Czerń i purpura - Wojciech Dutka - ebook + audiobook + książka

Czerń i purpura ebook i audiobook

Wojciech Dutka

4,7

Opis

Opowieść oparta na faktach.

Miłość młodego esesmana do żydowskiej więźniarki. I przerażające piekło Auschwitz.

Słowacja, 1939.

Wywodząca się z szanowanej żydowskiej rodziny prawniczej, niezwykle uzdolniona muzycznie Milena Zinger właśnie zostaje studentką konserwatorium. Jej beztroskie życie przerywa wybuch II wojny światowej. Zingerowie momentalnie stają się obywatelami drugiej kategorii, którzy każdego dnia muszą walczyć o przetrwanie.

Austria, 1939.

Franz Weimert ulega wpływom nazistowskiej ideologii: wstępuje do Hitlerjugend, a po śmierci brata – żołnierza poległego podczas walk o Warszawę – zgłasza się ochotniczo do SS. Szybko przestaje odróżniać dobro od zła… Wiosną 1942 roku wybiera służbę w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Drogi Mileny i Franza przetną się w najmniej spodziewany sposób. Przerażona, skazana na powolną śmierć dziewczyna, która znalazła się w pierwszym kobiecym transporcie do Oświęcimia, chce za wszelką cenę przeżyć piekło niemieckiego obozu zagłady. I los daje jej szansę: ma zaśpiewać na suto zakrapianych urodzinach swego wroga – młodego esesmana, który na jej oczach z zimną krwią zamordował bezbronnego więźnia.

Poruszony śpiewem Mileny Franz zaczyna się nią interesować. Tak zrodzi się jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych historii miłosnych czasów Holocaustu.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 515

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 12 godz. 43 min

Lektor: Filip Kosior

Oceny
4,7 (1294 oceny)
1026
209
50
7
2
Sortuj według:
deva358

Nie polecam

Niestety fikcyjna opowieść, z daleka od faktów. Bardzo mocno zmarnowany potencjał.
10
AgnieszkaZda

Nie oderwiesz się od lektury

Książka wzruszająca, jedyna uwaga to tekst o Świadkach Jehowy napisany zupełnie bez znajomości tematu i widać w nim uprzedzenia autora. To nie była grupa fanatyków zamkniętych przez Hitlera w obozach za nic, ale za odmowę popierania nazizmu i zabijania zarówno Żydów, katolików, Romów i innych niezależnie od wyznania. Co ważne mogli wyjść z obozu po podpisaniu wyrzeczenia się wiary. Warto prześledzić losy 30 000 Świadków Jehowy w Niemczech w czasie wojny, którzy byli zaciekle prześladowani, rozstrzeliwani, ścinani i zabijani za swoją neutralną (ale nie fanatyczną!) postawę. Amerykańskie Muzeum Pamięci Ofiar Holocaustu poświęciło również sporo uwagi tym ludziom jako ofiarom nazistowskich Niemiec. Co ciekawe, w 2017 roku również Putin zdelegalizował religię Świadków Jehowy w Rosji pod zarzutem działalności ekstremistycznej (!), bo nie zgadzali się iść do wojska i za głoszenie swoich poglądów religijnych. Dzisiaj, w 2022-2023 roku żaden rosyjski Świadek Jehowy nie walczy na wojnie przec...
00
SnowFlake17

Nie oderwiesz się od lektury

Wzruszająca książka
00
linea

Nie oderwiesz się od lektury

Wspaniała, jeśli można tak nazwać książkę z tak smutnego okresu jakim była wojna. Pozostaje w pamięci na dłużej!
00
RazKaze

Nie oderwiesz się od lektury

Wszyscy powinni przeczytać tą książkę żeby nigdy nie zapomniano tego co się stało i żeby nigdy się nie powtórzyło. Ponadto książka pokazuje że nawet w takim piekle jakim było Auszwitz było miejsce na ludzkie uczucia
00

Popularność