Chrześcijański Terencjusz na scenie - Araszkiewicz Aleksandra - książka

Chrześcijański Terencjusz na scenie książka papierowa

Araszkiewicz Aleksandra

0,0

Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)

Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy


Opis

Tłumaczenie sześciu dramatów średniowiecznej zakonnicy, Hroswity z Gandersheim, wraz z obszernym wprowadzeniem

O życiu tej osoby wiadomo niewiele, ale najważniejsze jest to, co nam po sobie zostawiła – dramaty, do dziś poddawane różnorodnym interpretacjom, frapujące, o oryginalnym stylu, wyjątkowe także dlatego, że ich autorką była żyjąca w X wieku kobieta.

Hroswita z Gandersheim, bo o niej mowa, miała odwagę i talent, by w swoich utworach przeciwstawiać słabość płci niewieściej męskiej sile. Kobieca kruchość okazywała się jednak prawdziwą mocą, tarczą obronną, podczas gdy męska potęga szybko dawała się poznać jako oparta na niepewnych podstawach, chwiejna i zwodnicza.

Do rąk Czytelników oddajemy antologię wszystkich sześciu dramatów saksońskiej zakonnicy, po raz pierwszy w całości przetłumaczonych na język polski. W zbiorze znajdziemy ponadto obszerne wprowadzenie autorstwa tłumaczki wraz z bibliografią, pozwalające głębiej wniknąć w nurtujące chrześcijańską pisarkę tematy, docenić jej erudycję, humor, znajomość życia i niepowtarzalny styl. Zbiór dramatów Hroswity w przekładzie Aleksandry Araszkiewicz wypełnia lukę w polskiej recepcji średniowiecznych tekstów dramatycznych.

O tłumaczce:
Aleksandra Araszkiewicz – ur. 1985. Mieszka w Szamotułach. Absolwentka filologii klasycznej i polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystka Universita del Salento w Lecce we Włoszech, nauczycielka, tłumaczka. Ukończyła także studia podyplomowe w zakresie psychopedagogiki oraz oligofrenopedagogiki. Współorganizowała oraz uczestniczyła w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach, dotyczących zarówno starożytności, jak i wieków późniejszych. Jest miłośniczką literatury staropolskiej. Jej główne zainteresowania badawcze koncentrują się wokół teatru średniowiecznego oraz wybitnych osobowości średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem autorek piszących po łacinie.

PATRON:
Mówią Wieki

Liczba stron: 334

Format (wymiary): 14.5x20.5cm

ISBN: 9788378058489