego od niego nie oczekiwał. Został przydzielony do pomocy przy kilku sprawach Davida, pisał krótkie notatki i streszczenia przebiegu rozpraw, przeglądał dokumenty i przygotowywał podsumowania zeznań świadków. Kiedy David odchodził z firmy, Keith awansował, a przed dwoma laty został wspólnikiem i postanowił skoncentrować się na fuzjach i przejęciach. Tak czy inaczej, jako młodszy wspólnik był w zasadzie normalnym pracownikiem – ciężko pracował i nie czerpał ze swego stanowiska żadnych specjalnych korzyści.

Teraz, siedząc naprzeciwko Keitha, David doszedł do wniosku, że te dziesięć lat nie najlepiej wpłynęły na młodszego kolegę. Dawniej Keith aktywnie uprawiał sport, lecz przez ten czas wyraźnie przybrał na wadze i zaczął łysieć. Na dodatek pochłaniał spore ilości alkoholu, co wcześniej chyba mu się nie zdarzało.

Przy kolacji (David zamówił hawajskie mahi mahi z ryżem nori i czarnym sezamem, Keith rybę z grilla z sosem z anchois i chili) rozmawiali o wspólnych znajomych, komisjach prawnych, w których pracach uczestniczyli, oraz wiadomościach z pierwszych stron gazet. Żartowali z zależności Davida od FBI, czyli posiłków z fast foodów, języka charakterystycznego dla pracowników agencji oraz ich nieskrywanego poczucia ważności i misji, zdaniem Davida najzupełniej niepotrzebnego i nieuzasadnionego. Gdy kelnerka uprzątnęła nakrycia, Keith zamówił brandy, natomiast David poprzestał na kawie.

– Nadal każą ci tak ciężko harować? – zagadnął w końcu David.

– Tak, sam wiesz, jak to jest – odparł Keith.