Farming Simulator 19 - poradnik do gry - Patrick "Yxu" Homa - ebook

Farming Simulator 19 - poradnik do gry ebook

Patrick "Yxu" Homa

4,5

Opis

W tym poradniku znajdziesz informacje o tym: co można uprawiać w Farming Simulator 19 i jak to zrobić, krok po kroku. Znajdziesz tu również ciekawe tricki, w tym metody łączenia maszyn, porady przyspieszające rozgrywkę i zarabianie w grze. Zawarto także dokładny opis hodowli zwierząt, zestawienie najciekawszych maszyn, traktorów i pojazdów samobieżnych. W poradniku nie zabrakło także bogatego rozdziału FAQ, opisu sterowania na platformach PC, XONE i PS4, a także wymagań sprzętowych z opisem optymalizacji ustawień rozgrywki.

Farming Simulator 19 to kolejna cześć gry poświęconej zarządzaniu gospodarstwem. Jest to największa i najbardziej dopracowana spośród wszystkich części gry. Tym razem do dyspozycji gracza przekazano ponad 300 pojazdów i maszyn ponad 100 różnych producentów. Rozszerzono także funkcjonalności i różnorodność upraw oraz hodowli. W tej części gracz może uprawiać: pszenicę, żyto, owies, jęczmień, rzepak, kukurydzę, słonecznik, soję, ziemniaki, buraki cukrowe, trzcinę cukrową, topole na wióry i drzewa. Do hodowli przygotowano: kury, świnie, owce, krowy oraz konie.

Podstawowe pytanie wielu graczy brzmi: czym Farming Simulator 19 różni się od poprzednich wersji? Czy warto go kupować? W mojej ocenie - tak.

W stosunku do poprzednich wersji (oznaczonych numerami 15 i 17), nastąpiło bardzo dużo zmian i modyfikacji. Poniżej główne argumenty przemawiające na korzyść Farming Simulator 19.

 1. Nowy silnik gry: lepsza grafika i animacje; zupełnie nowa fizyka - sterowanie pojazdami jest bardziej realistyczne i złożone (niestety AI pracowników pozostaje bez zmian i potrafią przysparzać nietypowych problemów).
 2. Ogromna ilość maszyn - ilość pojazdów zaserwowana w podstawowej wersji gry dorównuje, jeśli nie przewyższa, ilości maszyn z poprzedniej części wraz z rozszerzeniami DLC; dodatkowo pojawiają się marki takie, jak John Deere, AGCO, Case IH, KUHN, Stara, Ropa, i wiele innych. W sumie występują w tej części aż 102 marki traktorów, kombajnów i sprzętów.
 3. Bardziej złożona mechanika i większy realizm: pojawiają się takie elementy jak np. pojawianie się chwastów na polach, które trzeba wyplewić; wapno - które pomaga w utrzymaniu wysokiej jakości gleby i jest wymagane przy tworzeniu nowych pól, awarie pojazdów przy wysokim stopniu zużycia.
 4. Poprawiona dynamika rozgrywki: w tej części gry nie zaczynasz już malutkimi krokami, by uprawiać pół hektarowe pola. Do dyspozycji są złożone i wielozadaniowe maszyny, które potrafią generować zbiory z pól w dziesiątkach tysięcy litrów.
 5. Możliwość łączenia wielu maszyn w jedną: taka opcja znana jest już z poprzednich części, że dwie maszyny ze sobą współgrają. Tym razem możesz mieszać maszyny z różnych marek i tworzyć konstrukcje, które za jednym razem np. orzą, sieją i kultywują czy nawożą jednocześnie: i to przy dopasowaniu elementów maszyny do twoich aktualnych potrzeb.
 6. Nowe rośliny do uprawy i zwierzęta hodowlane: w tej pozycji do uprawy dochodzą trzy nowe rośliny: żyto, bawełna oraz trzcina cukrowa (przy zachowaniu wszystkich znanych z poprzedniej serii); teraz i konie dostępne są w hodowli zwierząt.
 7. Nieruchomości i budynki: już nie jesteś skazany na korzystanie z predefiniowanych na mapach lokalizacji. Chcesz mieć hodowlę bydła obok swojej działki? Żaden problem - zbuduj ją! Nie masz gdzie składować maszyn na nowym terenie? Postaw wiatę.

