Bazyliszek - Tomasz Konatkowski - ebook + książka

Bazyliszek ebook

Tomasz Konatkowski

4,4
31,99 zł

lub
-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Nowa, bardzo oczekiwana powieść kryminalna w cyklu z Adamem Nowakiem!

Czwarty tom ze stołecznej serii kryminałów: współczesna Warszawa, skomplikowane śledztwo z wątkiem sekty, zdrady i zemsty. Ważny pracownik banku zostaje zamordowany, nie mija wiele czasu, a ktoś znajduje zwłoki młodej dziewczyny. Okazuje się, że obie ofiary  pracowały  w tym samym biurowcu.

Komisarz Nowak bada kilka wątków, najbardziej obiecujący wiąże się z tajemniczym światem sekt i duchowych hochsztaplerów. Na tym grząskim gruncie – zbywany przez księży i niemający jasnych wyników – Nowak, agnostyk i sceptyk, nie czuje się pewnie…

Tomasz Konatkowski po kilku latach milczenia wraca z wyśmienitą powieścią, najlepszą w jego stołecznym cyklu: pełną napięcia i mroku, precyzyjnie odmalowującą pracę śledczych, wreszcie: zaskakującą w finale.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 445

Oceny
4,4 (18 ocen)
10
5
3
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



TOMASZ

KONATKOWSKI

BAZYLISZEK

Copyright © Grupa Wydawnicza Foksal, MMXV

Wydanie I

Warszawa MMXV

Dopiero po chwili doszedłem do wniosku, że ukazanie się Boga byłoby potwierdzeniem Boga. W pierwszym momencie myśli się o zjawisku. Z tego wniosek, że byłoby zdziwienie, ale na miarę przyjęcia. Czy wiara by na tym naprawdę zyskała – nie jestem pewien. Wydaje mi się, że lepiej jest bez ukazania.

Miron Białoszewski, Chamowo

Człowiek kieruje lepiej, jeśli jest mało znany.

Jorge Ángel Livraga Rizzi, Le Labyrinthe de Lapis Lazuli

Marana tha

On przyjdzie – powiedział przewodnik. – Czekaj, po prostu czekaj. To jedyne, co możesz teraz zrobić.

– Jak długo jeszcze mam czekać? – Głos, który zadał to pytanie, bez wątpienia należał do kobiety. Przewodnik nie mógł jej dostrzec, bo siedziała w cieniu. A raczej: nie dostrzegał jej, gdyż otaczała go plama jasnego światła. Nie okazał zniecierpliwienia. Pośpiech, niepokój i zwątpienie były zarezerwowane dla ludzi, którzy znajdowali się na innych etapach drogi. Właśnie dla tych, którzy wciąż przebywali w cieniu.

– Zapewniam cię, że stanie się to wkrótce.

– Wkrótce... – powtórzyła machinalnie kobieta.

– Musisz uwierzyć. Nie wierzysz?

– Wierzę! – W tym głosie nie było wątpliwości. – Wierzę. Modlę się o to, wszyscy się modlimy, prawda? Każdy z nas modli się za siebie, za siostry i braci. Ale ja czuję, że modlitwa to za mało. Chciałabym... Chciałabym coś zrobić. Zawsze byłam słaba, zawsze poddawałam się temu, co mnie spotykało...

– To nic złego. Błogosławieni cisi, pamiętasz...? To nie straciło na ważności.

– Wiem, ale... Ja już się obudziłam z marazmu. – Kobieta przez chwilę patrzyła w przestrzeń. – Tak, to właściwe określenie. Obudziłam się. Tak jakby moje dotychczasowe życie było snem, i to śnionym wbrew mojej woli. Byłam jak robot. Robot, który śpi. No tak, może roboty nie śpią, ale ja spałam. A teraz chcę działać. I to nie jest przejaw pychy. Po prostu zmieniłam się i pychą by było, gdybym poprzestała wyłącznie na sobie. Chciałabym pomóc innym ludziom.

– Opowiadaj o Nim. Wysławiaj Go, chwal Go. Tak po prostu, w zwykłych słowach. Nie musisz używać całej swojej wiedzy, siły, którą zdołałaś uzyskać, bo to może innych zniechęcić czy nawet odstraszyć. Użyj życzliwości, którą masz w sobie. Tylko... – Mężczyzna zawiesił głos. – Nie jestem pewien, czy to, co powiedziałaś, jest prawdą.

– To znaczy? – W jej głosie pojawiło się zdziwienie.

– Nie, nie mówię ci, że kłamiesz. – Nauczyciel uśmiechnął się, żeby ją uspokoić. – Chcę tylko powiedzieć, że nie wiem, czy na pewno się zmieniłaś. Rozumiesz? – Przerwał na moment, ale nie czekał na odpowiedź. – Może to jednak oznaka pychy. Stwierdzenie, że jesteś już na końcu swojej drogi. Niepokoisz się przecież, czuję to. Nie tylko czuję, wiem. A niepokój jest oznaką choroby, udręczenia.

– Ja... – Kobieta zamilkła nagle. – Staram się już nie przejmować codziennymi kłopotami – podjęła po chwili, tym razem to nie zabrzmiało szczerze. – Umiem rozróżnić sprawy istotne i nieistotne.

Przewodnik znów uśmiechnął się lekko. Zawsze tak mówili.

– A ten problem, o którym rozmawialiśmy ostatnio? Czy osoba, o której wspominałaś, nie zmieniła swojego postępowania?

Kobieta poruszyła się na krześle.

– Nie, nie zmieniła.

– Widziałaś się z nią?

– Tak.

– Rozmawiałaś?

– Tak.

– O czym?

– O rodzinie, o domu. O jej ojcu. – Tym razem w głosie kobiety słychać było niechęć.

– O pieniądzach również?

– Nie. Nie tym razem. No, może trochę, one zawsze się pojawiają, mam na myśli pieniądze. Wydatki, długi, kredyty, codzienność... Sprawy, które są po stronie rzeczy nieistotnych.

– Ta osoba też tam według ciebie jest, po tamtej stronie?

– No przecież... Tak.

– A chciałabyś, żeby znalazła się po tej właściwej?

Kobieta zawahała się.

– Nie wiem – odparła po dłuższej chwili.

– Nie wiesz? Jak to możliwe?

– Ja... Przecież... Tak, chciałabym. – Teraz ton głosu kobiety znów zdradzał zdziwienie. Chyba była zdumiona, że udało jej się wypowiedzieć to zdanie.

– Sama widzisz. Pragniesz coś uczynić, ale nie możesz, bo przepełnia cię niepokój, który wiąże się z twoim problemem. Musisz zatem starać się go rozwiązać, to twoje najważniejsze zadanie. Zacznij działać, a znajdziesz to, czego szukasz, i Tego, którego szukasz. Kiedy zobaczy, że pracujesz i naprawdę nie koncentrujesz się tylko na sobie, wówczas pojawi się w twoim życiu. Po prostu pewnego dnia poczujesz jego obecność.

– To trudne – powiedziała kobieta po chwili. – Inni ludzie są trudni. Czy to jedyna droga?

– Tak. On przyjdzie – powtórzył z przekonaniem przewodnik. Spojrzał w górę, a potem skierował wzrok na drzwi. – Przyjdzie.

Dziury na facjacie

1

Nadkomisarz Adam Nowak przeżegnał się. Uniósł głowę, przymknął powieki i wciągnął powietrze do płuc. Poczuł zapach ziemi, butwiejących liści i rozgrzanej parafiny – niewidomy człowiek, który nagle znalazłby się w tym miejscu, mógłby na podstawie wrażeń odbieranych pozostałymi zmysłami określić datę z dokładnością do kilku dni. Otworzył oczy. Przed nim, za kolejnymi rzędami grobów, za ogrodzeniem cmentarza i za łąką, na betonowym murze okalającym składy budowlane, magazyny i opuszczone fabryczki, widniał napis: „Radzymin, miasto Cudu nad Wisłą, wita Ojca Świętego”.Nowak przyjrzał się stojącemu obok szczupłemu mężczyźnie, niższemu od niego od głowę. Andrzej Nowak parę tygodni temu skończył siedemdziesiąt jeden lat. Czy wyglądał na swój wiek? Może. Ale co to właściwie znaczy? Jaki jest wzorzec siedemdziesięciolatka? Dalajlama? Charlie Watts? Czy raczej ten zaniedbany facet z tramwaju, z pogniecioną reklamówką z Lidla, trzymaną na kolanach? Ktoś, kogo widujemy przez dłuższy czas niemal codziennie, nie starzeje się. Tylko małym dzieciom wciąż trzeba tłumaczyć, że rodzice będą zawsze starsi, że te dwadzieścia, trzydzieści lat różnicy nigdy nie zniknie.

Andrzej Nowak nadal stał ze schyloną głową przy grobie swojej jedynej żony, położonym tuż obok grobu matki i ojca. Powiedział w końcu coś pod nosem i wykonał niezdarny, niepotrzebny gest, przesuwając o parę centymetrów chryzantemy stojące na prostej, pozbawionej ozdób płycie nagrobka.

– No dobrze, obowiązek spełniony – stwierdził. – Jakoś więcej zniczy musiałem w tym roku postawić, kolejni znajomi przenieśli się tam, na łono. – Uśmiechnął się krzywo i spojrzał na syna. – Ja też już zarezerwowałem sobie miejsce za rondem. Będziemy niestety osobno, ja i mama.

– Co? Za jakim rondem, na litość boską? – Na jedynym rondzie w miasteczku, niedaleko bloku, w którym mieszkał ojciec nadkomisarza, krzyżowały się ulice Weteranów, Kilińskiego, prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Wszyscy patroni pozwalali dokądś uciec, czy to na chwilę nad Jezioro Zegrzyńskie, czy do pracy do Warszawy, czy też na całe życie, choćby i do Wołomina albo Wyszkowa. Tylko dzielny szewc uniemożliwiał wjazd pod kościół, strasząc znakiem zakazu wjazdu. Taka gmina.

– No, tutaj, na cmentarzu. – Ojciec nadkomisarza machnął ręką. – Tam zrobili taki okrągły placyk z kostki, nie widziałeś? Dalej są wolne miejsca, wykupiłem jedno. Ponura okolica, ale nie musi być przecież wesoła, nie?

– Tato, nie za wcześnie o tym myśleć...? – powiedział z obowiązku Adam Nowak.

– Daj spokój, wcale nie za wcześnie, dobrze o tym wiesz. Powinieneś się cieszyć, ułatwiam ci życie. W razie czego będziesz miał jeden problem mniej. Właściwie od razu dwa. – Andrzej Nowak roześmiał się.

– Przestań.

– No mówię przecież, kiedyś przestanę. Nowy już nie jestem, co nie?

