DayZ (ArmA 2 mod) - poradnik do gry - Piotr "MaxiM" Kulka - ebook

DayZ (ArmA 2 mod) - poradnik do gry ebook

Piotr "MaxiM" Kulka

0,0

Opis

Poradnik do gry DayZ to zbiór przydatnych dla graczy informacji. Znajdziesz w nim między innymi zasady gry, porady dotyczące poszukiwania odpowiedniego serwera, informacje dotyczące mechaniki, mapę z oznaczeniami najważniejszych punktów i wiele innych.

DayZ - poradnik do gry zawiera poszukiwane przez graczy tematy i lokacje jak m.in.

 • Sterowanie (Zasady gry, czyli o co chodzi?)
 • Mapa Czarnorusi
 • Informacje ogólne (Pojazdy)
 • Plecaki (Ekwipunek)
 • Podstawy sterowania i obsługi broni (Zasady gry, czyli o co chodzi?)
 • Pojazdy lądowe (Pojazdy)
 • Odmiany Zedów (Zombie od A do Zed)
 • Wskaźniki (Zasady gry, czyli o co chodzi?)
 • Człowieczeństwo (Statusy postaci)
 • Interfejs (Zasady gry, czyli o co chodzi?)

Informacja o grze

DayZ to opracowana przez studio Bohemia Interactive pierwszoosobowa strzelanka, w której gracze przenoszą się do świata opanowanego przez zombie. Gra stawia na elementy survivalowe, a unikanie walki jest często najlepszą strategią na przeżycie.

Gra DayZ, to przedstawiciel gatunku gier akcji. Tytuł premierę światową miał w 2020 roku i dostępny jest na platformie PC. Wersja językowa oficjalnie dystrybuowana na terenie kraju to: angielska.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 110

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność
DayZporadnik do gry

autor: Piotr "MaxiM" Kulka

Wydawnictwo © GRY-Online S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.gry-online.pl

Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione bez pisemnego zezwolenia GRY-Online S.A.

Prawa do użytych w tej publikacji tytułów, nazw własnych, zdjęć, znaków towarowych i handlowych, itp. należą do ich prawowitych właścicieli.

Publikacja przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego. Nie może być sprzedawana, odsprzedawana lub udostępniana publicznie osobom trzecim bez pisemnej zgody GRY-Online S.A.

Ilustracja na okładce - wykorzystana za zgodą © Shutterstock Images LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Poradnik w wersji WWW znajdziesz na stroniewww.gry-online.pl/S024.asp?ID=1258

[email protected]

Spis treści

DayZ - poradnik do gry

Zasady gry, czyli o co chodzi?

Dostosowanie postaci

Sterowanie

Podstawy sterowania i obsługi broni

Interfejs

Wskaźniki

Kanały komunikacji

Mapa Czarnorusi

Sektor A

Sektor B

Sektor C

Sektor D

Ekwipunek

Okno ekwipunku

Podnoszenie przedmiotów

Plecaki

Pas narzędziowy

Przyrządy optyczne

Statusy postaci

Głód

Pragnienie

Krwawienie

Szok i ból; Utrata przytomności

Złamania

Wychłodzenie organizmu

Człowieczeństwo

Serwery

Oznaczenia serwerów

Filtry

Poziomy trudności na serwerach

Porady przed rozpoczęciem gry

Porady (1)

Porady (2)

Porady (3)

