Green Witch. Magia ziół, kwiatów, olejków eterycznych i innych darów matki natury - Arin Murphy-Hiscock - ebook
lub
Opis

Odkryj siłę naturalnej magii oraz uzdrawiania ziołami, kwiatami i olejkami eterycznymi!

Green Witch to współczesna wiedźma, która łączy w sobie cechy przyrodniczki, zielarki i uzdrowicielki. Czerpie energię z wszechświata, kryształów i darów ziemi, podążając ścieżką wyznaczaną przez rytm natury.

Niezależnie od tego, czy masz intuicję do posługiwania się darami natury, czy dopiero chcesz ją w sobie rozbudzić, sięgnij do inspirujące wskazówki zawarte w kompendium naturalnej magii.

Dowiesz się z niego:

– co można przygotować z kwiatów, ziół i drzew znajdujących się w twoim otoczeniu;

– jak własnoręcznie zrobić olejki eteryczne, ziołowe cukry, eliksiry, herbatki i sole do kąpieli;

– w jakich celach wykorzystywać wszechstronne właściwości świata roślin oraz kryształów;

– dlaczego warto zharmonizować swoje działania z rytmem pór roku;

– które rytuały i żywioły pomagają wzmocnić efekty naturalnego uzdrawiania.

Słuchaj otaczającego cię świata. Otwórz swoje serce. Odzyskaj równowagę i ciesz się przygodą, jaką jest twoje życie!

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 244

Popularność


Dla Sayi i Sydney, które mogą należeć do kolejnego pokolenia zielonych czarownic

Wprowadzenie

Bez względu na to, z jakiego powodu poszukujesz większej równowagi, dostrojenie się do energii przyrody pomoże ci się uwolnić od stresu i skupić się na tu i teraz. Nie ma lepszego sposobu na zgłębianie obfitości natury niż podążanie ścieżką zielonej czarownicy. Jest to ścieżka przyrodniczki, zielarki i uzdrowicielki – swobodna, elastyczna i indywidualna praktyka dla każdego, kto chce odkrywać dary natury i korzystać z nich w celu przywracania równowagi i harmonii w swoim życiu. W Green Witch znajdziesz wszystkie informacje, jakich potrzebujesz do rozwijania duchowej praktyki naturalnego czarownictwa – począwszy od porad dotyczących podążania zieloną ścieżką we współczesnym świecie, a skończywszy na wiadomościach na temat ziół, roślin, drzew, kamieni i innych obiektów. Zapoznasz się tu z przepisami, ćwiczeniami, rytuałami i wskazówkami dotyczącymi przygotowania mikstur oraz mieszanek ziołowych zarówno w celach magicznych, jak i tych bardziej przyziemnych.

Green Witch to przydatny i praktyczny przewodnik dla współczesnej czarownicy, która w dzisiejszym świecie pragnie połączyć się z naturą. Spotkasz się tu z historią tej tradycji, a także nauczysz się tworzyć własną. Wyjątkowość naturalnego czarownictwa polega na tym, iż jest to wysoce wyspecjalizowana i indywidualna ścieżka. Każdego pasjonują inne zagadnienia i każdy ma inne podejście do praktyki w tej dziedzinie. Chodzi zatem o znalezienie równowagi we własnym życiu i w swoim otoczeniu.

Zielona czarownica ściśle współpracuje z przyrodą i jej darami. Wykorzystuje moc darów natury w celu poprawy samopoczucia fizycznego, kondycji duchowej oraz warunków otoczenia, a także pracuje nad nawiązaniem osobistego połączenia ze światem przyrody. Zharmonizowanie się z naturą może być wyzwaniem w dzisiejszym świecie technologii i przemysłu. Na szczęście nie musimy wcale rezygnować ze współczesnych wynalazków. Potrzebujemy jedynie wprowadzić do swojego życia dawną wiedzę, która tylko czeka, abyśmy znów ją odkryli. Cała sztuka polega na zwróceniu uwagi na naturalną energię obecną w świecie i odkryciu, jak na nas oddziałuje.

Słuchaj otaczającego cię świata. Otwórz swoje serce. Odzyskaj równowagę i ciesz się przygodą, jaką jest twoje życie.

Uwaga: Chociaż w tekście piszę o zielonych czarownicach, to jednak w żadnym wypadku ścieżka ta nie wyklucza mężczyzn, którzy obecnie coraz częściej interesują się omawianą niżej dziedziną. Wybrałam formę żeńską jedynie dla wygody.

CZĘŚĆ I. Odkryj w sobie zielona˛ czarownice˛

Rozdział 1 Naturalne czarownictwo

W dawnych czasach czarownice żyły w odosobnieniu od społeczeństwa i wykorzystywały energię otaczających ich roślin oraz drzew do uzdrawiania innych ludzi. Osoby, które potrzebowały ich pomocy, musiały się wybrać do nich w odwiedziny. Obecnie coraz częściej możemy spotkać zielone czarownice w środku miasta lub na przedmieściach. Pracują w wielu branżach, prowadzą różnego rodzaju firmy, zajmują się medycyną lub nauczaniem, a czasem są pełnoetatowymi matkami.

Bycie zieloną czarownicą nie ma nic wspólnego z miejscem zamieszkania ani z wykonywanym zawodem. Nie chodzi też jedynie o pracę z roślinami, drzewami lub ziołami. Wbrew przypuszczeniom niektórych osób nie musisz też wcale wyznawać określonej religii ani konkretnych zasad duchowych. Zielona czarownica to osoba, która nawiązuje szczególną relację z otaczającym ją światem, ma swoje zasady moralne i głęboki kontakt z naturą. W skrócie: kroczy zieloną ścieżką.

Ścieżka naturalnej czarownicy jest jednak bardzo osobista, gdyż zależy od jej szczególnych zdolności, upodobań i antypatii, klimatu regionu, w którym mieszka, oraz od interakcji z energią tego środowiska. To zatem nie tyle pewnego rodzaju tradycja, ile raczej jej indywidualna adaptacja.

Ścieżka zielonej czarownicy

Naturalne czarownictwo uważa się za ścieżkę duchową opartą na kontakcie z naturą, koncentrującą się na interakcji jednostki z jej środowiskiem. Samo czarownictwo to praktyka polegająca na wykorzystywaniu energii natury jako wsparcia w osiąganiu konkretnych celów. Ogólnie rzecz biorąc, czarownictwo uznaje boga i boginię (czasami wyłącznie boginię) oraz traktuje magię jako zjawisko naturalne.

Czarownictwo często mylone jest z wicca – nowoczesną alternatywną religią opartą na kontakcie z przyrodą. Rzeczywiście łączy te odłamy wiele wspólnych elementów, w tym szacunek dla natury, ale wicca jest specyficzną i formalną religią, podczas gdy istnieje mnóstwo różnych form czarownictwa, których struktura nie jest aż tak ściśle określona. W tej książce termin „czarownictwo” odnosi się do pracy z naturalnymi energiami w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów bez konkretnego kontekstu religijnego.

Zielona czarownica to zatem osoba krocząca zieloną ścieżką, świadoma tego, jak energia natury oddziałuje na jej życie i środowisko – nawet jeśli nie jest to tradycyjny ogród i las, jak to przedstawiają bajki dla dzieci i wyidealizowane wyobrażenia.

Dlaczego piszę o „ścieżce” zamiast o „praktykowaniu czarów”? To proste. Czarownictwo nie jest praktyką oddzieloną od codziennego życia, jak na przykład magia rytualna, lecz wszechogarniającym doświadczeniem, w którym całkowicie się zanurzamy, traktując całe swoje życie jako magiczne.

Zielone czarownictwo nie stanowi formalnej tradycji tak jak wicca gardneriańska lub dianiczna, tradycja Feri czy tym podobne. Nie odnoszę się zatem do nieprzerwanej linii wtajemniczonych ani do przyjętego kanonu wiedzy, lecz do licznych praktyk różnego pochodzenia służących współczesnej czarownicy.