– Oj, weź już nie marudź! Koniecznie chcesz rozmawiać o śmierci?

– A kiedy mam o niej rozmawiać, jeżeli nie dziś? – Starszy mężczyzna zatoczył ręką koło. – Jeżeli nie tutaj?

Adam Nowak musiał przyznać ojcu rację. Wprawdzie 1 listopada wypadał w tym roku we wtorek, ale ludzie korzystali z przedłużonego weekendu i słonecznej, wyjątkowo ciepłej soboty. Wiatr zrzucał na groby i ścieżki jaskrawożółte liście klonu, pozostałe drzewa właściwie już były gołe. Alejkami przemieszczały się grupki ludzi wyposażonych w narzędzia ogrodnicze i foliowe torby wypełnione zniczami. Wśród spacerujących rodzin wolnym krokiem maszerowały samotne stare kobiety, dla których te święta nie różniły się szczególnie od innych dni w roku.

– To święto żywych, nie zmarłych – stwierdził Adam Nowak. – Chodź, postawimy jeszcze znicze żołnierzom i pojedziemy na Powązki. A potem do nas, Kasia czeka.

– Kasia i nowe życie.

– Tak, nowe życie, które wciąż chce tylko jeść i spać.

– Jak wszyscy. – Ojciec westchnął ciężko. – Dobra, chodźmy już.

Zatrzymali się na moment przy jednej z „bratnich mogił” i dostawili dwa znicze do dziesiątek innych, a potem wyszli z cmentarza. Ruch był coraz większy. Pojawili się harcerze, którzy kierowali przyjeżdżających na wolne miejsca. Dosłownie dwa centymetry za tylnym zderzakiem toyoty, którą przyjechał Adam Nowak, stał teraz pordzewiały golf bliżej nieokreślonej generacji. Tylne siedzenie miał zawalone starymi gazetami i zgrzewkami zniczy. Nadkomisarz pokiwał głową, przeszedł parę kroków i ocenił odstęp z przodu.

– Zaczekaj, aż wyjadę – powiedział. – Chwilkę mi to zajmie.

– Mistrzunio – rzucił ojciec. – Poszukać gościa? Musi być w pobliżu, skoro trzyma towar w aucie.

– Dam sobie radę.

– Pomogę ci, odsuń szybę.

Z niejakim wysiłkiem młodszy Nowak wydostał się z miejsca parkingowego. Kiedy ruszyli, ojciec zamilkł. Wyglądał przez okno, bezgłośnie odczytywał szyldy mijanych firm i napisy na murach. Patrzył na nowe osiedla po prawej stronie jezdni, już w granicach Warszawy, na rozkopane otoczenie trasy, na nowe przeszklone tunele na Bródnie. Mimo zwężeń i remontów nie było większego tłoku. W te święta większy ruch jest w drugą stronę.

Dopiero na wysokości Żerania pokręcił głową i spojrzał na syna.

– Coś ci powiem, Adam. Nie chce mi się.

– Słucham? – Nowak na moment oderwał wzrok od drogi.

– Nie chce mi się jechać na Powązki. Jestem zmęczony przypominaniem sobie śmierci. Nie, nie śmierci, życia. Rozumiesz, Adam? Tego, że jeszcze niedawno żyli ludzie, których kochałem. Pamiętasz, dwa lata temu na Wszystkich Świętych przyjechał Piotrek, sam, bez Marieke i dzieciaków, i razem poszliśmy na grób dziadka i pradziadka. To jest pradziadka i prapradziadka. – Andrzej Nowak spojrzał na syna. Ten zrozumiał, że ojciec stara się opisać rodzinne koligacje w jego języku, z jego punktu widzenia, po raz kolejny chcąc mu coś ułatwić, w czymś pomóc.

– Pamiętam.

– Teraz on też jest po drugiej stronie – mruknął ojciec. – Jeżeli w ogóle jest jakakolwiek strona. Niepotrzebnie to mówię, znowu muszę sobie wyobrażać tę ciężarówkę, zakręt, miejsce, w którym zginął. Jak byliśmy w Holandii...

– Pamiętam – powtórzył Adam Nowak. – Szukałeś tego miejsca. Ja też. Nie wiem dlaczego.

– Chciałeś być przez chwilę z bratem, w momencie jego śmierci.

Nadkomisarz przypomniał sobie moment, w którym dowiedział się o śmierci brata. Była sobota, 28 marca 2009 roku. Dzień wcześniej udało mu się zatrzymać sprawcę zupełnie niepotrzebnej śmierci zupełnie niepotrzebnego człowieka. W domu trwała mała wojna o przyszłość, a zupełnie niepotrzebna reprezentacja Polski w piłce nożnej przegrała kolejny mecz.

Adam Nowak zerknął na ojca. Starszy pan mrużył oczy w ostrym październikowym słońcu.

– To jak? Naprawdę nie chcesz iść na Powązki? Mam jechać od razu do nas? Zdecyduj się szybko, to zawrócę przy Broniewskiego.

– Nie, nie, teraz to już muszę. Rozumiesz, mam odłożone dwie dychy dla aktora.

– Aktora? A, rozumiem, do puszki, na zabytki?

– Tak. Tylko musisz mi powiedzieć, czy to prawdziwy aktor, a nie jakiś podrabiany. Gołasa to jeszcze rozpoznam, ale tych młodych nie znam, nie oglądam seriali.

– Ja też nie. – Nadkomisarz uśmiechnął się pod nosem. – Ale jakoś sobie poradzimy.

To kiedy ślub? – Andrzej Nowak odwrócił się od okna. Był rozluźniony, spokojny. Jakkolwiek by to dziwnie zabrzmiało, dobrze mu zrobiła wizyta na Powązkach. Zupełnie inaczej wyglądają odwiedziny grobu najbliższych, a zupełnie inaczej ludzi, których się słabo pamięta albo których się nie znało w ogóle. Adam Nowak widział tylko pojedyncze zdjęcia pradziadka, wklejone bez podpisu do rozpadającego się już albumu, wyciąganego przez ojca z szafy przy specjalnych okazjach. Jedna fotografia przedstawiała krępego mężczyznę w wojskowym mundurze, inna pochodziła z niedzielnego spaceru w Ogrodzie Saskim. Mężczyzna sztywno uśmiechał się do obiektywu, prababcia trzymała męża pod rękę. Obok stała jakaś para, również w najlepszych ubraniach. No właśnie: na Powązkach ojciec nie był już samotnym emerytem ze swoimi podmiejskimi problemami, na moment znów stawał się mieszkańcem miasta, w którym się urodził i w którym kiedyś spędzał tyle czasu.

– Ślub na wiosnę, a dokładniej 7 maja. Ustaliliśmy, że musi być w maju, bo maj nie zawiera litery „r”.

– Ale zaraz... Przecież właśnie powinien... – zdziwił się ojciec. Usiadł przy stole i sięgnął po kolejnego dietetycznego herbatnika. – Taki przesąd jest, nie? No i mówią, że „w maju ślub, szybki grób”...

– Pamiętasz, co mówiła babcia? Mama? – Nowak też odruchowo pomógł ojcu znaleźć właściwe miejsce w drzewie genealogicznym. – Kto wierzy w gusła, temu dupa uschła. Nie, tato, specjalnie tak zrobiliśmy. Chcieliśmy w ten sposób zaprotestować.

– Przeciwko Chomeiniemu? – spytał ojciec z powagą.

– Co? – Adam Nowak dopiero po chwili przypomniał sobie starą piosenkę. Roześmiał się. – Mniej więcej. Świat zrobił się irracjonalny do szóstej potęgi. Wykształceni ludzie zamiast zająć się tym, co najważniejsze, wymyślają rytuały i symbole. Wierzą w szatana, horoskopy i dzwonią do wróżki. Albo wróża.

Andrzej Nowak westchnął i pokręcił głową.

– Adam, jakie symbole? Toż to zwyczaj, żart.

– Przesąd, tato. Zabobon.

– Co niby złego w przesądach, skoro pomagają w życiu? Nie masz pojęcia, ilu ludzi myśli przede wszystkim o tym, żeby przetrwać.

– Mam, mam. Nie zapominaj, gdzie pracuję.

– A co to ma do rzeczy?

– Wielu ludziom nie udaje się przetrwać. Ten kawałek świata jest mi znany.

– Kawałek świata...! – Andrzej Nowak uniósł brwi. – Nie wymądrzaj się, synu.

– O co wy się właściwie kłócicie, na litość boską? – spytała nagle Kasia. – Typowi Polacy. Zaczęliście od drobiazgu, a teraz weszliście na jakieś „tematy ogólnorozwojowe”, jak by powiedział mój tata. Nie umiecie ze sobą rozmawiać.

– Nie umiemy – przyznał Adam Nowak.

– Wcale się nie kłócimy, tylko dyskutujemy. Nie wiem wprawdzie, o czym, ale może Adam mi to zaraz wyjaśni.

Nadkomisarz pomedytował przez chwilę.

Rzeczywiście, uczepił się jakiejś błahostki, właściwie tylko po to, żeby się z ojcem trochę posprzeczać. Ze zdziwieniem uświadomił sobie, że na co dzień mu tego brakuje. Trzeba się kłócić z ludźmi, póki są obok nas.

– No dobrze – westchnął. – W każdym razie ślub 5 maja, cicho i bez pompy. Chciałem powiedzieć „bez świadków”, ale świadkowie akurat być muszą.

– W którym kościele? – Andrzej Nowak uśmiechnął się krzywo.

– Niedaleko katedry.

– Pałac Ślubów?

– Tak.

– Założę garnitur. Pamiętacie jeszcze, jak pachnie naftalina?

Kasia roześmiała się i zerknęła w stronę łóżeczka Marcina, najnowszego członka rodziny Nowaków. Chłopczyk nie spał, przez cały czas gaworzył, a teraz wydał z siebie jakiś dziwny odgłos. Niby radosny, ale pełen żalu. Kasia wstała od stołu, podeszła do dziecka i wzięła je na ręce. Andrzej Nowak spojrzał z dumą na wnuka.

– Mówiłem wam, że się cieszę? Tak, milion razy, więc powtórzę raz jeszcze: cieszę się jak cholera. Udało się wam, wyglądacie na szczęśliwych, zwłaszcza teraz – powiedział Andrzej Nowak, wskazując na dziecko. – I już tak zostanie, bo co mogłoby się zmienić?

– Wszystko. Na przykład teraz mógłby zadzwonić mój telefon. – Nadkomisarz podniósł leżącą na stole komórkę. – Zło się czai, może zaatakować w dowolnym momencie.

– Wierzysz w zło?

Nadkomisarz ze zdziwieniem spojrzał na ojca.