W Farming Simulator 19 pojawia się bardzo dużo nowych rzeczy w porównaniu do poprzednich części serii. Wiele elementów mechaniki zostało także zmienionych: niektóre maszyny działają inaczej, część procesów podlega innym zasadom działania. Jeśli jesteś weteranem serii, znajdziesz tu najważniejsze informacje, na co powinieneś zwrócić uwagę w tej części gry:

 1. Wiele maszyn można łączyć ze sobą: szukaj np. kultywatorów, które posiadają za sobą połączenia 3-punktowe lub haki na dołączenie przyczepy.
 2. Każde nowe pole, które utworzysz wymaga pierwszego nawiezienia wapnem. Musisz go wykorzystywać (można wyłączyć w opcjach gry) na swoich polach co trzeci siew i zbiór, by utrzymać wysoki poziom pola - w przeciwnym wypadku zbiory będą niższe o 15%. Wapno możesz zakupić w sklepie lub pozyskać w punktach skupu; do jego rozrzucania służą dwie maszyny, które znajdziesz w zakładce Technologia nawożenia w sklepie (mogą one służyć również do rozrzucania nawozu stałego).
 3. Na polach pojawiają się okresowo chwasty. Aby się ich pozbyć używaj chwastowników lub oprysków chemicznych niszczących nieprzyjazne rośliny (chwasty możesz niszczyć przed pojawieniem się plonu; nieusunięte chwasty zmniejszają zbiór o 20%). Opcję pojawiania się chwastów możesz wyłączyć w opcjach gry).
 4. Możesz teraz opróżniać na ziemię wszystko: zawartość siewników, zboża i inne. Aby je potem zebrać, użyj łyżki przy dowolnej ładowarce.
 5. Budynki zakupujesz teraz na własną rękę: chcesz mieć hodowlę świń obok pola ziemniaków? Żaden problem.
 6. Wprowadzono możliwość snu: wybuduj gospodarstwo, w którym możesz się przespać.
 7. Zwiększono nacisk na transport. Nie masz możliwości teleportacji pojazdów ani nabywania nasion/nawozów sztucznych w punktach. Używaj naczep, by przewieźć palety lub przesypane z palet (zakupionych w sklepie) nasiona i nawozy w okolice swoich pól, aby nie musieć każdorazowo jechać do sklepu, by napełnić zbiorniki maszyn.
 8. Wszystkie rzeczy potrzebne do hodowli możesz zakupić w sklepie: pasze, bele siana, kiszonki czy słomy.

Wprowadzone zostały dwa nowe typy maszyn dotyczące kultywacji/orki:

 1. Brony talerzowe - cechują się znacznie mniejszym obciążeniem ciągnika podczas pracy, warto się nimi zainteresować, gdy nie stać cię na mocne traktory.
 2. Głębosze - możesz wykorzystywać je tak, jak zwykły pług - orać pole okresowo i używać podczas sadzenia roślin okopowych. Mają minimalne obciążenie dla ciągnika i pracują szybko, przy czym możesz podłączyć do nich bezpośrednio niektóre modele sadzarek i siewników (posiadających połączenie 3-punktowe).

Farming Simulator 19 - poradnik do gry zawiera poszukiwane przez graczy tematy i lokacje jak m.in.

 • Hodowla kur (Hodowle)
 • Jak napełniać zbiorniki maszyn? (Prace na polu)
 • Uprawa zbóż krok po kroku (Prace na polu)
 • Sterowanie (Aneks)
 • Podsumowanie i opłacalność (Aneks)
 • Porady na start (FAQ)
 • Hodowla świń (Prace na polu)
 • Trawa, siano i kiszonka (Prace na polu)
 • Hodowla owiec (Prace na polu)
 • Poziomy trudności

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 165

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,5 (6 ocen)
5
0
0
1
0Farming Simulator 19poradnik do gry

autor: Patrick "Yxu" Homa

Copyright © wydawnictwo GRY-OnLine S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.gry-online.pl

ISBN: 978-83-8112-594-9

Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione bez pisemnego zezwolenia GRY-OnLine S.A.

Prawa do użytych w tej publikacji tytułów, nazw własnych, zdjęć, znaków towarowych i handlowych, itp. należą do ich prawowitych właścicieli.

Publikacja przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego. Nie może być sprzedawana, odsprzedawana lub udostępniana publicznie osobom trzecim bez pisemnej zgody GRY-OnLine S.A.

