Droga do finansowej wolności - Bodo Schäfer - ebook + audiobook
Opis

Czy problemy finansowe spędzają ci sen z powiek? A może dzięki pieniądzom jesteś w stanie urzeczywistnić wszystkie swoje pragnienia? Ta książka pokazuje drogę do dobrobytu, finansowego zabezpieczenia i finansowej wolności – drogę dostępną dla każdego. Bodo Schäfer odkrywa przed nami wypróbowane sekrety budowania bogactwa i przedstawia zdumiewająco proste i jednocześnie bardzo skuteczne techniki przynoszącego zyski obchodzenia się z pieniędzmi.

Z książki dowiesz się, jak:

  • w ciągu siedmiu lat zarobić pierwszy milion,
  • dzięki zastosowaniu 11 zaskakująco efektywnych metod niemalże natychmiast zwiększyć swoje dochody,
  • w zadziwiająco krótkim czasie zacząć żyć z procentów,
  • uzyskiwać co najmniej 12-procentowe odsetki,
  • szybko pozbyć się długów i jednocześnie budować swój majątek,
  • zaprząc do pracy lokaty pieniężne.
     

Wyobraź sobie, że nie musisz już martwić się o pieniądze. Masz odpowiednią rezerwę finansową, może nawet milion złotych. Żyjesz spokojnie, możesz sobie na wszystko pozwolić. Zajmujesz się tylko tym, co naprawdę sprawia ci przyjemność... To nie są mrzonki. To wszystko może się wkrótce urzeczywistnić – możesz stać się milionerem znacznie szybciej, niż kiedykolwiek mógłbyś przypuszczać. Twoja osobista zamożność – dzięki której staniesz się człowiekiem wolnym i niezależnym – jest w zasięgu ręki, nawet jeśli nie należysz jeszcze do osób dobrze zarabiających.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 346

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność


Bodo Schäfer

Droga do finansowej wolności

Pierwszy milion w ciągu siedmiu lat

Przekład: Tomasz J. Polakowski

MT Biznes

Warszawa 2012

Tytuł oryginału: Der Weg Zur finanziellen freiheit

In sieben Jahren die erste Million

Przekład: Tomasz J. Polakowski

Redakcja: Anna Żółcińska

Projekt okładki: Wladzimier Michnievič, PERFECT MAGENTA

Skład: JOLAKS – Jolanta Szaniawska

Copyright © 1999 Campus Verlag GmbH, Frankfurt/Main

All rights reserved. This Licensed Work published under license.

Copyright © 2010 for the Polish edition by MT Biznes Ltd.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.

Warszawa 2012

MT Biznes sp. z o.o.

ul. Oksywska 32, 01-694 Warszawa

tel./faks (22) 632 64 20

www.mtbiznes.pl

e-mail: [email protected]

ISBN 978-83-7746-195-2

Podziękowania

Niezwykłe osiągnięcia zawsze są wynikiem znakomitej współpracy różniących się od siebie ludzi.

Miałem ten przywilej uczenia się od wyjątkowych osób. Niestety na łamach tej książki nie mogę wymienić ich wszystkich, ale każdej z tych osób jestem niezmiernie wdzięczny. Szczególnie chciałbym podziękować tym, którzy mieli na mnie nadzwyczaj głęboki wpływ. Należą do nich duchowni: doktor Winfried Noacki Peter Hövelmann, mój pierwszy mentor,który przekazał mi podstawy wiedzy na temat osiągnięcia sukcesu i nauczył cenić zalety partnerstwa opartego na zaufaniu; Shami Dhillon, mistrz komunikacji; a także miliarder Daniel S. Peña Sr., który wtajemniczył mnie w świat wielkiej finansjery.

Książka ta jest wynikiem zarówno moich kontaktów z nimi, jak i krytycznej, a zarazem konstruktywnej pomocy redaktorów z wydawnictwa Campus Verlag – Bettiny Querfurth i Michaela Schickerlinga. Wszystkie wspomniane osoby wysoko stawiały mi poprzeczkę, a to, jak wiadomo, korzystnie wpływa na rozwój człowieka.

Szczególne słowa podzięki kieruję do uczestników moich seminariów; to ich rozliczne sugestie i uwagi inspirowały mnie i stały się podstawą wielu interesujących pomysłów.

Przedmowa

Czy wiesz, co powstrzymuje większość ludzi i nie pozwala im żyć takim życiem, o jakim marzą?

Pieniądze... po prostu pieniądze!

Dlatego że pieniądz jest symbolem pewnego nastawienia życiowego, miarą określonej postawy mentalnej.

Pieniądz nie wkracza do naszego życia przypadkowo. Jeśli chodzi o pieniądze, to mamy tu raczej do czynienia z pewnąformąenergii. Im więcej jej zużyjemy na sprawy rzeczywiście ważne w życiu, tym więcej pieniędzy do nas przypłynie.

Ludzie autentycznego sukcesu bez trudu zarabiają ogromne pieniądze. Niektórzy zatrzymują je, niektórzy wydają tylko po to, żeby pomóc innym ludziom, lecz zarówno jedni, jak i drudzy odznaczają się zdolnościami do obracania pieniędzmi.

Nie wolno oczywiście przeceniać znaczenia pieniędzy. Kiedy jednak pieniądze stają się ważne?

Gdy brakuje ich na każdym kroku...

Ten, kto ma problemy finansowe, często zbyt dużo czasu poświęca myślom o pieniądzach. Zajmijmy się tym tematem raz, ale porządnie – po to, żeby go opanować. Od tego momentu pieniądze będą nam pomocne we wszystkich dziedzinach naszego życia.