– Co masz na myśli?

– No, te wszystkie zabójstwa, morderstwa... Czy poczułeś kiedyś zło, prawdziwe zło? Myślałeś, że coś kieruje tymi ludźmi, którzy popełniają zbrodnie?

– Wiesz, zawsze coś nimi kieruje – powiedział po chwili Adam Nowak. – Przemoc zdarza się codziennie, śmierć też, i zwykle nie ma w tym nic skomplikowanego. Szaleńców działających według własnych chorych zasad jest niewielu.

– Ale...

– Jasne, parę razy widziałem rzeczy, których nie zapomnę, ale nigdy się nie bałem zła, takiego ciemnego, bezosobowego, o którym mówisz.

– Wcale nie powiedziałem, że bezosobowego – odparł ojciec.

– Zacząłeś wierzyć w demony?!

– Nie macie lepszych tematów? – wtrąciła Kasia. – Zawsze rozmawialiście o futbolu. Możecie przecież pogadać o tym, kto jest trenerem Polonii akurat w tym tygodniu.

– Teraz jest stabilizacja. Józef nie wykonuje nerwowych ruchów – odparł natychmiast Adam. – Dobra, tato, krótko: nie wierzę w zło. W głupotę tak, ale nie w zło. A dlaczego właściwie pytasz? Znowu byli u ciebie świadkowie Jehowy?

Ojciec zmieszał się lekko.

– To stara znajoma – mruknął. – Wpuściłem, wiesz przecież, że nie mam z kim pogadać. I nie mówię tego z wyrzutem. – Nie zabrzmiało to szczerze. – Dobrze, nieważne już. Przez samotność przychodzą człowiekowi do łba różne bzdury. Pożyczycie mi coś do czytania, to może będę miał czym zająć głowę. Miałeś mi dać tę książkę o Stalingradzie.

– Jasne. Do niezłej rodziny trafiłaś, moja kochana. – Adam Nowak zwrócił się do przyszłej żony. – Druga wojna światowa lekiem na depresję. Zawsze to lepsze niż „Strażnica”.

– A właśnie, do rodziny – zainteresował się ojciec, również patrząc na Kasię. – Ty od maja będziesz Żurek czy Nowak? A może Żurek-Nowak?

– Tak na pewno nie! – Roześmiała się. – To brzmiałoby jak Baden-Baden albo Marek Jurek.

– Marek Jurek jest w porządku. Chodzi na właściwy stadion – rzucił Adam Nowak. Kasia tylko machnęła ręką.

– Nie wiem, nie podjęłam jeszcze decyzji. Już dwa razy zmieniałam nazwisko, teraz mi się nie chce.

– Nie chcesz powtarzać starych błędów?

– Jeden błąd już postanowiłaś powtórzyć – wtrącił nadkomisarz.

Kasia tym razem spojrzała na niego ponuro.

– Racja. I ty też. Chcesz się wycofać?

– Za późno.

– Oj, dzieci, przestańcie. – Andrzej Nowak pokręcił głową. Wskazał okno. – Piękną macie tu jesień. Co jutro robicie?

– Siedzimy w domu. W poniedziałek albo we wtorek Adam zostanie z Marcinem, a ja pojadę na Powązki i na Wólkę – odparła Kasia, kołysząc dziecko.

– Z Jankiem? Nie, chyba nie, wspominałaś przecież, że chory?

– Tak, ale to tylko jakiś jesienny wirus go dopadł. Tata sobie poradzi, to przedwojenny materiał, zawsze to powtarza. Dziś wolał nie przychodzić ze względu na Marcinka. Zobaczymy, jak się będzie czuł jutro, pojutrze. Jeżeli będzie chciał wyjść z domu, to go zabiorę.

– Lepiej poczekać. Emeryt nie może zarazić dzieciaka.

Nadkomisarz uśmiechnął się pod nosem. Rola dziadka bardzo ojcu odpowiadała. Nie odgrywał jej po raz pierwszy: Paul, syn Piotra, skończył niedawno dziewiętnaście lat, a jego brat Andreas siedemnaście. To były jednak wnuki... eksportowe, zagraniczne, nietutejsze. Można je umieścić w CV przedstawianym Panu Bogu, ale nie da się z nimi nawiązać prawdziwej relacji. Nie da się z nimi nawet pogadać po polsku. Teraz Andrzej Nowak dostał nową szansę, i to dość niespodziewaną, żeby nie powiedzieć: spóźnioną.

– No dobrze – stwierdził Andrzej Nowak. – Wróciłbym już do domu. Skoro nowy Nowak chwilowo nie śpi, to ucałuję go jeszcze na pożegnanie.

Kasia przekazała mu dziecko. Uniósł wnuka do góry i zaczął do niego przemawiać niskim, spokojnym głosem, zmieniając intonację, ale nie zniekształcając słów w dziecinny sposób. Marcin nie płakał, był zaciekawiony i chyba zadowolony z okazywanego mu zainteresowania. Znał już dziadka, rozpoznawał jego twarz, nie bał się jego okularów.

Adam Nowak zdjął kurtkę z wieszaka w przedpokoju. Kluczyki od samochodu spadły na podłogę. Zaklął cicho i podniósł je, po czym spojrzał wyczekująco na ojca.

– Nie zapomnijcie o Stalingradzie – powiedziała Kasia.

2

Nowak zaparkował przy ogrodzeniu stacji energetycznej. Zgasił silnik, ale zapomniał wyłączyć wcześniej wycieraczki, które zatrzymały się pośrodku szyby. Zignorował to. Wysiadł i rozejrzał się.

– Śląsk, jak Boga kocham – rzucił pod nosem. – Trafiłem na Śląsk.

Teren za płotem był nawet nieźle utrzymany, zielone podwórko otaczały wysokie topole, ale dalej, za szaroniebieskimi klockami transformatorowni, rozciągało się już błotniste pustkowie. Szara mgła wisiała nad wielkim, ogrodzonym terenem, za którym widać było kontury opuszczonych budynków, hal fabrycznych i kominów.

Ulica Szamoty biegła wzdłuż linii kolejowej. Stacja znajdowała się tuż obok, na nasypie. Nowak wyobraził sobie, jak w porannym szczycie zatrzymuje się tu żółto-niebieski skład elektryczny, z którego wylewa się tłum robotników spieszących do pracy. Kilkadziesiąt lat temu pewnie tak to wyglądało, ale teraz wszystko się zmieniło, nawet kolory pociągów. Kolej jednak nie zapomniała o tym miejscu, wiaty na peronach wyglądały na całkiem niedawno odremontowane. Mimo to jesienią 2011 roku mało kto chciałby tu przebywać dłużej niż to konieczne. Tu nie mogło wydarzyć się nic godnego uwagi.

A jednak się wydarzyło.

Czarny renault vel satis stał tuż przy dziurze w ogrodzeniu, a właściwie w miejscu, w którym brakowało siatki, chyba i tak niepotrzebnej. Parę metrów dalej leżały trzy szare segmenty rur ciepłowniczych, wzdłuż ulicy ciągnęły się wykopy, kilka miejsc zabezpieczono biało-czerwonymi barierkami. Teren za płotem był porośnięty szarobrązowym zielskiem, osiągającym wysokość człowieka. Gdyby nie ludzie, świat należałby do chwastów, cały krajobraz zajęłyby nieużytki, pomyślał Nowak. To naturalny stan ziemi. Ludzie stawiają miasta, ale to skazana na niepowodzenie walka z entropią. Być może praca tych mężczyzn w kombinezonach, którzy teraz kręcili się w zaroślach, też nie przyniesie żadnych efektów.

Przez krzaczory dało się przejść na skróty do budynków widocznych w oddali za bezlistnymi drzewami. Stały tam biurowce z rodzaju tych, które w latach osiemdziesiątych składano z enerdowskich segmentów. Nowak przypomniał sobie z czasów studenckich informację przekazaną ponurym głosem przez strażaka prowadzącego szkolenie BHP: „budynki tego typu płoną doszczętnie w ciągu siedmiu minut”. Obok, w dawnych zabudowaniach fabrycznych, mieścił się sklep odzieżowy, zwany przez młodzież oraz aspiranta Pawlaka outletem.

Na przystanku zatrzymał się autobus linii 177 i wysiadło z niego kilka osób. Nowak wzdrygnął się z zimna. Sięgnął do kołnierza kurtki i naciągnął na głowę kaptur. Ruszył w kierunku grupy osób skupionych wokół czarnego auta.

Aspirant Pawlak uniósł dłoń. Postrach gospodyń domowych nie wyglądał najlepiej. Miał dziś dyżur i to on musiał tu przyjechać po szóstej rano, kiedy policjanci z Włoch w czasie rutynowego patrolu zauważyli podejrzany samochód.

– Cześć – rzucił Nowak. – I co, jedna osoba, tak? Czy para?

– Cześć, cześć. Jedna osoba, znaczy jeden mężczyzna. Rzeczywiście chłopaki na początku myśleli, że to jacyś nocni kochasie. – Wzruszył ramionami.

– Jasne. Wiesz coś o tym, prawda?

– Daj sobie spokój – warknął Pawlak. – Ale miejsce w sumie mało ciekawe na randkę. Prędzej mogła tu odchodzić jakaś dilerka...

– Dilerka wymaga sprzedawcy i klienta.

– Ta. A przede wszystkim towaru. No, w każdym razie koledzy podeszli do auta i elegancko zastukali w szybę, ale pasażer nie odpowiedział.

– Pasażer?

– Siedzi na miejscu pasażera, z przodu. Sam zobacz. Zwróć uwagę na pewien szczegół.

Nowak wziął od technika rękawiczki i latarkę. Otworzył drzwi. Najpierw pojawił się zapach, a raczej smród wydzielin ludzkiego ciała. Nadkomisarz poczuł mdłości i odruchowo cofnął głowę.

Nie dało się stwierdzić na pierwszy rzut oka, w jakim wieku był ten mężczyzna. Jego twarz była pokryta zakrzepłą krwią, podobnie jak ciemne włosy. Podbródek opadł na pierś, na prawej skroni i na czole widać było wyraźne wgłębienia. Człowiek miał na sobie białą koszulę. Tak, o dziwo, wciąż przypominała białą, była tylko trochę poplamiona i lekko rozdarta. Oraz ciemnogranatową marynarkę.

I nic więcej.

Trup siedział w lekkim rozkroku, w niedbałej pozycji, na przedniej części fotela, bezwstydnie prezentując genitalia. Gdyby nie rany, mężczyzna wyglądałby na znużonego balangowicza, który nieco zesztywniały odpoczywa po nocnych orgiach. Jądra mężczyzny wyglądały na opuchnięte, choć na podbrzuszu trudno było dostrzec jakiekolwiek rany czy sińce. Nowak zauważył za to ciemne podbiegnięcia na udzie i liczne skaleczenia na nogach.