Jak już wspomniałam, ścieżka zielonej czarownicy to zindywidualizowana i samodzielna praktyka, dlatego też każda współczesna książka o czarownictwie będzie po prostu osobistą interpretacją autora. Inicjacja praktykowania zielonej magii jest praktycznie niemożliwa. Nie istnieje bowiem żadna formalna wiedza, którą moglibyśmy przekazać na szkoleniach, ani ustalona tradycja, z którą mogłabyś się połączyć w świętych ceremoniach przeprowadzanych przez starszych. Niektóre współczesne grupy eklektyczne mogą opierać swoją regularną praktykę na ideałach zielonej magii, ale pamiętaj, że to nie to samo.

Osoba praktykująca naturalne czarownictwo może jak najbardziej przekazywać swoją wiedzę innym, a także dzielić się własnymi notatkami i zapiskami, ale nie ma to nic wspólnego z inicjacją. Zapoznawanie się z konkretnymi koncepcjami i poglądami różnych osób podążających tą ścieżką jest formą praktyki, w ramach której poznajesz nowe podejście do świata i odkrywasz ćwiczenia oraz techniki, które pomogą ci udoskonalić i pogłębić twoje połączenie z naturą. Nie jest to jednak nauka w rozumieniu tradycyjnych praktyk zawodowych, polegających na towarzyszeniu mistrzowi w jego pracy i uczeniu się bezpośrednio od niego, lecz raczej nowoczesna forma zdobywania wiedzy i umiejętności.

ŚWIATOPOGLĄD ZIELONEJ CZAROWNICY

Uzdrawianie, harmonia i równowaga to najważniejsze koncepcje związane z praktykami oraz światopoglądem zielonej czarownicy. Pojęcia te dotyczą trzech głównych obszarów:

Ziemi

(w rozumieniu zarówno środowiska lokalnego, jak i całej planety);

Ludzkości

(w

rozumieniu ogólnym, ale także lokalnej społeczności oraz kręgów przyjaciół i znajomych);

Ciebie.

Często niesłusznie się uznaje, że zielona czarownica powinna się skupiać jedynie na połączeniu z ziemią. Ziemia to nie tylko nasza planeta, lecz także wszystkie żywe stworzenia, w tym zwierzęta, rośliny i ludzie, więc można traktować ją jako zbiorowe określenie wszystkich istot. A jednak żyjąca w zgodzie z naturą czarownica zdaje sobie również sprawę z tego, jak ważne jest indywidualne podejście do każdej istoty. Możemy potępiać niewłaściwe praktyki gospodarowania zasobami wody na naszej planecie, ale konkretne i lokalne działania często przynoszą znacznie lepsze rezultaty w naszym środowisku niż demonstracje przed biurowcami. „Oczyść własne podwórko” – to zdanie, które dobrze rozumie każda osoba podążająca tą ścieżką.

Nowoczesna zielona czarownica poświęca również uwagę innym ludziom. Rozumie, że ludzkość wpływa na świat przyrody nie tylko poprzez to, jak ją traktuje, ale także poprzez energię wytwarzaną przez różnego rodzaju uczucia i przekonania. Natura oddziałuje na nas energetycznie, a my na nią – nie zawsze korzystnie. W związku z tym czarownica dąży do zachowania harmonii między człowiekiem a przyrodą. Zdaje sobie również sprawę z tego, że ludzie także oddziałują na siebie nawzajem, dlatego też dba o harmonijne, zdrowe środowisko, w którym mogą się wyciszyć i odzyskać siły do dalszego rozwoju, samodoskonalenia oraz współdziałania ze sobą z lekkością i miłością.

Zielona czarownica musi żyć w harmonii z rzeczywistością. Oznacza to realizowanie osobistych celów i radzenie sobie z przeszkodami, a także poznawanie siebie, aby móc jak najlepiej korzystać ze swojej energii i umiejętności. Twoje prawdziwe ja niekoniecznie jest takie, jak byś sobie życzyła, ale taka właśnie jesteś. Odkrycie prawdziwej siebie może być wielkim wyzwaniem. Wszyscy nieustannie się okłamujemy i często robimy to tak dobrze, że do końca życia pozostajemy całkowicie odcięci od siebie. Praca z wypartymi aspektami swojej osobowości może być jednak niezwykle satysfakcjonująca, a utrzymywanie równowagi między ciemnymi a pozytywnymi częściami naszej istoty umożliwia zachowanie harmonijnej energii.

MORALNOŚĆ ZIELONEJ CZAROWNICY

Zasady moralne odgrywają istotną rolę na każdej ścieżce związanej z duchowością. Co ciekawe, naturalne czarownictwo nie wymaga od praktykujących żadnych innych zasad etycznych czy moralnych z wyjątkiem tych, które już mają. Dlaczego? Przede wszystkim jest to tak osobista praktyka, że narzucenie konkretnego systemu etycznego wykluczyłoby z niej niektórych ludzi lub zmusiłoby ich do zmiany swojej prawdziwej natury. Tymczasem nie chodzi tu o zmuszanie się do zmiany, lecz raczej o zharmonizowanie własnego życia z energią natury. Ponadto zielona czarownica ma tak głęboki kontakt z otoczeniem, że nie potrzebuje żadnych etycznych ograniczeń. Gdy masz świadomość, że jesteś częścią większej całości, nie jesteś w stanie jej szkodzić. Pracując z ziemią, nie działasz więc nigdy przeciwko niej ani także przeciwko jakiemukolwiek przejawowi istnienia połączonemu z ziemską energią (innym ludziom, zwierzętom, roślinom i tak dalej). Nie sposób postępować nieetycznie, gdy w pełni zdajesz sobie sprawę z tego, jak negatywny wpływ mają takie działania na całe twoje otoczenie.

Jeśli kochasz i szanujesz otaczający cię świat, nie chcesz mu szkodzić. Im więcej empatii i współczucia masz dla swojego otoczenia, tym lepiej je traktujesz. Ma to związek z podstawową złotą regułą etyczną, którą znajdujemy w różnych religiach. Reguła ta dotyczy wzajemności moralnej: gdy traktujesz otaczające cię istoty z życzliwością, one również tak cię traktują. Wszystko, co dajesz światu, powraca do ciebie, dotyczy to zarówno myśli i energii, jak i czynów.

Zielona czarownica rozwija świadomość dostrojoną do otoczenia, dzięki czemu potrafi przewidzieć, na kogo i na co wpłyną jej działania oraz decyzje. Dzięki swojemu zrozumieniu, poczuciu odpowiedzialności oraz troszczeniu się o wszelkie przejawy życia nie musi w szczególny sposób skupiać się na etyce.

Natura jest twoją matką, ojcem i najlepszym przyjacielem. Gdy przyjmujesz takie podejście, nie widzisz sensu w celowym wyrządzaniu szkody swoim krewnym lub przyjaciołom. Pamiętaj o swojej miłości oraz szacunku do ziemi i przenieś te uczucia na wszystkie stworzenia, tworzące wspólnie świat przyrody – na ludzi, zwierzęta czy rośliny. Wówczas traktowanie ich z takim szacunkiem, z jakim traktujesz samą ziemię, będzie dla ciebie czymś naturalnym i oczywistym.

Krótka historia zielonego czarownictwa

Praktyki współczesnego zielonego czarownictwa wywodzą się z tradycji uzdrowicieli ludowych i osób uprawiających magię ludową. Pramatkami i praojcami nowoczesnej czarownicy są wiejscy zielarze, położne, uzdrowiciele, wiedźmy i tak zwani zamawiacze (ang. cunning-folk), którzy wykonywali określone usługi dla swoich społeczności.

Duchowe przodkinie zielonej czarownicy zwykle zajmowały się położnictwem i przygotowaniem ciał zmarłych do pochówku, a także leczeniem ciała i umysłu za pomocą różnych roślin. Posiadały wiedzę zarówno o życiu, jak i śmierci. Wiedziały, które rośliny są życiodajne, a które trujące. Chociaż dawniej czarownice były szanowane, to jednak często wzbudzały lęk lub nieufność z powodu swojej wiedzy. Żyły samotnie, często z dala od swoich pobratymców. Współczesne społeczeństwo także często czuje się niekomfortowo w towarzystwie osób, które wiedzą więcej niż inni.