Wszyscy mamy określone wyobrażenia o tym, jak chcemy żyć, a także o tym, co się nam poniekąd od życia należy. Pragniemy głęboko wierzyć, że zdołamy sprostać zadaniom, które ten świat uczynią lepszym, piękniejszym. Zbyt często jednak dzieje się tak, że codzienna rutyna i rzeczywistość tłumią te marzenia.

Wielu ludzi zapomina, że należy im się miejsce po słonecznej stronie ulicy, gdyż, według ich opinii, z sytuacji, w której się znaleźli, nie mogą już się wyzwolić. Wielu wczuwa się często w rolę poszkodowanych. Konsekwencją tego bywa zazwyczaj pójście na kompromisy. Nierzadko się zdarza, że ludzie uważają swoją sytuację finansową za przyczynę tego, iż nie mogą żyć tak, jak by sobie tego życzyli.

Od ponad dziesięciu lat zajmuję się wyłącznie tematem pieniędzy oraz osiągnięcia sukcesu i szczęścia w życiu. Nauczyłem się postrzegać pieniądze elastyczniej i innymi oczami niż kiedyś. Pieniądze mogą nam uniemożliwiać wykorzystanie tkwiących w nas zdolności twórczych albo pomóc nam w tym, żebyśmy je w pełni wykorzystali.

Pisząc te słowa, jestem gotowy oddać się do dyspozycji czytelników jako ich prywatny mentor. Chciałbym podzielić się z innymi tym, czego dane mi było się nauczyć. Chciałbym pokazać, w jaki sposób każdy może zbudować sobie maszynkę do robienia pieniędzy.

Posiadanie pieniędzy oznacza przede wszystkim możliwość prowadzenia pełniejszego i bardziej niezależnego życia. Kiedy to zrozumiałem, zapragnąłem podzielić się swoją wiedzą na ten temat z innymi. Zobowiązałem się wobec samego siebie, że każdemu, z kim będę miał do czynienia, postaram się pomóc na drodze do jego finansowej wolności, ponieważ tak jak można się nauczyć latać, nurkować czy programować, można sobie przyswoić wiadomości o tym, jak osiągnąć dobrobyt – wystarczy poznać kilka bardzo ważnych podstawowych zasad.

Istnieje wiele możliwości zarobienia pierwszego miliona. Jeden ze sposobów zawarty jest w czterech strategiach przedstawionych w tej książce:

Oszczędzasz zawsze pewien procent pieniędzy.

Inwestujesz zaoszczędzone pieniądze.

Podwyższasz swoje dochody.

Z każdej kwoty, o którą wzrósł twój dochód, zaoszczędzasz pewien procent.

Jeżeli będziesz tak postępował, to – w zależności od twojej obecnej sytuacji finansowej – osiągniesz dobrobyt w ciągu następnych piętnastu, może dwudziestu lat. Będziesz prawdopodobnie dysponował kwotą w wysokości jednego do dwóch milionów. Nikogo to nie zdziwi! Jeśli jednak chcesz zdobyć pierwszy milion już po siedmiu latach, musisz zastosować jak najwięcej z zaprezentowanych w tej książce strategii. Każda z nich sprawi, że szybciej dojdziesz do celu.

W jaki sposób możesz stać się zamożnym człowiekiem w ciągu siedmiu lat?

Domyślasz się, że nie chodzi tu tylko o stan twoich zasobów finansowych – o określoną sumę pieniędzy X, jaką chcesz zgromadzić – lecz także o osobowość, jaką ukształtujesz w sobie do tego czasu.

Z pewnością nie zawsze będzie ci łatwo iść drogą ku finansowej wolności. O wiele trudniej jednak jest prowadzić życie w finansowej zależności.

Jeżeli weźmiesz sobie do serca porady zawarte w tej książce, z pewnością osiągniesz swój cel. Na moich seminariach pomogłem wielu tysiącom ludzi podążającym tą drogą. Byłem i jestem świadkiem tego, jak dzięki zdobytej wiedzy są w stanie dosłownie się przeobrazić.

Nie myśl jednak, że sam fakt posiadania tej książki uczyni cię bogatym. Jeśli nawet ją przeczytasz, nie staniesz się przez to zamożny.

Chodzi o to, byś nauczył się z tą książką pracować, by jej treść stała się częścią ciebie samego. Tylko wtedy pomoże ona wydobyć na światło dzienne ukryte w tobie skarby.

Podejmijmy więc wspólnie tę drogę. Na samym jej początku zrób przegląd swoich finansów. Zacznij czytanie książki dopiero po tym, kiedy stwierdzisz, gdzie finansowo się znajdujesz. Mam szczerą nadzieję, że ta lektura nie tylko uczyni cię zamożnym, ale także wzbogaci duchowo w sposób głęboki i znaczący.

Nie znam cię osobiście, ale wiem, że jeżeli trzymasz w swoich rękach tę książkę, musisz być szczególną osobą, niepotrafiącą pogodzić się z warunkami, które zostały ci w jakiś sposób narzucone. Jesteś kimś, kto sam chce pisać własną historię. Pragniesz sam kształtować swoją przyszłość i ze swego życia zrobić arcydzieło.

Całym sercem jestem przy tobie i wierzę, że ta książka ci w tym pomoże.

Bodo Schäfer

Analiza:Jak przedstawiają się twoje finanse?