– Szczegół. Tak, rzeczywiście. Czyli może jednak kochasie – mruknął Nowak. – Ciekawe, gdzie jest druga strona.

– Nie widać śladów aktywności seksualnej. – Nowak usłyszał za sobą znajomy głos. – Zaraz wyciągniemy ciało i zobaczymy, co jest na fotelu.

Nadkomisarz podniósł głowę i spojrzał na medyka sądowego. Coś się zmieniło w twarzy doktora Marczaka od ostatniego spotkania, kiedy to było, przed miesiącem? Szczupły, szpakowaty, w grubych okularach, z wąskimi, zaciętymi ustami, wyglądał jak doświadczony lekarz z amerykańskiego serialu szpitalnego, raczej niezbyt sympatyczny.

– Dzień dobry.

Medyk wzruszył ramionami.

– Jak dla kogo, drodzy panowie. Przynajmniej ten osobnik ma w miarę luksusowy karawan. Francuski.

Nowak jeszcze raz omiótł światłem latarki wnętrze samochodu.

– Nie znaleźliście reszty ubrania? Butów?

– Na razie nie.

– Brudno tutaj – stwierdził nadkomisarz. – Pełno błota.

– Nie Bródno, tylko Włochy... To znaczy Ursus. – Medyk uśmiechnął się krzywo.

Nadkomisarz wzruszył ramionami. Nie spodziewał się głupich żartów akurat ze strony doktora Marczaka.

– Nie padało ostatnio, jest tylko mgła – dodał lekarz.

– No właśnie.

– Kiedy zginął?

– Nie wiem. Jakoś niedawno, pewnie w nocy. I raczej nie w tym samochodzie.

– Nie wiem, czy myślicie to samo, co ja – powiedział Pawlak.

– Ja ostatnio nie myślę – mruknął Nowak.

– Dobrze. – Pawlak westchnął. – Słuchajcie, ten człowiek ma na sobie tylko marynarkę i koszulę.

– Zauważyłem.

– Ktoś, kto go tu przywiózł, chciał uniknąć problemów po drodze. Ubrał nagiego trupa od pasa w górę, żeby nie budził podejrzeń. No wiesz, gdyby się zatrzymał na światłach i...

– To dlaczego nie wrzucił go do bagażnika? – przerwał Nowak. – Albo na tylne siedzenie?

– Może zabójca albo zabójcy nie działali do końca racjonalnie? Zafiksował się tylko na tym, żeby trup udawał żywego.

– Jak książę Sułkowski – rzucił Nowak pod nosem.

– Kto? – Pawlak spojrzał na niego ze zdziwieniem. Chrząknął. – Pamiętasz, co się stało w zimie, w zeszłym roku? Tego gościa, który zabił kobietę i woził ją potem przez parę godzin po mieście, bo nie wiedział, co z nią zrobić?

– Tak. To było u nas, na Białołęce.

– No. I może tutaj stało się coś podobnego.

– Diabła tam. Może zabójca się po prostu spieszył.

– Diabła... tak. Może się spieszył. Ale wcześniej trochę nad nim popracował. – Aspirant wskazał głowę denata.

– Odsuniecie się, panowie, z łaski swojej, czy jeszcze chcecie popatrzeć? – powiedział doktor Marczak, tym razem już zniecierpliwiony. – Schowki i bagażnik przeszukacie dokładniej u siebie w domu. Trzeba wydobyć zwłoki i dokończyć oględziny. – Rozejrzał się. – No i masz, prokurator gdzieś zniknął.

– Momencik. – Nowak schylił się. Wiedział, że wnętrze samochodu zostało uwiecznione już na dziesiątkach fotografii, które będzie przeglądać przez najbliższe dni, a może tygodnie i miesiące, ale chciał jeszcze przez chwilę popatrzeć, zrobić sobie w głowie prywatną odbitkę. Kolejne wirtualne zdjęcie, które wyprze inne, przyjemniejsze wspomnienia albo interesujące fakty dotyczące bitwy pod Stalingradem. Jeszcze raz popatrzył na ponurego śpiocha z fiutem na wierzchu. Podniósł głowę, odetchnął peryferyjnym, wilgotnym powietrzem i rozejrzał się po raz kolejny. Tak, może to nie było specjalnie piękne miejsce, ale coś zaczynało się tu dziać. Przez chwilę miał irracjonalne wrażenie, że ktoś właśnie złożył ofiarę miastu, żeby stało się łaskawe i wreszcie na dobre wchłonęło te tereny. Tylko po co?

– W porządku. Gdzie te chłopaki? – Nadkomisarz zwrócił się do Pawlaka.

– Słucham?

– No, ci policjanci, którzy znaleźli zwłoki.

– Siedzą tam. – Aspirant wskazał srebrną vectrę. – Z Kwiatkowskim i z prokuratorem.

– Kto przyjechał?

– Jeden gość z Wiślickiej.

– Domyśliłem się, że nie z archidiecezji – burknął Nowak. – Znasz go?

– Kiedyś go już widziałem. – Pawlak wzruszył ramionami. – Jakieś takie niemieckie nazwisko ma.

– Knapp?

– Tak. Chcesz z nim pogadać?

– To on będzie chciał ze mną pogadać, mam nadzieję. Powinien tu być.

– Pójdę po niego. Z tymi z patrolu już oczywiście rozmawiałem. Mówią, że byli tu wcześniej, przy poprzednim kółku, mniej więcej o trzeciej nad ranem, i nie widzieli żadnego samochodu. To dość dobrze wyznacza nam ramy czasowe, nieprawdaż?

– Prawdaż.

– O, idzie.

Z opla wysiadł niski mężczyzna w czarnym płaszczu. Zbliżył się do nich dostojnym krokiem. Nie był specjalnie urodziwy, miał szeroką twarz, wysuniętą szczękę, na lewym policzku widniało czarne, nieprzyjemne znamię, tylko częściowo zasłonięte przez zarost. Mimo to aspirant Pawlak pokiwał głową z uznaniem. Być może spodobał mu się gustowny kaszkiet prokuratora.

– Komisarz Adam Nowak?

– Tak. – Nowak uznał, że nie wypada zwracać uwagi na degradację. Prefiksy nie są najważniejsze, sam się jeszcze nie zdążył przyzwyczaić do awansu.

– Miło mi, jeśli można tak powiedzieć w tych okolicznościach. Tomasz Knapp.

– Już się kiedyś spotkaliśmy.

Prokurator zmarszczył brwi.

– Sprawa zabójstwa tego starszego małżeństwa na Okęciu – wyjaśnił nadkomisarz. – W zeszłym roku.

– Ach tak, rzeczywiście. – Na pełnych ustach mężczyzny pojawił się cień uśmiechu, przez co jego twarz stała się jeszcze brzydsza. – No dobrze, panie doktorze, proszę kontynuować. Chyba nie trzeba będzie demontować drzwi, prawda?

– Nie sądzę.

Jeden z techników najpierw pochylił ostrożnie zwłoki do przodu i przyjrzał się oparciu fotela. Po chwili chwycił trupa pod pachami, podciągnął go do góry i przytrzymując głowę barkiem, zaczął wysuwać ciało z auta. Stęknął głośno. Drugi mężczyzna wsunął się bliżej drzwi, pochylił się i podłożył ręce powyżej i poniżej kolan ofiary, tak aby ciało nie było wleczone po ziemi i nie stykało się zbytnio z wnętrzem samochodu. Gdy spoczęło na foliowej płachcie, pojawił się trzeci pracownik laboratorium z aparatem i wykonał zdjęcia pustego fotela. Szarą, welurową tapicerkę pokrywały plamy, choć nie można powiedzieć, żeby była zalana krwią. Dwaj technicy przystąpili do zbierania śladów. Pawlak poprosił o sprawdzenie schowków i poszukanie dokumentów.

– Rozbieramy go tutaj? – spytał prokurator.

Lekarz skinął głową.

– Zdejmijmy marynarkę, a potem zobaczymy. – Przykucnął i pomógł technikowi wyciągnąć zesztywniałe ręce trupa z rękawów.

– O kurde – powiedział Pawlak.

– Święty Sebastian. – Prokurator pokiwał głową. Na białej koszuli widniało kilkanaście stosunkowo niewielkich plam krwi. Nie tworzyły regularnego wzoru, nie były od siebie równo oddalone. W poszczególnych miejscach nie było otworów ani rozdarć.

– Denat został ubrany już po zadaniu ran, być może jeszcze za życia – stwierdził Marczak. – Co do tego nie ma wątpliwości.

– Marynarka, prawdopodobnie od garnituru – powiedział technik. – Kolor: ciemnogranatowy, jednorzędowa. Podszewka błyszcząca, również granatowa. Metka: 100% WOOL i znak Woolmark. Mała metka z rozmiarem: 54. Wszywka z nazwą producenta: Vistula. Dwa guziki, niezniszczone. Guziki na rękawach: na lewym dwa, na prawym jeden, ślad po urwaniu. Zanieczyszczenia i plamy na plecach, trzy duże i jedna, dwie... pięć małych. Na podszewce dużo drobnych rudobrązowych plam. Kieszenie... – Delikatnie obmacał marynarkę. – Kieszenie puste. Ewentualne drobiny i ślady organiczne do zbadania w laboratorium.

Umieścił marynarkę w worku i odłożył na blat w furgonetce laboratorium kryminalistycznego. Poradził sobie ze zdjęciem koszuli, po czym podyktował jej opis. Również trafiła do osobnego worka.

– Ciekawe, kto to był – powiedział Pawlak.

– Ciekawe? – Knapp uniósł brwi. – Nie wiem, czy ciekawe, ale panowie to przecież ustalą. Macie odpowiedź z systemu? Do kogo należy auto?

– Do banku.

– Jak to? Zastaw, leasing?

– Nie, służbowy. Sprawdziliśmy w rejestrze wykroczeń, nie mamy niestety żadnego nazwiska – odparł Pawlak.

– O jaki bank chodzi?

– BKG SA.

– Świetnie. Zatem wkrótce będziecie wiedzieli, kto zacz. Zaspokoi pan swoją ciekawość.

– Jakieś pięćdziesiąt lat – stwierdził Nowak. – Obrączka na palcu... Samochód dość dobry, więc facet zajmował prestiżowe stanowisko.

– Albo jego brat, żona lub kochanka. Albo kradł – wtrącił Pawlak.

– Albo kradł. – Nadkomisarz skinął głową. – Czyli pan Nikt, żonaty, być może majętny. Milion powodów, żeby się go pozbyć.