Istnieje również prawdopodobieństwo, że przodkinie współczesnej zielonej czarownicy same wybierały życie poza wspólnotą, ponieważ w otoczeniu innych ludzi trudniej jest komunikować się z naturą. Przebywanie bliżej lasów i pól ułatwiało wiedźmom kontakt z energią przyrody i zbieranie potrzebnych ziół.

Osoby praktykujące magię ludową często zajmowały się ponadto naturalnym czarownictwem, a zatem uzdrowicielki bywały czarownicami, które parały się magią ludową zgodnie z wierzeniami danego rejonu (na przykład pensylwańskie pow-wow). Najczęściej jednak były to po prostu starsze mądre kobiety z talentem do naprawiania różnego rodzaju rzeczy. Magia ludowa składa się z tradycji i praktyk przekazywanych w danym obszarze geograficznym lub kulturze. Zwykle koncentruje się na przepowiadaniu miłości i małżeństwa, a także na przewidywaniu sukcesów rolniczych i pogody.

Owen Davies, autor fascynującej książki Popular Magic: Cunning-folk in English History, wyjaśnia, że w przeciwieństwie do uzdrowicieli zamawiacze początkowo zajmowali się głównie zdejmowaniem czarów i uroków z tych, którzy uważali się za ofiary klątwy lub jakiegoś zaklęcia. Kariery tych ludzi rozwijały się więc na gruncie czarownictwa, a skończyły się, gdy ludność przestała wierzyć w czary.

PODOBNE ŚCIEŻKI

Istnieją jeszcze inne współczesne ścieżki podobne do zielonego czarownictwa. Czarownice kuchenne i wiedźmy stosują zbliżone praktyki, więc czasem mylimy je z zielonymi czarownicami. Wszystkie te drogi mają trzy wspólne cechy: opierają się na magii ludowej, nie wymagają konkretnego elementu duchowego, a w dodatku praktykuje się je zwykle samodzielnie.

Zanim przejdę do cech charakterystycznych ścieżki współczesnej zielonej czarownicy, zatrzymam się na chwilę przy czarownicach kuchennych i współczesnych wiedźmach, by pokazać podobieństwa i różnice między nimi.

Czarownice

kuchenne

skupiają się

na

rodzinie, a więc wykonują magię w sercu nowoczesnego domu: w kuchni. Opierają swoją praktykę magiczną na codziennych czynnościach domowych. Gotowanie, sprzątanie, pieczenie i tym podobne zajęcia są podstawą ich magicznych działań. Zamiatanie podłogi może się łączyć z oczyszczaniem przestrzeni z negatywnej energii. Czarownica kuchenna nie korzysta z konkretnych rytuałów, lecz kieruje się intuicją. Nie zawsze spisuje swoje praktyki.

Współczesne wiedźmy

(ang.

hedge

witches

, termin

używany zwykle w Wielkiej Brytanii) to osoby żyjące blisko natury, często z dala od obszarów miejskich. Przypominają dawne wiedźmy mieszkające poza miastem, które odwiedzano w celu uzyskania zaklęć na miłość i uzdrawiających mikstur. Obecnie zwykle należą do jakiegoś ruchu neopogańskiego, a magia jest podstawą ich działań.

Współczesne czarownice często próbują odnieść swoją praktykę do konkretnej tradycji, ale kontakt z własnym ja jest tutaj znacznie ważniejszy od podążania za jakąkolwiek tradycją. Dotyczy to w szczególności właśnie zielonego czarownictwa.

Spoglądając wstecz, możemy z łatwością zobaczyć, jak przeszłość wpłynęła na współczesną praktykę, ale pamiętajmy, że tak naprawdę każda zielona czarownica tworzy własną tradycję. Nie ma tu żadnych inicjacji ani ściśle określonych zasad. Życie zielonej czarownicy jest odzwierciedleniem jej wewnętrznego światła.

NOWOCZESNA ZIELONA CZAROWNICA

Mimo tak zwanego postępu społecznego coraz więcej ludzi pragnie wrócić do starych, dobrych czasów, chociaż pod wieloma względami mogły być trudniejsze i nie umożliwiały nam aż tak dobrego kontaktu ze sobą nawzajem. Pragnienie takie jest czymś znacznie więcej niż tylko nostalgią, czyli tęsknotą za wyidealizowanym wspomnieniem. To bowiem autentyczne i wypływające z podświadomości przyciąganie do wiedzy, która została przesłonięta przez różnego rodzaju innowacje, postęp i udoskonalenia.

Nie musimy jednak rezygnować ze współczesnych udogodnień czy też takich wynalazków, jak chodniki, telewizory i komputery. Naszym zadaniem jest odzyskać dostęp do tej pierwotnej wiedzy, która tylko czeka, aż znów ją odkryjemy. Zastąpienie całej technologii i ewolucji czarami, starszymi tradycjami czy praktykami rolniczymi nie jest optymalnym rozwiązaniem. W ten sposób przekreślilibyśmy współczesność. Zielona czarownica nie potępia otaczającego ją świata, lecz akceptuje go i stara się wdrożyć do niego swoje praktyki duchowe, służąc jako pomost między przeszłością a teraźniejszością, nowym a starym. Cała sztuka polega na rozpoznawaniu energii natury w dzisiejszym świecie i zaobserwowaniu jej oddziaływania.

Nauka identyfikacji z ziemią

Główną cechą zielonego czarownictwa jest ścisła identyfikacja z ziemią. Chociaż szacunek do ziemi i uważność wobec świata przyrody są jednymi z głównych elementów większości współczesnych alternatywnych ścieżek duchowych, to jednak zielona czarownica nie zawsze podąża określoną ścieżką. W przeciwieństwie do religii neopogańskich zielone czarownictwo nie skupia się na żadnych bogach. Możesz z zainteresowaniem zgłębiać mitologię i starożytne religie, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak na przestrzeni dziejów postrzegano energię ziemi, ale nie oznacza to, że czcisz bogów i boginie, którzy reprezentują różnego rodzaju wzorce i energie. Sama planeta jest archetypem karmiącej energii i zielona czarownica zwykle nie potrzebuje tego archetypu udoskonalać. A jednak często znajduje sobie jakąś mitologiczną postać (bóstwo czy też bohatera), która współgra z jej osobistymi przekonaniami oraz wibracją i którą się inspiruje. Nie oznacza to jednak czczenia tej postaci.

Alternatywne religie promują ideę, że ludzie są zarządcami lub strażnikami planety. Tymczasem zielona czarownica uznaje samą siebie za jeden z przejawów ziemi, a nie tylko jej opiekunkę. Jej własne poczucie tożsamości pozwala jej współpracować z energią ziemi.

Osoba, która szanuje ziemię i uznaje świat przyrody za swojego głównego nauczyciela, jest czasem nazywana wielbicielem przyrody lub poganinem. Ten ostatni termin obecnie ma jednak wydźwięk pejoratywny i opisuje ludzi, którzy oddają cześć boskości w naturze. W praktykach duchowych New Age słowo „poganin” dotyczy także tych, których dusze współgrają z biciem serca ziemi. Czy zielone czarownice są zatem pogankami? Wiele z nich tak, ale nie wszystkie. Ścieżka zielonej czarownicy nie jest z definicji religijna – jest co prawda duchowa, ale duchowość niekoniecznie oznacza religię. Zielona czarownica może wyznawać dowolną wiarę i oddawać cześć boskości na swój sposób, zgodnie z własną interpretacją, pod warunkiem że uznaje naturę za świętą i błogosławioną, a zatem dostrzega boskość w całej przyrodzie.

ŚWIĘTOWANIE ŻYCIA

Zielone czarownictwo to ciągłe świętowanie życia. Stanowi dialog z naturą, który wzbogaca zarówno czarownicę, jak i samą ziemię. Wymiana energii przynosi wielorakie korzyści, które można opisać w prosty sposób: uzdrawiamy ziemię, a ona uzdrawia nas. Podejmujemy działania dążące do harmonii i przywracamy równowagę tam, gdzie jest potrzebna.