Ilustracja na okładce - wykorzystana za zgodą © Shutterstock Images LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Poradnik w wersji WWW znajdziesz na stroniewww.gry-online.pl/S024.asp?ID=1936

[email protected]

Spis treści

Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Poradnik do gry

Porady i ciekawostki

Porady na start w Farming Simulator 19

Poziomy trudności w Farming Simulator 19

Kontrola czasu i sen w Farming Simulator 19

Dodatkowe opcje gry Farming Simulator 19

Bank, kredyty i bankructwo

Pociągi w Farming Simulator 19

Mapa produkcji - łańcuchy produkcyjne w Farming Simulator 19

FAQ

Co uprawiać na początku gry w Farming Simulator 19?

Jak zapisywać grę w Farming Simulator 19?

Jak zakupić nowe pola w Farming Simulator 19?

Jak powiększyć - połączyć pola w Farming Simulator 19?

Jaki traktor wybrać na początek w Farming Simulator 19?

Czym się sugerować przy zakupie ciągnika w Farming Simulator 19?

Jak zwiększyć pojemność kombajnu zbożowego w Farming Simulator 19?

Czy mogę łączyć przyczepy w Farming Simulator 19?

Jak naprawiać pojazdy i maszyny w Farming Simulator 19?

Jak napełniać zbiorniki maszyn w Farming Simulator 19?

Jak sprzedawać pojazdy w Farming Simulator 19?

Jak zatrudnić pracowników w Farming Simulator 19?

Jak używać szybkiej podróży - teleportacji w Farming Simulator 19?

Jak działa system pasów w Farming Simulator 19?

Jak usuwać pnie i krzewy w Farming Simulator 19?

Jak działa leasing w Farming Simulator 19?

Co się stanie, gdy braknie mi paliwa w Farming Simulator 19?

Dlaczego nie mogę wyładować wywrotek - naczep w Farming Simulator 19?

Dlaczego nie mogę korzystać z Biogazowni w Farming Simulator 19?

Mapy i rozmiary pól

Mapa Ravenport z gry Farming Simulator 19

Mapa Felsbrunn

Uprawy

Rodzaje upraw w Farming Simulator 19

Zboża i ziarna | Uprawy w Farming Simulator 19

Rośliny okopowe - ziemniaki i buraki | Uprawy w Farming Simulator 19

Podsumowanie i opłacalność upraw w Farming Simulator 19

Hodowle

Zwierzęta hodowlane w Farming Simulator 19

Skąd czerpać wodę w Farming Simulator 19

Hodowla kur | Zwierzęta hodowlane w Farming Simulator 19

Hodowla owiec | Zwierzęta hodowlane w Farming Simulator 19

Hodowla świń | Zwierzęta hodowlane w Farming Simulator 19

Hodowla krów | Zwierzęta hodowlane w Farming Simulator 19

Hodowla koni | Zwierzęta hodowlane w Farming Simulator 19

Prace na polu

Prace na polu w Farming Simulator 19

Poprawa jakości plonów w Farming Simulator 19 - podsumowanie

Trawa, siano i kiszonka - poprawa jakości plonów w Farming Simulator 19

Sieczka - poprawa jakości plonów w Farming Simulator 19

Uprawa zbóż krok po kroku w Farming Simulator 19

Uprawa roślin okopowych krok po kroku w Farming Simulator 19

Uprawianie trzciny cukrowej krok po kroku w Farming Simulator 19

Uprawa bawełny krok po kroku w Farming Simulator 19

Magazynowanie zbiorów w Farming Simulator 19

Sprzedaż upraw w Farming Simulator 19

Przemysł drzewny

Obróbka drzew - ścinka, pnie i sprzedaż

Topole - jak sadzić, ścinka, opłacalność

Pojazdy w Farming Simulator 19

Zestawienie pojazdów dostępnych w grze Farming Simulator 19

Ciągniki i ciężarówki w Farming Simulator 19

Przyczepy i naczepy w Farming Simulator 19

Kombajny i hedery w Farming Simulator 19

Maszyny do obróbki pola w Farming Simulator 19

Narzędzia do trawy i siana w Farming Simulator 19

Narzędzia do obróbki drewna w Farming Simulator 19

Ładowacze w Farming Simulator 19

Technologia beli (prasy) w Farming Simulator 19

Systemy pasów w Farming Simulator 19

Maszyny do hodowli zwierząt w Farming Simulator 19

Pozostałe maszyny i narzędzia w Farming Simulator 19

Aneks

Sterowanie w Farming Simulator 19

Wymagania sprzętowe Farming Simulator 19

Farming Simulator 19 - poradnik do gry

W tym poradniku znajdziesz informacje o tym: co można uprawiać w Farming Simulator 19 i jak to zrobić, krok po kroku. Znajdziesz tu również ciekawe tricki, w tym metody łączenia maszyn, porady przyspieszające rozgrywkę i zarabianie w grze. Zawarto także dokładny opis hodowli zwierząt, zestawienie najciekawszych maszyn, traktorów i pojazdów samobieżnych. W poradniku nie zabrakło także bogatego rozdziału FAQ, opisu sterowania na platformach PC, XONE i PS4, a także wymagań sprzętowych z opisem optymalizacji ustawień rozgrywki.