Zawsze jest milion powodów. Zawsze na początku jest milion powodów i jakieś dwa miliony podejrzanych, pomyślał. Lubił to miasto.

– Panowie, przecież nawet nie wiemy, czy auto nie zostało skradzione i kto nim jeździł – zauważył Knapp. – Ponosi was wyobraźnia.

Marczak kontynuował oględziny, dyktując szczegółowy opis ran i zadrapań. Nowak spojrzał jeszcze raz w stronę stacji kolejowej. Na peron prowadził otoczony jasnoniebieskimi barierami podjazd. Pod nasypem biegła droga wyłożona zapadającymi się betonowymi płytami, całe stosy podobnych płyt leżały obok.

– Idę się rozejrzeć – oświadczył Nowak i ruszył na peron. Barierka była malowana chyba niedawno, na betonie wciąż widać było jaskrawe kleksy. Nadkomisarz podszedł do eleganckiej gabloty Kolei Mazowieckich i przyjrzał się rozkładowi jazdy. Na jednej kartce wyszczególniono wszystkie pociągi, które odjeżdżały ze stacji Ursus Północny w obu kierunkach. Wyszukał ostatnie połączenia. O 23.59 był pociąg do Sochaczewa, o 23.15 do Łowicza, o 23.46 znów tylko do Sochaczewa. O 22.24 można było dotrzeć na Wschodni – z jakiegoś powodu ten pociąg wymieniono dwukrotnie, raz jako kursujący w dni robocze, a raz w niedziele i święta. Kolorowy plakacik zapowiadał zmianę rozkładu jazdy na 11 listopada, a inny prezentował listę sześciu podstawowych praw pasażera w transporcie kolejowym, wśród których, obok bezpiecznego podróżowania, znalazło się odszkodowanie z tytułu śmierci i obrażeń.

Nadkomisarz usłyszał dźwięk aparatu cyfrowego. Odwrócił się. Aspirant zrobił zdjęcie wydruku z rozkładem jazdy.

– Myślisz, że ten, kto go tu przywiózł, mógł odjechać pociągiem? – powiedział Pawlak. – Jezu, chyba już od dziesięciu lat nie jechałem pociągiem. Metrem tak, ale nigdy w Polskę. Może pogadamy z maszynistami PKP.

– Chyba Kolei Mazowieckich – stwierdził Nowak. – Chociaż w sumie cholera wie która firma ich teraz zatrudnia. Ale najpierw monitoring.

– No przecież wiem – obruszył się aspirant. – Widziałem tabliczki. Gdzie są kamery? Nie widać. Pewnie tu i tam. – Pokazał dwa stalowe pomosty rozpięte nad torami, z wysięgnikami podtrzymującymi przewody trakcyjne. – Chyba że to tylko... jak mawiała twoja babcia?

– Pic i fotomontaż.

– Właśnie.

– Energetycy coś mają?

– Jedna osoba tam była na dyżurze. Stacja jest w zasadzie bezobsługowa, jeżeli wszystko dobrze działa. No ale żeby dobrze działało, trzeba monitorować. – Pawlak chrząknął. – To znaczy urządzenia.

– To mają coś nagrane czy nie mają?

– Z zewnątrz? Nic.

– Aha. – Nadkomisarz pokiwał głową. – Byli tu już?

– Kto?

– Jak to kto? – Nowak zirytował się. – Przecież nie zabójcy. Technicy.

– Nie. Spoko, szefie, zaraz przyjdą. Powiedziałem, żeby się tu rozejrzeli.

– Idziemy na drugi peron?

– A czym się różni od tego?

– Kierunkiem ruchu. No, idziemy?

Ruszyli w stronę przykrytych blaszanym dachem schodów prowadzących do podnóża nasypu. Podobnie jak wiaty na peronie, betonowe ściany przejścia były upstrzone bazgrołami grafficiarzy w znacznie większym stopniu niż wiaty na peronie. Nazwa i herb ulubionego klubu Nowaka też tu były, ale konkurencja zdążyła już je przekreślić smugami czerwonej farby. Ktoś upamiętnił jeszcze GKS założony w 1922 roku. Który to GKS?

Pawlak zrobił jeszcze kilka zdjęć.

– Tak dla orientacji – stwierdził niepotrzebnie.

– Pstrykaj, pstrykaj. Już co najmniej raz mi się zdarzyło, że takie bazgroły okazały się ważne.

Nowak spojrzał w lewo, w jedyne miejsce, w którym jeszcze było widać nieco zieleni. Ogródki działkowe. Wąska asfaltowa droga prowadziła wzdłuż ogrodzenia, w stronę parkingu depozytowego. Przy wjeździe do tego hospicjum porzuconych – albo podrzuconych – samochodów rozpięto łańcuch ze znakiem zakazu ruchu, ale jezdnia biegła dalej, w zarośla, w kierunku torów do Poznania. Na wprost widać było jakieś hale, hurtownie, właśnie wyjeżdżały z bramy dwie furgonetki. Po drugiej stronie ulicy Chrościckiego, tuż przy stacji, mieścił się prowizoryczny hotel robotniczy, dwa piętrowe budynki zestawione z kontenerów. Nowak dostrzegł, że zza ogrodzenia przypatruje mu się ochroniarz ubrany w nieprzemakalną pelerynę. Obok rozciągał się ogromny plac, porośnięty chwastami, krzakami i drzewami, wśród których majaczyły pozostałości jakichś przemysłowych budynków i rząd widmowych latarń. Na prawym krańcu tej otoczonej blaszanym płotem przestrzeni, od strony Włoch, majaczyły maszty z biało-zielonymi flagami. Teren przeszedł we władanie jakiegoś dewelopera, świadczyły o tym nie tylko billboardy i budka z biurem sprzedaży, ale przede wszystkim betonowe szkielety, wyrastające znad pustkowia, oraz sześć wielkich żurawi, które chyba dziś jeszcze nie rozpoczęły pracy. Stalowe giganty czaiły się we mgle, ich obecność potwierdzały nieruchome czerwone światełka, wyraźniej rysował się jedynie kształt dźwigu stojącego najbliżej torów, za wielką hałdą.

Tym miastem rządzą deweloperzy i ochroniarze, pomyślał Nowak. Nawet klubami piłkarskimi kierują deweloperzy, którzy zachowują się jak ochroniarze.

– Trzeba pogadać z ochroniarzami – powiedział Pawlak. – I z robotnikami. Chciałbyś mieszkać w czymś takim? – Wskazał ręką kontenery. – Albo tłuc się co tydzień mikrobusem z Nowego Targu do Warszawy?

Nadkomisarz nie odpowiedział.

Po drugiej stronie, tam, gdzie znajdowała się stacja energetyczna i trup w samochodzie, z hałasem przejechały trzy identyczne ciężarówki firmy spedycyjnej.

– Spory tu ruch – zauważył aspirant. – Niby zadupie, a to wygodna trasa komunikacyjna. Łączy Ursus z Włochami wzdłuż torów.

– No i?

– No i tak sobie myślę, że mieliśmy tego trupa szybko znaleźć, my albo ktoś inny. Nie porzuca się zwłok na trasie łączącej dwie dzielnice, za duże ryzyko. Chyba lepiej zajebać człowieka w jakimś starym magazynie, a potem pierdolnąć do jakiejś dziury w lesie, do rzeki...

– Pewnie, że lepiej. – Nowak uśmiechnął się pod nosem.

W tym momencie zabrzęczała komórka Pawlaka.

– No co? – Aspirant zwrócił głowę w kierunku radiowozów i grupy ludzi krążącej wokół czarnego samochodu. Krępy mężczyzna w ciemnej kurtce zamachał do niego. – Powiedz mu, że już idziemy. Przecież nas widzi, nie? – Rozłączył się i spojrzał na Nowaka. – Prokurator czeka. Denerwuje się.

Nowak zatrzymał się na moment w przejściu pod torami. Teraz było sucho, ale w deszczowe dni musiała tu stać wielka kałuża, samochód mógłby mieć problemy. Szybko zlustrował wzrokiem ściany, lecz nie znalazł żadnych świeżych napisów.

Mina prokuratora rzeczywiście wyrażała najwyższy stopień zniecierpliwienia. Tomasz Knapp dotknął prawą dłonią rękawa płaszcza, jakby chciał odsłonić zegarek na przegubie i wymownie na niego spojrzeć. Burknął jednak tylko:

– Gdzie panowie łazicie? Szanujmy nawzajem swój czas, dobrze?

Pawlak już otwierał usta, żeby wygłosić jakąś ciętą ripostę, ale nadkomisarz powstrzymał go gestem.

– Przepraszam.

– Pan nie jest od przepraszania, tylko od nadzorowania czynności śledczych. Przynajmniej na razie.

– Właśnie je rozpoczęliśmy. – Nowak nie zwrócił prokuratorowi uwagi, kto tak naprawdę odpowiada za nadzór.

– Świetnie. Zatem ustalcie panowie tożsamość tego mężczyzny. – Wskazał na zwłoki, które właśnie pakowano do foliowego worka. – Zresztą chyba nie muszę mówić, co należy zrobić. – Tym razem spojrzał na zegarek. – Pojedziemy teraz na komisariat w Ursusie, spiszemy protokół oględzin. Przygotuję postanowienie o wszczęciu śledztwa, prokuratura powierza prowadzenie czynności dochodzeniowych policji.

– OK – stwierdził nadkomisarz.

– Sekcję pewnie uda się zorganizować dopiero jutro rano – stwierdził medyk. – Gdzie jest ambulans?

– W drodze. Pewnie przebija się przez Aleje. – Knapp wzruszył ramionami. – Dobrze. Do zobaczenia. – Skierował się w stronę swojego samochodu.

Nadkomisarz spojrzał na Pawlaka.

– To jadę załatwiać papierki. Przyjechać tu jeszcze do ciebie czy dasz sobie radę?

– Dam sobie radę, ale jak chcesz, możesz przyjechać. – Przypatrzył się przełożonemu. – Aha, chcesz, widzę.

Nowak uśmiechnął się i jeszcze raz rozejrzał dookoła. Mgła powoli zaczynała się unosić. Cholerna mgła, nie londyńska, nie smoleńska, tylko warszawska, peryferyjna. Odchodzi na jakiś czas, ale dziś wieczorem znów powróci. Nie skrywała niczego, nadawała tylko rzeczom właściwy wymiar, likwidowała tło, a pozbawione tła przedmioty i ludzie tracili znaczenie.

– Wiesz, że kiedy byłem w Londynie, nie widziałem mgły ani razu? – zwrócił się do Pawlaka. – Wiktoriańska mgła została już tylko w literaturze. I w filmach.