Podobnie jak w przypadku innych praktyk oddających cześć ziemi korzenie naturalnego czarownictwa sięgają kalendarza rolniczego, zmian sezonowych, wzorców pogodowych i magii ludowej służącej zdrowiu lub płodności. Większość współczesnych praktyk neopogańskich wywodzi się z podstawowej tradycji zielonego czarownictwa. Zauważ, że słowo „korzenie” okazuje się tutaj kluczowe: coś, co jest zakorzenione, wyrasta ze źródła, ale pozostaje z nim połączone i mocne. Zaprzeczanie korzeniom to odrzucanie zarówno fundamentu, jak i siły. Chociaż widzimy jedynie pień i gałęzie drzewa, to jednak ma ono jeszcze szeroki i głęboki system korzeni.

Zielone czarownictwo nie jest formalną ścieżką, więc każdy, kto nią podąża, może swobodnie dostosowywać zdobytą wiedzę do swoich potrzeb. Nie chodzi tu jednak tylko o indywidualną modyfikację stworzonych przez innych ludzi praktyk, lecz raczej o zachowanie elastyczności i robienie tego, co potrzebne – reagowanie zarówno na własne aktualne potrzeby, jak i na potrzeby ziemi.

Jak wspomniałam, zielone czarownictwo to nie to samo co wicca. Wicca to formalna, zorganizowana religia z określonymi założeniami i zasadami. Jej wyznawcy wykonują pewnego rodzaju rytuały w ściśle określony sposób. Tymczasem zielone czarownictwo to elastyczna praktyka bez formalnej struktury. Nie mamy tu ustalonych świąt ani obowiązkowych rytuałów. Zielona czarownica jest elastyczna. Tworzy własną ścieżkę zgodnie z własną energią, swoimi indywidualnymi zaletami i talentami oraz zasobami, do jakich ma dostęp w swoim miejscu zamieszkania.

Jeśli mieszkałaś w Massachusetts, ale przeprowadziłaś się do Nowego Meksyku, twoja praktyka ulegnie zmianie wraz z adaptacją do odmiennego środowiska, flory i fauny oraz energii otoczenia. Ty też dostosujesz się do nowego miejsca. Nawiązując kontakt z wyjątkowymi przejawami ziemi w Nowym Meksyku, przejdziesz ewolucję, która pozwoli ci odzwierciedlić swoje środowisko.

Magia ścieżki zielonej czarownicy

Słowo „czarownica” niezmiennie prowadzi nas do słowa „magia”, które bywa różnie rozumiane. Magia nie jest iluzją ani sztuczną manipulacją nienaturalnych sił. Przeciwnie: jest całkowicie naturalna. Polega na celowym i świadomym wykorzystaniu energii natury w celu lepszego zrozumienia otaczającego świata i dostrojenia się do jego energii.

Większość zielonych czarownic nie odczuwa potrzeby używania słowa „magia” sugerującego coś niezwykłego. One odnajdują magię w tym, co przyziemne i zwyczajne. Nie ma dla nich nic bardziej naturalnego niż wyczuwanie przepływu energii natury, reagowanie i delikatne oddziaływanie na nią. Zielona czarownica praktykuje naturalną magię. Sama natura jest dla niej magiczna, a codzienność święta.

Marian Green, autorka książki Wild Witchcraft i zwolenniczka ścieżki podobnej do filozofii zielonego czarownictwa, obejmującej naturalną magię i dawne praktyki wiedźm, pisze: „Magia jest sztuką uczenia się rozpoznawania następujących zmian: naturalnych wzorców przypływów i odpływów, okresów rozwojowych, zatrzymania w miejscu i wycofania się (...). Magia uczy nas odkrywania, w którą stronę płyną fale natury, na jakim poziomie oraz co mogą zaoferować każdemu z nas w danym momencie”. Zdaniem Green jest to więc nauka dostrajania się do sił natury i odkrywania ich przejawów w naszym osobistym życiu. To skrótowy opis celu życiowego zielonej czarownicy.

Zaklęcia są postrzegane jako naturalne zjawisko na zielonej ścieżce. Czy zaparzenie herbaty z rozmarynu na ból głowy jest zaklęciem? A medycyna naturalna? Dla zielonej czarownicy nie ma to znaczenia. Najważniejsze jest świadome wykorzystanie energii rozmarynu w celu przywrócenia równowagi i połączenia ze światem przyrody, a także rozpoznanie, że wszyscy jesteśmy częścią tego świata. Dzięki takiemu podejściu możemy pełnić funkcję łącznika między ludzkością a naturą.

Krótko mówiąc, otwierając się na energię natury i akceptując fakt, że jesteś częścią tej wielkiej symfonii energii i mocy, pozwalasz sobie odegrać w niej własną rolę i odzyskać równowagę w swoim życiu. Następnie możesz popracować nad przywracaniem równowagi energetycznej w różnego rodzaju sytuacjach.

W innych praktykach z użyciem czarów istnieją metody podnoszenia energii, ukierunkowywania jej na cel i uwalniania. Zielona czarownica korzysta jednak z energii w bardziej subtelny sposób – poddaje się jej przepływowi, zamiast gromadzić ją celowo, żeby nadawać jej określoną formę. Działa od środka – porusza się w zgodzie z naturalnym przepływem, nigdy nie próbuje nim manipulować.

Posługując się słowem „magia”, możesz zacząć traktować swoje czarownictwo jako coś oderwanego od reszty swojego życia. W tej książce nie znajdziesz jednak zasad tworzenia magicznego kręgu do swoich praktyk, rytuałów przywoływania bóstw ani żadnych innych oficjalnych ceremonii, które należy odtwarzać ściśle według wskazówek. Praktyka zielonej czarownicy jest płynna, naturalna, osobista i dostrojona do danej chwili. To ważne, aby ujrzeć magię i potencjał w każdym momencie. Wszystko jest magiczne, gdyż jest cudowne i niepowtarzalne – każdy oddech, krok czy nawet zamieszanie zupy. Każde działanie to akt magiczny. Magia to samo życie.

Ta wiedza musi być połączona ze świadomością, że jako zielona czarownica masz święty obowiązek nie tylko czuwać nad harmonią otoczenia, ale także pamiętać o tym, że „każdy pozytywny gest może się stać zaklęciem”, jak pisze Poppy Palin w Craft of the Wild Witch. W praktyce zielonego czarownictwa istnieje niebezpieczeństwo przyzwyczajenia się do tego, co już dobrze znamy. Uznając z góry każdą chwilę za magiczną i pełną potencjału, możesz się znieczulić do tego stopnia, że żaden moment nie będzie już dla ciebie wyjątkowy.

Uważaj więc, aby nie popaść w rutynę. Pozwól sobie zachwycać się radością i mocą natury wraz ze zmieniającymi się porami roku oraz delektować się pięknymi zachodami słońca i przerażającymi burzami. Każda chwila jest magiczna, ale nie tylko dlatego, że jest pełna potencjału, także dlatego, że szybko przemija. Dla zielonej czarownicy wszystko co ziemskie stanowi świętość. Angielskie słowo mundane (prozaiczne, przyziemne, ziemskie) pochodzi od łacińskiego mundus, oznaczającego „pochodzący ze świata materialnego”, a energia tego materialnego świata jest źródłem mocy zielonej czarownicy.

PRZYSIĘGA ZIELONEJ CZAROWNICY

Zielone czarownictwo to przede wszystkim postawa – pewnego rodzaju podejście do życia. Możesz jednak eksplorować tę ścieżkę także poprzez osobiste rytuały oraz tworzenie zaklęć i talizmanów. Rytuał umożliwia dostrojenie osobistej energii do energii otoczenia oraz do natury w bardziej uporządkowany i odświętny sposób.

Jeśli przemawia do ciebie to, co dotychczas napisałam, to być może wzywa cię właśnie ścieżka zielonej czarownicy. Jeżeli chciałabyś oficjalnie zadeklarować, że na nią wstępujesz, złóż tę przysięgę lub zainspiruj się nią i napisz własną, bardziej osobistą wersję. Możesz zwrócić się do bóstwa, tak jak podaję poniżej i w innych miejscach w książce, lub pominąć ten element.

O Panie, o Pani,

Duchy Natury,

żywioły wokół mnie,

pobłogosławcie mnie na ścieżce zielonej czarownicy.

Niech każde moje działanie służy dobru wszystkich,

zarówno ludzkości, jak i natury.

Przynieście mi mądrość i spokój,

pogodę ducha i równowagę.