Uwaga: Nie zaczynaj czytać tej książki, dopóki nie odpowiesz na następujące pytania:

Jak oceniasz wysokość swoich dochodów? Są one: □ świetne □ bardzo dobre □ dobre □ zadowalające

□ znośne

□ niskie

□ bardzo niskie

Jak oceniasz stan swojego majątku?

świetny

bardzo dobry

dobry

zadowalający

znośny

zły

bardzo zły

Jak oceniasz swoje finansowe inwestycje?

świetne

bardzo dobre

dobre

zadowalające

znośne

złe

bardzo złe

Jak oceniasz swoje wiadomości na temat pieniędzy i kapitału?

świetne

bardzo dobre

dobre

zadowalające

znośne

złe

bardzo złe

Jak oceniasz zaawansowanie twoich planów finansowych i

czy wiesz dokładnie, do czego dążysz, ile to kosztuje i jak możesz

osiągnąć swój cel?

świetne

bardzo dobre

dobre

zadowalające

znośne

złe

bardzo złe

Czy masz doradcę do spraw finansowych?

tak

nie

Czy przeważająca część kręgu twoich znajomych

ma więcej pieniędzy niż ty

jest w podobnej sytuacji finansowej

ma mniej pieniędzy niż ty

Czy zaoszczędzasz co najmniej 10 do 20 procent swoich dochodów w miesiącu?

tak

od czasu do czasu

nie

Czy regularnie ofiarowujesz pieniądze?

tak

nie

Czy myślisz, że zasłużyłeś na to, żeby mieć dużo pieniędzy?

tak

nie

nie zastanawiałem się nad tym

Jak długo mógłbyś żyć ze swoich pieniędzy, gdybyś od dzisiaj

już nic więcej nie zarobił?

.............

miesięcy

Czy widzisz w przyszłości dzień, w którym będziesz mógł żyć z odsetek?

tak

nie

Czy czułbyś się usatysfakcjonowany, gdyby następne pięć lat przebiegło tak samo jak pięć ostatnich?

tak

nie

Czy wiesz naprawdę, co myślisz o pieniądzach?

tak

nie

mniej więcej

Jak określiłbyś swoją obecną sytuację finansową? ..............................................................................................

16. Jakie imię nadałbyś sobie w obecnej własnej sytuacji finanso

wej? (np. Dagobert Duck, Początkujący, Niedołęga, Pechowiec

, Magnes Pieniędzy, Przedsiębiorca...)

..............................................................................................

Czy pieniądze w twoim życiu są:

podporą

hamulcem

Jak dobrze znasz się na funduszach?

świetnie

bardzo dobrze

dobrze

zadowalająco

mniej więcej

źle

bardzo źle

Jak dobrze znasz się na akcjach?

świetnie

bardzo dobrze

dobrze

zadowalająco

mniej więcej

źle

bardzo źle

Czy znasz podstawowe zasady inwestowania pieniędzy i je stosujesz?

tak

nie

Czy myślisz, że pieniądze są dla ciebie ważne?

nie

trochę

dość ważne

ze wszystkiego

bardzo ważne

najważniejsze

Jakie jest twoje nastawienie do pieniędzy, rachunków i finansów? ..............................................................................................

Jak oceniasz swoją sytuację finansową po odpowiedziach na poprzednie pytania?

świetna

bardzo dobra

dobra

zadowalająca

znośna

zła

bardzo zła

Jak się czujesz po udzieleniu odpowiedzi na dotychczasowe pytania? ..............................................................................................

PODSTAWY

1.Czego naprawdę chcesz?

Zbyt długo już szukałeś. Zaprzestań szukania i naucz się znajdować.Heinz Körner, Johannes

Konflikt jest klasyczny: istnieje różnica między tym, co w głębi duszy czujemy, a tym, jak w rzeczywistości wygląda nasze życie. Wyobrażenie o naszym życiu i rzeczywistość często różnią się od siebie jak dzień i noc. Każdy z nas pragnie rozwijać swoją osobowość i być szczęśliwym. W głębi serca wszyscy pragniemy, aby zmiany na tym świecie zmierzały ku lepszemu. Chcemy także wierzyć, że zasłużyliśmy na lepsze życie.

Jakie są szanse osiągnięcia dobrobytu?

Co powstrzymuje nas przed tym, byśmy zdobyli wszystko, czego pragniemy? Większość z nas żyje w otoczeniu, które niekoniecznie sprzyja osiągnięciu dobrobytu. Rządzący dają przykład niewłaściwego postępowania, zadłużając skarb państwa coraz bardziej każdego roku. Żeby opłacić odsetki z tego zadłużenia, podnosi się podatki. System szkolny nie udziela nam odpowiedzi na najistotniejsze pytania: Jak żyć szczęśliwie? Jak osiągnąć dobrobyt?

W szkole uczą nas, że Attyla w roku 451 został pokonany na polach katalońskich, a nie informują o tym, w jaki sposób zarobić pieniądze. Kto więc może nam powiedzieć, jak osiągnąć dobrobyt? Nasi rodzice? Większość z nas nie ma bogatych rodziców. Z tego też powodu rady, które dotyczą osiągnięcia dobrobytu, udzielane są nam bardzo rzadko. Fakt, że nasze społeczeństwo zdradza skłonność do nadmiernej konsumpcji, sprawia, iż także krąg znajomych jest raczej mało pomocny. Wielu ludzi musi zrezygnować z czegoś, co, moim zdaniem, jest prawem, które otrzymujemy w momencie naszego urodzenia – prawem do życia w szczęściu i zamożności.