– Słucham? Możesz powtórzyć? – Aspirant spojrzał z roztargnieniem na przełożonego. – Sorry, planuję działania.

– Świetnie. Pomogę ci.

3

Mieszkaniec Warszawy, nawet flancowany, który co tydzień wsiada w służbowy samochód i rusza do miejsca nazywanego domem, jest powiązany tyloma relacjami z innymi ludźmi, instytucjami, rzeczami, że nie może ich wszystkich naraz zerwać, choćby bardzo chciał. Nawet jeśli umrze gwałtowną śmiercią, nie odejdzie od razu, a puste miejsce, które kiedyś zajmował, będzie wciąż widoczne przez pewien czas, jak wybity ząb, a może raczej jak pajęczyna bez pająka.

Mieszkaniec okolic Warszawy, Janusz Kraszewski, urodzony 4 września 1960 roku w Stargardzie Szczecińskim, wicedyrektor działu marketingu w banku BKG, w czwartek 3 listopada 2011 roku nie pojawił się w biurowcu na Chmielnej. Dopasowanie samochodu do nazwiska jego głównego użytkownika nie zajęło policjantom wiele czasu. Znalezienie zdjęcia pozwalającego potwierdzić tożsamość mężczyzny, którego zwłoki odkryto rano niedaleko stacji Ursus Północny, nie wymagało nawet kontaktu z działem personalnym. Twarz dyrektora Kraszewskiego widniała na paru oficjalnych zdjęciach w serwisie internetowym banku.

Komisarz Marcin Drzyzga razem z sierżantem Kwiatkowskim (ściślej: sierżantem sztabowym Piotrem Kwiatkowskim) został wysłany do banku z zadaniem zebrania wszystkich informacji i przedmiotów, które pomogłyby ustalić okoliczności śmierci Kraszewskiego. Z racji stażu, stopnia i funkcji coraz więcej rutynowych działań Nowak mógł zlecać innym, choć teraz częściej komunikował się z prokuratorami, jeździł do sądu, załatwiał nakazy i pozwolenia, przydzielał zadania, koordynował współpracę z innymi wydziałami, krótko mówiąc, więcej czasu spędzał przy biurku i przy telefonie. Powinien być z tego zadowolony i cieszyć się, że nie musi już jeździć na jakieś zadupie, żeby rozmawiać z właścicielami podejrzanych warsztatów, kiepskich samochodów i jeszcze gorszych życiorysów. Dziwne, ale rutynę bardziej lubił kiedyś, kiedy był młodszy. Wówczas uspakajała, dzięki powtarzalności procedur zyskiwał pewność, że wszystko jest pod kontrolą, że niezależnie od okoliczności istnieje punkt odniesienia, względem którego można zweryfikować dotychczasowe działania i zaplanować następne. A teraz zamiast iść na emeryturę jak wielu jego kolegów, ciągle szukał czegoś nowego, czegoś, dzięki czemu może ponownie by uwierzył, że wykonywanie tej pracy ma sens i może być interesujące – bo przecież nawet na tych nielicznych spotkaniach towarzyskich, w których zdarzało mu się brać udział, znajomi przestali zadawać mu pytania dotyczące pracy policjanta. I to nie tylko dlatego, że zwykle niechętnie o niej opowiadał.

Martwe przedmioty przestały go interesować. Były tylko rzeczami, które mogą kiedyś stać się materiałem dowodowym, a na razie stanowią jedynie element procedury. Ludzie również należeli do tej procedury, jednak z nimi było już znacznie trudniej. I ciekawiej.

– Tak – mruknął nadkomisarz pod nosem. – Nie ma żartów z filozofią, moja ty Pietrowna Zofio. Emerytura nie zając. Trupa mamy.

– Że co? – Pawlak uniósł głowę znad kartki papieru.

– Nic, nic, głośno myślę. Dokumentów nie udało się znaleźć?

– Nie. Dokumentów, kart kredytowych, pieniędzy. Nawet dowodu rejestracyjnego nie było w schowku. Gdzie wozisz dowód rejestracyjny?

– Służbowego wozu czy rodzinnego?

– Wszystko jedno.

– W portfelu. Troszkę się gniecie, ale nie chciało mi się kupować etui na dokumenty.

– No właśnie. Tyle że portfela nie ma. Jakby ktoś nie mógł się zdecydować, czy zabija, czy kradnie. – Aspirant uniósł bezradnie dłonie. – Patrzę na to wszystko i nie widzę zabójcy.

– Bo przecież nie możesz zobaczyć! Na razie nie pytaj kto, pytaj dlaczego?

– Dlaczego? – odparł natychmiast Pawlak.

– Nie wiem – mruknął nadkomisarz. – Jedziemy do jego domu.

– Obaj?

– Obaj. Pytasz, jakbyś to robił po raz pierwszy.

– Kobieta jakaś by się przydała – zauważył aspirant.

– Spokojnie – stwierdził Nowak. – Zaoferujemy pomoc, jeżeli okaże się potrzebna. Nie – zreflektował się. – Zaoferujemy pomoc, po prostu.

– Kto mówi, a kto patrzy?

– Adaptacyjnie, jak powiedziałaby moja przyszła żona. – Nadkomisarz westchnął. – Dobra, ja będę informował.

Nie żyje?! – Agnieszka Kraszewska wbiła wzrok w nadkomisarza. Była niska, drobna. Na pewno starsza od Kasi, ocenił Nowak.

Jej szare oczy spoglądały nieufnie spod grubych szkieł okularów w ciemnoczerwonych oprawkach. Nie wyglądała na żonę menedżera, na kobietę, która jak w starym filmie Barei mogłaby z wyższością oświadczyć: „Mój mąż jest z zawodu dyrektorem”. Wyglądała na matkę. Tak, to słowo opisywało ją najlepiej, nie tylko ze względu na szerokie biodra, jeszcze bardziej podkreślające niski wzrost. Nieduża kobieta, która urodziła troje dzieci.

– Mamy podstawy, żeby tak przypuszczać – powiedział Nowak. I dodał w myślach: „Mowa wasza niech będzie tak, tak; nie, nie”.

– Podstawy – powtórzyła machinalnie. – Proszę mi powiedzieć wprost. Janusz nie żyje, prawda?

– Wprost to wygląda niestety tak, że na podstawie zdjęć pani męża byliśmy w stanie zidentyfikować zwłoki. Bardzo nam przykro, proszę przyjąć szczere wyrazy współczucia.

Kobieta milczała przez chwilę, kąciki jej ust zadrżały. Nowak mógł się domyślać, co teraz czuje: powoli docierała do niej świadomość, że to, czego istnienie jeszcze przed chwilą było może zagrożone, ale wciąż całkiem prawdopodobne, ostatecznie i nieodwołalnie istnieć przestało. Ktoś już nigdy więcej się nie pojawi, niczego nie powie, niczego nie zmieni na lepsze, i to nie tylko w swoim życiu. Człowiek nigdy nie bywa większym egoistą niż w chwili, gdy dowiaduje się o nagłej śmierci bliskiej osoby. Myśli wówczas wyłącznie o sobie, nie o zmarłym, lecz o jego braku. Życie pozagrobowe nie istnieje.

– Ale to niemożliwe... Może to jakaś pomyłka. Chyba zdarzają się pomyłki.

– Zdarzają się – przytaknął Nowak. – Jednak niestety tym razem trudno mieć nadzieję.

– Ale ja przecież... będę chyba musiała...

– Tak – stwierdził Pawlak. – Poprosimy panią o identyfikację. Panią albo syna.

– Boże! – westchnęła. – Jak... Jak... Czy...

– Mamo! Ja pojadę. Nie boję się tego, co zobaczę.

Osiemnastoletni syn Kraszewskiego, Jacek, stał z ponurą miną przy oknie. Nowak najchętniej zająłby jego miejsce: jak zwykle, chciałby się rozejrzeć po okolicy, zrozumieć, jak to jest, kiedy się mieszka w domu w Zaborówku, tuż przy Puszczy Kampinoskiej. Zadać sobie standardowe pytanie: czy da się tutaj żyć, a jeśli tak, to jak to życie może wyglądać. Pewnie jeszcze będzie miał okazję to zrobić, ale dziś nie było to najważniejsze.

– Jacek, przestań! Jak możesz tak mówić...

Ramiona chłopaka zadrżały. Nowak przypatrywał się jego szczupłej twarzy. Jacek Kraszewski był blady, miał lekko zapadnięte policzki, grube usta i ciemne, gęste włosy, Podobnie jak jego matka, nosił okulary w grubych, eleganckich oprawkach. Miał na sobie niebieskie dżinsy i granatową dresową bluzę ozdobioną białymi, splecionymi ze sobą literami N i D.

– Może się dowiemy, co się właściwie stało? – Spojrzał na nadkomisarza.

Nowak spróbował odczytać z tej twarzy emocje. Pierwsze wrażenie: chłopak starał się sprawić wrażenie twardego faceta. Wiedział już, że pozostał jedynym mężczyzną w tej rodzinie. Ale było coś jeszcze.

– No cóż, pan Kraszewski zginął dość nagłą... gwałtowną śmiercią – odezwał się Pawlak.

Nowak spojrzał na aspiranta. „A co nadto jest, od złego pochodzi”.

– Został zamordowany? – spytał Jacek Kraszewski.

– Tak.

– Boże! – krzyknęła kobieta.

– Jak?! – rzucił równocześnie chłopak. – W jaki sposób?!

Nadkomisarz chrząknął.

– Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie przede wszystkim dlatego, że nie odbyła się jeszcze sekcja.

– Przede wszystkim? Jak to przede wszystkim? Mamy prawo wiedzieć, co się stało! Chcę wiedzieć, jak zginął mój ojciec! To mój ojciec, nie pana! – wrzasnął Jacek Kraszewski. Podbiegł do Nowaka i chwycił go wyprostowanymi rękami za klapy marynarki. – Słyszy pan?!

Nadkomisarz zerknął na dłonie młodego człowieka, a potem spojrzał mu w oczy. Pawlak zbliżył się o krok.

– Jacek! Przestań! – Agnieszka Kraszewska potrząsnęła ramieniem syna. – Przestań!

– Chcę wiedzieć! Powinienem to wiedzieć! – Chłopak jeszcze przez chwilę trzymał policjanta za ubranie. Puścił go, cofnął się w stronę okna i pokręcił głową.

Nowak poprawił marynarkę.

– To prawda – stwierdził. – Nie chcielibyśmy jednak pana... państwa wprowadzać w błąd.

– To po co tu przyszliście?! – warknął chłopak.

Nadkomisarz nie odpowiedział, czekał.