Dajcie mi pewność, jakiej potrzebuję

do wykonania wymaganej pracy,

oraz siłę do zniesienia wszelkich ciężarów,

jakie napotkam w życiu.

Przysięgam chronić Ducha Natury,

pracować z naturą

i szanować ją,

jak i wszystkie jej przejawy.

To właśnie obiecuję i o to was proszę

dziś, w tym momencie.

Składam tę przysięgę jako zielona czarownica.

Jeśli chcesz, możesz odnawiać tę przysięgę co roku w jakimś ważnym dla siebie czasie (na przykład wraz z rozpoczęciem nowej pory roku lub na jej zakończenie), aby potwierdzić swoje zaangażowanie w tę praktykę i styl życia. W rozdziale 4 omawiam poszczególne pory roku i różne czynności oraz rytuały, które możesz wykonać, aby jeszcze mocniej się dostroić do zmieniających się energii cyklu rocznego. Zamieszczona powyżej przysięga może się stać częścią jednej lub wszystkich tych ceremonii.

MODLITWA ZIELONEJ CZAROWNICY

Codzienne odmawianie modlitwy to piękny sposób na rozpoczęcie lub zakończenie dnia. Jeśli przemawia do ciebie ten pomysł, spróbuj się modlić (na głos lub w myślach) w przestrzeni, która jest dla ciebie święta – w formalnie pobłogosławionej i konsekrowanej świątyni lub po prostu w pobłogosławionym przez ciebie miejscu, z którego korzystasz na co dzień.

O Panie, o Pani,

Duchy Natury,

żywioły wokół mnie,

pobłogosławcie mnie w mojej dzisiejszej podróży po świecie.

Obym wniosła radość i spokój do każdego przejawu życia, którego dotknę.

Niech moje czyny przynoszą światu harmonię.

Obym mogła wyleczyć ból, uspokoić gniew,

przebudzić radość i przywrócić równowagę.

Wspierajcie mnie i prowadźcie, Duchy Natury,

dziś i każdego kolejnego dnia mojego życia.

O to was proszę jako zielona czarownica

i dziękuję wam za wasze liczne błogosławieństwa.

W zielonym czarownictwie nie ma zbyt wielu gadżetów, wymyślnych narzędzi ani skomplikowanych rytuałów. Być może bardziej niż jakakolwiek inna ścieżka czarownictwa opiera się ona na twojej osobistej filozofii i interakcji ze światem. Dlatego też modlitwy oraz rytuały, które wykonujesz, a także twoja prywatna święta przestrzeń muszą mieć dla ciebie szczególne i osobiste znaczenie. Stworzenie praktyki, która odzwierciedla to, kim jesteś, oraz twoje pragnienie przywrócenia harmonii w otaczającym cię świecie będą dla ciebie kluczem do satysfakcjonującego i spełnionego życia.

Rozdział 2 Odkryj swoją moc

Podobnie jak magia kuchenna zielone czarownictwo kładzie nacisk na praktyczność i codzienną aktywność. Nie stosujesz żadnych specjalnych słów ani wyjątkowych modlitw. Nie ma tu określonych strojów, świętych tekstów ani obowiązkowych narzędzi. Nie musisz też obchodzić żadnych szczególnych świąt, chyba że sama je dla siebie stworzysz. Twoja praktyka jest równie święta jak całe twoje życie i nie jest od niego oddzielona. Zielona czarownica znajduje bowiem świętość w codzienności. To ziemskie życie jest dla niej święte.

A jednak, biorąc pod uwagę osobisty charakter tej ścieżki, można powiedzieć, że skupia się ona na pewnych sprawach i energiach związanych z ziemskim życiem. Nie chodzi więc jedynie o korzystanie z mocy ziół lub roślin, lecz o dążenie do przywracania i utrzymywania harmonii we własnym wnętrzu, a także w swojej społeczności i w świecie przyrody.

Siedem głównych obszarów zielonego czarownictwa

Zielona czarownica skupia się na siedmiu podstawowych obszarach lub energiach:

Harmonii: we własnym wnętrzu, między ludzkością a naturą, między jednostkami, w obrębie społeczności lub rodziny;

Zdrowiu: ciała, umysłu i ducha, lokalnego środowiska naturalnego, środowiska w ogólnym rozumieniu;

Miłości: do siebie, do innych, do całej ludzkości;

Szczęściu: w swoim wnętrzu, we wnętrzu innych ludzi, w świecie przyrody;

5. Pokoju: w swoim wnętrzu, w obrębie społeczności lub rodziny, między frakcjami, między narodami;

Obfitości: osobistej, rodzinnej, społecznej; obfitości narodu i natury (dobrobyt i płodność również są aspektami obfitości);

Ochronie: osobistej, rodzinnej; ochronie społeczności i natury.

Tych siedem obszarów dotyczy większości aspektów naszego życia. Przyjrzyj się im po kolei.

HARMONIA

Harmonia jest hasłem przewodnim i głównym celem praktyki zielonej czarownicy. Może być postrzegana jako energia, która umożliwia swobodny przepływ wszystkim innym energiom i z której można korzystać w pozostałych sześciu obszarach. W istocie zachowanie harmonii wymaga utrzymania równowagi w każdym z tych obszarów, aby wszelkie związane z nimi zdarzenia przebiegały płynnie i bez przeszkód. Oczywiście możesz także dążyć do ogólnej harmonii, w czym pomoże ci kilka rytuałów, zaklęć i przepisów zawartych w tej książce.

Kiedy twoja energia osobista jest zrównoważona i wszystkie części twojego istnienia są ze sobą zestrojone, doświadczasz harmonii wewnętrznej. Osiągnięcie tego stanu jest jednak trudniejsze, niż może się wydawać. Wszyscy mamy cechy, których nie lubimy i których wolelibyśmy się pozbyć. Uszanowanie wypartych aspektów własnej osobowości oraz duszy jest niezwykle istotne. Gdy je odrzucamy, odmawiamy sobie dostępu do części swojej energii, a co za tym idzie, nie jesteśmy w stanie doświadczyć pełnego połączenia z naturą. Harmonia między ludzkością a przyrodą jest ważna dla zielonej czarownicy, która promuje także harmonię między jednostkami. Komunikacja międzyludzka to jeden z najczęstszych sposobów poruszania i przekazywania energii oraz jeden z filarów społeczeństwa.

ZDROWIE

Stan zdrowia wpływa nie tylko na kondycję ciała, ale także na samopoczucie emocjonalne, psychiczne i duchowe. Choroba jest wynikiem braku równowagi w twojej osobistej energii (lub prowadzi do jej zaburzenia). Aby powrócić do zdrowia, należy zatem przywrócić równowagę. Pomoże ci w tym słuchanie swojego ciała i praca z jego energią, dzięki czemu zadbasz o zdrowie swojego umysłu oraz ducha. Wszystkie aspekty poszczególnych części twojego istnienia oddziałują na siebie nawzajem, dlatego też należy wziąć pod uwagę każdy przejaw zaburzenia fizycznego, emocjonalnego, psychicznego i duchowego.

Zdrowie najbliższego otoczenia wpływa na zdrowie twojego ciała, umysłu i ducha. Zielona czarownica troszczy się o środowisko, ponieważ wie, że oddziałuje ono na całą ludzkość.

MIŁOŚĆ

Większość ludzi uważa miłość za ważną część swojego życia. Zużywają oni mnóstwo energii na próby odnalezienia jej, zatrzymania lub wzmocnienia. Ale miłość to coś więcej niż romantyczne uczucie, z którym zwykle nam się kojarzy. Zdrowa miłość do samego siebie ma kluczowe znaczenie dla zachowania równowagi energetycznej oraz stabilnej samooceny. Równie ważna jest miłość rodziny, a także przyjaciół, którzy są twoją wybraną rodziną, ponieważ to właśnie oni towarzyszą ci w twoich codziennych zmaganiach. Utrzymywanie pozytywnych i harmonijnych relacji z bliskimi ludźmi jest ściśle związane z twoją równowagą emocjonalną i duchową. Miłość do całej ludzkości stanowi kolejny istotny obszar, na którym skupiają się działania zielonej czarownicy, chociaż może być trudno kochać kogoś, kogo nie znasz osobiście lub za kim nie przepadasz. Darzenie innych miłością to przejaw szacunku do natury oraz do wszystkich stworzeń – akt uhonorowania ich istnienia oraz indywidualnej roli w świecie przyrody.

