Wydawca: Świat Książki Kategoria: Obyczajowe i romanse Język: polski

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 25000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku (w tym Kindle) kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 532 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB kup za 1 zł
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Chińskie lalki - Lisa See

Długo wyczekiwana nowa powieść bestsellerowej autorki Dziewcząt z Szanghaju, Miłości Peonii i Marzeń Joy

San Francisco, rok 1938. Trwają przygotowania do otwarcia wielkich targów i choć oddali dobiegają odgłosy nadciągającej nad Europę wojny, miasto kipi życiem. Trzy młode kobiety z bardzo różnych środowisk spotykają się przypadkiem w ekskluzywnym nocnym klubie Forbidden City. Przyjaźń, która nawiązuje się między nimi od pierwszej chwili, jest oparciem w niepewnych czasach. Gdy ich wstydliwe tajemnice wychodzą na jaw, a niewidzialne nici wiążą je ze sobą jeszcze mocniej, dziewczęta odnajdują w sobie siłę i hart ducha niezbędne, by odważyć się spełnić swoje marzenia. Jednak po ataku Japończyków na Pearl Harbor Amerykę ogarniają podejrzliwość i paranoja, które mogą złamać życie bohaterek, a wstrząsająca zdrada nieodwracalnie zmienia wszystko…

Chińskie lalki opowiadają jedną z tych historii, które zawsze chciałem opisać. Lisa See mnie w tym uprzedziła i to w doskonałym stylu. Wielkie brawa dla jej podnoszącej na duchu opowieści o złotym wieku chińskich klubów nocnych i nieosiągalnym dla większości hollywoodzkiemu marzeniu.

Jamie Ford, autor Hotelu słodko-gorzkich wspomnień

Lisa See – autorka bestsellerów z listy "New York Timesa": Dziewczęta z Szanghaju, Miłość Peonii, Kwiat śniegu i sekretny wachlarz, Sieć rozkwitającego kwiatu (nominowana do nagrody Edgar Award), Marzenia Joy, a także cenionego przez krytyków dziennika Na Złotej Górze. Organizacja Amerykanek Pochodzenia Chińskiego ogłosiła ją Kobietą Roku 2001. Lisa See mieszka w Los Angeles.

Opinie o ebooku Chińskie lalki - Lisa See

Fragment ebooka Chińskie lalki - Lisa See

Tytuł oryginału: CHINA DOLLS
Wydawca: GRAŻYNA SMOSNA
Redaktor prowadzący: TOMASZ JENDRYCZKO
Redakcja: MARIA KONOPKA-WICHROWSKA
Korekta: JUSTYNA KIELNIACZ, DOROTA WOJCIECHOWSKA
Skład i łamanie: Plus 2 WITOLD KUŚMIERCZYK
China Dolls by Lisa See Copyright © 2014 by Lisa See. By arrangement with the author. All rights reserved Copyright © for the Polish translation by Maciejka Mazan, 2014
ISBN 978-83-8031-029-2
Świat Książki Sp. z o.o. 02-103 Warszawa, ul. Hankiewicza 2 Księgarnia internetowa: Fabryka.pl
Konwersja: eLitera s.c.

GRACE

MAŁE NIC

Podróżowałam na zachód – sama – najtańszymi liniami autobusowymi, jakie mogłam znaleźć. Z każdym kilometrem oddalałam się od Plain City w Ohio, gdzie byłabym niczym więcej, jak tylko plamą na tapecie małomiasteczkowego życia. Z każdą kolejną przemierzaną granicą stanu czułam, że pęka kolejna pętla ściskająca moje serce, nogi, ręce. Wszystko mnie bolało, kręciło mi się w głowie. Żywiłam się aspiryną, krakersami i oranżadą. Cały czas płakałam. Ósmego dnia dotarłam do Kalifornii. Wiele godzin po przekroczeniu granicy wysiadłam z autobusu i mocniej otuliłam się swetrem. Spodziewałam się słońca i ciepła, ale tego październikowego popołudnia nad San Francisco wisiała mgła, wilgotna i przejmująca zimnem do szpiku kości.

Wzięłam walizkę i wyszłam z dworca. W recepcjach tanich hoteli, do których zaglądałam, mówiono mi, że nie ma miejsc.

– Jedź do Chinatown – radzili. – Tam coś się znajdzie.

Nie miałam pojęcia, gdzie jest to Chinatown, więc wiele mi nie pomogli. I mogę powiedzieć o San Francisco jedno: mnóstwo wzgórz, woda praktycznie co krok i przysięgłabym, że w tym mieście nie ma ani jednej ulicy, która biegnie prosto. W końcu recepcjonista w jakimś podłym hotelu przyjął moje pieniądze – dolar dziennie z góry – i dał mi klucz do pokoju.