– Boże, jak on... czy... – Agnieszka Kraszewska nie patrzyła już na policjantów. Usiadła i sięgnęła po szklankę wody stojącą na niskim, przykrytym serwetką stoliku. Jacek podszedł do fotela, przykucnął i ujął dłoń matki. Kobieta wypiła kilka łyków. Po chwili chłopak delikatnie odebrał jej szklankę i odstawił na blat, nieco zbyt gwałtownie. Na płótnie pojawiły się dwie mokre plamy.

Agnieszka Kraszewska odetchnęła głęboko kilka razy.

– Dzwoniłam do niego wczoraj po wpół do siódmej. – Widocznie poczuła się w obowiązku odpowiedzieć na pytania, które i tak kiedyś musiały zostać zadane. – Chciałam się dowiedzieć, kiedy przyjedzie na kolację. Często zatrzymywały go obowiązki, zdarzało się, że wracał po dwudziestej drugiej.

– I?

– Powiedział, że przyjdzie później, bo ma ważne spotkanie. – Uniosła wzrok i spojrzała Nowakowi prosto w oczy.

– Mówił, z kim i w jakiej sprawie? – zainteresował się aspirant.

– Nie.

– A gdzie?

– Tego również nie powiedział.

– Słyszała pani jakieś głosy?

– Nie rozumiem. – Uniosła głowę.

– Głosy innych osób, w tle. Albo jakieś dźwięki.

– Nie... nie wiem. Nie pamiętam, nie zwracałam na to uwagi.

– A potem...

– Potem zadzwoniłam o wpół do dziewiątej, kiedy Jacek już był w domu, bo jak zwykle w czwartek pojechał na trening. Aikido – dodała wyjaśniająco. Chłopak lekko skinął głową. – Janusz nie odbierał, chyba w ogóle miał wyłączony telefon. Dzwoniłam potem co piętnaście, co dziesięć minut i nic... – Zachłysnęła się, najwyraźniej zdała sobie sprawę, co to mogło oznaczać. Nowak zerknął na Pawlaka. Możliwe, że zaraz nastąpi atak hiperwentylacji.

– Znaleźli panowie telefony ojca? – spytał Jacek Kraszewski.

Pawlak pokiwał smętnie głową. Dziś wszyscy wiedzieli, od czego zacząć poszukiwania.

– Nie – odpowiedział Nowak.

– Ale da się zlokalizować ich położenie? Prześledzić, gdzie był? Potraficie zrobić takie rzeczy?

– Zapewniam, że już uruchomiliśmy odpowiednie procedury... Zaraz... telefony? – spytał nadkomisarz.

– Mąż miał służbową i prywatną komórkę – wyjaśniła Agnieszka Kraszewska. – Starał się rozdzielać te dwie sfery życia na tyle, na ile było to możliwe.

– Może pani podać numer służbowej komórki?

– Służbowej? – zdziwiła się. – Mówił pan, że...

– Przepraszam, oczywiście chodzi mi o tę prywatną. – Nowak specjalnie zadał niewłaściwe pytanie. Drobiazgi odwracające uwagę potrafiły na chwilę uspokoić emocje.

Kiwnęła głową i wyrecytowała z pamięci dziewięć cyfr. Pawlak otworzył swój czarny, reporterski notes, poprosił o powtórzenie numeru i zapisał go. Otwarty notatnik położył na kolanie i spojrzał na Agnieszkę Kraszewską, dając jej do zrozumienia, że jest gotowy zarejestrować wszystkie istotne informacje. Kolejny dowód na to, że ma do czynienia z profesjonalistami.

– Czy pani mąż w czasie tej rozmowy sprawiał wrażenie zdenerwowanego, zaniepokojonego?

– Nie... To znaczy nie wiem. Nie pamiętam. – Zawahała się. – Wydawało mi się, że był nieco zirytowany, tak jakby miał już iść do domu, ale właśnie wrzucono mu jakieś zadanie albo pojawił się niespodziewany problem do rozwiązania. Częsta sytuacja.

– A rano, kiedy jechał do pracy, nie zauważyła pani nic dziwnego?

– Nie... nie. Wszystko było jak zwykle. – Na chwilę spuściła wzrok. – Jak zwykle.

– A wcześniej, w ostatnich dniach?

– Nie. – Pokręciła głową. – Nie wydarzyło się nic, co by nas zaniepokoiło. Prawda, Jacku? – spojrzała na syna.

Chłopak wzruszył ramionami.

– Chyba tak.

– Proszę wybaczyć pytanie, ale czy pan Kraszewski miał jakieś problemy zdrowotne?

– Nie... To znaczy... Owszem, miał jakieś problemy z żołądkiem, z trawieniem, był u internisty...

– Jakie to w ogóle ma znaczenie?! – wybuchnął ponownie chłopak. – Czy ojciec popełnił samobójstwo? Chyba nie, prawda? Więc po co pan pyta?

Nowak przypatrzył się zagniewanej twarzy młodego człowieka. Kim naprawdę jest? Jakiej muzyki słucha? Etnicznego jazzu na sprzęcie za pięć tysięcy dolarów czy polskiego hip-hopu na MP3? Nie wiedział, czy trzeba będzie kiedyś rozmawiać z nim na ten temat, zyskiwać jego zaufanie, szukać klucza do jego osobowości; sprawdzać, czy w ogóle można mówić o jakiejś osobowości. Nagle poczuł zniechęcenie. Może nawet gówniarz zamordował ojca, chuj z nim, Pawlak się tym zajmie. Wrócić do domu, żyć życiem prostaczka, I want to see my family, my wife and child waiting for me. Może nawet znowu włączyć telewizor. Godzinę temu wprawdzie stwierdził, że ludzie wciąż budzą jego zainteresowanie, ale... Jakoś nie wszyscy.

– Bardzo przepraszam, ale musimy ustalić kilka podstawowych faktów – włączył się Pawlak. – Chcemy mieć ogólny obraz. Ogólny, a jednocześnie uchwycić jak najwięcej szczegółów, jeśli rozumieją państwo, o co mi chodzi. – Aspirant znów próbował zagadać cudze emocje.

– Ja to rozumiem przecież... – Kobieta westchnęła. – Nie, nic dramatycznego w ostatnich dniach się nie działo. Wszystko było jak zwykle.

– Byli państwo ubezpieczeni?

– Tak, Janusz miał polisę na życie w swoim banku, to jest w swojej grupie finansowej. Ja i syn jesteśmy uposażeni bezpośrednio, a ponieważ Ania i Michasia są niepełnoletnie, to... O Boże! – Przerwała, jakby dopiero teraz zdała sobie z czegoś sprawę. – Boże Przenajświętszy, jak my o tym powiemy dziewczynom?!

– Ja... – Głos Jacka Kraszewskiego zadrżał. – Zajmę się tym. Pojadę po nie do szkoły, jak już ci panowie pójdą.

„Ci panowie” wymienili spojrzenia.

– Ma pani rodzeństwo? – zainteresował się Nowak.

– Dwie siostry, jedna mieszka na Mokotowie, druga w Zalesiu. I brata. W Krakowie.

– A pani mąż?

– Nie mogą panowie tego sprawdzić w ewidencji ludności? – spytał Jacek Kraszewski. – Po co te pytania? Zabili go! Nie powinniście teraz szukać zabójców?!

Pawlak uniósł głowę i zerknął na szefa. Tak, Nowak też to usłyszał. Jednak zrobiło się ciekawiej. Nieznacznie uniósł otwartą dłoń: jeszcze nie teraz.

– Właśnie to robimy – odparł ostrożnie.

– Siedząc tutaj? Pytając o rodzinę? Braci i siostry?

Nadkomisarz ponownie przyjrzał się chłopakowi. Mężczyzna realizuje się w działaniu, a jeśli nie ma pojęcia, co należy zrobić, to zadowala się agresją.

– Tak.

– Po co?! Na litość boską, po co?! Czego się dowiecie w ten sposób? Róbcie coś! Szukajcie! W banku, w... – Urwał. – Tracimy czas!

Agresja pozwala także przykryć różne rzeczy, na przykład strach.

– Nie tracimy, bo...

– Janusz ma... miał brata w Holandii. – Nowak drgnął i odwrócił głowę. – Michała. I jeszcze młodszego, Pawła, w Szczecinie, jest architektem. – Kobieta przełknęła ślinę. Znów sięgnęła po szklankę z wodą.

Policjanci czekali na ciąg dalszy. Trzeba wykorzystać moment, w którym żona zamordowanego była gotowa z własnej woli podzielić się informacjami, być może nie do końca przydatnymi, ale zawsze informacjami, zanim zupełnie zamknie się w swojej rozpaczy.

Odchyliła głowę i spojrzała w górę. Nowak podążył za jej wzrokiem. Wpatrywała się w prosty metalowy krucyfiks, który już wcześniej zwrócił jego uwagę. Ramiona krzyża wykonano z czarnych żelaznych prętów o kwadratowym przekroju. Stylizowaną postać Chrystusa plastyk stworzył z podobnego materiału, choć w niektórych miejscach błyszczała miedzią. Kawałki metalu były dość gładkie, nieposzarpane, ale bez wątpienia przedstawiały mękę: fragment odpowiadający klatce piersiowej wyginał się w agonii, ręce niemal odrywały się od belki, nogi były lekko ugięte.

Agnieszka Kraszewska coś wyszeptała. Nowak pomyślał, że pewnie się modli.

– Tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąt dwa – powiedziała cicho i pokiwała głową.

– Słucham? – zaryzykował nadkomisarz.

– Nie sądzę, żeby panowie się domyślili, gdzie się spotkaliśmy. – Uśmiechnęła się smutno.

Nowak spojrzał na Pawlaka. Żaden z nich się nie odezwał, mimo że wdowa chyba czekała na jakieś pytanie, składające się choćby z jednego słowa.

– W kościele. Właśnie tam, we Włochach. Stamtąd pochodzę – wyjaśniła. – Z miasteczka Włochy.

– Ale... – zaczął Pawlak. Nowak uciszył go ruchem ręki.

– Po raz pierwszy zobaczyłam go na spotkaniu naszej wspólnoty – dodała. – A raczej na mszy przed spotkaniem.

– Jakiej wspólnoty?

– Światło-Duch.

– To katolicka organizacja? – spytał Pawlak.

– Oczywiście, że katolicka. – Kobieta spojrzała ze zdziwieniem na aspiranta. – Ale nie organizacja, tylko wspólnota, grupa modlitewna.

– Czy chodzili państwo ostatnio na takie spotkania?

– A to ma w tej sytuacji jakieś znaczenie?

– Nie mamy pojęcia – przyznał Nowak. – Dlatego pytamy.

Chyba przez chwilę zastanawiała się nad odpowiedzią nadkomisarza.

– Sporadycznie... Dwa, trzy razy do roku. Przy okazji świąt. Na Wielkanoc.