Zombie od A do Zed

Odmiany Zedów

Unikanie Zedów

Zabijanie Zedów

Wykaz broni

Podstawowe przyrządy celownicze

Zaawansowane przyrządy optyczne

Broń biała; Broń zapasowa

Karabinki; Strzelby

Karabiny szturmowe

Ręczne karabiny maszynowe; Ładunki wybuchowe

Karabiny snajperskie

Nawigacja w terenie

Odnajdywanie pozycji

Określanie północy

Przeżyć noc

Naturalne źródła światła

Latarki

Flary

Światło chemiczne

Przyrządy

Pojazdy

Zdobywanie pierwszego ekwipunku

Czernogorsk

Elektrozawodsk

Berezino

Balota

Stary Sobor

Lotnisko

Rozbite helikoptery

Pojazdy

Informacje ogólne

Pojazdy lądowe

Pojazdy wodne

Pojazdy powietrzne

PVP, interakcja z innymi graczami

Pierwszy kontakt

Kamuflaż

Unikanie wrogiego ognia

Bandyci i ich ulubione miejsca łowieckie

Granie w grupie

DayZ - poradnik do gry

Poradnik do DayZ zawiera kluczowe dla początkujących graczy informacje, które pozwolą nie tylko przetrwać pierwsze chwile na Czarnorusi, ale również sprawnie funkcjonować przez resztę pobytu w tym fikcyjnym kraju. Znajdziesz tu między innymi:

Krótki opis zasad gry;

Szczegółowo opisany interfejs użytkownika

;

Pełną klawiszologię

;

Porady dotyczące poszukiwania odpowiedniego serwera

do gry, a także szczegółowe opisanie różnic w oferowanych poziomach trudności;

Szczegółowe informacje dotyczące mechaniki gry:

pory dnia, kamera, stan zdrowia, urazy, głód i pragnienie, sposoby poruszania się w terenie otwartym, zabudowanym i leśnym, interakcja z "zedami" oraz innymi graczami;

Mapę z oznaczeniami najważniejszych punktów

;

Rozdział podsumowujący pierwsze chwile w Czarnorusi:

jak wystartować w odpowiedniej lokalizacji, nawigacja w terenie, dokąd najpierw się udać i o co zadbać w pierwszej kolejności;

Rozdział poświęcony pierwszej wizycie w Czernogorsku, Elektrozawodsku, Berezinie, Starym Soborze oraz na Lotnisku;

Informacje o trybie PvP

, bandytach oraz kooperacji z innymi graczami;

Informacje o pojazdach

;

Listę wszystkich broni

;

Garść luźnych porad na dobry początek

.

DayZ - PORADNIK UKOŃCZONY

Prace nad poradnikiem zostały zakończone, jeżeli jednak masz jakieś uwagi lub własne propozycje rozbudowy poradnika wyślij je na adres [email protected]

Ze względu na możliwe aktualizacje gry (patche) wydane po zakończeniu prac nad poradnikiem, mogą wystąpić pewne różnice w zawartości gry i poradnika.

DZIENNIK ZMIAN

29 sierpnia 2012 - dodano rozdziały poświęcone pojazdom i trybowi PVP oraz mapę Czarnorusi, jak również uzupełniono rozdział "Zdobywanie pierwszego ekwipunku";

24 sierpnia 2012 - dodano opisy przyrządów celowniczych i optycznych, a także szczegółowy opis zdobywania pierwszego ekwipunku w każdej z kluczowych lokacji;

16 sierpnia 2012 - dodano rozdziały poświęcone nawigacji w terenie oraz przetrwaniu w nocy, uaktualniono wykaz broni i statusy postaci;

8 sierpnia 2012 - dodano listę wszystkich broni, a także obszerny rozdział poświęcony zombie;

3 sierpnia 2012 - dodano obszerny rozdział poświęcony ekwipunkowi, a także szczegółowy opis wszelkich przypadłości, jakie mogą spotkać bohatera gry;

31 lipca 2012 - dodano podstawowe informacje dotyczące rozgrywki, pełną klawiszologię, opis interfejsu użytkownika i serwerów, garść porad dla początkujących.

Piotr "MaxiM" Kulka (www.gry-online.pl)

Zasady gry, czyli o co chodzi?

Wkraczając w świat DayZ masz tylko jeden cel - przetrwanie. Pod tym względem jest to gra duchowo zbliżona do osławionego Minecrafta, gdzie tylko twoja zaradność i wyobraźnia ograniczają długość i jakość zabawy. Jest to jednak gra zdecydowanie bardziej wymagająca i podobnie jak w trybie hardcore w Minecrafcie, śmierć oznacza rozpoczynanie wszystkiego od początku. Rozgrywka toczy się wyłącznie w trybie sieciowym przez Internet. Wszystkie serwery DayZ korzystają ze wspólnej, permanentnej bazy danych. Wychodząc z gry nie tracisz zdobytego ekwipunku i po ponownym zalogowaniu się rozpoczynasz rozgrywkę tam gdzie ją ostatnio zakończyłeś.