Farming Simulator 19 to kolejna cześć gry poświęconej zarządzaniu gospodarstwem. Jest to największa i najbardziej dopracowana spośród wszystkich części gry. Tym razem do dyspozycji gracza przekazano ponad 300 pojazdów i maszyn ponad 100 różnych producentów. Rozszerzono także funkcjonalności i różnorodność upraw oraz hodowli. W tej części gracz może uprawiać: pszenicę, żyto, owies, jęczmień, rzepak, kukurydzę, słonecznik, soję, ziemniaki, buraki cukrowe, trzcinę cukrową, topole na wióry i drzewa. Do hodowli przygotowano: kury, świnie, owce, krowy oraz konie.

Patrick "YxU" Homa (www.gry-online.pl)

Top

10 porad do Farming Simulator 19

Czy

warto zakupić Farming Simulator 19?

Co

nowego i różnice w Farming Simulator 19

Mapy

Gra

wieloosoboowa

Rozszerzenia

DLC i modyfikacje

Uprawy

i hodowle

Top 10 porad do Farming Simulator 19

Czy warto zakupić Farming Simulator 19?

Czy nowy Farming warty jest swojej ceny?

Podstawowe pytanie wielu graczy brzmi: czym Farming Simulator 19 różni się od poprzednich wersji? Czy warto go kupować? W mojej ocenie - tak.

W stosunku do poprzednich wersji (oznaczonych numerami 15 i 17), nastąpiło bardzo dużo zmian i modyfikacji. Poniżej główne argumenty przemawiające na korzyść Farming Simulator 19.

Nowy silnik gry

:

lepsza grafika i animacje; zupełnie nowa fizyka - sterowanie pojazdami jest bardziej realistyczne i złożone (niestety AI pracowników pozostaje bez zmian i potrafią przysparzać nietypowych problemów).

Ogromna ilość maszyn

- ilość pojazdów

zaserwowana

w podstawowej wersji gry dorównuje, jeśli nie przewyższa, ilości maszyn z poprzedniej części wraz z rozszerzeniami DLC; dodatkowo pojawiają się marki takie, jak John Deere, AGCO, Case IH, KUHN, Stara, Ropa, i wiele innych. W sumie występują w tej części aż

102 marki traktorów, kombajnów

i sprzętów

.

Bardziej złożona mechanika i większy realizm

:

pojawiają się takie elementy jak np. pojawianie się chwastów na polach, które trzeba wyplewić; wapno - które pomaga w utrzymaniu wysokiej jakości gleby i jest wymagane przy tworzeniu nowych pól, awarie pojazdów przy wysokim stopniu zużycia.

Poprawiona dynamika rozgrywki

:

w tej części gry nie zaczynasz już malutkimi krokami, by uprawiać pół hektarowe pola. Do dyspozycji są złożone i wielozadaniowe maszyny, które potrafią generować zbiory z pól w dziesiątkach tysięcy litrów.

Możliwość łączenia wielu maszyn w jedną

:

taka opcja znana jest już z poprzednich części, że dwie maszyny ze sobą współgrają. Tym razem możesz mieszać maszyny z różnych marek i tworzyć konstrukcje, które za jednym razem np. orzą, sieją i kultywują czy nawożą jednocześnie: i to przy dopasowaniu elementów maszyny do twoich aktualnych potrzeb.

Nowe rośliny do uprawy i zwierzęta hodowlane

:

w tej pozycji do uprawy dochodzą trzy nowe rośliny: żyto, bawełna oraz trzcina cukrowa (przy zachowaniu wszystkich znanych z poprzedniej serii); teraz i konie dostępne są w hodowli zwierząt.

Nieruchomości i budynki

:

już nie jesteś skazany na korzystanie z predefiniowanych na mapach lokalizacji. Chcesz mieć hodowlę bydła obok swojej działki? Żaden problem - zbuduj ją! Nie masz gdzie składować maszyn na nowym terenie? Postaw wiatę.