– Właśnie tam, we Włochach?

– Tak. U Świętej Teresy.

– Ty też tam bywałeś? – Nowak zwrócił się do chłopaka, który przypatrywał im się oparty o futrynę.

– Ja? Nie.

– No jak to? Byłeś przecież parę razy – zaoponowała jego matka. – Kiedy miałeś czternaście, piętnaście lat.

– To było dawno temu. – Chłopak zmieszał się. – Mówiłem ci, mamo, że to nie moja bajka.

– Przestań! Teraz musisz zaczynać dyskusję? Teraz?

– Niczego nie zaczynam, mamo – powiedział Jacek Kraszewski nie ze złością, ale raczej z troską. – Przepraszam.

– Dlaczego właściwie pan o to pyta? – Kobieta spojrzała na nadkomisarza. Sądzi pan, że to może mieć związek z... ze śmiercią Janusza?

Nowak westchnął. Pora udzielić poważnej odpowiedzi, może nawet prawdziwej.

– Już wspomniałem, że wiemy na razie bardzo mało na temat okoliczności śmierci pani męża. Każda informacja może być istotna.

– Każda? Tak – zreflektowała się. – Może ma pan rację. Każda.

– Spróbujmy zatem odtworzyć jeszcze raz przebieg wydarzeń. Proszę sobie jeszcze raz przypomnieć, co mówił pani mąż, kiedy pani do niego zadzwoniła po raz pierwszy.

Chłopak niechętnie pokręcił głową.

– Przepraszam, musimy o to zapytać – powiedział Nowak.

Agnieszka Kraszewska nie dodała jednak nic nowego do tego, co powiedziała już wcześniej. Powtórzyła słowa męża: „Będę później. Mam ważne spotkanie”.

Nowak przyjrzał się zawartości eleganckiej biblioteczki stojącej po prawej stronie kominka, we wnęce oddzielonej od szyby grubą ścianą i jeszcze jedną komorą z wylotem powietrza. Głównie klasyka: wydania Szekspira, Dostojewskiego, Sienkiewicza, niektóre przedwojenne, z charakterystyczną sową, znakiem wydawnictwa Gebethner i Wolff na grzbiecie. Gzyms nad paleniskiem był pusty, ale na ścianie wisiała niewielka zielono-złoto-czerwona ikona przedstawiająca głowę świętej, być może Madonny. Podążył za jej wzrokiem; domniemana Matka Boska patrzyła na krzyż, któremu przed paroma minutami przyglądała się gospodyni.

Pawlak zerknął na Nowaka, ten kiwnął głową. Wstali.

– Na razie nie będziemy już pani niepokoić. Jak wspominałem, ktoś z państwa powinien pojechać do zakładu medycyny sądowej. Skontaktujemy się – powiedział nadkomisarz.

– Zaopiekujesz się mamą? – spytał aspirant, odwracając się w stronę młodego człowieka.

Jacek Kraszewski spojrzał ze zdziwieniem na policjanta.

– Oczywiście – powiedział z irytacją. – Oczywiście, że tak.

– Jeśli chcą skorzystać państwo z pomocy psychologa, umożliwimy to. Skontaktujemy z...

– Dziękuję – mruknął chłopak. – Poradzimy sobie.

– Odprowadzi nas pan do drzwi?

– Co? To tam przecież... Aha... – Jacek Kraszewski spojrzał na matkę i z rezygnacją ruszył w stronę wyjścia. Gdy sięgał do klamki, Nowak zerknął na aspiranta. Teraz.

– Kto mógł to zrobić?

– Co? – Jacek Kraszewski cofnął się o krok.

– Powiedziałeś, że go zabili. Kto?

Młody człowiek przez chwilę sprawiał wrażenie, jakby nie rozumiał, o co chodzi.

– Zabili! Sami powiedzieliście... sami panowie powiedzieli, że został zamordowany, tak czy nie?! – Uniósł podbródek. Znów chciał panować nad sytuacją.

– Tak, właśnie tyle powiedzieliśmy – odparł Pawlak. – Ale kim są ci oni?

– Jacy oni?!

– Ci, co go zabili – wyjaśnił spokojnie Nowak. – Kogo mamy szukać w banku?

– Nie wiem! Kogoś, komu ojciec zrobił coś złego.

– A ojciec robił złe rzeczy?

Chłopak zmieszał się.

– Korporacja. Tam wszystko może się dziać. Ojciec nam nie sprzedawał takich informacji.

– Boisz się? – spytał nagle Nowak.

– Słucham?

– Proste pytanie: boisz się?

– Czego? Zła bezosobowego?

Nowak zesztywniał.

– Pytam, czy boisz się o swoje życie. O życie matki i sióstr. Jeśli coś wiesz, jeśli jest jakieś niebezpieczeństwo, powiedz. Straszono was? Telefony, maile? Ktoś was śledził?

Jacek Kraszewski nie odpowiedział od razu.

– Nie.

– Nie?

– Nie! I tyle. – Spojrzał na policjantów gniewnym wzrokiem, ale po chwili wbił spojrzenie w podłogę. – Chcę się teraz zająć mamą, dobrze?

Na trasie numer 580, czyli na przedłużeniu Górczewskiej, ruch był spory, ale o tej porze już więcej samochodów jechało od strony Warszawy.

– Bałem się, że wpadnie w histerię – powiedział Pawlak. – Nie lubię tego. Głupieję wtedy, nie wiem, co robić.

– Jesteś kobieciarzem, więc...

– Nie jestem.

– No dobrze, ale byłeś. Powinieneś wiedzieć, jak radzić sobie z histerią.

– Jak to: jak? Przeczekać – mruknął Pawlak. – Nieważne, teraz to ich problem. – Machnął ręką za siebie, jak włoski piłkarz wściekły na sędziego. Spojrzał na Nowaka. – No widzisz, robię się bezduszny. Jak ty.

– Weź już nie pierdziel, aspirant, tylko powiedz, co widziałeś.

– Widziałem kobietę, której zawalił się cały świat i właśnie zaczyna zdawać sobie z tego sprawę. Która nie wie, czy sobie z tym wszystkim teraz poradzi, także materialnie. – Zerknął na Nowaka. – Pieniądze nie są najważniejsze, wiem, ale dosyć ważne.

– Słyszałeś przecież, był ubezpieczony. Jak wygląda rodzina, przypomnij?

– No, jak powiedziała, ma brata i dwie siostry. Jej rodzice żyją, są zameldowani na Dekarskiej. Domek we Włochach, niedaleko tamtego miejsca. Teść, czyli ojciec ofiary, również żyje, mieszka w Szczecinie. Nie została sama. Wiesz, jak to jest, z jednej strony ma kto jej pomóc...

– A z drugiej jest komu się kłócić o pieniądze – dokończył Nowak.

– Właśnie. – Aspirant pokiwał głową. – Może Opus Dei im da wsparcie.

– Jakie Opus Dei, na litość?!

– No, ta ich wspólnota.

Nowak pokręcił głową.

– Czytasz za dużo głupich książek.

– Ciesz się, że w ogóle coś czytam – odciął się Pawlak. – Żartowałem przecież. Znałem kiedyś dziewczynę, która należała do czegoś takiego, chodziła na spotkania.

– Ja znam jedną niemłodą już kobietę, której Duch Święty nakazał wydać pieniądze na stadion piłkarski.

– Przestań już, szefie, OK? – Tym razem aspirant stracił cierpliwość. – Pojedziemy do tego kościoła? Może się czegoś dowiemy.

– Jak chcesz, twoja decyzja. Ja tylko nadzoruję.

– No to nadzoruj, szefie.

– Nie wiadomo, czy to w ogóle potrzebne. Sam słyszałeś: ważniejsze jest to, co się dzieje w banku. – Nowak zerknął na zegarek. – Marcin już do ciebie dzwonił?

– Nie. – Aspirant przetarł wycieraczkami szybę, na której osiadły drobne kropelki. Mgła czaiła się na peryferiach, gotowa ponownie przejąć miasto wieczorem. Popołudnie było jednak znacznie jaśniejsze, gdzieś za chmurą czuło się obecność zniżającego się słońca. – Dziwny koleś z tego synka.

– Dziwny? Nie powiedziałbym. Bardzo spokojny.

– Właśnie mówię, że dziwny.

– Wygląda jak Buddy Holly.

– Kto? Znowu jakiś piłkarz? – Pawlak przez chwilę skupiony był wyłącznie na prowadzeniu auta. – Pamiętasz, ciągle uczą o tym w szkole policyjnej. Opowiadają o tej dziewczynie, która ucięła matce głowę i wrzuciła do jeziorka, a resztę poćwiartowała i schowała w skrytce na Centralnym.

– Dziś nie mogłaby znaleźć skrytki – parsknął nadkomisarz. – Remont się jeszcze nie skończył.

– Głupie.

– Głupie – przyznał Nowak. Miał wtedy ledwie trzynaście lat, ale do dziś pamiętał to podretuszowane zdjęcie kobiety w kożuchu, chyba w kożuchu, pokazywane w dzienniku telewizyjnym, i jeszcze zdjęcie samej głowy. Nie twarzy, ale właśnie głowy. Pamiętał białe, niewidzące oczy zamordowanej kobiety. Bał się wtedy i może rzeczywiście poczuł to dotknięcie zła, o którym opowiadał niedawno jego ojciec. Kurczę, a Pawlaka w 1980 roku jeszcze nie było na świecie...

– Rozumiem, o co ci chodzi – dodał. – Czekaj, ten chłopak, który niedawno zamordował ojca na Śląsku, wiceministra transportu... Też poćwiartował zwłoki. Coś w tym musi być, że kiedy już zdecydujesz się zabić któregoś z rodziców, chcesz ich kompletnie usunąć z tego świata. Żeby jeszcze raz się utwierdzić w słuszności swojej decyzji. Ojca czy matki ma nie być i już. Świniom na pożarcie.

Aspirant milczał przez chwilę. Skupił się na prowadzeniu, minęli już skrzyżowanie z S8.

– O czym my w ogóle rozmawiamy?! – spytał w końcu.

– Sam przecież zacząłeś – powiedział Nowak. – Szukasz motywu w rodzinie.

– Fakt, chciałbym eksplorować ten obszar.

– Mówisz jak konsultant.

– Co ci się znowu nie podoba, szefie? – Pawlak zerknął spode łba na przełożonego. – Nie wszystko musi się wiązać z pieniędzmi.

– Przed chwilą sam powiedziałeś, że pieniądze są dosyć ważne.

– Tak, ale...

– Moim zdaniem żadne z nich niczego nie odgrywało, chociaż chłopak się czegoś boi.

– „Zabili go”?

Nowak