Miejsce akcji toczy się w fikcyjnym kraju na wschodzie europy - Czarnorusi. Jest to epicentrum apokalipsy, która zdziesiątkowała ludność, pozostawiając po sobie legiony zombiaków (zwanych Zedami) oraz garstkę ocalałych. Czarnoruś to 225 kilometrów kwadratowych otwartego terenu pełnego zabudowań, lasów, ruin i oczywiście niebezpieczeństw. Jak się domyślasz, jesteś jednym z niewielu, którzy przeżyli i nie zostali zainfekowani - na jak długo, to zależy tylko od Ciebie. W DayZ śmierć jest nieunikniona, więc od razu radzę nabrać do niej dystansu. Z czasem, odstępy między każdym zgonem twojej postaci staną się coraz dłuższe, a faza startowa po "zmartwychwstaniu" coraz krótsza i łatwiejsza.

DayZ rzuca Cię na głęboką wodę w świat, w którym zagrożenie przybiera wiele form. Zedy to nie jedyne zmartwienie - gra jest bardzo realistyczna, a zatem samo otoczenie oraz ludzka biologia może być czynnikiem, który przyczyni się do twojej śmierci. Dochodzą do tego jeszcze pozostali gracze, którzy w znacznej części nie będą do Ciebie pokojowo nastawieni. Walka o przetrwanie popycha ludzi skrajnych czynów i jeśli ktoś poczuje się zagrożony twoją obecnością (lub spodoba mu się twój sprzęt) może sprzedać Ci kulkę między oczy. Przystępując do gry miej to na uwadze. Życie w DayZ ma niewiele większą wartość niż w grach typu deathmatch, więc nie przywiązuj się do niego zanadto, a już na wstępie oszczędzisz sobie niepotrzebnych rozczarowań.

Dostosowanie postaci

Niewielu graczy o tym wie (lub przywiązuje do tego wagę), ale postać gracza nie musi być klonem wszystkich innych spotykanych podczas gry. Na dobry początek polecam edycję profilu, dzięki czemu będziesz mógł dostosować wygląd twarzy swojej postaci (na chwilę obecną wszyscy ubrani są jednakowo z losowo wygenerowanymi kolorami odzieży). Aby dostosować swoją postać, w menu głównym gry wybierz opcję Profil gracza, zaznacz swój profil i kliknij Edycja. Z list rozwijanych będziesz mógł wybrać jedną z wielu dostępnych twarzy, rodzaj okularów, a nawet głos postaci.

Sterowanie

Dobre poznanie i dostosowanie ustawień klawiatury może mieć kluczowe znaczenie w krytycznych sytuacjach. Na dobry początek zapoznaj się z domyślną konfiguracją i w razie potrzeby dostosuj ją do własnych potrzeb. Weź pod uwagę, że poniższe skróty klawiszowe są w większości niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w świecie DayZ. Skróty, które nie zostały uwzględnione na poniższej liście są opcjonalne i mogą, lecz nie muszą ułatwiać rozgrywki.

Poruszanie się

poruszanie postacią

skradanie się

(wciśnięte dwa razy i przytrzymane) sprint

czołganie się (w biegu wykonanie "nura")

kucanie

wyprostowanie się

przeskakiwanie nad niskimi przeszkodami

wychylenie w lewo

(wciśnięta dwa razy w pozycji leżącej) przewrót w lewo

wychylenie w prawo

(wciśnięta dwa razy w pozycji leżącej) przewrót w prawo

(w pobliżu drabiny) wejście na drabinę

siadanie na podłożu

salutowanie

Kamera, broń, interakcja

rozglądanie

celowanie

zmiana widoku na tryb pierwszoosobowy (przy włączonym widoku trzecioosobowym)