Umyłam włosy w miednicy i zwinęłam je w loki, które przypięłam wsuwkami. Potem przyjrzałam się sobie w lustrze, sprawdzając, jak wyglądają moje obrażenia. Rana na czole już się zagoiła, ale w głowie nadal mi się kręciło od uderzenia o kuchenne drzwi. Skórę na żebrach miałam pokrytą siniakami w kolorach zieleni, szarości i fioletu. Ramiona, nastawione po wyszarpnięciu ze stawów, nadal były spuchnięte i zesztywniałe. Za to pęknięcie na wardze prawie znikło. Odwróciłam się, usiadłam na łóżku, głodna, lecz zbyt wystraszona, żeby wyjść, i zaczęłam słuchać odgłosów zza ścian.

Otworzyłam torebkę i wyjęłam wycinki z gazet, które panna Miller – ucząca mnie tańca, odkąd skończyłam cztery lata – pozbierała i dała mi parę miesięcy temu. Wygładziłam reklamę, żeby przyjrzeć się rysunkowi Międzynarodowej Wystawy Golden Gate. Nawet jej umiejscowienie na Treasure Island[1] wydawało się znakiem.

– Widzisz, Grace, szukają sześciu tysięcy pracowni-ków – powiedziała panna Miller. – Tancerek, piosenkarek, spawaczy, stolarzy. Wszystkich, jak leci. – Westchnęła. – W młodości chciałam pojechać w tak wiele miejsc... ale trzeba odwagi – i talentu – żeby porzucić wszystko i wszystkich, których znasz. Ale ty mogłabyś. – Tych parę słów i skrawek gazety pomogły mi uwierzyć, że to się uda. W końcu jako siedmiolatka dostałam pierwsze miejsce na jarmarku w Plain City za stepowanie i śpiew, i do tej pory nikomu go nie oddałam.

Zawsze chciałaś opuścić dom, powiedziałam sobie. To, że musisz uciec szybciej, niż planowałaś, nie znaczy, że nie możesz polecieć do gwiazd.

Ale ta przemowa w strasznym hotelowym pokoju, w obcym mieście, w środku nocy, nie rozładowała moich lęków. Kiedy już położyłam się do łóżka, dosłownie widziałam, jak ściany zbliżają się do mnie. Żeby się uspokoić, zaczęłam wykonywać ruchy, których nauczyłam się we wczesnym dzieciństwie: przesuwałam dłońmi po ramionach (złamana piszczel w wieku trzech lat; mama powiedziała doktorowi Haverfordowi, że spadłam ze schodów), potem po bokach (kilka złamanych lub pękniętych żeber, nazbierało się tego przez lata), by w końcu unieść kolejno nogi i uciskać je aż do stóp (dopóki nie zaczęłam tańczyć, bywały częstym celem ataków). Ten rytuał jednocześnie wzmacniał mnie i koił. Teraz znalazłam się całkiem sama, bez domu, do którego mogłabym wrócić, bez żadnej życzliwej duszy – ale jeśli mogłam przetrwać bicie ojca i małostkowość mojego miasta, to pokonam także przeszkody, które postawi przede mną życie. Prawdopodobnie. Oby.

Następnego ranka rozczesałam włosy i podpięłam na skroniach, by loki spływały w dół, jak u Carole Lombard w filmie Mój pan mąż. Włożyłam sukienkę, którą tata kupił mi, gdy pojechał z nami do Cincinnati po rzeczy do pralni. Wybrałam bawełnianą, w kolorze spopielałego różu, w geometryczny wzór z nakładających się na siebie musztardowych i stalowoszarych kwadratów. Mama powiedziała, że jestem za młoda na taką sukienkę – i może tak było – ale teraz czułam się szczęśliwa, że mam na sobie tak elegancki strój.