Kiedy obserwuję dzisiaj moje życie, odczuwam głęboką wdzięczność. Okazało się dokładnie takie, o jakim marzyłem; jestemfinansowo niezależny. Ale nie zawsze tak było. Podobnie jak w wypadku większości ludzi, bywały czasy, kiedy to na skutek braku wiary w siebie i życia w trudnym do opanowania zamęcie czułem się niczym sparaliżowany.

Szczególne przeżycia kształtują nas

Wszyscy przeżyliśmy w swoim życiu sytuacje, które wywarły na nas istotny wpływ. Te szczególne momenty zmieniły nasz pogląd na świat i nasze zdanie o ludziach, zdarzeniach, pieniądzach i świecie; zmieniły nasze życie na lepsze albo na gorsze.

Kiedy miałem sześć lat, zdarzyło się coś, co wpłynęło na mój stosunek do pieniędzy. Mój ojciec zachorował na zapalenie wątroby i musiał iść do szpitala. Przebywał tam w sumie dwanaście miesięcy, bo potrzebował absolutnego spokoju. Nie powinien był nawet czytać... zdaniem specjalistów.

Któregoś dnia usłyszałem, jak lekarz powiedział do mojej matki, że po raz pierwszy ma do czynienia z taką liczbą odwiedzin. Codziennie było u ojca co najmniej sześć osób, choć powinien odpoczywać w całkowitym spokoju. Dowiedzieliśmy się, że nawet w szpitalu pracował. Był prawnikiem i poza swoimi normalnymi obowiązkami zawodowymi powołał do życia coś, co nazwał „Kancelarią dla biednych”. Ktoś, kto miał wyjątkowo niskie dochody, mógł zwrócić się do niego po bezpłatną poradę.

Matka natychmiast zażądała od ojca wyjaśnień. Próbowała mu wytłumaczyć, że nie może tego robić, gdyż w przeciwnym razie nie opuści szpitala żywy. Także lekarze przestrzegali go przed konsekwencjami, ale ojciec był uparty i nadal robił to, co on uważał za słuszne.

Siedziałem często godzinami przy jego łóżku i przysłuchiwałem się, o czym ludzie mu opowiadali. Czy wiesz, co było najczęściej tematem ich wynurzeń? Prawie zawsze chodziło o pieniądze. Zawsze lamentowali, zawsze jakieś okoliczności albo jacyś ludzie byli winni sytuacji, w jakiej się znaleźli. Nie rozumiałem prawnych szczegółów i chyba dlatego wydawało mi się, że słyszę ciągle te same słowa: Nie mam przecież pieniędzy! Nie mam pieniędzy...! Na początku przysłuchiwałem się temu z zainteresowaniem, ale wkrótce te opowiadania zaczęły mnie denerwować. Nabierałem wstrętu do biedy. To bieda powodowała, że ci ludzie byli nieszczęśliwi. To bieda była winna temu, że odwiedzali strapieni mego ojca w pokoju szpitalnym i błagali o pomoc. Chciałem być bogaty. Postanowiłem mocno, że w wieku trzydziestu lat będę milionerem.

Samo postanowienie nie wystarcza

Nie stanowiło to jednak początku wspaniałych opowieści o sukcesach. Co prawda w wieku trzydziestu lat osiągnąłem swój cel, ale pięć lat wcześniej byłem jeszcze zadłużony, miałem osiemnaście kilogramów nadwagi i olbrzymie wątpliwości co do mojej własnej osoby.

Wskutek napiętej sytuacji finansowej pieniądze stały się dla mnie pępkiem świata. Pieniądze mają zawsze takie znaczenie, jakie my im nadajemy. W momencie kiedy zarysowują się problemy finansowe, pieniądze stają się zbyt ważne. Miałem jednak wciąż nadzieję, że moja sytuacja zmieni się na lepsze. Myślałem, że jakoś to będzie. Nic się jednak nie zmienia, jeżeli mamy tylko nadzieję. Nadzieja to intelektualny środek uspokajający. Genialne oszukiwanie samego siebie. Na co liczymy albo na kogo liczymy? Na Boga? Na uśmiech losu? Bóg nie jest naszą kosmiczną nianią, która nagrodzi nas za to, że nie będziemy aktywni.

Stary aforyzm ma swoje uzasadnienie: Wszyscy głupcy i błaźni żyją w nadziei i w wyobraźni.

Przekonania i cele muszą do siebie pasować

Popadałem w rozpacz. Jak mogło dojść do tego, że zarabiając dużo pieniędzy, coraz bardziej się zadłużałem? Byłem zaskoczony, kiedy w końcu znalazłem odpowiedź na to pytanie. W głębi duszy nie wierzyłem, że pieniądze są czymś dobrym. Sabotowałem własny sukces.

Ojciec po ośmiu latach choroby zmarł i słyszałem, jak ludzie często mówili: zapracował się na śmierć. W żadnym wypadku nie chciałem zapracować się na śmierć. Lecz nie chciałem też żyć tak, jak ci biedacy, którzy odwiedzali mojego ojca w szpitalu, żeby zasięgnąć porady prawnej. Pragnąłem być bogaty, a jednocześnie możliwie nic nie robić.

Moja matka po śmierci ojca poświęciła się religii i była przekonana, że prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty trafi do nieba. Z jednej strony chciałem być „dobry” i myślałem, że ludzie biedni są dobrzy, z drugiej strony chciałem być bogaty, gdyż czułem wstręt do ubóstwa. Te wykluczające się wzajemnie wartości ciągnęły mnie w różne kierunki. Dopóki nie byłem w stanie rozwiązać tego konfliktu wartości dotyczącego mojego podejścia do kwestii pieniędzy, dopóty dreptałem w miejscu.