Cena w dniu premiery (PC), to: 34.99 EUR / 129.99zł (Steam).

Co nowego i różnice w Farming Simulator 19

Do dyspozycji gracza przekazano aż 103 marki pojazdów

W Farming Simulator 19 pojawia się bardzo dużo nowych rzeczy w porównaniu do poprzednich części serii. Wiele elementów mechaniki zostało także zmienionych: niektóre maszyny działają inaczej, część procesów podlega innym zasadom działania. Jeśli jesteś weteranem serii, znajdziesz tu najważniejsze informacje, na co powinieneś zwrócić uwagę w tej części gry:

Wiele

maszyn można łączyć ze sobą: szukaj np. kultywatorów, które posiadają za sobą połączenia 3-punktowe lub haki na dołączenie przyczepy.

Każde

nowe

pole, które utworzysz wymaga pierwszego nawiezienia

wapnem

. Musisz

go wykorzystywać (można wyłączyć w opcjach gry) na swoich polach co trzeci siew i zbiór, by utrzymać wysoki poziom pola - w przeciwnym wypadku zbiory będą niższe o 15%. Wapno możesz zakupić w sklepie lub pozyskać w punktach skupu; do jego rozrzucania służą dwie maszyny, które znajdziesz w zakładce

Technologia

nawożenia

w

sklepie (mogą one służyć również do rozrzucania nawozu stałego).

Na

polach pojawiają się okresowo

chwasty

. Aby

się ich pozbyć używaj chwastowników lub oprysków chemicznych niszczących nieprzyjazne rośliny (chwasty możesz niszczyć przed pojawieniem się plonu; nieusunięte chwasty zmniejszają zbiór o 20%). Opcję pojawiania się chwastów możesz wyłączyć w opcjach gry).

Możesz

teraz

opróżniać na ziemię wszystko: zawartość siewników, zboża i inne. Aby je potem zebrać, użyj łyżki przy dowolnej ładowarce.

Budynki

zakupujesz teraz na własną rękę: chcesz mieć hodowlę świń obok pola ziemniaków? Żaden problem.

Wprowadzono

możliwość snu: wybuduj

gospodarstwo

, w

którym możesz się przespać.

Zwiększono

nacisk

na transport. Nie masz możliwości teleportacji pojazdów ani nabywania nasion/nawozów sztucznych w punktach. Używaj naczep, by przewieźć palety lub przesypane z palet (zakupionych w sklepie) nasiona i nawozy w okolice swoich pól, aby nie musieć każdorazowo jechać do sklepu, by napełnić zbiorniki maszyn.

Wszystkie

rzeczy potrzebne do hodowli możesz zakupić w sklepie: pasze, bele siana, kiszonki czy słomy.

Wprowadzone zostały dwa nowe typy maszyn dotyczące kultywacji/orki:

Brony talerzowe

- cechują się

znacznie

mniejszym obciążeniem ciągnika podczas pracy, warto się nimi zainteresować, gdy nie stać cię na mocne traktory.

Głębosze

- możesz wykorzystywać

je

tak, jak zwykły pług - orać pole okresowo i używać podczas sadzenia roślin okopowych. Mają minimalne obciążenie dla ciągnika i pracują szybko, przy czym możesz podłączyć do nich bezpośrednio niektóre modele sadzarek i siewników (posiadających połączenie 3-punktowe).

Brony mechaniczne

- lekki

kultywator, do którego można podłączyć niektóre siewniki i kultywatory.

Mapy

W podstawowej wersji gry Farming Simulator 19 gracz uzyskuje do wyboru dwie mapy, jako lokacje początkowe:

Ravenport

- jest

to mapa w klimacie prosto ze Stanów Zjednoczonych. Charakteryzuje się w większości wielkimi polami uprawnymi, bujną roślinnością charakterystyczną dla USA, podobnie jak i pozostałe elementy otoczenia: budynki, pojazdy.

Felsbrunn

- ta

mapa reprezentuje Niemcy. Górzyste krajobrazy i przeważające drzewa iglaste świetnie nadadzą się do wycinki. Często spotkasz się tu z trudnym terenem: ciasne działki otoczone głazami lub na dużych pochyłościach terenu.