Zdeterminowana wyszłam na ulicę. Prawie na każdym zakręcie pytałam o drogę i tak udało mi się dotrzeć na przystań promu, którym popłynęłam na Treasure Island, położoną mniej więcej w połowie zatoki, tuż pod Bay Bridge. Wyobrażałam sobie, że wszyscy pasażerowie promu płyną, by znaleźć pracę na Międzynarodowej Wystawie Golden Gate. Byłam tak przejęta, że falowanie wody spotęgowało moje zawroty głowy i głód, i znów zaczęły mnie męczyć osłabienie i mdłości. Gdy przybiliśmy do brzegu, wszyscy ruszyli szybkim krokiem, by stanąć na czele kolejki do rozmowy o pracę. Ja też. Pierwszy raz w życiu zobaczyłam palmy i bardzo się ucieszyłam, bo to znaczyło, że naprawdę jestem w Kalifornii. Nigdy nie widziałam nic podobnego do bramy targów. Ogromne wieże ze stojących na sobie sześcianów, zwieńczonych stylizowanymi słoniami, stały po obu stronach skrzydeł bramy jak podpórki do książek. Za nimi dostrzegłam iglicę, nadal w osłonie rusztowań. W uszach dzwoniło mi od łomotu młotów, wizgu pił elektrycznych, warkotu traktorów, buldożerów i ciężarówek oraz krzyków mężczyzn rzucających polecenia i przeklinających, jak zwykle budowlańcy.

– Zdążą na czas? – odezwał się jakiś męski głos tuż przy moim uchu.

Aż podskoczyłam ze strachu, który ogarniał mnie przy ojcu. Odwróciłam się gwałtownie i zobaczyłam młodego mężczyznę, białego, mającego pewnie z metr osiemdziesiąt wzrostu, z szerokimi barami i płowymi włosami. Uniósł ręce w obronnym geście.

– Przepraszam, że cię przestraszyłem. – Uśmiechnął się ze skruchą. Miał przepastne niebieskie oczy. Wydawał się starszy ode mnie, mógł mieć koło dwudziestki. Wyciągnął rękę. – Mam na imię Joe.

– Jestem Grace. – Bez nazwisk. To mi się spodobało.

– Szukam pracy przy rikszach. – Nie wyjaśnił mi, co to jest. – Ale tak naprawdę przyjechałem tu, bo kocham samoloty i latanie.

Przed nami inni pasażerowie promu znikli za bramą.

– Kocham samoloty tak bardzo, że rodzice obiecali mi wykupić lekcje latania, jeśli będę miał same piątki w liceum – ciągnął Joe, pewien mojego zainteresowania. – Uczyłem się w Piper Club. Umiem startować, lądować, wiem, co robić przy utracie sterowności i jak wyjść z korkociągu. Zrobiłem licencję pilota.

Z tego co mówił, wynikało – między innymi – że jego rodzina musi być dość bogata.

– Co to ma wspólnego z tymi rikszami?

Roześmiał się i przesunął dłonią po włosach.

– Samoloty Pan Am Clipper będą startować i lądować tutaj, na Treasure Island!

Skinęłam głową, udając zainteresowanie, choć nie miałam pojęcia, o czym mowa.

– Zanudzam cię – zrozumiał Joe. – Przepraszam. Co tu robisz?

– Jestem tancerką.

– Świetnie. – Wskazał brodą bramę. – Lepiej chodźmy.

Kiedy się potknęłam przez te moje szpilki, podtrzymał mnie za ramię, a ja odruchowo się cofnęłam. Zrobił oczy wielkie jak talerze. Poczułam, że zaraz mnie znowu przeprosi.

– Skąd jesteś? – rzuciłam szybko, żeby odwrócić jego uwagę.

– Z Winnetka w Illinois. Idę na Cal. – Widząc moją dezorientację, wyjaśnił: – Uniwersytet Kalifornijski. Tam. – Wskazał. – W Berkeley. Mieszkam w akademiku. A ty?

– Jestem z Plain City w Ohio.

– Nie słyszałem o nim, ale oboje pochodzimy ze środkowego zachodu, praktycznie z sąsiednich stanów. Będziemy przyjaciółmi?

Skinęłam głową. Był miły i w dodatku przystojny. Podobało mi się, że w uśmiechu drga mu lewy kącik ust.

– Uff! – Wytarł czoło z udawaną ulgą.

I był zabawny.

Kiedy dotarliśmy do przyczepy, jakiś mężczyzna – w spodniach z szarej flaneli, skórzanej kurtce z suwakiem zapiętym do połowy i w czarnym jak węgiel kapeluszu, zsuniętym na czoło dla osłony przed słońcem – wskoczył na skrzynkę i odezwał się podniesionym głosem, żeby przebić się przez wszechobecny gwar:

– Wielu z was przybyło z daleka. To świetnie! Potrzebujemy mnóstwo osób, żeby się rozkręcić. Malarze, elektrycy i hydraulicy niech idą na Dziedziniec Siedmiu Mórz. Harry pokaże wam drogę.

Połowa zebranych poszła za mężczyzną nazwanym Harrym.