Co najwyżej próbowałem zostać bogaty. Zawsze kiedy czegoś próbujemy, coś powstrzymuje nas od konkretnego działania. Pozostawiamy sobie otwartą furtkę na ewentualną zmianę decyzji. Kto jedynie próbuje, w rzeczywistości czeka na przeszkodę, która powstrzyma go przed wprowadzeniem postanowienia w czyn. Czekamy na przeszkody, ponieważ tak naprawdę nie wierzymy w to, że nasze przedsięwzięcie przyniesie nam istotne korzyści i że jesteśmy wystarczająco dobrzy, aby zakończyć je sukcesem.

Optymizm i pewność siebie

Przestańmy na chwilę myśleć o optymizmie. Wyjaśnię powód, dla którego powinniśmy to zrobić. Optymizm jest z pewnością pozytywną cechą, która pomaga we wszystkim widzieć dobre strony. Jeżeli jednak optymizm nie jest poparty innymi niezbędnymi właściwościami charakteru, sam w sobie nie na wiele się zda. Optymizm bywa zbyt często mylony z pewnością siebie.

Co prawda dzięki optymizmowi widzimy wszystko w korzystnym świetle, ale to zaufanie do siebie samego daje pewność, że możemy poradzić sobie również z uciążliwymi problemami. Życie nie stanowi wyłącznie harmonijnego zespolenia dźwięków, lecz pełno w nim także nieczystych i przytłumionych tonów. A jednak ten, kto wierzy w swoje możliwości, nie musi obawiać się trudnych sytuacji.

Pewny siebie jest ten, kto na podstawie własnej przeszłości zyskał przeświadczenie, że może na sobie polegać. Człowieka pewnego siebie nie sposób powstrzymać, ponieważ on wie, że potrafi dać sobie radę ze wszystkimi przeciwnościami losu. Udowodnił to przecież już niejednokrotnie. O tym, jak w krótkim czasie można nabrać pewności siebie, dowiesz się z rozdziału trzeciego.

Niezwykle ważna dla budowania twojej pewności siebie jest twoja sytuacja finansowa. Finanse nie pozostawiają wiele miejsca na nieuzasadniony optymizm. Stan konta można bez problemów odczytać i nie zmienią go jakiekolwiek wymówki. Jeżeli chcesz stać się osobą pewną siebie, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, musisz uregulować swoje finanse. Twoja sytuacja finansowa musi być dowodem na to, że nic nie jest w stanie cię powstrzymać. Nie wolno dopuścić do tego, żeby stała się ona czynnikiem podważającym twoją wiarę w siebie.

Bez wiary w siebie żyjesz tylko na poziomie minimum egzystencji. Nigdy się nie dowiesz, co w tobie naprawdę tkwi. Nie stać cię na podjęcie jakiegokolwiek ryzyka, nie rozwijasz się jako osobowość, nie czynisz tego, co byłbyś w stanie zrobić, czyli nie wykorzystujesz swojego rzeczywistego potencjału. Człowiek bez wiary w siebie nie robi nic, nie ma nic, jest nikim.

Wszystko to nie ma nic wspólnego z optymizmem. Jeden rzut oka na stan twojego konta musi świadczyć o tym, że twoje finanse są podporą twojego życia. Jeden rzut oka na stan twoich osobistych finansów musi kształtować twoje przekonanie co do własnych możliwości.

O to właśnie chodzi w tej książce. O to, abyś tak uregulował swoją sytuację finansową, żeby nie pracowała przeciwko tobie, lecz dla ciebie. Pieniądze mogą życie utrudnić albo ułatwić. Zależy to tylko od nas samych.

A jak wygląda twoja sytuacja?

Myślisz, że to jeszcze nie wszystko, co możesz osiągnąć w życiu? Że zasługujesz na więcej, niż obecnie zarabiasz? Że to tylko kwestia czasu, a na pewno będziesz bogaty?

Jeszcze raz proszę, abyś odłożył na bok swój optymizm. Jak rozwijały się twoje dochody w ciągu ostatnich siedmiu lat? Określ sumę, o którą twój majątek zwiększył się lub pomniejszył w ciągu tych siedmiu lat.

........................zł

Takie podsumowanie sprowadza czasami na ziemię, lecz zwykle trafia w sedno. Jeżeli nadal będziesz postępował tak jak dotychczas, to w ciągu następnych siedmiu lat będziesz uzyskiwał mniej więcej taki sam dochód. W kolejnych latach taki zastój będzie się jeszcze umacniał. Jeżeli jednak chcesz osiągnąć inne wyniki, musisz coś zrobić, musisz próbować nowych dróg, a początek stanowią twoje myśli.

Twój sposób rozumowania sprawił, że jesteś dzisiaj tym, kim jesteś. A jednak ten sposób myślenia nie doprowadzi cię do miejsca, w którym chciałbyś się znaleźć.

Co naprawdę myślisz o pieniądzach?

Żyjesz w ciągłym dialogu z samym sobą. Jeżeli po cichu myślisz, że pieniądze są czymś złym, nie masz szans na osiągnięcie dobrobytu. Co więc myślisz naprawdę? Wyjaśnimy te pytania w rozdziale piątym. Dowiesz się, co w głębi duszy myślisz i czujesz w kwestii pieniędzy. Dowiesz się także, jak można zmienić swoje przekonania.

