Apteka stacjonarna i internetowa - Opracowanie zbiorowe - ebook

Apteka stacjonarna i internetowa ebook

0,0
6,74 zł

lub
Opis

„Czas na biznes“ to seria mini-poradników dla rozważających założenie własnej działalności w konkretnej branży. Poznaj charakterystykę rynku i konkurencję w sektorze, który najbardziej Cię interesuje. Dowiedz się jakiej kadry potrzebujesz, w co musisz wyposażyć lokal, a co najważniejsze – ile to wszystko kosztuje. W poradniku znajdziesz również rady dotyczące planu marketingowego czy technicznego, a także analizę SWOT.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 18

Oceny
0,0
0
0
0
0
0Apteki są jednymi z najstarszych znanych ludziom działalnościami usługowymi. Choć na przestrzeni wieków zmieniał się ich charakter, to nic nie wskazuje na to, by kiedyś miał nastąpić ich kres. Zapotrzebowanie na leki będzie istnieć zawsze, dlatego pomimo dużego nasycenia rynku jest to działalność wciąż perspektywiczna. Ewolucja tej branży pozwala znaleźć najbardziej odpowiadające nisze, które z tego – bądź co bądź – trudnego biznesu czynią działalność zyskowną.

Założenie i prowadzenie apteki zarówno stacjonarnej, jak i połączonej z internetową będzie przedsięwzięciem bardzo wymagającym i skomplikowanym. Sprawdzimy, kto może prowadzić ten biznes, oraz jakie wymagania formalne musi spełnić. Podpowiemy także, kogo zatrudnić i jaką strategię działania przyjąć, aby osiągnąć satysfakcjonujące przychody.

Charakterystyka rynku

Wartość rynku aptecznego z roku na rok rośnie. Choć poszczególne miesiące charakteryzują się dużymi wahaniami, to w ogólnym rozrachunku każdy kolejny rok zamyka się wynikiem lepszym od poprzedniego o kilka procent. Polski rynek jest jednym z liderów globalnego wzrostu, zaraz za Chinami i Rosją. W ciągu najbliższych dwóch lat jego wartość może wzrosnąć o kolejne 5 mld dol.

Szacuje się, że średni miesięczny obrót statystycznej apteki wynosi od kilkudziesięciu do nawet 200 000 zł. Szacunkowa wartość sprzedaży za cały 2011 rok wyniosła w niej ok. 2,06 mln zł. Z kolei sprzedaż w całym kraju ukształtowała się na poziomie ok. 31 mld zł.

W ciągu ostatniej dekady liczba aptek w kraju wzrosła aż o 150%. Pomimo tak dużego nasycenia eksperci zgodnie twierdzą, że rynek ten jest wciąż perspektywiczny i odporny na kryzysy ekonomiczne. Z ich wyliczeń wynika ponadto, że aby apteka była przedsięwzięciem opłacalnym, musi obsłużyć co najmniej 4000 klientów miesięcznie. Ze statystyk wynika, że przeciętną placówkę odwiedza w ciągu miesiąca ok. 3300-4600 klientów. Jeżeli dodać do tego fakt, że każdy z pacjentów zostawia w aptece jednorazowo ok. 30-40 zł i kupuje ok. 3 opakowań leków, to osiągnięcie i znaczne przewyższenie progu opłacalności wydaje się bardzo realne. Rynek apteczny charakteryzuje się pewną sezonowością. Szczyt sprzedaży przypada na okres luty–marzec oraz wrzesień–listopad, kiedy to największym „wzięciem” cieszą się leki OTC (wydawane bez recepty), czyli te przeciwbólowe, na grypę i przeziębienie itp.

To