– Rozumiem, że reszta z was ubiega się o pracę w obsłudze lub rozrywce – ciągnął mężczyzna w kapeluszu. – Jeśli chcecie powozić zaprzęgami słoni, wziąć w ajencję stragan, zostać rikszarzem, naganiaczem, kelnerką, strażakiem albo gliną, idźcie na Dziedziniec Kwiatów. Na razie nie ma tam żadnych kwiatów, tylko przyczepa taka jak ta.

– Czas na mnie – szepnął Joe. I dodał: – Powodzenia!

Odszedł z dużą grupą. Obejrzał się, pokazał mi uniesiony kciuk i znowu się uśmiechnął. Zrewanżowałam się tym samym. Szedł tak energicznie, że wzniecał obłoczki kurzu. Przez ten hałas ledwie słyszałam, jak gwizdał All of Me. Kocham tę piosenkę.

Mężczyzna w kapeluszu przyjrzał się tym, którzy pozostali.

– No dobrze – powiedział. – Kto chce zostać modelką, tancerką albo muzykiem, idzie do mnie. Będę was przyjmować po kolei. Po wstępnej rozmowie wyślę was na przesłuchania. Jeśli przejdziecie... A zresztą... – Machnął niedbale ręką. – Przecież wiecie. Stańcie w kolejce.

Kolejne osoby wchodziły do przyczepy i wychodziły z niej po jakichś pięciu minutach – uśmiechnięte lub skrzywione. Usiłowałam się przygotować na pytania o doświadczenie w tańcu i znowu pomyślałam o ojcu. W domu mnie bił, ale lubił się chwalić, ile dyplomów i blaszanych medali dostałam. Chciał ze mnie zrobić prawdziwą Amerykankę, co znaczyło, że pozwalał mi chodzić do Rialto na musicale, które inspirowały mnie do jeszcze cięższych treningów. Uwielbiałam Eleanor Powell w Broadway Melody of 1936, gdzie tańczyła bez muzyki. Widziałam ten film z dziesięć razy, a potem przy każdej okazji starałam się odtworzyć jej kroki: na chodniku przed kinem, w szkole panny Miller i w naszej rodzinnej pralni. Oczywiście wszyscy w szkole śmiali się ze mnie, kiedy powiedziałam, że chcę być gwiazdą.

– Ty? Żółta?

I mieli rację. Przecież nie ma żadnych sławnych chińskich gwiazd filmowych – z wyjątkiem Anny May Wong, ale ona, o ile wiem, nie śpiewa ani nie tańczy. Potem zobaczyłam też Dorothy Toy i Paula Winga – chiński duet taneczny – w filmie With Best Dishes. Doszłam do wniosku, że skoro im się udało, to dlaczego nie mnie? Ale czy to mogło mi teraz pomóc? Nagle poczułam się bardzo wystraszona i bardzo samotna.

Kiedy przyszła kolej na mnie, weszłam do przyczepy i zamknęłam za sobą drzwi, tak jak inni. Mężczyzna wskazał mi krzesło.

– Nazwisko?

– Grace Lee.

– Ile masz lat?

– Wystarczająco dużo, żeby śpiewać i tańczyć – odparłam zadziornie. Chciałam stać się gwiazdą, dlatego bez względu na to, jak bardzo byłam zdesperowana, musiałam się zachowywać jak gwiazda. – Jestem dobra.

Mężczyzna w zamyśleniu ścisnął palcami brodę.

– Masz orientalne rysy – zauważył – i jesteś całkiem niezła. Problem w tym, że nie mam dla ciebie żadnej posady.

Wyjęłam z torebki wycinek od panny Miller i położyłam przed nim na biurku.

– Tu napisano, że potrzebuje pan artystów do Kawalkady Złotego Zachodu...

– To wielkie przedstawienie. Setki wykonawców. Ale nie potrzebuję dziewczyny ze skośnymi oczami.

– A Pawilon Japoński? – spytałam, natychmiast tracąc udawaną pewność siebie. – Przybyłam z tak daleka... Potrzebuję pracy.

– Jest kryzys, dziecko. Każdy potrzebuje pracy. – Znowu zerknął na wycinek. – I przykro mi to podkreślać, ale nie jesteś Japonką. Grace Lee... to chińskie nazwisko, tak?

– Kto się zorientuje?

– Dziecko, wątpię, żeby ktokolwiek zauważył różnicę. Ty ją widzisz?