Gra wieloosoboowa

Farming Simulator 19 posiada tryb multiplayer. Rozgrywki możesz prowadzić na serwerze nawet w 16 osób. Możesz stworzyć własny serwer lub dołączyć do jednego z istniejących. Jeśli twój komputer lub łącze jest za słabe, możesz wynająć serwer "z zewnątrz": GIANTS oferuje opcję wynajęcia serwerów dedykowanych; występuje także wiele innych miejsc, które oferują serwer oraz wsparcie.

Aby

móc skorzystać z trybu online na platformie Steam, musisz być Online: uniemożliwia to dzielenie gry z innymi i wspólne rozgrywki sieciowe.

Gra

nie posiada trybu spli-screen (dzielony ekran),

Gra

nie posiada trybu LAN: jedyne połączenie to poprzez sieć (serwer, który tworzysz na własnym komputerze łączy się z serwerem producenta gry).

Rozszerzenia DLC i modyfikacje

Przewidziano liczne rozszerzenia DLC, które urozmaicą grę Farming Simulator 19 wieloma dodatkami: nowymi mapami, maszynami, traktorami i innymi elementami.

Wewnątrz gdy znajduje się menedżer pozwalający zarządzać zawartością dodatkową

Przewidziano także możliwość projektowania i instalacji modów. Będą one dostępne do pobrania bezpośrednio z menu gry, poprzez tzw. modhub, skąd można wyszukać, pobrać i zainstalować mody. Mogą być również wykorzystane w trybie gry wieloosobowej, o ile inni użytkownicy także będą w ich posiadaniu.

Uprawy i hodowle

W Farming Simulator 19 gracz może uprawiać rośliny takie jak: pszenicę, żyto, owies, jęczmień, rzepak, kukurydzę, słonecznik, soję, ziemniaki, buraki cukrowe, trzcinę cukrową, bawełnę, topole na wióry i drzewa. Dodatkowo można pozyskiwać słomę i trawę, z której zaś pozyskasz siano oraz kiszonkę.

W Farming Simulator 19 pojawia się wiele nowych opcji hodowli i upraw: np. bawełna

Do hodowli przygotowano: kury znoszące jaja, świnie produkujące nawozy, owce dające wełnę, krowy produkujące mleko i nawóz oraz konie, które wymagają twojego nakładu pracy, aby zwiększać ich wytrzymałość i sprzedawać z zyskiem.

Poradnik do gry

Porady i ciekawostki

Porady na start w Farming Simulator 19

W tym rozdziale prezentujemy najważniejsze porady ogólne i ciekawostki z gry Farming Simulator 19. Wiele z nich związana jest ze zmianami wprowadzonym w tej części gry w stosunku do poprzednich części, a wiele innych pomoże graczom, którzy nie mieli do tej pory dużej styczności z serią.

Wypożyczanie

- leasing

maszyn

Jak

nie niszczyć pól?

Chwasty

i zapobieganie

Zakup

pól od innych "graczy"

Jak

tempomat wpływa na pracę pomocników?

Słoma

- ignorowany

dodatek do wypłaty

Teleportacja

/ resetowanie pojazdów

Mądrze

dobieraj

ciągnik do pracy

Magazynowanie

zbiorów

Wypożyczanie - leasing maszyn

Przemyśl opcje leasingu pojazdów - z reguły ciągniki nie są dobrą opcją

W

początkowych fazach gry, warto wykorzystać

leasing maszyn

. Pamiętaj jednak, że wypożyczonych

maszyn

nie możesz ulepszać / modyfikować

w

dalszych etapach gry - dopiero po ich ponownym wynajęciu.

Jak nie niszczyć pól?

Warto zaopatrzyć jeden ciągnik w wąskie koła, by uniknąć niszczenia roślinek podczas odchwaszczania ich i nawożenia w późniejszych fazach rozrostu

Domyślnie,

niszczysz roślinki, gdy po nich jeździsz

(opcje

tą można wyłączyć w ustawieniach gry). Rośliny nie niszczą się, tylko w pierwszej fazie wzrostu. Jeśli więc masz włączoną opcję niszczenia roślin, nawoź pole przed sadzeniem, oraz w pierwszej fazie wzrostu. Podobnie tylko wtedy staraj się je odchwaszczać - inaczej będziesz tracił część zbiorów.

Chwasty i zapobieganie

Odchwaszczanie

możesz wykonać

jedynie

w pierwszej bądź drugiej fazie wzrostu. Jeśli o tym zapomnisz, twój plon będzie obniżony o

20%

z

powodu chwastów. Jeśli chwasty pojawiły się na jeszcze niekultywowanym polu, proces ten także je zniszczy.