Pieniądze są dobre

W wieku dwudziestu sześciu lat poznałem człowieka, który zapoznał mnie z zasadami gwarantującymi osiągnięcie dobrobytu. Już w cztery lata później mogłem żyć z odsetek z moich pieniędzy. Było to możliwe tylko dlatego, że moje marzenia, przekonania, cele i plany zostały w końcu zharmonizowane i do siebie dopasowane. Czy wierzysz w to, czy nie, posiadanie pieniędzy wiele w życiu zmienia. Pieniądze nie rozwiążą wszystkich twoich problemów i z pewnością nie są wszystkim w życiu, ale ciągłe zamartwianie się sytuacją finansową rzuca cień na twoje życie. Mając pieniądze, będziesz mógł podejść do wielu problemów z większą klasą, będziesz miał okazje poznania fascynujących ludzi i pięknych miejscowości, będziesz mógł poświęcić się interesującej pracy, uwierzyć w siebie, zdobyć więcej uznania, a przede wszystkim rozwiną się przed tobą jeszcze większe możliwości.

Pięć obszarów naszego życia

Dla ułatwienia dzielę życie na pięć obszarów: zdrowie, finanse, stosunki międzyludzkie, uczucia, sens życia. Wszystkie one są jednakowo ważne.

Bez zdrowia wszystko jest niczym. Kto nie panuje nad swoimi emocjami, nie wyrobi w sobie motywacji do osiągnięcia postawionych celów. Harmonijny związek z partnerem jest niczym przyprawa w zupie. Sens życia oznacza dla mnie robienie tego, co rzeczywiście sprawia radość, odpowiada talentom i przydaje się innym. Do tego dochodzą finanse.

Nigdy nie powinno się wykonywać pracy tylko dlatego, że dostaniesię za nią pieniądze, jeżeli nie będzie sprawiała przyjemności.

Potrzebujesz więc czegoś, co nazywam finansową wolnością. Możesz każdemu z obszarów swojego życia przypisać jeden palec swojej ręki. Załóżmy, że za finanse odpowiedzialny jest palec środkowyi ktoś uderzył w niego mocno młotkiem. Czy powiesz wtedy: „Nie ma problemu! To jest przecież tylko jeden palec, mam jeszcze cztery...”? A może skoncentrujesz swoją uwagę wyłącznie na tym jednym palcu, na tym, który cię boli!?

Ważne jest, żeby wszystkie pięć obszarów twojego życia znajdowało się w pełnej harmonii. Każdy znich musi być doprowadzony do perfekcji.

Ktoś, kto ma problemy finansowe, po prostu nie osiągnie tej pełnej harmonii. Będą one zawsze rzucały cień na wszystkie pozostałe obszary życia. Posiadanie pieniędzy jest bardzo ważne dla zachowania równowagi życiowej.

Dlaczego niektórym ludziom udaje się osiągnąć dobrobyt w stosunkowo krótkim czasie? Dlatego że mają pieniądze, które na nich pracują. Chcą znaleźć się w posiadaniu maszynki do robienia pieniędzy, aby przez całe życie samemu nie być taką maszynką. Chcą mieć dostateczną ilość pieniędzy, aby swoje życie doprowadzić do rzeczywistej równowagi.

A dlaczego większość ludzi nie robi tego, co sprawia im przyjemność? Brakuje im pieniędzy! Kwadratura koła. Wielu ludzi nie wykonuje pracy, która dawałaby im radość, gdyż nie wiedzą, jak mogliby zarabiać na tym pieniądze. Nie było jednak jeszcze nikogo, kto zarobiłby duże pieniądze, robiąc to, co nie sprawia mu przyjemności. Z braku pieniędzy ludzie pozostają przy pracy, która nie sprawia im przyjemności... i tym samym nie zarabiają dużych pieniędzy!

Oto rozwiązanie tego rodzaju sytuacji: Wybierz swoje ulubione hobby i zbuduj na nim własną karierę.

Zarabiaj pieniądze, wykorzystując do tego swoje hobby. Stanie się tak jedynie wtedy, kiedy zrozumiesz, co rzeczywiście sprawia ci przyjemność i do czego masz naprawdę talent.

Przed kilkoma laty poznałem w Nowym Jorku bardzo bogatego człowieka, który wywiesił nad swoim biurkiem następujący aforyzm:

Ten, kto pracuje przez cały dzień, nie ma czasu na zarabianie pieniędzy!

Widocznie powinno się zastanowić nad tym, co się robi. Na moje pytanie, nad czym powinno się zastanowić, odpowiedział: „Poznaj samego siebie i określ jednoznacznie, co sprawia ci przyjemność, a następnie pomyśl o tym, jak możesz dzięki temu zajęciu zarabiać pieniądze. Najlepiej zadawaj sobie to pytanie każdego dnia i każdego dnia szukaj lepszych odpowiedzi”.

Czy kształtujesz swoje życie optymalnie, czy minimalnie?

Potrzebujemy czasu, żeby zastanowić się nad sobą i odpowiedzieć sobie na pytanie, co naprawdę sprawia nam przyjemność. Jest to ważne, gdyż tylko wtedy, kiedy czynimy coś z autentycznym zapałem i entuzjazmem, stajemy się w tym rzeczywiście dobrzy. Wówczas pieniądze same napływają do naszego życia. Potrzebujemy czasu, żeby zdać sobie sprawę z naszych talentów i żeby te zdolności maksymalnie rozwinąć. Potrzebujemy czasu, żeby tak napisać scenariusz naszego życia, aby stało się ono arcydziełem. Ten, kto nie rezerwuje tego czasu dla siebie, marnuje swoje życie. Czas jest niezbędny także do tego, żeby podjąć decyzje dla nas podstawowe i zobowiązać się do działania zgodnie z nimi. W ten sposób każdy człowiek musi się kiedyś zdecydować, czy chce swoje życie kształtować optymalnie, czy minimalnie. Kształtowanie optymalne oznacza najlepsze wykorzystanie swoich możliwości, zdolności i pieniędzy, a także innych ludzi. Chodzi o to, żeby osiągnąć maksymalne wyniki. Jeżeli chcesz swoje życie kształtowaćoptymalnie, powinieneś ciągle starać się o to, żeby mieć wyniki najlepsze, na jakie tylko cię stać.

