Uzyskaj dostęp do tej i ponad 60000 książek od 6,99 zł miesięcznie
Triduum Paschalne – trzy święte dni – są właściwie jedynym świętem, najważniejszym, upamiętniającym fakt zmartwychwstania Chrystusa, bez którego nie byłoby chrześcijaństwa.
Żywię nadzieję, że zawarte tej książce rozważania pomogą w ożywieniu wiary, osobistym przeżyciu tajemnic paschalnych oraz przyczynią się do duchowego postępu i pogłębienia wspólnoty ze Zmartwychwstałym Panem i pomiędzy sobą.
Abp Henryk J. Muszyński
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Abp Henryk J. Muszyński
Głosimy śmierć Twoją wyznajemy Twoje Zmartwychwstanie
Homilie na Triduum Paschalne i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego
Pelplin 2019
Wybór i opracowanie
Lidia Ciecierska
Skład i projekt okładki
Oficyna Wydawnicza Edytor.org
Na okładce ikona
Zmartwychwstanie
Zdjęcie Autora na czwartej okładce
Marek Kudelski, KAI
© by abp Henryk J. Muszyński, Gniezno 2019
© by Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2019
ISBN 978-83-8127-300-8
Wydawca
Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o.
ul. Biskupa Dominika 11, 83-130 Pelplin
tel. 58 536 17 57, fax 58 536 17 26
www.bernardinum.com.pl
Druk i oprawa
Drukarnia Wydawnictwa „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin
Konwersja do epub i mobi A3M Agencja Internetowa
Papież Franciszek przypomina, że Triduum Paschalne to dla nas wierzących najważniejsze dni roku liturgicznego (Audiencja ogólna, 28.3.2018). Te trzy dni stanowią trzy etapy jednego, zbawczego wydarzenia Paschy Chrystusa, przejścia Chrystusa ze śmierci do życia w Bogu. Liturgia Triduum Paschalnego obejmuje Wielki Czwartek, Wielki Piątek i osiąga swój szczyt w celebracji tajemnicy Paschy Chrystusa w Wielką Noc Zmartwychwstania. Nie tylko obchodzimy i odnawiamy co roku te wydarzenia, ale one urzeczywistniają się tak, że do każdego z nas dociera misterium życia i śmierci Jezusa i prowadzi do faktycznego zmartwychwstania Chrystusa w nas i w naszym życiu, przejścia ze śmierci do życia wraz ze Zmartwychwstałym Panem.
Cała liturgia Triduum Paschalnego stanowi jedną całość, czyli rozpoczyna się znakiem krzyża świętego Wieczerzy Pańskiej, a kończy błogosławieństwem Wigilii Paschalnej. W tych dniach celebrujemy i przeżywamy zatem wszystkie największe tajemnice naszej wiary, nie tylko Paschę Jezusa, ale także naszą paschę – przejście z grzechu, zniewolenia, oddalenia i obojętności do życia i wspólnoty dzieci Bożych z Chrystusem Zmartwychwstałym.
Celebracja Wieczerzy Pańskiej zaczyna się słowami: „Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował” (J 13, 1–2). Tajemnice śmierci i życia Jezusa stanowią szczyt i kres Jego miłości w stosunku do grzesznego świata, wypełnienie Jego godziny przejścia z tego świata do Ojca i zapowiedzi: „Ja żyję i wy żyć będziecie” (J 14, 19). Żyje z nami i pośród nas jako Baranek zabity (Ap 13, 8). W Eucharystii uobecnia ciągle od nowa tajemnicę tej jedynej i niepowtarzalnej własnej Paschy i naszej. „Zmartwychwstały żyje i daje życie. Żyje i tworzy wspólnotę, żyje i otwiera przyszłość, żyje i wskazuje drogę” (kard. Joseph Ratzinger). Jak ongiś uczniowie z Emaus idziemy ze Zmartwychwstałym Panem, ale dopiero dzięki gorejącemu sercu poznajemy Go w łamanym, Eucharystycznym Chlebie. Tak odpowiadamy na ukrytą przed światem i uobecnioną w Eucharystii nieskończoną miłość Boga.
Wraz z Marią Magdaleną, apostołami Janem i Piotrem przeżywamy w poranek zmartwychwstania radość spotkania z Żyjącym, wołając: „Zmartwychwstał Pan mój i nadzieja, a miejscem spotkania będzie Galilea”, to znaczy nasza zwykła codzienność – praca zawodowa czy posługa wobec najbliższych w domu. To spotkanie ze Zbawicielem, który zwyciężył śmierć jest źródłem nowej, zwycięskiej nadziei zbawionego człowieka. „To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe” (2 Kor 5, 17) – nowym stworzeniem, nowym człowiekiem, nowym dzieckiem Boga.
Ufam, że lektura homilii na Triduum Paschalne, które udało się zebrać w tym tomie, dopomoże w pogłębieniu naszej osobistej wspólnoty z żyjącym w Kościele Chrystusem. Podobnie jak kiedyś w Emaus, nadal Jezus dzieli się z nami swoim słowem i łamie dla nas chleb życia wiecznego; pragnie żyć, działać i zbawiać w nas i przez nas. Przeżywane każdego roku od nowa tajemnice śmierci i zmartwychwstania Pana wymagają z naszej strony nowego wysiłku, by w sposób coraz pełniejszy, w głębokim zjednoczeniu z Jezusem, radośnie przeżywać wielkanocną tajemnicę Paschy, czyli przejścia wraz z Jezusem ze śmierci do nowego życia.
Żywię nadzieję, że zawarte w tej książce rozważania pomogą w ożywieniu wiary, w osobistym przeżyciu tajemnic paschalnych oraz przyczynią się do duchowego postępu i pogłębienia wspólnoty ze Zmartwychwstałym Panem oraz pomiędzy sobą. Na tę wspólną i radosną drogę wszystkim z serca błogosławię –
† Henryk J. Muszyński
Arcybiskup Gnieźnieński
Senior