SZCZĘŚCIE

Większość ludzi poszukuje zarówno miłości, jak i szczęścia w swoim życiu. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów szczęścia. Twoim celem może być zarówno odczuwanie radości w swoim wnętrzu, jak i wnoszenie jej do natury i pomaganie innym w doświadczaniu osobistego spełnienia. Chociaż świat przyrody nie odczuwa takich emocji jak my, to jednak stworzenia i obiekty naturalne doświadczają czegoś w rodzaju spokoju i zadowolenia, gdy współistnieją w harmonii z otoczeniem lub ludźmi. Należy pamiętać, że szczęście jest kwestią bardzo osobistą, a więc żadne działania ani rzeczy nie są w stanie zadowolić wszystkich. Szczęście to także umiejętność cieszenia się i delektowania sobą oraz swoim życiem na własny wyjątkowy sposób.

POKÓJ

Pokój może oznaczać wiele różnych nastrojów w zależności od potrzeb: pogodę ducha, relaks, brak agresji i ciszę. Podobnie jak szczęście jest kwestią bardzo indywidualną, a więc może być postrzegany inaczej przez każdego z nas. Kiedy w rodzinie lub społeczności panuje pokój, relacje międzyludzkie są harmonijne i zrównoważone. Zielona czarownica pracuje na rzecz spokoju i pokoju, ponieważ w spokojnym otoczeniu energia może zostać ukierunkowana na produktywne i pozytywne działania zamiast na obronę lub atak.

OBFITOŚĆ

Obfitość to także dostatek i płodność. Kiedy masz czegoś pod dostatkiem, nie martwisz się o to (chyba że masz mnóstwo problemów!). Czujesz się wówczas wystarczająco bezpieczna, aby skupić się na innych obszarach swojego życia, które wymagają twojej uwagi. Gdy twoje potrzeby są zaspokojone, masz większą możliwość zadbać o innych. Podobnie jak w przypadku pozostałych obszarów zielona czarownica może zajmować się obfitością osobistą, rodzinną i społeczną, a także działać na rzecz płodności i obfitości świata natury.

OCHRONA

Ochrona to dbanie o bezpieczeństwo czegoś, co jest dla nas cenne i wartościowe. Może zatem dotyczyć ciała fizycznego lub życia innych ludzi, posiadłości, dobrego samopoczucia emocjonalnego, duszy lub ducha jednostki, dobrobytu rodziny lub społeczności albo świata natury (zarówno lokalnego, jak i globalnego). Kiedy jesteśmy chronieni, czujemy się bezpiecznie i możemy swobodnie eksplorować różne drogi autoekspresji i rozwoju.

Zgłębiając poszczególne praktyki zielonej czarownicy i przedstawiając przepisy oraz rytuały, będę wielokrotnie nawiązywać do tych siedmiu podstawowych obszarów, aby podpowiedzieć ci, jak o nie zadbać.

Narzędzia

Zielone czarownictwo nie jest zorganizowaną praktyką, więc nie wymaga używania konkretnych narzędzi ani wyposażenia. Jednakże niemal każda zielona czarownica korzysta z pewnych istotnych rekwizytów.

ZIOŁA I ROŚLINY

Nic dziwnego, że zioła i rośliny od razu przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o zielonej czarownicy i o rzeczach, z których korzysta lub z którymi ma kontakt, skoro jej ścieżka tak ściśle wiąże się z pracą z energią natury. Do zestawu narzędzi czarownicy należy wiele naturalnych obiektów. W rozdziale 5. wymieniam najczęściej używane rośliny, kwiaty i drzewa.

WŁASNE DŁONIE

Najcenniejszym narzędziem pracy zielonej czarownicy są jej własne dłonie. To nimi dotyka świata, okazuje mu troskę i czułość. Ponadto odbiera informacje za ich pośrednictwem. Zielona czarownica ma wyostrzony zmysł dotyku. Zwykle polegamy przede wszystkim na wzroku, ale dotyk ma wielką moc i umożliwia pozyskanie równie istotnych informacji. Pozwala on także wyczuć energię i nawiązać bezpośrednią więź z tym, z czym się komunikujemy, niezależnie od tego, czy odbieramy informacje od rośliny na temat jej energii oraz potencjalnych zastosowań czy też kładziemy delikatnie dłoń na czole chorego dziecka. Używamy dłoni również do uprawiania i zbierania ziół oraz roślin, a także do przygotowywania ich do dalszego użytku. Dłonie mogą się więc dla ciebie stać fizycznym przedłużeniem myśli i woli.

DZIENNIK

Zapisywanie własnych odkryć, przepisów kulinarnych, rytuałów i wyników badań, a także robienie notatek z wypraw w naturę jest niezwykle istotne dla zielonej czarownicy. Notatki te tworzą bowiem główny zbiór wiedzy, do którego będziesz się odwoływać w swojej pracy. Zwróć jednak uwagę, że twój dziennik nie ma nic wspólnego z Księgą Cieni – używaną przez okultystów oraz wiccan, opisującą zbiór czarów, rytuałów i informacji magicznych. Naturalnie będzie on zawierał pewne magiczne dane, ale przede wszystkim zamieścisz w nim swoje przepisy, szkice, mapy, opisy eksperymentów, obserwacje i zapiski na temat swoich praktyk i doświadczeń. Zielona czarownica postrzega magię jako jedną z metod dotykania energii ziemi. Z biegiem czasu zapiszesz wiele takich dzienników. Nie przejmuj się, jeśli okażą się nieuporządkowane i chaotyczne. Nie muszą być doskonałe. Mają być autentycznym zbiorem twoich myśli i zdobywanej wiedzy.

Twoje zapiski na temat własnych eksperymentów i nauki będziesz oznaczać datą. Dzięki temu, przeglądając je później, łatwiej ci będzie przypomnieć sobie, co zrobiłaś, kiedy i dlaczego. Twój dziennik stanie się więc udokumentowaniem twojego rozwoju. Nie martw się o pozorny rozgardiasz w tematach, które w nim poruszasz. Ścieżka zielonej czarownicy jest organiczna, więc warto pozwolić sobie przechodzić od tematu do tematu we własnym dzienniku, traktując go jako szczególny rodzaj osobistego pamiętnika. Niektóre zielone czarownice dzielą zapiski na różne obszary, takie jak przepisy kulinarne, praca z roślinami i tym podobne, co ułatwia im odnalezienie potrzebnych informacji. Proponuję, abyś najpierw zapisywała wszystko w swoim głównym dzienniku, a następnie stopniowo, gdy już je udoskonalisz, przepisywała do innych notesów receptury, rytuały lub praktyki związane z roślinami. Uzyskasz dzięki temu uporządkowany zbiór wiedzy, do którego w razie potrzeby będziesz mogła się odnieść. Warto pozwolić sobie na swobodne prowadzenie dziennika bez żadnego poprawiania: pierwsze wrażenia z kontaktu z roślinami, drzewami, żywiołami i różnego rodzaju sytuacjami mogą być niezwykle wartościowe. Przepisanie tych wiadomości w bardziej uporządkowany sposób pomoże ci nadać konkretną formę swoim spostrzeżeniom i utrwalić je sobie. Jednocześnie będziesz na bieżąco notować informacje i odkrycia.

Błąkając się po polu lub po lesie albo spacerując po okolicy, miej ze sobą swój notatnik. Jeśli noszenie głównego dziennika jest dla ciebie zbyt kłopotliwe ze względu na jego rozmiar, możesz zabierać mniejszy notes, służący do zapisywania odkryć w terenie. Po powrocie do domu przepisz obserwacje ze swoich wędrówek do głównego dziennika. Twój dziennik zielonej czarownicy w nadchodzących miesiącach i latach z pewnością okaże się dla ciebie niezwykle ważny i pomocny.