Większość ludzi idzie niestety przez życie bez planu i przez to kształtuje je minimalnie. Próbują po prostu przeżyć jakoś każdy dzień. Tydzień pracy jest dla nich nieprzyjemną przerwą między dwoma weekendami. Pracują tylko po to, żeby zarabiać pieniądze, a nie po to, żeby w pracy znaleźć swoje powołanie. Nie są w stanie poznać ani swoich talentów, ani okazji do zmian, które im się nadarzają.

Planowanie to podstawa wszystkiego

Wielu ludzi planuje swój urlop dokładniej niż swoje życie. Istnieją jednak tylko dwie możliwości: albo sam planujesz swoje życie, albo robią to za ciebie inni.

Byli tacy, którzy podjęli pewne próby planowania, jednak ich starania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Ktoś powiedział kiedyś: „Im bardziej planuję, tym bardziej jestem uzależniony od przypadku. Dlatego już więcej nie planuję i dzięki temu nie przeżywam rozczarowań z powodu spraw, które by mi się nie udały”. Można podać bardzo prosty powód, dlaczego tylu ludzi nie jest w stanie urzeczywistnić swoich planów. Zapominają o tym, że marzenia, cele, przekonania i strategie działania muszą się ze sobą łączyć.

Profesor Thomas Stanley ze stanowego Uniwersytetu Georgia w USA przez dwanaście lat badał życie ludzi bogatych. Doszedł do wniosku, że należą oni do najbardziej zadowolonych ludzi na świecie, gdyż byli w stanie zharmonizować swoje marzenia, cele, przekonania (wartości) i strategie działania.

Marzenia, cele, przekonania i strategie działania – na tych czterech filarach opiera się fundament, na którym możesz zbudować bogactwo. To, co w swoim życiu zrobisz, nie zależy w pierwszym momencie od twojej żelaznej dyscypliny, lecz od twoich marzeń, celów, przekonań i strategii działania.

Marzenia

Co byś robił, gdybyś miał nieograniczenie dużo czasu i pieniędzy?

Wartości

Co jest dla ciebie naprawdę ważne? Dlaczego jest to ważne?

Cele

Kim chcesz być? Co chcesz robić? Co chcesz mieć?

Strategie

Czy masz wiedzę, umiejętności i plan, aby otrzymać to, czego pragniesz?

W następnych rozdziałach będziemy się systematycznie zajmować wymienionymi filarami bogactwa.

Budowanie fundamentu dobrobytu trwa siedem lat. Wydaje się wręcz nieprawdopodobne, do czego potrafi być zdolny człowiek zmierzający do nadania wszystkim tym mechanizmom wspólnego rytmu.

Twoje marzenia

Marzenia są dobrym wskaźnikiem tego, co może człowieka uszczęśliwić. Zastanów się więc nad tym, co byś zrobił, gdybyś miał dostateczną ilość wolnego czasu i pieniędzy. Będziesz zaskoczony tym, ile twoich marzeń wymaga pieniędzy.

Twoje cele

Marzenia stanowią podstawę do wyznaczenia celów. Potrzebna jest jedynie świadoma decyzja. Bez niej nie zobowiążemy się do niczego – wszystko pozostanie w sferze marzeń. Zadaj więc sobie pytanie, kim chciałbyś być, co chciałbyś robić i co chciałbyś mieć. W dalszej części książki przedstawiony jest prosty sposób uzyskania jasności w tych kwestiach, pozwalający na podjęcie świadomej decyzji.

Twoje przekonania

To bardzo ważna sprawa. Twoje marzenia i cele muszą harmonizować z twoimi przekonaniami i wartościami. Spytaj samego siebie: Czego rzeczywiście chcę? Co jest dla mnie ważne? Podczas lektury rozdziału piątego będziesz mógł stwierdzić, co naprawdę myślisz o pieniądzach. Twoje przekonania nie są faktami, z którymi trzeba się pogodzić, lecz wyborem możliwości.

Na samym początku wybór nie jest zależny wyłącznie od ciebie, gdyż nasze przekonania kształtują się pod wpływem rodziców i otoczenia.

Teraz jednak masz możliwość wyboru. Jesteś wolny w kwestii własnych przekonań. One nie są czymś ostatecznym. Niektóre przekonania być może w jakimś stopniu sobie zaprzeczają, tak jakto było w moim wypadku: chciałem być bogaty, a jednocześnie myślałem, że aby to osiągnąć, musiałbym się zapracować na śmierć. Jeżeli przekonania ciągną nas w przeciwne strony, w efekcie stoi się w miejscu.

Dlatego tak ważne jest dopasowanie przekonań do stawianych sobie celów. Jak to zrobić, zilustrujemy w rozdziale piątym. Dopiero świadome zadecydowanie o tym, jakimi wartościami chcemy się w życiu kierować, pozwala zapanować nad własnym życiem.