Wzruszyłam ramionami. Nigdy nie widziałam żadnego Japończyka ani Japonki. Chińczyka ani Chinki zresztą też nie – oprócz moich rodziców i odbicia w lustrze, no i Anny May Wong, Toy, Winga i paru chińskich aktorów grających na srebrnym ekranie pokojówki i kamerdynerów. Ale nie w prawdziwym życiu. Jak mogłam nauczyć się rozróżniać Japończyków i Chińczyków? Wiedziałam tylko tyle, że moja matka ma zapadnięte policzki i zniszczone dłonie, a ojciec ogorzałą twarz i żylaste ręce. Nagle w oczach stanęły mi łzy. A jeśli mi się nie uda? Jeśli będę musiała wrócić do domu?

– Tam, skąd pochodzę, nie ma Azjatów – powiedziałam – ale zawsze mówiono mi, że są do siebie podobni.

– Możliwe, ale kazano mi dbać o autentyzm... – Nagle strzelił palcami. – Wiem! Przecież będzie Chińska Wioska. Oni tam sami robią nabór. Może zdołam cię przemycić jako tancerkę z Chin.

– Nie pochodzę z Chin. Urodziłam się tutaj.

Mężczyzna niezrażony podniósł słuchawkę telefonu. Słuchałam, jak opowiadał o mnie osobie, która chyba odpowiadała za Chińską Wioskę. Odłożył słuchawkę na widełki.

– Nie zatrudniają tancerek na stałe. To by nie było w porządku przy tych kłopotach w Chinach.

Kłopoty w Chinach? Czytałam w „Plain City Advocate” o niemieckiej inwazji w Europie, ale ten tygodnik ledwie nadążał z opisywaniem wypadków europejskich, a co dopiero azjatyckich, więc w chińskich sprawach byłam ignorantką – z wyjątkiem ryżowego wina, które moja matka wyrabiała i sprzedawała w piątkowe i sobotnie wieczory mężczyznom z Plain City – nawet po zakończeniu prohibicji w tym mieście nie było ani kropli alkoholu. Myślałam o tym wszystkim, żeby zapomnieć o panice. Jeśli mi się nie uda...

– A Gayway? – spytałam, przypominając sobie artykuł, który przyniosła mi panna Miller.

– To wesołe miasteczko. Nie widzę cię w nim.

– Już bywałam w wesołych miasteczkach...

– Nie w takich.

– Dam radę – uparłam się, ale potem obleciał mnie strach, że to taki namiot, w którym tańczy się taniec brzucha dla panów, tak jak na jarmarku w Plain City. Tego bym nigdy nie zrobiła.

Mężczyzna pokręcił głową.

– Wyglądasz jak prawdziwa laleczka z chińskiej porcelany. Gdybym umieścił cię w Gayway, mężczyźni zjedliby się żywcem.

Moje pięć minut minęło, ale on mnie nie wypraszał. Przyglądał mi się uważnie, mojej sukience, butom, fryzurze. Spuściłam oczy i milczałam. Może to był dowód, że niewinne dusze mogą pozostać bezpieczne – a może akurat trafiłam na dobrego człowieka – bo nawet nie próbował proponować nic głupiego.

– Wezmę każdą pracę – powiedziałam drżącym głosem – nawet nudną albo fizyczną...

– Nie tak powinnaś się prezentować, dziecko.

– Mogłabym sprzedawać hamburgery, jeśli trzeba. Może któraś tancerka z Kawalkady Złotego Zachodu zachoruje. Warto, żeby ktoś taki, jak ja, był w pobliżu – na wszelki wypadek.

– Możesz stanąć za straganem – powiedział z powątpiewaniem mężczyzna. – Ale jest jeden duży problem. Nóżki masz niczego sobie, sylwetkę także i jesteś zaokrąglona, gdzie trzeba. Twoja twarz zaćmiewa urodą lilie. Ale akcent...

– Akcent?

– Tak. Nie masz go. Musisz przestać silić się na tak idealną wymowę. Mów jak żółci.

Nigdy! Mój ojciec mówił z mocnym akcentem, choć się tu urodził. Zawsze twierdził, że to przez wychowanie w obozowisku drwali w Sierra Nevada, gdzie mieszkał z ojcem, który znał tylko chiński. Angielszczyzna mojej matki była bezbłędna. Mama urodziła się w Chinach, ale przyjechała do Ameryki w tak młodym wieku, że straciła akcent. Nigdy nie rozmawialiśmy o jej życiu – a przecież z jakiegoś powodu nie kontaktowała się z innymi Chińczykami i nie przejęła od nich wymowy. Raz spytałam, ale ojciec mnie uderzył. W każdym razie mogliśmy się ze sobą porozumieć tylko po angielsku. A nawet gdybyśmy mówili tym samym dialektem, ojciec nigdy nie pozwoliłby nam go używać. Mówienie po angielsku oznacza, że jesteś Amerykanką, a my musimy być Amerykanami. Powtarzanie takich zwrotów, jak „znowu poszłaś na wagary” i „też mi wielkie rzeczy”, dowodziło, że się zasymilowaliśmy. Ale kto wie, czy tata nie zacząłby mówić z silniejszym akcentem, gdyby sobie wykalkulował, że to ucieszy jego klientów.