(przytrzymanie) zbliżenie kamery

kółko myszy - wybór komendy (w pobliżu obiektu interaktywnego)

lewy przycisk myszy - potwierdź wybór

(przytrzymaj) swobodne rozglądanie się dookoła nie zmieniając kierunku ruchu

(wciśnięte dwa razy) trwałe rozglądanie się dookoła

zmiana perspektywy/widoku postaci

(widok zza pleców / fpp)

oddalenie kamery w perspektywie trzecio osobowej

spojrzenie w tył przez lewe ramię

(analogicznie do swobodnego rozglądania się)

spojrzenie w tył przez prawe ramię

(analogicznie do swobodnego rozglądania się)

trwałe rozglądanie się dookoła

Gadżety

lornetka

noktowizor

mapa

GPS

kompas

(wciśnięte dwa razy) trwałe wyświetlanie kompasu

latarka

(tylko jeśli znajduje się w slocie broni zapasowej)

zegarek

(wciśnięte dwa razy) trwałe wyświetlanie zegarka

Broń, ekwipunek

kółko myszy - wybór broni

lewy przycisk myszy - potwierdzenie wyboru broni

przełączanie trybu strzału broni

zmiana między bronią a obiektami do rzucania (granaty itp.)

przełączenie między bronią podstawową a zapasową

przeładowanie broni

(wciśnięte dwa razy) opuszczenie broni podstawowej - nie działa z bronią zapasową

zerowanie broni (większa odległość)

zerowanie broni (mniejsza odległość)

(kliknięcie) użycie optyki

(przytrzymanie w w trybie optyki) wstrzymanie oddechu

otwarcie ekwipunku

(w pobliżu interaktywnych pojemników) otwarcie pojemnika

(w pobliżu interaktywnych pojemników) wybór przedmiotu do wyjęcia z pojemnika

zamknięcie menu otwartego kółkiem myszy

(w oknie ekwipunku) wybranie funkcji przedmiotu (zjedzenie, wypicie, uzycie itp.)

Komunikacja

poprzedni kanał komunikacji

następny kanał komunikacji

otwarcie czatu

(przytrzymaj i mów) komunikacja głosowa

Jak pewnie zauważyłeś, DayZ nie wykorzystuje spacji (która jest wykorzystana w ArmA 2). Sugeruję zmapowanie tego wygodnego klawisza jako jedną z opcji w DayZ. Osobiście przesunąłem czat głosowy pod przycisk [ALT] a swobodne rozglądanie się pod [SPACJĘ], dzięki czemu to ostatnie jest wygodniejsze, a rozmawiając z innymi graczami nie muszę ciągle włączać i wyłączać [CAPS LOCKA]. Dostosuj ten przycisk wedle własnych preferencji.

Podstawy sterowania i obsługi broni

Jeżeli nie grałeś nigdy w ArmA 2, gorąco polecam ukończenie dwóch podstawowych misji treningowych w trybie dla jednego gracza (E01 oraz E03). Żaden opis nie zastąpi przetestowania w praktyce dość specyficznej kontroli nad postacią i ekwipunkiem. Lepiej zrobić to w kontrolowanych warunkach, niż zmagać się z klawiszologią podczas ataku zombiaków w DayZ. Jeśli poczujesz, że nie zyskałeś płynności w swobodnym pokonywaniu przeszkód i szybkim zarządzaniu ekwipunkiem, powtarzaj misje treningowe dla zyskania większej wprawy. Uwierz, że kiedy goni Cię banda Zedów lub bandyta (inny gracz), każda pomyłka może kosztować Cię życie.

Interfejs

1. (od góry) temperatura ciała, pragnienie, krwawienie, głód

2. status niestandardowy (złamanie, szok)

3. wskaźnik widzialności oraz poziomu hałasu

4. statystyki postaci

5. wybrana broń, tryb strzału, ilość amunicji | zapasowe magazynki

6. ikona interakcji, odległość od wskazanego obiektu w świecie, plakietka z imieniem (wywołane kółkiem myszy)

7. opcje interakcji lub wybór broni

8. wiadomości tekstowe

Wskaźniki

TEMPERATURA

Normalna temperatura ciała w DayZ