Twoje strategie

Jeżeli marzenia, cele i przekonania są ze sobą zgodne, należy obmyślić kilka posunięć strategicznych pozwalających na osiągnięcie sukcesu. Strategie, które sprawią, że staniesz się człowiekiem bogatym, znajdziesz dalej w tej książce. W tym miejscu chciałbym jedynie o nich wspomnieć.

O tym, jak pozbyć się długów, dowiesz się z rozdziału szóstego.

Aby wykonać swój plan, musisz dysponować odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Musisz wiedzieć, w jaki sposób możesz zdobyć potrzebne ci pieniądze. Lektura rozdziału siódmego pomoże ci zrozumieć, jak zwiększyć swoje dochody.

W rozdziale ósmym znajdziesz wskazówki na zaoszczędzenie pieniędzy. Jest to ważne, gdyż wysokie dochody same w sobie nie sprawią, że będziesz bogaty. Bogatym uczynią cię tylko pieniądze, których nie wydasz.

W rozdziałach: dziewiątym, dziesiątym i jedenastym zawarte są informacje na temat tego, jak pomnażać zaoszczędzone pieniądze.

Opis planu osiągnięcia celów finansowych znajdziesz w rozdziale dwunastym.

Na końcu upewnimy się, że realizujesz swój plan. Potrzebujesz kogoś, kto pokaże ci, jak zostać bogatym. Co powinieneś zrobić, żeby taką osobę znaleźć, dowiesz się z rozdziału trzynastego. Znajdziesz tam także wiadomości dotyczące doboru otoczenia, w którym będziesz w stanie osiągnąć postawione cele. Właściwe otoczenie zmusi cię do wytrwania w postanowieniach.

Po lekturze rozdziału czternastego zrozumiesz, że to, czego się już nauczyłeś, to jeszcze nie wszystko, bo istnieje różnica między szczęściem a sukcesem. Sukces oznacza, że dostaje się to, czego się chce. Szczęście oznacza, że lubi się to, co się dostało. Dlatego pokażę ci, jak możesz z największą przyjemnością korzystać z dobrobytu, jaki sobie zapewniłeś.

Wcześniej postaramy się odpowiedzieć na następujące pytanie: Co jest konieczne do osiągnięcia dobrobytu? Z rozdziału trzeciego dowiesz się, w jaki sposób możesz naprawdę dokonywać cudów.

Stać się bogatym to łatwe zadanie.Jeżeli to stwierdzenie jest prawdziwe, trzeba zastanowić się nad tym, dlaczego wciąż tak niewielu ludzi ma rzeczywiście dużo pieniędzy. Czytając rozdział czwarty, poznasz przyczyny tego stanu.

Chciałbym jednak najpierw w następnym rozdziale omówić sprawę najważniejszą na drodze do osiągnięcia bogactwa i szczęścia. Dopóty, dopóki się nie dowiemy, jak stać się panem własnego życia, jesteśmy łatwymi jego ofiarami. Wszystko ma swój początek w przekonaniu, że panujemy nad swoim życiem.

Proszę, przejrzyj raz jeszcze spis treści, jeżeli chcesz w dalszym ciągu czytać tę książkę.

Podkreśl tematy, które cię szczególnie interesują. Zrób to koniecznie, gdyż od „współpracy” z tą książką zależy pożytek, jaki możesz z niej mieć. W każdym razie zadawaj sobie ciągle pytania: W jakim stopniu te tematy dotyczą mnie? Co mógłbym natychmiast zrobić? Spróbuj sprawić, żeby zawartość tej książki stała się częścią samego ciebie... działaj! Dotyczy to także poszczególnych pisemnych ćwiczeń. Nie zapominaj, że przez samo czytanie nikt jeszcze nie stał się bogaty.

Wiedza sama w sobie nie jest potęgą, staje się nią dopiero wiedza stosowana!

Zacznijmy więc budować twój dobrobyt. Za siedem lat możesz stać się bogaty. A może nawet wcześniej...

Wskazówki w pigułce

Pieniądze mają zawsze tylko takie znaczenie, jakie im się przypisuje. Jeżeli jednak masz finansowe problemy, pieniądze stają się zbyt ważne.Nasze przekonania i cele muszą stanowić harmonijny układ, w przeciwnym razie drepczemy w miejscu.Optymizm pozwala widzieć we wszystkim pozytywne cechy. Wiara w siebie da ci pewność, że poradzisz sobie także w ciężkich chwilach.Pewność siebie ma ten, kto znajduje w przeszłości dowody na to, że może na sobie polegać.Sposób twojego myślenia sprawił, że jesteś dzisiaj taki, jaki jesteś. Ten sam sposób myślenia nie doprowadzi cię jednak tam, gdzie chciałbyś być.Sukces oznacza maksymalne wykorzystanie zdolności, możliwości i okazji. Szczęście jest zadowoleniem z tego, kim się stałeś.Problemy w obszarze finansowym będą rzucały zawsze cień na inne obszary twojego życia.Zdecyduj się, czy chcesz mieć maszynkę do robienia pieniędzy, czy sam chcesz być przez całe swoje życie taką maszynką?Wybierz swoje ulubione hobby i wykorzystując je, zrób karierę.Ten, kto pracuje cały dzień, nie ma czasu na zarabianie pieniędzy.Dopiero kiedy podejmiesz świadomą decyzję co do przekonań i wartości, którymi chcesz się kierować, staniesz się panem własnego losu.To, co w życiu robisz, nie zależy tylko od twojej żelaznej dyscypliny, lecz także od twoich marzeń, celów, przekonań i obranej strategii.

Przypisy niedostępne w wersji demonstracyjnej