I ja ciebie też! - Zuzanna Dobrucka, Beata Harasimowicz, Katarzyna Kalicińska - ebook

23 osoby interesują się tą książką

Opis

W wigilijny poranek trzy przyjaciółki „od zawsze i na zawsze” spotykają się jak co roku na uroczystym śniadaniu. Laura – szefowa dużej stacji telewizyjnej, Agata – reżyserka największych widowisk rozrywkowych, i Wiktoria – właścicielka świetnie prosperującej agencji aktorskiej. Piękne, bogate, spełnione w miłości – czego można chcieć więcej? Może tylko tego, żeby to trwało wiecznie…

Ale los okazuje się niezwykle złośliwy i świat tych trzech kobiet rozpada się jak domek z kart w ciągu jednego dnia – i to w Wigilię!

Na dodatek muszą poskładać go na nowo… do Sylwestra. Będzie zabawnie, przewrotnie i bardzo wzruszająco. To, co na początku wydawało się tragedią, może okazać się wstępem do zupełnie innego życia.

Poczucie humoru, siła charakteru i kobieca solidarność przydadzą się w tej sytuacji. Ale niezbędne staną się także cygański tabor, urodziwy lekarz, uczuciowy kurier i egzaltowana gwiazda show-biznesu.

Czy Laurze, Agacie i Wiktorii uda się ocalić przyjaźń, odzyskać miłość, znaleźć to, co najważniejsze?

Życie przecież rzadko układa się tak jak w komediach romantycznych. Chyba że mamy święta!

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 261

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność
Wszystkim Donatom tego świata – ku przestrodze...

Sylwester, godz. 22.00

„Niechże się wreszcie skończy ten pieprzony rok! Jeszcze dwie godziny do północy, a ja zaraz stanę się pośmiewiskiem całej Polski!”, pomyślała załamana Agata.

***

– Kobieta mafii, kobieta mafii… – powtarzała Wiktoria zbielałymi ustami. – Dla nich jestem kobietą mafii.

***

Laura w desperacji wybiegła na środek ośnieżonej jezdni. Była roztrzęsiona i bliska płaczu. Gdyby teraz nadjechał choćby białoruski TIR, zatrzymałaby go i kazała zawieźć ich wszystkich do Warszawy. Ale droga była zupełnie pusta…

Dwadzieścia i pół roku wcześniej

Wiktoria i Laura przyglądały się grupie młodych dziennikarzy, którzy przerzucali się pomysłami na nowy program. Był początek XXI wieku, połowa maja, a zadymiony pokój w telewizji na Woronicza obiecywał lepszą przyszłość. Dostali szansę i nie zamierzali jej zmarnować. Nadchodząca jesień to miał być hit oglądalności, a każdy z nich wierzył, że to właśnie on swoją ideą zawojuje Polskę. E tam, Polskę! Cały świat.

Zebraniu przewodził Redaktor – znany publicysta, który postanowił ujarzmić grupę młodych gniewnych i razem z nimi stworzyć zupełnie nowy projekt telewizyjny. Wiktoria i Laura jako studentki teatrologii odpowiadały za działkę kulturalną i szykowały się właśnie do obrony swojego pomysłu. Chciały zrobić reportaż z festiwalu teatrów ulicznych i mimo że na poprzednim kolegium redakcyjnym szef nazwał go niszowym i nikomu niepotrzebnym, nie zamierzały się tak łatwo poddać.

– Redaktorze… – zaczęła Wiktoria.

Ale nie zdążyła powiedzieć nic więcej, bo właśnie otworzyły się drzwi.

Stanęła w nich niska poważna brunetka z końskim ogonem, w krótkiej fioletowej sukience. Laura pomyślała, że wygląda jak pensjonarka. Tuż za nią dziewczyny dostrzegły profesora Korzeniowskiego, najsłynniejszego nauczyciela reportażu, wykładowcę w telewizyjnym ośrodku szkoleniowym.

– Redaktorze, przyprowadziłem to zdolne dziecko, które właśnie wróciło do Polski po roku studiów i stażu dziennikarskiego w Anglii – rzucił profesor i popchnął lekko dziewczynę do środka. Podszedł do Redaktora i uścisnął mu dłoń. – Agata Grajewska – przedstawił. – Moja studentka z dziennikarstwa, stypendystka Erasmusa z Londynu. Na pewno wam się przyda. – Uśmiechnął się, skinął wszystkim głową i wyszedł.

A dziewczyna została. Rozejrzała się, wzięła krzesło spod ściany i usiadła dokładnie naprzeciwko Laury i Wiktorii, na drugim końcu długiego drewnianego, mocno już poplamionego stołu.

– Siedź i słuchaj. Potem będziesz miała czas, by opowiedzieć o swoim pomyśle. A my jedziemy dalej. – Redaktor jak zwykle nad nikim się nie rozczulał.

Po godzinie ostrej wymiany zdań Agata stwierdziła, że wystarczająco nawdychała się cudzego dymu. Musi zapalić sama. Sięgnęła do torebki, ale nie znalazła fajek. „Cholera jasna”, zaklęła w duchu. Rozejrzała się i zobaczyła, że przed rozczochraną okularnicą w długim czarnym swetrze po drugiej stronie stołu leży cała paczka. Zapytała gestem, czy może się poczęstować. Tamta się uśmiechnęła, a na jej twarzy ukazały się dwa urocze dołeczki, po czym bez słowa pchnęła paczkę w stronę Agaty. A jej koleżanka, typ modelki z burzą blond włosów, zrobiła to samo z zapalniczką i porozumiewawczo mrugnęła.