Stosowanie

na

chwasty

oprysków chwastobójczych

zamiast

chwastowników nie zabezpieczy cię przed możliwością wyrośnięcia chwastów w późniejszym czasie.

Zakup pól od innych "graczy"

Pola, które można kupić

na

bieżąco są "uprawiane" przez AI. Wstrzymaj się z zakupem nowej działki do czasu, aż będą na niej plony do zebrania - będziesz mógł od razu je zebrać dla siebie.

Jak tempomat wpływa na pracę pomocników?

Jeśli używasz

tempomatu

miej

baczenie: gdy przekażesz robotę do wykonania pracownikowi, będzie poruszał się on z maksymalnie taką prędkością, na jaką pozwala ustawienie tempomatu np. jeśli ustawiłeś tempomat na 20km/h, a maszyna może poruszać się z prędkością 25km/h, pracownik nie wykorzysta pełnych możliwości i będzie poruszał się 20km/h.

Czasem możesz wykorzystać to na swoją korzyść: np. gdy na polu poruszają się jednocześnie dwie maszyny o różnej szybkości pracy

.

Jadąc

z

włączonym tempomatem możesz również korzystać z menu: pojazd nadal będzie pracował.

Słoma - ignorowany dodatek do wypłaty

Nie warto marnować słomy - uważaj jednak, bo powstaje jej bardzo dużo

Zbierając zboże - pszenice, żyto, jęczmień

lub

owies - kombajn pozostawia za sobą słomę. Możesz ja zebrać przyczepą samozbierającą lub zrobić z niej bele (słomę sprzedasz lub użyjesz przy hodowli zwierząt). Jeśli nie zamierzasz jej zbierać, koniecznie wyłącz gromadzenie jej w swoim kombajnie. W przeciwnym razie duże zwały słomy mogą zablokować pracę kolejnego urządzenia, które będzie na tym polu pracowało.

Teleportacja / resetowanie pojazdów

Możesz używać

teleportacji

:

jeśli twój pojazd lub urządzenie przewróci się, możesz z poziomu mapy wybrać przycisk Reset. Pojazd pojawi się przy sklepie. Uważaj jednak - resetując pojazd pozbywasz się

całej jego zawartości

, czy

to naczepa, czy siewnik; nawet w

przypadku ciągnika lub kombajnu stracisz paliwo

.

Wiata

Warto

budować zadaszenia - pomogą ci lepiej zorganizować miejsce na pozostawione maszyny oraz materiały / surowce i plony.

Uważaj jednak: jeśli stawiasz budynki na nierównym terenie, zapłacisz znacznie więcej pieniędzy

.

Mądrze dobieraj ciągnik do pracy

Pilnuj, którego ciągnika używasz

do

jakich zadań. Jeśli przydzielisz słabszą maszynę do wymagającej pracy, będzie ona mniej efektywna. Do transportu czy opryskiwania z reguły nie potrzebujesz szybkich maszyn, a istotniejsze mogą być takie elementy, jak pojemność baku czy zwrotność pojazdu.

Magazynowanie zbiorów

Początkowo

swoje

zbiory możesz magazynować w "publicznych" silosach (przy torach kolejowych) bez ponoszenia opłat, lub nawet na ziemi. Nie wszystkie jednak elementy będziesz mógł wtedy podnieść bez używania

łyżek

i

systemów

pasów (dla roślin okopowych)

. Możesz

tak

składować wszystko: plony upraw, nawet zbóż, czy choćby zapasowe nawozy lub nasiona.

Poziomy trudności w Farming Simulator 19

W Farming Simulator 19 możesz wybrać przy rozpoczęciu gry jeden z 3 poziomów trudności. Różnią się głównie kwestiami finansowymi: to, jak bardzo majętny jesteś na początku gry, oraz tym, ile zarabiasz pieniędzy ze sprzedaży dóbr. Pozostałe parametry gry, jak prędkość wzrostu roślin czy zużycie paliwa mogą zostać dostosowane z poziomu opcji gry.