– Przepraszam – powiedziałam – ale nie mogę tego zrobić.

Nie mając nic innego do dodania, wstałam, by wyjść. Przez tych kilka minut dowiedziałam się o sobie dwóch rzeczy: nigdy nie poniżę się do udawania akcentu, jak mój ojciec (albo Charlie Chan w filmie), ani nie zatańczę tańca brzucha. Aha, czyli mam swoją dumę. Ale jaką cenę za nią zapłacę? Zrobiło mi się niedobrze ze strachu i rozpaczy.

– Czekaj, dziecko. – Mężczyzna wyjął z szuflady szarą papierową torbę i dogonił mnie w drzwiach. – Kanapka z szynką i jabłko.

Poczułam gorąco na twarzy. Zawaliłam rozmowę o pracę. Musiał mnie jeszcze bardziej upokorzyć? Czy wydałam mu się aż tak żałosna?

– Weź – powiedział, wciskając mi torbę w ręce. – Ode mnie i mojej żony.

– Dziękuję. – Pierwszy prawdziwy posiłek od wyjazdu z domu.

Mężczyzna objął mnie ostatnim litościwym spojrzeniem.

– Pytałaś w tych nowych nocnych klubach w Chinatown? Słyszałem, że szukają kucyków i kanarków. – Widząc moje zdziwienie, wyjaśnił: – Mówię o tancerkach i wokalistkach, kucyki i kanarki. Ach, nie martw się. Wkrótce się nauczysz. A teraz wracaj na swoją stronę miasta. Spytaj kogokolwiek. Powiedzą ci, gdzie szukać pracy. – Lekko pchnął mnie w stronę drzwi i zawołał: – Następny!

W drodze do portu stworzyłam w wyobraźni obraz nocnego klubu. W filmach Panowie w cylindrach, Lekkoduch i Narodziny gwiazdy też były nocne kluby, więc wiedziałam, jak wyglądają: białe wyściełane kanapy, mężczyźni w cylindrach, białe krawaty, fraki, kobiety w syrenich atłasowych sukniach, otulających ich ciała niczym dyskretna pieszczota. Pragnęłam dostać pracę na wystawie, ale nocny klub to coś jeszcze lepszego. Ciut pewności siebie i będzie dobrze.

Ale nadal nie miałam pojęcia, gdzie jest Chinatown ani gdzie iść, kiedy już je znajdę, a ta świadomość sprowadziła koszmarną falę strachu, która niemal zatopiła mój wątły optymizm. Póki co, mogłam tylko wrócić do hotelu. Już go nienawidziłam – tych karaluchów, kobiet ze zbyt uróżowanymi policzkami i mężczyzn w brudnych podkoszulkach, którzy przychodzili i odchodzili. Ale nie zamierzałam się poddać. Nie mogłam się poddać, bo to by oznaczało powrót do ojca.

Następnego dnia włożyłam tę samą różową sukienkę, kupiłam mapę i kierując się nią, poszłam do Chinatown. Było duszno i wilgotno, przygnębiająco. Widok ludzi stojących w kolejce po darmową zupę – pewnie bezrobotnych z Oklahomy, obdartych, wychudłych, bezwolnych – też nie podnosił mnie na duchu. Mogłam skończyć jak oni, jeśli nie będę uważać. Od tej wilgoci bolało mnie całe ciało, w żebrach i ramieniu czułam pulsowanie bólu przy każdym oddechu i ruchu rąk, ale powtarzałam sobie, że niezliczoną ilość razy tańczyłam z gorszym samopoczuciem. Połknęłam trzy aspiryny, nie popijając wodą i pomodliłam się w duchu, żebym na przesłuchaniu nie musiała robić mnóstwa obrotów, co przy utrzymujących się zawrotach głowy byłoby niemal niewykonalne.