Na pierwszej przerwie już gadały we trzy. Po kolegium redakcyjnym Wiktoria zabrała Laurę i Agatę swoim zdezelowanym maluchem do studenckiej kawalerki na Ursynowie. Własne auto i mieszkanie zapewniały dziewczynie uprzywilejowaną pozycję wśród innych. Agata mieszkała w akademiku, a Laura – z rodzicami w domku pod Warszawą.

Po drodze kupiły trzy butelki białego wina i gadały, gadały, gadały do białego rana…

I tak przez następnych dwadzieścia lat.

Tej przyjaźni zazdrościli im wszyscy i jednocześnie nikt nie rozumiał, jak trzy zupełnie różne osoby mogą się tak kochać i bronić wzajemnie, nie dając komukolwiek powiedzieć na przyjaciółkę złego słowa.

A jednak mogły i mogą do dziś…

ROZDZIAŁ 1

Zwykły poranek niezwykłego dnia

Dwadzieścia lat, pięć miesięcy i trzy tygodnie później – Wigilia

Dom Laury

Powoli budził się nowy dzień. Wigilia. Przyroda stanęła na wysokości zadania i z nieba leciały delikatne płatki śniegu. Tylko tyle, żeby przykryć cienką warstwą ohydną zimową breję na trawnikach. Żeby było, kurwa, ładnie.

Laura z niechęcią otworzyła oczy. Po omacku zaczęła szukać okularów, a potem komórki, aby sprawdzić, która jest godzina. Macając na oślep, najpierw klepnęła włochaty zad Nory, która jak zwykle rozciągnęła się w poprzek łóżka, skutecznie oddzielając Laurę od męża, potem pomacała głowę pochrapującego Marcina, aż wreszcie natrafiła na jego telefon. O kurde, trzeba wstawać. Dziś Wigilia, czyli wszystkie ręce na pokład…

Zamknęła oczy i zrobiła w głowie przegląd planu dnia. Za godzinę spotkanie z dziewczynami, potem wigilia redakcyjna w Stacji, krótkie spotkanie z prezesem – oby udane – i powrót do domu na rodzinną kolację. Na szczęście już dawno ograniczyła świąteczne szaleństwa, skracając wigilijne menu do kilku potraw lubianych przez wszystkich. Dziewczynki i tak jadły jedynie nuggetsy, a ona potrzebowała tylko dobrze schłodzonego białego wina. Zresztą jego potrzebowała nie tylko dziś, lecz także przez cały rok. Podejrzewała, że go nadużywa… ale, cholera, bardzo to lubiła.

Zerwała się z łóżka ku niezadowoleniu Nory i Miłki – jej ukochanych wielkich kundli śpiących na kołdrze. Cudownie, dziewczynki mają wolne, odpada odwożenie ich do szkoły. Potrzebowała tylko pół godziny, żeby wziąć prysznic, wypić dwie szklanki soku pomarańczowego (wczoraj wieczorem raczyła się rumuńskim pinot noir) i przeobrazić się w kogoś, kto może uchodzić za dyrektor programową dużej stacji telewizyjnej.

Nienawidziła wcześnie wstawać. Codziennie z zazdrością patrzyła na koleżanki z ich małej podwarszawskiej miejscowości, które rano radośnie szły po zakupy z wiklinowymi koszykami. Niektóre o tej nieludzkiej godzinie wsiadały nawet na rower! Ona zaś – mimo miłości do wiejskiego życia – nie potrafiła wyrzec się pracy. Wszyscy wiedzieli, jak kocha telewizję.

Po trzydziestu minutach z zadowoleniem spojrzała w przedwojenne lustro po prababci. Artystycznie rozczochrane krótkie czarne włosy udało się ujarzmić lakierem. Sukienka, bo to przecież nie byle okazja – oczywiście czarna, bo czarny wyszczupla. „Skąd się wzięło te dodatkowe dziesięć kilo?” – pomyślała, wciągając rajstopy. Na szczęście udało jej się znaleźć jakieś bez oczek.

– No dobra, jeszcze szpilki – westchnęła niechętnie.

Od zawsze uważała noszenie obcasów za karę z niebios, ale dostosowywała się do stylu korporacyjnego i od pięciu lat miała jedną i tę samą dyżurną parę. I rzecz jasna make-up. Na to jednak nie było już czasu. Wrzuciła szpilki, kosmetyczkę i laptop do dużej torby z Ikei, w biegu wskoczyła w śniegowce (stara zasada matek mówi: „Musisz wskakiwać w buty w biegu, jeśli chcesz ze wszystkim zdążyć”) i wypadła na podwórko. Piętnastoletnia amerykańska toyota highlander, jej duma i miłość, stała oblepiona topniejącym śniegiem. „A trzeba było wjechać do garażu – pomyślała Laura. – Kłania się lenistwo”. Zaklęła siarczyście, wrzuciła torbę na tylne siedzenie, uruchomiła silnik, dmuchawę i wycieraczki. Kurwa, komórka! Wbiegła do domu, chwyciła telefon – rozładowany, niech to szlag! – po drodze nasypała karmy łaszącym się psom, włączyła zmywarkę i złapała kawałek chleba, żeby nie zemdleć z głodu po drodze. Wybiegając, przypomniała sobie zalecenie Agaty, przysiadła więc na schodkach, żeby zabić pecha. W przelocie pocałowała w policzek mamę, która właśnie wyjrzała ze swojego mieszkania w drugiej części ich starego wiejskiego domu. Wskoczyła do auta, podłączyła telefon do ładowarki i ruszyła, nie przejmując się potencjalną ślizgawicą. Na pierwszym czerwonym świetle zaczęła malować rzęsy.

Apartament Wiktorii

Po przebudzeniu Wiktoria przeciągnęła się jak kotka, mrucząc z zadowolenia. Upojna noc z nowym, dużo młodszym przyjacielem, którego słodko nazywała Całuskiem, była dla niej ogromną dawką hormonów szczęścia. Słyszała, jak kochanek podśpiewuje w kuchni i przygotowuje dla niej kawę do łóżka. Wyskoczyła szybko do łazienki umyć zęby. Od razu ogarnęła wzrokiem niezwykły dla niej bałagan. Zakręciła pastę do zębów, podniosła ręcznik z podłogi, wrzuciła szczoteczkę Całuska do przygotowanego wcześniej kubeczka, a ten postawiła tuż obok swojego po lewej stronie półki. Tam było miejsce na akcesoria do zębów. Obok zestaw do demakijażu, a jeszcze dalej kremy na dzień i na noc. Wszystko w idealnym porządku. Papierowym ręcznikiem przetarła lustro i wypolerowała kran. To było silniejsze od niej. Jeszcze tylko korektor, żeby ukryć niedoskonałości cery (od zawsze walczyła z trądzikiem i ciągle nie mogła przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę). I już.

Wygładziła jedwabną koszulkę, wskoczyła z powrotem do łóżka, potrząsnęła blond lokami i czekała na poranne pocałunki, którymi nieustannie zasypywał ją ukochany. Całusek wszedł do sypialni owinięty tylko ręcznikiem. W muskularnych rękach przyniósł tacę, na której stała filiżanka z kawą.

– Dzień dobry, kochanie! Przyniosłem kawkę dla mojej królewny. – Odstawił tacę na szafkę przy łóżku i pocałował Wiktorię w usta.

– Dla mnie? Naprawdę? – zapiszczała jak nastolatka i zaczęła klaskać w dłonie.

Upiła łyk.

– Pysznaaaa… Ale kawka potem, teraz mam ochotę na ciebie… – zamruczała.

Całusek zgrabnie zrzucił ręcznik i ukazał się w całej okazałości: młody, dobrze zbudowany, z falującymi blond włosami i kosmykiem spadającym na oczy, który ciągle poprawiał zalotnym gestem.

Spojrzał na nią tak, że poczuła, jak cała płonie. Wskoczył do łóżka i ujął jej twarz w dłonie. Długo, bardzo długo patrzył jej w oczy, a potem zaczął ją namiętnie całować. Najpierw w usta, a potem coraz niżej i niżej, każdy centymetr jej ciała. Wiktoria jęknęła z rozkoszy i wplotła palce w jego wilgotne włosy. Nagle, zupełnie jak nie ona, krzyknęła:

– Jestem twoja, rób ze mną, co chcesz… błagam!

– Niegrzeczna dziewczynka zaraz dostanie klapsa – usłyszała w odpowiedzi.

Wszedł w nią zdecydowanie i poruszał się coraz szybciej, aż w końcu doprowadził ją do kosmicznego orgazmu. Nagle przerwał i zaczął rozglądać się po sypialni. Na krześle leżało jego ubranie, a na podłodze czerwony krawat. Sięgnął po niego i zręcznym ruchem związał jej nadgarstki.

– Teraz będziesz moją niewolnicą! – powiedział władczo.

– Będę – wyszeptała.

– Będziesz posłuszna? – Spojrzał jej w oczy.

– Tak…

– Chcesz, żebym dalej robił z tobą, co chcę?

– Tak… błagam… chcę. Proszę – jęczała.

– Jak bardzo chcesz? 

Położył kciuk na jej ustach. Chwyciła go i zaczęła namiętnie ssać.

– Bardzo! – krzyknęła. – To są tortury! Bierz mnie! Błagam!

– Zrobię to, co będę chciał! – Wymierzył jej klapsa i wszedł w nią gwałtownie.

Po chwili poczuła, jak szybuje trzy metry nad ziemią. Potem pięć metrów. I sto.

Później oboje padli spoceni na prześcieradło. Przytulili się do siebie, a Wiktoria wypiła zimną już kawę.

Po szalonym poranku Całusek pojechał do rodziców. Miał pomagać mamie lepić pierogi i ubierać choinkę. „Nie tylko wspaniały kochanek, lecz także dobry syn. No, ideał…” – pomyślała Wiktoria i postanowiła zostać jeszcze chwilę w łóżku z przyjemnymi wspomnieniami tego poranka.

Mieszkanie Agaty

Ta ti ta tatitata… TA TI TA TA TI TA TAAAA!!!

Ta idiotyczna melodyjka coraz bardziej wwiercała jej się w mózg. Niech wreszcie ucichnie! Dopiero po kolejnym powtórzeniu Agata uświadomiła sobie, że to budzik w nowym telefonie. Otworzyła jedno oko, wyłączyła go i jednocześnie zerknęła na wyświetlacz: 24 grudnia. Trzeba wstawać. Ugniotła ręką ortopedyczną poduszkę i przekręciła się w poprzek łóżka. Mogłaby tam zrobić nawet gwiazdę, bo spała sama w małżeńskim łożu z Ikei, które kupili z mężem, kiedy urządzali to mieszkanie. Większy metraż był konieczny, bo miała się urodzić ich córka Majeczka. A teraz obrazki z portretami dzieci, ich wspólne zdjęcia z wakacji, dyplomy i nagrody Agaty za osiągnięcia telewizyjne - wszystko wisiało nadal w tych samych miejscach, w których to powiesili. W tym domu czas się zatrzymał.

Spojrzała na zdjęcie znad jeziora, które stało na komodzie. Opaleni, objęci trzymali na kolanach malutką Majkę. Popatrzyła w oczy samej sobie sprzed lat.

– I co, dziewczyno, jakoś to wszystko ogarnęłaś. I nawet się nie rozpiłaś ani nie roztyłaś – przemówiła do fotografii.

Rzeczywiście, cały czas była „Małą Mi” – filigranową brunetką z energią reaktora atomowego, który wybuchał zwłaszcza w pracy, kiedy jako reżyserka wielkich telewizyjnych widowisk silną ręką kierowała dziesiątkami facetów.

Budzik zapiszczał po raz kolejny. „No dobra, teraz to już naprawdę czas wstawać”, pomyślała i niechętnie podniosła się z łóżka. Nawet nie chciało jej się włączać radia, bo puszczali tam tylko kolejne wersje Last Christmas i reklamy pełne szczęśliwych rodzin czekających na prezenty i gotujących barszcz z zachwalanej torebki. Ona zaś od siedmiu lat nie znosiła świąt, a najbardziej Wigilii. Nie cierpiała jej, odkąd nie było już z nimi Dominika, który tak idiotycznie zginął w wypadku samochodowym.

A Kiler – jej obecny ukochany, wymarzony i wytęskniony partner – zawsze w święta jeździł w Bieszczady do rodziców. Zarówno w Boże Narodzenie, jak i w Wielkanoc. Tak miał i już.

– Mamusia by się popłakała i jeszcze zawału dostała, gdybym choć raz się nie zjawił. Chybabyś tego dla niej nie chciała… Taka u nas rodzinna tradycja. Święta razem i już.

I tak od pięciu lat…

„Bogiem a prawdą to i ja nie mogłabym nagle nie pojawić się na wigilii w naszym domu. Bo co na to mama, dzieci, które są do niej przywiązane, siostra ze szwagrem…” Agata westchnęła ciężko i zaczęła się ubierać.

Włożyła elegancką sukienkę, bo w telewizji jeszcze przed próbą sylwestrowego show miała się odbyć wigilia firmowa. Zjechali pracownicy, zaproszeni goście, fotoreporterzy, całe to towarzystwo.

Dziś nie było szkoły, ale dzieciaki już były na nogach i sprzątały mieszkanie, przyzwyczajone do pracy pod dyktando babci – emerytowanej nauczycielki matematyki. Ona sama na posterunku w kuchni miotała się między śledziami a makowcem.

– Weź sobie coś na śniadanie, bo ja nie wiem, w co ręce włożyć – rzuciła znad zlewu do Agaty i zaczęła wyliczać, co już zrobiła, a ile jeszcze przed nią.

„Świetnie zastępuje radio”, pomyślała Agata. Zagotowała wodę na „napój imienia Krzysztofa Ibisza”, od którego zawsze zaczynała dzień. To właśnie słynny kolega nauczył ją, że tuż po przebudzeniu należy wypić ciepłą wodę z cytryną i odrobiną oliwy. Na odkwaszenie i oczyszczenie. Piła, bo coś w tym musi być. „Popatrzcie na Krzyśka, coraz młodszy”, przekonywała przyjaciółki, tłumacząc im swoje kolejne „prozdrowotne wariactwo”.

Po czterdziestce trzeba o siebie dbać, zwłaszcza jeśli twoim partnerem jest prawdziwa gwiazda, gospodarz najpopularniejszego talk-show w telewizji, bożyszcze tłumów, zwłaszcza tłumów młodych kobiet żądnych sławy i kasy. I do tego o rok młodszy, a jak wiadomo, „stara baba jest starsza niż stary chłop”. Tak mawiali kabareciarze, koledzy Agaty z pracy.

„Ale nie czas jeszcze umierać, nie jest tak źle”, popatrzyła na swoje odbicie w lustrze i puściła do siebie oko.

– Czapkę i szalik weź! Teraz wszędzie tyle tych wirusów. I kanapkę ci zrobiłam. – Mama była czujna jak zwykle, chociaż lewą ręką wertowała książkę kucharską, a prawą kręciła mak.

Agata posłusznie włożyła czapkę z pomponem, kanapkę wrzuciła do plecaka i zatrzasnęła za sobą drzwi.

Kanapka jak zwykle trafi do pana Zbynia, zaprzyjaźnionego strażnika w telewizji, który z wilczym apetytem zajadał mamine specjały i bardzo je sobie chwalił. Nawet zaczął robić konkretne zamówienia.

– Niech mamusia zamiast sałaty dołoży grubiej masełka albo szyneczki. Narzeka, że pani chuda, a kanapeczki coraz bardziej dietetyczne – marudził półżartem.

„Oj, to dziś pan Zbynio też nie będzie zadowolony, bo to przecież Wigilia, więc post, czyli pewnie żółty ser albo co gorsza miód”, pomyślała. Pan Zbynio na słodko nie lubił najbardziej.

Wybiegła już na klatkę, ale na schodach zorientowała się, że nie wzięła prezentu dla ukochanego, więc wróciła. Bo to nie byle jaki gadżet, tylko starannie wybrane pióro Montblanc z dedykacją, by Kiler podpisał nim kontrakt swego życia.

Wyjęła z szuflady pięknie zapakowane pióro, chwyciła plecak i biegiem ruszyła z powrotem, bo bała się, że się spóźni na umówione wigilijne śniadanie z Laurą i Wiktorią. A tego by sobie nie darowała – to była jedna z ich najstarszych tradycji. Podobnie jak wspólny weekend w spa wiosną, a konkretnie 15 maja, bo tego dnia po raz pierwszy się zobaczyły i upiły. Przez tyle lat tylko raz nie dały rady wyjechać, ponieważ Laura rodziła bliźniaczki, więc Agata i Wiktoria piły szampana pod szpitalem położniczym. Te wspólne wypady nazywały weekendem na dobry początek. Wierzyły, że jeśli się uda, reszta roku też będzie udana.

Kiedyś, na samym początku, każde ważne dla którejkolwiek wydarzenie, afterek po nagranym programie czy choćby wolny weekend spędzały na tańcach i drinkach z kolejnymi chłopakami, narzeczonymi czy potem mężami w ich ulubionym klubie Zoom niedaleko telewizji. Wszystkie trzy tańczyły do białego rana, nie wylewały za kołnierz i zawsze wychodziły jako ostatnie.

Teraz nie było już ani czasu na klub, ani nawet samego klubu. Dzieci, mężowie, kochankowie, praca, kariera, nowe towarzystwo. Dlatego tak ważny był każdy „piknik wiedźm” – jak te spotkania kąśliwie nazywał Kocur, mąż Laury.

Agata zwolniła tuż przed drzwiami, na parę sekund usiadła na taborecie w przedpokoju, przeżegnała się na drogę i pobiegła do metra. Miała prawo jazdy od osiemnastego roku życia, ale od wypadku, czyli od siedmiu lat, nie usiadła za kierownicą. Coś jej się zablokowało w głowie, a sytuacji nie ułatwiał fakt, że i wcześniej była raczej niedzielnym kierowcą, bo wszędzie wozili ją Dominik albo któraś ze zmotoryzowanych przyjaciółek. Wiedziała, że teraz auto jest jej jeszcze bardziej potrzebne, mimo to nie mogła się przemóc.

– I tak dobrze, że jestem w stanie wsiąść do czyjegoś samochodu – mówiła przyjaciółkom, które namawiały ją, żeby usiadła za kółkiem. – Pamiętacie, jak przez pierwszy rok po wypadku jeździłam tylko pociągiem i rowerem?

Agata z konieczności stała się fanką metra. Całe swoje życie starała się ułożyć przy jego stacjach: oddział banku, lekarzy, sklepy, kawiarnie, w których umawiała się z gośćmi i przyjaciółmi. Jako jedyna nigdy nie stała w korkach, więc zawsze i wszędzie przychodziła punktualnie. Były też niewątpliwe plusy tej sytuacji: nie musiała się zastanawiać, czy może wypić kieliszek prosecco lub wina.

Apartament Wiktorii

Kiedyś Wigilia była dla Wiktorii ważnym dniem. W dzieciństwie, jak chyba każde dziecko, czekała na Gwiazdkę i wymarzone upominki. Później, kiedy urodził się jej ukochany synek Wiktor, już od września biegała za prezentami, dbając, żeby miał cudowne wspomnienia z dzieciństwa. Przestała trzy lata temu, kiedy miłość jej życia – jej mąż i tata Wiktora – przy stole wigilijnym przy całej rodzinie oświadczył, że odchodzi… Początkowo myślała, że to żart, bo Karol słynął ze specyficznego poczucia humoru. To jednak nie był dowcip, tylko prezent pod choinkę po piętnastu latach wspólnego życia…

– Chcę być uczciwy, nie umiem żyć w kłamstwie, zakochałem się – powiedział wtedy. – To Kinga, instruktorka narciarska Wiktora. Ty jesteś przebojowa, dasz sobie radę. Rozstańmy się z klasą i proszę, nie histeryzuj! Ze wszystkiego potrafisz zrobić przedstawienie.

Wiktorię – jak dotąd zawsze wygadaną – zatkało. Jak jednak mogłaby zrobić scenę mężowi, który tak ładnie zakomunikował w święta, że zostawia ją dla młodej, wysportowanej czarnowłosej Kingusi bez grama tłuszczu, która – jak się potem okazało – nazywała go słodko Karolkiem?

Od tego dnia Wiktoria zaczęła ostentacyjnie kontestować Wigilię. Na jej perfekcyjnym życiu powstała poważna rysa, którą chciała jakoś zatuszować, podobnie jak nieustannie powracający trądzik.

Pamiętała lamenty rozwiedzionych koleżanek, które ten magiczny dzień spędzały w samochodach, wożąc dzieci do pierwszego męża, byłych teściów, nowych teściów, a o dwudziestej pierwszej przywoziły je do domu śpiące, wypchane pierogami i obładowane prezentami i zaczynały następną kolację, bo tak wypada, a kolejna babcia pyta, czy dołożyć karpia… Nie chciała żyć tak jak one.

Dzisiaj było jednak inaczej. Było jak w bajce, z której chwilowo musiała wrócić do realnego życia i przygotować się na ten wyjątkowy dzień pełen atrakcji.

Dom miała tylko dla siebie, bo Wiktorek nocował u taty. Puentą porannych czynności zawsze była rozmowa telefoniczna z mamą, jej najlepszą przyjaciółką. Mama Wiktorii była szalona, wyzwolona i bardzo nowoczesna. Stanowiła zupełne przeciwieństwo córki – pedantycznej, zamkniętej w sobie i dość zasadniczej. Mimo tych różnic obie czuły się od siebie uzależnione. Wiktoria zwierzała się mamie ze wszystkiego i w każdej sprawie się jej radziła. Mama była jej wzorem i drogowskazem. Fizycznie były do siebie bardzo podobne, chociaż czasami wydawało się, że Wiktoria jest mentalnie starsza niż matka. Zdarzało się jej strofować mamę na imprezie: „Czy ty nie za dużo tańczysz z moim kolegą? Tata już się denerwuje”. „Oj, nie bądź taką mieszczką!” – odpowiadała wtedy mama i śmiała się na całego.

Dużo koleżanek zazdrościło Wiktorii nie tylko takiej wyluzowanej i pięknej mamy, ale obojga rodziców. Tata – przystojniak, typ artysty zagubionego w rzeczywistości – też był postacią nietuzinkową. Kochał literaturę, muzykę, kuchnię i oczywiście swoją jedyną córeczkę. Miał na koncie mnóstwo książek kulinarnych, które od lat cieszyły się popularnością. Można z nim było godzinami rozmawiać o sztuce i kuchniach świata, za to nie bardzo wiedział, co to PIT czy rachunki i kto aktualnie jest prezydentem. Był oderwany od rzeczywistości, ale nad tym na szczęście czuwała mama.

– Cześć, mamo! – Jej numer telefonu był w ulubionych Wiktorii na pierwszym miejscu.

– Cześć, słoneczko. – Niemal widziała, jak mama uśmiecha się do słuchawki.

– Jak przygotowania?

– Jak zwykle! Tata od rana robi bałagan w kuchni, to znaczy pracuje. Gotuje i fotografuje. Kończy najnowszą książkę Rodzina przy stole – czyli świąteczne potrawy. Nie mam pojęcia, kto to wszystko zje. Ty prawie nic nie jesz, a Wiktorek takich rzeczy nie lubi… – Zamilkła na chwilę. – A kiedy poznamy tego twojego nowego… hmmm… chłopaka? – zmieniła temat. – Fajny jest? Co ty jesteś taka tajemnicza?

– Oj, mamo, to dopiero początek. – Wiktoria próbowała się wymówić, ale nie wytrzymała. – On jest cudowny! – niemal krzyknęła.

– Coś czuję, że się zakochałaś. – Mama aż zagwizdała. – A jak te sprawy? Okej? – spytała ze śmiechem.

– Przestań! – żachnęła się Wiktoria.

– No co, normalne rzeczy w twoim wieku! I w moim też! Co ty myślisz, że my z tatusiem już tego nie robimy czy jak?

Wiktoria się uśmiechnęła.

– Mamo… błagam. Nie będę ci przez telefon opowiadać o swoim życiu intymnym. Przyjadę, otworzymy wino i pogadamy. Dobrze, ty wścibska matko?! – zażartowała. – Teraz powiem tylko, że jest ode mnie młodszy…

– Co? Młodszego wzięłaś?! – Mama zacmokała. – Szalona! Moja krew! – Zamyśliła się. Po chwili jednak kontynuowała: – Pamiętasz, jak mój kolega mówił, że kobieta starzeje się jak pies? U mężczyzny rok to według niego u kobiety siedem lat! No debil jeden. Powiem ci tylko, że czytałam ostatnio, że to nowe pokolenie mężczyzn to się bardziej dziećmi zajmuje i w domu kobiecie więcej pomaga! Oby on właśnie taki był.

– Jest! – powiedziała Wiktoria pewnie. – I Wiktor go lubi. Jest jak jego kolega, poczuli chemię. Pomaga mi w domu, a Wiktorowi w lekcjach. Pięknie układa kwiaty w wazonie i ubrania składa w kostkę. Wszystko tak, jak lubię – wyrecytowała.

– Bogu dzięki, bo wiesz, córeczko, że dla nas jesteście całym światem!

– Wiem, mamko – użyła słowa, którym czule zwracała się do mamy.

– Kochanie, a jak Laura i Agatka? Strasznie za nimi tęsknię. Kocham te twoje wariatki. Mam nadzieję, że w sprawie drugiego dnia świąt wszystko aktualne? Tatuś dla każdej coś przygotował. Dla Laury śledzika w oleju lnianym, a dla Agatki kluski z makiem. Z dzieciakami będzie tradycyjnie robił świąteczną pizzę dziadka Irka. A dla panów pigwówka. Już nie możemy się doczekać na wasz przyjazd.

– Ach, no wiesz, ciągle w biegu. Dzisiaj mamy nasze tradycyjne śniadanie, to pogadamy. – Wiktoria uśmiechnęła się sama do siebie. – Laura jak zwykle użera się z marudzącym Marcinem i dziećmi z pretensjami, ale myślę, że dostanie awans w pracy. Należy jej się, jest w tym naprawdę dobra. Agata, nasz robocop, ciągle pracuje i czeka, aż oświadczy jej się Kiler. Czyli wszystko bez zmian.

– Ja się Agatce nie dziwię. Ten Kiler przystojny, inteligentny i dowcipny. Pewnie dużo kobiet się koło niego kręci, jak koło każdego showmana. Jak mówiła moja koleżanka: „Sława i pieniądz przyciągają kobiety jak miód pszczoły”. – Matka uwielbiała cytować powiedzonka koleżanek lub kolegów.

Wiktoria od lat podejrzewała, że te wszystkie ludowe sentencje mama wymyśla sama, tylko wstydzi się do tego przyznać.

– To prawda… Będziemy całą ferajną!

– Dobrze! Tylko się nie spóźnijcie! Nie mogę się już doczekać – pisnęła podekscytowana. – I ubierz Wiktora jakoś stosownie – dodała.

– To znaczy jak? – Wiktoria zmarszczyła brew.

– Ciepło! Mrozy w telewizji zapowiadali. – Mama sama zaśmiała się ze swojego dowcipu, pożegnały się i rozłączyły.

Po porannej rozmowie z mamą Wiktoria była gotowa stawić czoła całemu światu – nic już nie wydawało jej się straszne. Te rozmowy zawsze wprawiały ją w dobry nastrój i dawały siłę. Kiedyś sobie przysięgła, że będzie robić w życiu wszystko tak, aby nie zawieść rodziców. Wychowywali ją nieco pod kloszem, dlatego zawsze uważała, że ludzie są dobrzy, a świat piękny. Do dziś nie zrozumiała, dlaczego Karol odszedł, co to za historia z tym rozwodem i co ona zrobiła źle…

Miała dzisiaj napięty grafik. Szykowała się na śniadanie z przyjaciółkami, potem wigilijne party organizowane przez jeden z portali plotkarskich, na które ściągała cała celebrycka Warszawka. Otworzyła przepastną szafę, zastanawiając się, w co się ubrać, żeby zrobić wrażenie na Całusku, którego po raz pierwszy zabierała prosto w paszczę lwa, oraz na gwiazdach i gwiazdkach mniejszego formatu. Musiała pokazywać się na takich imprezach, ponieważ od lat była jedną z najlepiej prosperujących agentek gwiazd.

Zdecydowała się na czerwony dopasowany garnitur i wysokie obcasy, rozpuściła długie blond włosy. Figurę niezmiennie miała idealną.

Wychodząc, poprawiła abażur na lampie. Wiedziała, że jeśli tego nie zrobi, będzie o tym myślała przez cały dzień. Ot, życie perfekcjonistki.

Wsiadła do czyściutkiego jaguara, zerknęła w lusterko i pomyślała: „Nie jest źle”. To był jej ulubiony moment – odpalała silnik i muzykę na full. Śpiewała w aucie na cały głos, posyłając uśmiechy innym kierowcom.

ROZDZIAŁ 2

Śniadanie mistrzyń

Restauracja Stary Dom

Do Starego Domu wszystkie trzy przyszły równocześnie. Co do sekundy. Agata przybiegła z metra, Wiktoria zgrabnie wysiadła z jaguara, a Laura wyskoczyła z krzywo zaparkowanej ubłoconej terenówki.

Na widok przyjaciółki Agata i Wiktoria parsknęły śmiechem, bo Laura była ubrana niezwykle elegancko od czubka głowy do… kolan. Na nogach miała stare śniegowce.

Laura spojrzała na przyjaciółki i machnęła ręką.

– No co? Mam w szpilkach odśnieżać i prowadzić? Zmienię jak zwykle w gabinecie! Chodźcie, bo dziś mało czasu! – Otworzyła zamaszyście drzwi knajpy.

Miały zarezerwowany ten sam stolik co zawsze, na końcu sali, a teraz dodatkowo odgrodzony od reszty świata ogromną rozświetloną choinką.

Kochały to miejsce, bo kojarzyło im się z pierwszymi latami ich przyjaźni i wspólnej pracy w telewizji: kiedy wszystko wydawało się nowe, świeże i młode. Nie było mężów, dzieci, kłopotów, chorób, śmierci, problemów, za to były plany, miłości, programy, nagrody… i niekończące się imprezy.

I był Stary Dom. Wtedy jeszcze Gościniec Staropolski. Leżał najbliżej telewizji i to była jego główna zaleta. I personel, który godził się na najróżniejsze pomysły młodych dziennikarzy, począwszy od wywiadów z gwiazdami, a skończywszy na organizowaniu wielkich karnawałowych imprez, takich jak Kiczbal czy Bal Dziwek i Cinkciarzy, podczas których towarzystwo – nierzadko z pierwszych stron gazet – bawiło się w idiotycznych przebraniach do białego rana.

Dlatego coroczne wigilijne śniadanie przyjaciółek mogło się odbyć tylko w tym miejscu.

Dziewczyny rozsiadły się przy stole i zamówiły jedzenie. Laura śledzia z ziemniakami – zawsze brała to samo, bo nigdzie nie podawali takiego śledzia, Wiktoria jajecznicę i sałatkę z pomidorów, a Agata owocową granolę i sernik, bo najbardziej lubiła śniadania na słodko.

– Był u mnie Mikołaj i zostawił coś dla was. – Uśmiechnięta Wiktoria wręczyła przyjaciółkom eleganckie pudełeczka z szarego papieru.

– Co to? Ołówki? – zapytała z głupia frant Agata.

– Zwariowałaś? Ekologiczne wegańskie błyszczyki młodej polskiej firmy! Koleżanka jest właścicielką. Ma świra na punkcie ekologii.

– Aha, i zupełnym przypadkiem tych kosmetyków używają wszystkie twoje gwiazdy! Ale dzięki, już czuję się bliżej natury! – Laura cmoknęła Wiktorię w czubek głowy.

Agata wyciągnęła z torby kwieciste pakuneczki.

– A tu są niewegańskie, ociekające glutenem pierniczki mojej mamy! I jej słynny makowiec. Chociaż tym razem piekła je z Majeczką, ona też pakowała wam prezenty. Zużyła chyba całą rolkę różowej taśmy klejącej! Laura, tylko nie zjedz od razu. Zostaw choć po jednym dziewczynkom!

– Jeszcze czego – zamruczała Laura, otwierając paczuszkę. – Mniam… – Oblizała się. – A ja mam dla was książki!

Dziewczyny krzyknęły jednocześnie:

– O nieeee! Znowu książki od Laury!

– I to pewnie stare! Powinni ci zabronić wstępu do antykwariatów! – dodała Agata.

– Wręcz przeciwnie, powinnam mieć złotą kartę! – Laura sięgnęła do torby, gryząc kolejny pierniczek. – Proszszsz! Dla Wiktorii Dom oszczędny Juliuszowej Albinowskiej z 1921 roku. Książka ma sto lat, ale z pewnością się nie zestarzała. Zobaczysz, jeszcze mi za nią podziękujesz! Nie wszystko jest w internecie! – uprzedziła kąśliwy komentarz zawsze nowoczesnej i niezbyt oszczędnej przyjaciółki. – A dla Agaty Najnowszy lekarz domowy, czyli książka o zdrowym i chorym człowieku Gustava Mullera z 1911 roku. Znajdziesz tam z pewnością wszystkie te szamańskie napary z mchu i paproci, które tak strasznie śmierdzą!

Laura była znana z miłości do wszelkich staroci, antykwariatów i pchlich targów. Kochała też sklepy z używaną odzieżą, czego Wiktoria nie mogła jej wybaczyć, do czasu aż zobaczyła przyjaciółkę w oryginalnej sukience Mary Quant, za którą ta dała jedynie pięć złotych.

– No co tam u was? – zagaiła Laura, gdy nacieszyły się już prezentami. – Ja się dziś przebrałam za piękną kobietę, bo najpierw firmowa kolacja, a potem być może rozmowa z samym prezesem!

– Fiu! Fiu! – gwizdnęła Wiktoria. – A co, myślisz, że ci się oświadczy? Tylko najpierw wytrzyj buzię, bo masz całą w pierniczkach!

– Oświadczyć to by się mógł wreszcie Kiler Agacie! – odparowała Laura. – Mam go zapytać, kiedy to zrobi? Wiesz, że potrafię! Niech to wasze tajne gniazdko wreszcie zamieni się w normalne mieszkanie. – Wzniosła teatralnie oczy do nieba.

Laura bezpardonowo wtrącała się w sprawy bliźnich. Oczywiście według niej samej robiła to dla ich dobra.

– Jak wy to sobie wyobrażacie? Moja mama, dzieci i Kiler pod jednym dachem? – westchnęła Agata.

– Zupełnie sobie tego nie wyobrażamy! Ale chyba stać go, żeby ci fundnąć jakieś lokum? – rzuciła Laura.

– Trochę przenoszona ta ciąża… – dodała Wiktoria. – Miga się chłopak, czy ty tego nie widzisz? – naciskała.

Agata tylko przewróciła oczami. Dobrze wiedziała, że mogliby wreszcie zamieszkać razem, być normalną parą, a nie tyle lat bawić się w romantyczne podchody. W końcu oboje byli wolnymi ludźmi, bez partnerów i zobowiązań.

Ale ilekroć o tym wspominała Kilerowi, on zawsze mówił, że tak jest dobrze, bo „tęsknimy za sobą, a nasze spotkania to święto i karnawał, jeździmy razem po świecie, odwiedzamy znajomych, namiętnie chodzimy do kina na polskie filmy, do których oboje mamy słabość. I gadamy, gadamy, gadamy. A potem żałujemy, że tak mało czasu zostało na pójście do łóżka”.

Całe szczęście – uświadomiła sobie z ulgą – że po telewizyjnej wigilii i próbie sylwestrowego show, który on prowadził, a ona reżyserowała, wymkną się razem do swojego gniazdka, małego wynajmowanego mieszkanka, na ich prywatną wigilię, gdzie co roku najpierw są opłatek i prezenty, a potem całowanie się pod jemiołą i najpiękniejszy seks w roku, bo z nutką świątecznej nostalgii.

– Halo! – Wiktoria dość brutalnie przywołała Agatę do rzeczywistości, szarpiąc ją za ramię. – O której Judyta ma być na twojej próbie i czy w ogóle jej potrzebujesz? Ma dziś spotkanie z coachem i nie chce się spieszyć.

– Judyta… – Agata skrzywiła się na to imię. Pieprzona gwiazdeczka. Kolejna pierwsza dama polskiej piosenki, a na pewno pierwsza awanturnica i intrygantka polskiego show-biznesu. – Niech wcale dziś nie przychodzi. Wystarczy, że będzie na próbie muzycznej 30 grudnia. Im mniej z nią przebywam, tym lepiej. Rozwala całą próbę, bo jak już przyjdzie, wszystko musi się kręcić wokół niej.

– Swoją drogą, jak ty z nią wytrzymujesz? – dorzuciła Laura. – W życiu nie zdecydowałabym się zostać jej agentką. Ciągłe fochy, huśtawki nastrojów, no, chodzący psychiatryk – dodała, oblizując lukier z makowca.

– Nie liż jęzorem tego ciasta! – Wiktorii włączył się tryb perfekcyjnej pani domu. – No wiecie, ona ma ogromny talent – wróciła do tematu – ludzie ją kochają, bilety na koncerty wyprzedają się pół roku wcześniej, ostatni singiel, ta polska wersja Muro Shavo, jest na pierwszym miejscu list przebojów, a ja na tym zarabiam, i to nieźle. Powiem wam w tajemnicy – ściszyła głos – że jestem w trakcie negocjowania jej umowy na główną rolę w komedii romantycznej I ja ciebie też, a jej piosenka będzie promować ten film.

– Co ty mówisz?! – wykrzyknęła Laura.

– Judyta zagra samą siebie – kontynuowała Wiktoria konspiracyjnym szeptem. – To historia dziewczyny z małego miasteczka, która po wygraniu muzycznego talent show staje się gwiazdą…

– I źle kończy – zaśmiała się Agata. – Mogę dorzucić parę ciekawych historii do scenariusza jako tak zwany przygodny obserwator zdarzeń.

– To nie kino moralnego niepokoju, tylko komedia romantyczna z happy endem, więc modlę się, żeby już podpisać tę umowę. Naprawdę dobrze na tym zarobię. Akonto tego kontraktu kupiłam Całuskowi u Swarovskiego piękny breloczek w kształcie bałwanka. – Wiktoria wyciągnęła z dizajnerskiej torby srebrne pudełeczko. – Zobaczcie! Ciągle szuka kluczy do samochodu, a diamenciki świecą, więc będzie mu łatwiej. Jest trochę roztargniony, jak Hugh Grant. I przystojny jak młody Richard Gere.

– A on ma w ogóle samochód? Czy dalej jeździ twoim? – zapytała Agata rzeczowo.

– Chwilowo nie ma, bo zamówił samochód w Niemczech i czeka na transport. No wiesz… – Wiktoria od razu zaczęła tłumaczyć ukochanego.

– Czyli to na razie będzie breloczek do kluczyków do twojego auta – skwitowała Agata.

– No tak jakby – przyznała przyjaciółka niechętnie i zaczęła dłubać widelcem w resztkach jajecznicy.

– A ty byłaś kiedyś u niego? – zapytała Laura, choć znała odpowiedź, bo obie z Agatą już nieraz wałkowały temat ciut za bardzo tajemniczego Całuska.