Łatwy (New Farmer) - mapa USA - Ravenport

Łatwy - mapa Niemcy - Felsburnn

Średni

Trudny

Łatwy (New Farmer) - mapa USA - Ravenport

Obszar początkowy w Felbrunn

Poziom łatwy - otrzymujesz farmę i pola oraz kilka podstawowych maszyn; gotówka: 100 000$. Posiadasz pola nr: 19, 24, 25 i 26. Maszyny:

2x Ciągnik Case IH 7210 PRO;

Ciągnik Fiat 1300 DT;

Kombajn New Holland TX 32 + header;

kultywator RAU Polymag 300;

siewnik Amazone D8-30;

Przyczepę Strautmann SEK 802;

2x obciążnik Suer SB 1000;

Wartość zestawu to dodatkowe blisko 310 000$. Nieruchomości:

Duży silos

Mała wiata,

Dom,

Dekoracje.

Ich wartość wynosi ok.: 540 000$. Domyślne opcje dodatkowe gry (które możesz zmienić w ustawieniach rozgrywki):

Automatyczny zakup surowców / nasion czy nawozów oraz paliwa, gdy są na wyczerpaniu w pracującej maszynie;

Rośliny rosną szybko; zużycie paliwa jest niskie.

Rośliny nie usychają, gdy nie zostaną zebrane.

Możesz zniszczyć rośliny, gdy jeździsz po nich maszynami;

Musisz nawozić sporadycznie pole wapnem, by utrzymać wysokie plony;

Chwasty pojawiają się na polach;

Nie jest wymagane okresowe oranie gleby (domyślnie co 3-ci zbiór).

Łatwy - mapa Niemcy - Felsburnn

Obszar początkowy w Felbrunn na poziomie łatwym

Tutaj sprawa wygląda podobnie: otrzymujesz 100 000$ gotówki i maszyny początkowe oraz kilka budynków.

Na początek otrzymujesz działki nr 19 i 20. Maszyny:

2x Ciągnik Fendt Favorit 511C;

Ciągnik Fiat 1300 DT;

Kombajn New Holland TX 32 + header;

kultywator RAU Polymag 300;

siewnik Amazone D8-30;

Przyczepę Fortschwitt HW 80;

2x obciążnik AGCO 650;

Wartość zestawu to dodatkowe blisko 280 000$. Nieruchomości:

Duży silos

Dom,

Dekoracje.

Opcje gry i pozostałe elementy są takie, jak w opisie powyżej przy mapie USA.

Średni

Poziom średni - Na tym poziomie otrzymujesz dużą ilość gotówki i całkowity wybór co do tego, jakie maszyny chcesz zakupić na początek i które pola: pozwoli ci to na całkowitą swobodę. Polecany dla osób zaznajomionych z serią i nie tylko: będziesz musiał jednak szybciej przyswoić podstawy, by zacząć rozgrywkę w pełni. Zaczynasz z niczym; gotówka: 1 250 000$. Masz także zaciągnięty kredyt w banku na 250 000$. Uwaga - kredyt ten warto szybko spłacić. W przeciwnym razie potrącany jest "procent" od kwoty (ok. 0.56% na dzień - czyli początkowo 1400$).

Domyślne opcje dodatkowe gry (które możesz zmienić w ustawieniach rozgrywki):

Automatyczny zakup surowców / nasion czy nawozów oraz paliwa, gdy są na wyczerpaniu w pracującej maszynie;

Rośliny rosną w normalnym tempie; zużycie paliwa jest na domyślnym poziomie.

Rośliny usychają, gdy nie zostaną zebrane.

Możesz zniszczyć rośliny, gdy jeździsz po nich maszynami;

Musisz nawozić sporadycznie pole wapnem, by utrzymać wysokie plony;

Chwasty pojawiają się na polach;

Jest wymagane okresowe oranie gleby (domyślnie co 3-ci zbiór).

Trudny

Poziom trudny - jest to poziom tylko dla prawdziwych pasjonatów, którzy planują poświęcić tej grze dużo czasu. Zaczynasz z niczym, tylko 500 000$ w kieszeni (bez zaciągniętego kredytu). Ceny sprzedaży towarów są zatrważająco niskie. Domyślne opcje dodatkowe gry (które możesz zmienić w ustawieniach rozgrywki):

Samodzielnie włączasz silnik i przełączasz się na bieg wsteczny,

zakup surowców / nasion czy nawozów oraz paliwa odbywa się manualnie;

Rośliny rosną wolno; zużycie paliwa jest na domyślnym poziomie.

Rośliny usychają, gdy nie zostaną zebrane.

Możesz zniszczyć rośliny, gdy jeździsz po nich maszynami;

Musisz nawozić sporadycznie pole wapnem, by utrzymać wysokie plony;

Chwasty pojawiają się na polach;

Jest wymagane okresowe oranie gleby (domyślnie co 3-ci zbiór).