KUBEK LUB FILIŻANKA

Kubek (najlepiej ceramiczny) to dla zielonej czarownicy bardzo przydatny przedmiot. Woda jest jednym z czterech fizycznych (i metafizycznych) żywiołów, a zielone czarownice lubią trzymać reprezentacje każdego elementu w pobliżu, wykonując swoje praktyki. Kubek lub filiżanka przeznaczone wyłącznie do przechowywania wody są zatem sposobem na uhonorowanie tego żywiołu. Ponadto przydają się także do picia w konkretnych rytuałach. Zielone czarownictwo nie kładzie co prawda nacisku na oficjalne ceremonie ani rytuały, ale naczynie może wnieść określoną energię do twojej pracy, jeśli zostało zarezerwowane tylko do konkretnych celów. Niektóre czarownice używają różnych kubków w zależności od tego, z którego akurat mają ochotę skorzystać, ponieważ najważniejsza jest jego zawartość.

MOŹDZIERZ Z TŁUCZKIEM

Moździerz z tłuczkiem to nieocenione narzędzie do ucierania suszonych ziół, nasion lub żywic oraz do mieszania różnych składników. Chociaż na rynku możesz dostać wiele ich rodzajów, to jednak najlepszym wyborem będzie kamienny moździerz z tłuczkiem – łatwo go wyczyścić i jest wystarczająco wytrzymały do ugniatania takich substancji jak żywice. Niektórzy uważają, że metal zanieczyszcza energię ziół. Drewno z kolei trudno jest oczyścić, zwłaszcza że wchłania oleje oraz soki.

Chociaż malutkie moździerze lub tłuczki mogą wyglądać uroczo, a w dodatku są tańsze, to jednak zachęcam cię do wybrania większych. Łatwiej ci się będzie nimi posługiwać i będziesz mogła tworzyć znaczniejsze ilości mikstur zamiast ograniczać się do łyżeczki do herbaty lub dwóch. Standardowy moździerz ma około 12 centymetrów wysokości i 12 centymetrów szerokości, a lekko stożkowate tłuczki mają około 10 centymetrów wysokości i 2,5 centymetra szerokości. Nie powinnaś używać mniejszego.

MISKI

Kolejnym niezbędnym elementem w twojej pracy będą miski do mieszania i przechowywania składników lub komponentów, z których korzystasz w swoich praktykach. Zaopatrz się w małe ceramiczne miseczki, które przydadzą ci się w wielu niewielkich projektach, a także w kilka dużych szklanych misek na większe, bardziej skomplikowane projekty, takie jak potpourri. Nie używaj jednak plastikowych misek. Plastik wchłania oleje i zapachy. Wybierz naczynia szklane lub glazurowane ceramiczne.

SŁOIKI I POJEMNIKI

Idealnym sposobem na przechowywanie ziół, kadzidełek i innych składników są szklane lub ceramiczne słoiki i pojemniki. Podobnie jak miski mogą one mieć różną wielkość – od małych słoiczków z przyprawami do dużo większych. Kolorowe lub matowe szkło uchroni wysuszone zioła przed zwiędnięciem i utratą dobroczynnych olejków. Jeśli wybrałaś takie z przezroczystego szkła, przechowuj je w szafce, żeby schować je przed światłem, lub nałóż na nie papierowe przykrycia.

NÓŻ LUB NOŻYCZKI

Podstawowym narzędziem zielonej czarownicy jest ostry nóż służący do zbierania ziół i innych roślin. Musi on być wyjątkowo czysty i naostrzony, ponieważ tępe narzędzie jest niebezpieczne zarówno dla użytkownika, jak i dla rośliny. Jeśli czujesz się niekomfortowo, stosując nóż do cięcia łodyg i liści, korzystaj zamiast tego z ostrych nożyc lub nożyczek, rezerwując nóż jedynie do siekania i przygotowywania ziół w domu na solidnej płaskiej powierzchni, takiej jak stół. Dla wielu osób (łącznie ze mną) nożyce i sekatory są łatwiejsze w obsłudze niż prosty nóż. Ostrz je często i dbaj o ich czystość. Podobnie jak w przypadku kubka możesz używać dowolnego noża, który akurat przyciągnie twoją uwagę.

KIJ

Kij lub laska nie tylko pomagają w wędrówkach po świecie przyrody, ale służą również jako symboliczne drzewo świata, które łączy świat materialny z duchowym. Drzewo świata to pojęcie, które możemy odnaleźć w praktykach szamańskich w wielu kulturach. Przypomina kręgosłup świata i służy jako wsparcie oraz połączenie między światem ludzkości a innymi światami. W nordyckiej tradycji jest to jesion (lub czasem cis) nazywany Yggdrasilem. Mitologia celtycka wymienia wśród drzew świata jeszcze leszczynę i dąb. W szamanizmie drzewo świata symbolizuje często pal namiotowy, nad którym znajdują się gwiazdy z innego świata. Świadomość szamana wspina się po tym palu w górę dzięki medytacji i innym praktykom.

Drzewo to niezwykły symbol. Jest silne, oferuje nam schronienie oraz wsparcie, a jednocześnie jest elastyczne, ponieważ ugina się na wietrze. Korzenie drzewa mogą sięgać daleko w głąb ziemi, co zapewnia mu stabilność i pokarm, a gałęzie wysoko do nieba, dzięki czemu liście wchłaniają jak najwięcej światła słonecznego i odżywiają całe drzewo. Kij lub laska są tego symbolem. Nie tylko reprezentują drzewo, ale także niosą jego energię i przypominają zielonej czarownicy o połączeniu z ziemią oraz niebem.

Niektóre książki wspominają o rozwidlonym kiju (ang. stang), który pełni niekiedy funkcję pewnego rodzaju ołtarza. Zielona czarownica może wbić go pojedynczym końcem w ziemię i udekorować rozwidlenie, zgodnie ze swoimi preferencjami, takimi przedmiotami, jak girlandy, saszetki, wiązki ziół lub kwiatów czy też wstążki. Takiego rozwidlonego kija można używać wielokrotnie, zdejmując dekoracje z szacunkiem po zakończeniu ceremonii lub danej praktyki.

Interesujące jest zestawienie kija z nożem. Kij podpiera i służy połączeniu, podczas gdy nóż (lub inne ostrze) odcina i zbiera. Te dwa symbole są sobie przeciwstawne, a jednak uzupełniają się nawzajem. Zielona czarownica używa obu i głęboko szanuje archetypy związane zarówno z łączeniem i jednością, jak i ze zrywaniem oraz oddzielaniem, gdyż oba są nierozerwalnie związane z cyklem życia i cyklami występującymi w przyrodzie.

BAWEŁNA LUB GAZA

Warto nosić ze sobą podczas wędrówek po lasach lub łąkach rolkę naturalnej gazy o szerokości od 15 do 20 centymetrów i długości około metra. Możesz zawinąć w nią zioła, zamiast wrzucać je luźno do torby. To również dobry sposób na przechowanie delikatnych części roślin, które zbierzesz. Gaza przydaje się również do pierwszej pomocy, jeśli się skaleczysz, zadrapiesz lub poniesiesz inne drobne obrażenia na swoich wędrówkach. (Gdy wybierasz się na spacer i eksploracje w przyrodzie, dobrze jest mieć pod ręką mały przenośny zestaw pierwszej pomocy. Naturalnie powinnaś trzymać też taki w domu – w kuchni lub w łazience).

WORECZKI MOCY

Jako zielona czarownica z czasem nawiążesz osobistą więź z takimi małymi obiektami, jak kamienie, żołędzie, szyszki lub inne leśne drobiazgi, które możesz nosić przy sobie. Uszyj więc lub zakup mały woreczek, w którym będziesz mogła je trzymać, i wsuń go do swojej torby lub plecaka zabieranego na wędrówki. W ten sposób weźmiesz ze sobą naturalną energię tych obiektów, oddziałującą na twoją osobistą wibrację, a także utrzymasz kontakt z ich emocjonalnymi i osobistymi znaczeniami, które cię wzmacniają. Wszystkie te przedmioty tworzą twoje własne źródło mocy. Torebka mocy nie powinna jednak być za duża. Jeśli zebrałaś zbyt wiele takich magicznych przedmiotów, nadszedł czas, aby je posortować i zdecydować, które z nich są dla ciebie najważniejsze. Przedmioty, które postanowisz wyjąć z woreczka, umieść w jednym ze swoich świętych miejsc w domu, aby zachować z nimi kontakt (więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części rozdziału).