Na rogu California Street i Grant Avenue stały niczym wartownicy dwie osobliwe wielopiętrowe budowle z dachami z zielonych dachówek: Sing Chong Bazaar i Sing Fat Bazaar. Jakie dziwne nazwy! Na wielkich wystawach ułożono rzeczy, jakich nigdy dotąd nie widziałam: chińskie meble, jedwabie i wazy. Potem skręciłam w Grant i znalazłam się w innym świecie. Jaskrawozielone smoki o wijących się gadzich cielskach i złocone latarnie, dachy o zadartych do góry okapach... Mijałam targowiska z produktami wystawionymi w koszykach na chodnik i restauracje zachwalające chop suey[2], cokolwiek to może być. I te zapachy! Nie potrafiłam ocenić, czy są ładne, czy brzydkie, tak były obce.

Ale nic nie wyprowadziło mnie z równowagi bardziej niż widok tylu chińskich oczu, ust, nosów, rąk i nóg. Setki, może tysiące Chińczyków: niskich, wysokich, grubych, chudych, jasno- i ciemnoskórych. Żaden nie przypominał mojego ojca. Zauważyłam kilka starszych kobiet, które przemykały ukradkiem chodnikami, starając się nie rzucać w oczy. Dalej zobaczyłam pięć uczennic w mundurkach z książkami w ręku. Moja wiedza na temat chińskich włosów ograniczała się do trzech przykładów: loków matki, zwiniętych w kok, krótkiego jeża ojca i moich własnych sztucznie ułożonych fal. Tu nawet włosy wyglądały inaczej – długie i jedwabiste, albo krótkie, obcięte na pazia, z trwałą, falami robionymi żelazkiem, sterczące, przerzedzone i o najróżniejszych odcieniach czerni. Wszystko wydawało się obce i dziwne, jakbym dopiero co zeszła ze statku w Hongkongu, Kantonie czy Szanghaju – nie żebym tam była – co sprawiało, że czułam jednocześnie zachwyt i paraliż. Chinatown wydawało mi się przerażające i czarujące, tak jak kiedyś bajki, które nie dawały mi zasnąć. Czy to dlatego rodzice postanowili zamieszkać tak daleko od tego wszystkiego?

Potrzebowałam pomocy.

– Jak trafić do nocnego klubu? – spytałam kobietę w stroju podobnym do czarnej piżamy, niosącą dwie torby pełne szczypioru. Zlekceważyła mnie. Potem zwróciłam się do gazeciarza, ale się odwrócił. Spojrzałam na ulicę – ilu ludzi! Niektórzy w ubraniach robotników, inni – biznesmenów. Wszyscy się spieszyli, szli o wiele szybciej niż mieszkańcy mojego miasta – z wyjątkiem tego razu, gdy w domu Smitha wybuchł pożar i wszyscy pobiegliśmy popatrzeć, jak strażacy gaszą ogień. To dopiero była noc!

Na rogu Grant i Washington zobaczyłam trzech chłopców; mogli mieć dziesięć–dwanaście lat. Bawili się w stercie piasku na środku skrzyżowania. Nogawki spodni mieli podwinięte do kolan, rękawy zakasane do łokci i czapki na bakier. Robotnicy przerzucali łopatami piasek z brzegów sterty, a samochody osobowe i ciężarówki trąbiły na nich, jakby hałas mógł coś pomóc. Przyglądałam się temu wszystkiemu przez parę minut, stojąc na krawężniku. W końcu weszłam na ulicę. Natychmiast ugrzęzłam w piasku, usiłując ostrożnie podejść do trzech łobuziaków, którzy na mój widok przestali dokazywać. Najstarszy nabrał piachu w obie garści i przesypywał go między palcami.

– Nikt nie mówił, że nie wolno nam tu być – powiedział zamiast powitania.

– Nie twierdzę, że mówił – odpowiedziałam.

– To czego pani chce?

Aż się uśmiechnęłam. Pani! Jeszcze nikt mnie tak nie nazwał. Małe nic – to tak. Paskuda. Azjatka. Żółta. Mała. Kujonka. Chinolka. Wczoraj – dziecko i chińska laleczka. Ale dama? Nigdy. Trzeba się wczuć w rolę!

– Liczyłam, że zechcecie mi towarzyszyć – oznajmiłam.

– Co będziemy z tego mieli? – spytał bezczelnie najstarszy chłopiec.

– Pięć centów dla każdego, jeśli mi pomożecie. – Wyjęłam portmonetkę i wydobyłam trzy pięciocentówki. – Szukam nocnego klubu...

– Aha... – powiedział mały ze znawstwem. – Nie narobi sobie pani kłopotów?

Wrzuciłam jeden pieniążek z powrotem do portmonetki.

– Czyli znacie kluby – podchwyciłam. Każdy z nich był ciekawy zakazanego owocu, a moje słowa ich zelektryzowały.

– Są tylko trochę lepsze od knajp...

– Nikt nie chce mieszkać w ich pobliżu...

– Tata mówi, że to prawie mordownie...

Wrzuciłam kolejną pięciocentówkę do portmonetki.

– Dobra – ustąpił przywódca. – Chce pani pracować w klubie z gołymi girami, pani sprawa.

– Gdzie?

– Nic pani nie wie? Naprawdę chce pani pokazywać wszystkim nogi?

No, jeśli tylko nogi...

– Proszę, wskażcie mi drogę – powiedziałam.

W końcu chłopiec niechętnie oznajmił:

– Wilbert Wong ma koktajlbar Li Po na sąsiedniej ulicy. Przerabia go na coś w rodzaju klubu. Andy Wong, nie z rodziny, prowadzi Chinese Penthouse. Otworzył go w grudniu i zatrudnia tylko chińskich artystów.

Wyrecytował to jak profesjonalny naganiacz. Okazało się, że ta dzielnica o wiele bardziej przypomina Plain City, niż się w pierwszej chwili wydawało: mała mieścina, w której wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich, zwłaszcza jeśli chodzi o zakazane sprawy.

– Słyszałem, że Andy Wong zmieni nazwę na Sky Room – wyrwał się najmniejszy chłopczyk i zarobił kuksańca w żebra.

– No i jeszcze Charlie Low ma nowy klub – podjął najstarszy. – Dwa lata temu otworzył bar tutaj, na Grant Avenue. Chińskie dziewczyny i kobiety nie mają tam wstępu. Co ja mówię? W ogóle Chińczycy, koniec i kropka!

– Skąd wiesz? – spytałam podstępnie.

– Wiem – uciął.

Każdy chłopiec może gadać o kwiatkach i pszczółkach – i innych nieprzyzwoitościach – ale często mylą mu się szczegóły. Teraz musiałam ustalić, ile z tego, co usłyszałam, jest prawdą, a ile to niestworzone bajdy, krążące wśród dzieci.

– Żona Charliego Lowa jest piosenkarką – ciągnął chłopiec – a on daje jej scenę w klubie Forbidden City[3]. To na Sutter Street...

– Nawet nie w Chinatown – wtrącił znowu najmniejszy.

To mnie ucieszyło, bo Chinatown wydawało mi się zbyt przerażające.

– Możecie mnie tam zaprowadzić? – spytałam.

– Najpierw musi pani...

Chłopczyk urwał i zrobił wielkie oczy. Jego koledzy zapatrzyli się w coś za moim ramieniem. Odwróciłam się, żeby sprawdzić, na co się tak gapią i zobaczyłam dziewczynę w moim wieku, która ostrożnie zeszła z chodnika i ruszyła w naszą stronę. Była ubrana w praktyczną plisowaną spódnicę z szarej wełny, czarny sweter z długimi rękawami, czarne jak węgiel wełniane pończochy i półbuty. Była Chinką o nieskazitelnej porcelanowej cerze. Wyglądała... luksusowo, jakby zstąpiła ze srebrnego ekranu, choć w mroku Rialto nigdy nie widziałam tak orientalnej aktorki.

– Wiem, jak się dostać do Forbidden City – powiedziała melodyjnie. – Zaprowadzę cię.

Choć Joe i człowiek z Treasure Island potraktowali mnie z największą uprzejmością, nie przywykłam do niej. A teraz znowu ta dziewczyna, która przyszła mi z pomocą jak zesłana z nieba. Zerknęłam na chłopców, usiłując się zorientować, co powinnam zrobić.

– To Helen Fong – powiedział z uszanowaniem najstarszy. – Jeśli chce ci pomóc, pozwól jej!

Dwaj pozostali, w końcu zachowując się jak przystało na chłopców w ich wieku, zachichotali, zasłaniając usta rękami. Dziewczyna, którą nazwali Helen, obrzuciła ich twardym spojrzeniem i natychmiast ucichli.

– Kew, Chuen, Yee, wasze matki nie ucieszyłyby się, wiedząc, że nie siedzicie w szkole – zauważyła chłodno. – Lepiej tam biegnijcie.

Chłopcy wstali i otrzepali się z piasku. Potem wyciągnęli ręce, a ja dałam im obiecane pięciocentówki. Kiedy uciekli, odwróciłam się do Helen.

– Idziemy?

[1] Treasure Island – Wyspa Skarbów (przyp. tłum.).

[2]Chop suey – danie kuchni amerykańsko-chińskiej, składające się na ogół z mięsa, jajek i warzyw w gęstym sosie, podawanych z ryżem (przyp. tłum.).

[3] Forbidden City – Zakazane Miasto (przyp. tłum.).

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki