Bushcraft weekendowy. Kompendium leśnych umiejętności - wyd.2 - Paweł Frankowski, Marian Wyrzykowski, Witold Rajchert, Bartłomiej Janik - ebook

Bushcraft weekendowy. Kompendium leśnych umiejętności - wyd.2 ebook

Paweł Frankowski, Marian Wyrzykowski, Witold Rajchert, Bartłomiej Janik

4,5
29,90 zł

lub
Opis

Weekendowa przygoda z bushcraftem nie tylko dla początkujących. Poradnik w jasny i przejrzysty sposób tłumaczy tajniki efektywnego i bezpiecznego biwakowania w Polsce. Z ebooka dowiesz się m.in. jak:

 • Zaplanować i przygotować się do wyjścia w teren,
 • Odróżnić bushcraft od survivalu,
 • Biwakować z poszanowaniem przyrody i prawa,
 • Stosować wytyczne Leave No Trace,
 • Pozyskiwać i uzdatniać wodę,
 • Rozniecać ogień, palić ognisko bez dymu,
 • Zachować komfort termiczny,
 • Rozwiesić tarp oraz hamak,
 • Przyrządzić smaczne i proste potrawy,
 • Wykonać przydatne przedmioty (DIY),
 • Zapobiegać, opatrzyć rany oraz urazy,
 • Zadbać o sprzęt turystyczny,
 • Biwakować z psem w lesie,
 • Uprawiać bushcraft z dziećmi (porady dla rodziców, wychowawców).

 

Dajcie się zainspirować i rozpocznijcie leśne wyprawy na miarę swoich możliwości! Odkryj las dla siebie, szanuj dla innych.

 


Zalety książki: polskie realia, sprawdzone rozwiązania, przystępny język, aktualny stan prawny (m.in. biwak na dziko), elementy humorystyczne, leśne przemyślenia, rozszerzone i poprawione wydanie względem wydania pierwszego

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 114

Popularność
WPROWADZENIE

Z radością oddajemy to najnowsze wydanie „Bushcraftu weekendowego” w Wasze ręce, przy okazji dziękując czytelnikom za dotychczasowe pozytywne recenzje. Wzbogaciliśmy książkę o jeszcze więcej praktycznych porad, wskazówek i przemyśleń. Niestety wersja ebook z przyczyn technicznych jest uboższa o kilka zdjęć i grafik.

Zachowaliśmy swoistą tęsknotę do odnowienia swoich związków z przyrodą, uczenia się praw natury i zasad przetrwania. Las stwarza ku temu doskonałe warunki. To niezwykle zróżnicowane środowisko umożliwiające odpoczynek, jak i rozwój poznawczy oraz sensoryczny. Tym bardziej, że Lasy Państwowe są dostępne nieodpłatnie dla wszystkich chętnych przez cały rok.

Niniejszy poradnik został opracowany z myślą o osobach planujących uprawiać bushcraft oraz inne formy leśnej turystyki kwalifikowanej. Książka jest adresowana głównie do początkujących. Stąd spory zasób różnego rodzaju porad i wskazówek nieraz elementarnych. Zachęcamy także do przygotowywania we własnym zakresie drobiazgów niezbędnych na biwaku. Dlatego ufamy, że po publikację sięgną również rodzice, nauczyciele i instruktorzy.

Przekonaj się, jak niedrogo, bezpiecznie i przyjemnie spędzać wolny czas w leśnych ostępach. Zamiast narzekać na pogodę albo drobne niewygody, cieszmy się przyrodą.

Rozdział 1. BUSHCRAFT PO POLSKU

ABC BUSHCRAFTU

Mimo iż pojęcia te są często używane zamiennie, istnieją elementarne różnice między bushcraftem a survivalem. Survival ogranicza się do samej kwestii przetrwania. Dotyczy niespodziewanej sytuacji kryzysowej, jeśli coś dzieje się nie tak. Jeśli musisz wydostać się z opresji, bez względu na to, czy znajdujesz się w lesie, na pustyni, w mieście, na statku kosmicznym, okręcie podwodnym, czy na środku oceanu jako rozbitek. Sytuacja ta wymaga walki o przetrwanie oraz użycia technik i metod (być może także nieetycznych), aby poprawić swój byt i dostać się do bezpiecznego miejsca, najszybciej jak to możliwe.

Z kolei pojęcie „bushcraft” oznacza posiadaną wiedzę i umiejętności niezbędne do przetrwania, a także do długotrwałego przebywania pośród przyrody (np. w gęsto zalesionym terenie) z niewielką ilością wyposażenia. Tym samym bushcraft kojarzymy najczęściej z dobrowolnym życiem (bytowaniem) w dziczy.

Bushcraft jest częścią survivalu, bardziej pierwotną odmianą. Mimo to obejmuje bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin, m.in. z zoologii, myślistwa, botaniki, ziołolecznictwa, meteorologii, a także podstaw chemii oraz fizyki.

Najbardziej kojarzone umiejętności to np. budowanie schronienia z naturalnych materiałów oraz zdolność rozpalenia i utrzymania ognia.

Bushcraft to obecnie podejście oparte na odpowiedzialności i szacunku wobec środowiska naturalnego, w stopniu dużo większym niż w przypadku survivalu. To nie tyle znajomość technik i posiadanie odpowiedniego sprzętu, ale przede wszystkim kontakt z naturą i pewna filozofia życia – idea znana w Europie od setek lat, a zatem dużo dłużej niż samo słowo, które jest stosunkowo nowe. Źródeł bushcraftu należy szukać w wiedzy i umiejętności kultur łowiecko-zbierackich.

(…)

WIZJE KONTRA RZECZYWISTOŚĆ

(…) Literatura i filmy promują wizję bushcraftu pełną swobody, niczym pioniera w dzikich zalesionych rejonach. Podobnie „dziko” możesz poczuć się w naszych lasach, które zajmują około 30% powierzchni kraju. Co ciekawe zasoby leśne Polski systematycznie się powiększają. (…)

LEAVE NO TRACE (LNT)

To idea etyki outdoorowej (w tym bushcraftowej), która odnosi się do etycznego obcowania w przyrodzie bez pozostawiania w niej śladów (m.in. śmieci, jak i ubytków/szkód w środowisku), bądź ich zminimalizowania.

(…)

Pamiętaj zacieranie śladów (np. przykrycie paleniska liśćmi), to nie to samo co ich nie tworzenie. Dosadnie ujął to Sergiusz Borecki Leave No Trace zaczyna się " już w domu, przed wejściem do lasu, a nie w momencie wychodzenia z niego".

(…)

To jest tylko darmowy fragment książki „Bushcraft weekendowy. Kompendium leśnych umiejętności” – wydanie drugie, poprawione.