Stworzenie świętej przestrzeni we własnym domu

Palenisko uznawano dawniej za serce domu. Było ono źródłem ciepła, światła i pożywienia. Magia ogniska koncentruje się na bezpieczeństwie, pielęgnacji i ochronie. Większość ścieżek duchowych uwzględnia rolę ogniska domowego, ale zielone czarownictwo szczególnie mocno koncentruje się na domowych praktykach, więc magia paleniska odgrywa w nim istotną rolę.

Większość zielonych czarownic ma silne połączenie z otoczeniem. Instynktownie dążą do stworzenia środowiska, które sprzyja harmonii, komunikacji i naturalnemu przepływowi energii.

Łatwo jest zapomnieć o tym, że twój dom – przestrzeń, w której żyjesz – także jest narzędziem rozwoju duchowego. To twoje osobiste miejsce mocy, w którym powinnaś się czuć na tyle bezpiecznie, aby móc chętnie do niego wracać i regenerować się w nim. Jeśli panuje tam nieporządek lub chaos, może ci brakować sił do działania, gdyż jesteś wówczas odcięta od jednego ze swoich źródeł energii.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ULEPSZANIA DOMU

Jak sprawić, aby twój dom stał się twoją świętą przestrzenią? Zależy to od ciebie i od rodzaju energii, która najbardziej służy twojemu codziennemu życiu. Oto kilka porad i wskazówek, jak uczynić ze swojego domu najlepsze miejsce dla zielonej czarownicy i utrzymać w nim przepływ pozytywnej energii.

Zadbaj o właściwy wystrój.

Wystrój naszego domu dużo o nas mówi. Z czasem jednak przyzwyczajamy się do niego i zapominamy o tym, że zamierzaliśmy pomalować białe ściany po wprowadzeniu się do nowego mieszkania lub poprzestawiać meble. Spójrz na swój dom świeżymi i krytycznymi oczami. Czy kolory ścian nadal odzwierciedlają to, kim jesteś? Co twoje meble o tobie mówią? Przyjrzyj się każdemu pomieszczeniu. Czy są w twoim domu miejsca, do których fizycznie trudno jest się dostać lub w których nie chcesz przebywać z pewnych względów? Jeśli tak, to istnieje prawdopodobieństwo, że przepływ energii przez ten obszar został zablokowany lub w jakiś sposób ograniczony. Pomyśl o przestawieniu mebli i uporządkowaniu zdjęć oraz bibelotów.

Wyrzuć rzeczy, których nie używasz

. Pozbądź się wszystkich nieużywanych przedmiotów. Zajmują tylko twoją przestrzeń i blokują energię. Sprzedaj je, przekaż znajomym, zanieś do sklepu z używanymi rzeczami lub znajdź dla nich jakieś miejsce gdzie indziej.

Obejrzyj zdjęcia i obrazy.

Wszystkie obrazy i zdjęcia znajdujące się w twoim domu mają na ciebie głęboki psychologiczny wpływ. Przyjrzyj się kolorom, które w nich dominują, oraz ludziom, których przedstawiają. Jakie uczucia w tobie wzbudzają? Czy pasują do miejsca, w którym się znajdują? Chociaż uwielbiasz plakat z obrazem

Krzyk

Muncha, może to nie być najlepsze dzieło sztuki do powieszenia w miejscu, w którym chcesz się zrelaksować.

Pomyśl, jaką funkcję pełnią w twoim domu poszczególne pomieszczenia.

Gdy już się w tym rozeznasz, usuń z nich elementy, które zakłócają ich energię, i wprowadź inne, zgodne z pożądaną atmosferą. Na przykład jeśli w twoim pokoju dziennym znajduje się również biurko lub nawet twoje domowe biuro, a jednocześnie przechowujesz tam sprzęt do ćwiczeń i zabawki dla dzieci, to znajduje się w nim wiele sprzecznych ze sobą energii. Nie ma w tym nic złego, ale jest to po prostu dezorientujące. Postaraj się, aby każdy pokój miał wyraźny cel, a zobaczysz, że jego energia znacznie się poprawi. Jeśli dane pomieszczenie pełni podwójną funkcję, trzymaj poszczególne rzeczy w odpowiednich miejscach.

Dbaj o czystość pomieszczeń.

Energia, podobnie jak przestrzeń fizyczna, może się wydawać zakurzona i brudna. Ponadto traci ona na świeżości i może się stać naprawdę nieprzyjemna w zabrudzonym środowisku. Prace domowe nie należą co prawda do najbardziej ekscytujących rozrywek, ale pomagają zadbać o jasną i czystą energię w domu. Trzymaj wszystkie przedmioty na swoim miejscu. Na tyle, na ile potrafisz, dbaj o to, aby w twojej przestrzeni nie było kurzu ani bałaganu.

Regularnie oczyszczaj energię.

Oczyszczanie energetyczne jest duchowym odpowiednikiem fizycznych porządków i doskonałym sposobem na utrzymanie dobrej atmosfery w domu. To również fantastyczna metoda pozbywania się negatywnych emocji po kłótni lub chaosu po przyjęciu, a także usuwania pozostałości zastałej energii zgromadzonej w kątach lub w źle zagospodarowanych pomieszczeniach. W dalszej części tego rozdziału znajdziesz instrukcje dotyczące takiego oczyszczania.

Czasami wydaje nam się, że uczynienie z naszego domu oazy spokoju i radości graniczy z cudem. Zacznij od gruntownych wiosennych porządków (nawet jeśli akurat przyszła jesień!). Jeżeli myśl o wysprzątaniu całego domu jest dla ciebie przytłaczająca, zajmij się po kolei pojedynczymi pomieszczeniami. Na początek wybierz pokój, który będzie ci służyć jako duchowe sanktuarium i schronienie. Możesz także zacząć od serca swojego domu, a następnie zająć się resztą.

Twoje sanktuarium nie musi być przeznaczone jedynie dla ciebie lub twoich praktyk. Tak naprawdę niewiele osób może wyznaczyć sobie takie miejsce, ale jeśli w twoim wypadku to możliwe – wspaniale! Większość z nas musi jednak dzielić przestrzeń z innymi członkami rodziny i zadowolić się jakimś małym osobistym kącikiem. Ale nawet taki kącik może być ważny dla twojego dobrostanu duchowego. Nie lekceważ mocy fotela przykrytego twoją ulubioną narzutą i stojącego obok stolika ze świecą oraz małą rośliną doniczkową lub siedziska przy oknie wyłożonego miękkimi poduszkami w uspokajających kolorach. Niech będzie to dla ciebie miejsce, w którym możesz usiąść i zamknąć oczy, przyciągnąć spokój do swojego wnętrza i odzyskać równowagę.

Być może łatwiej ci będzie zidentyfikować serce swojego domu. Czy twoi goście często przesiadują w kuchni? Czy twoja rodzina zbiera się w jednym konkretnym pomieszczeniu, nawet jeśli przeznaczyłaś do tego celu inny pokój? Prawdziwe serce twojego domu jest tam, gdzie gromadzą się ludzie. Nie zawsze będzie to spokojna przestrzeń – zwykle panuje tam krzątanina, ludzie komunikują się tam ze sobą i dzielą się wrażeniami czy doświadczeniami. To miejsce, w którym wszyscy chcą przebywać. Rozpoczęcie porządków od tego pomieszczenia przyniesie korzyści każdemu, kto z niego korzysta.

PORZĄDKI I OCZYSZCZANIE ENERGETYCZNE

Zielona czarownica ma w zanadrzu kilka świetnych sztuczek, które pozwalają jej zadbać o zdrowe i szczęśliwe środowisko domowe. Pierwszą z nich jest wzmocnienie produktów czyszczących odrobiną naturalnej magii, a drugą regularne oczyszczanie energii przestrzeni, zarówno pod względem fizycznym, jak i duchowym.

Najprostszym sposobem na wzmocnienie produktów do czyszczenia domu jest napełnienie ich dodatkową energią związaną z konkretnym celem. Jest to niezwykle prosty proces: