100 zabaw dla dzieci 3-letnich - Opracowanie zbiorowe - ebook
PROMOCJA

100 zabaw dla dzieci 3-letnich ebook

Opracowanie zbiorowe

2,5
10,24 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 11,99 zł

lub
-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Dzięki opisanym w książeczce zabawom dziecko zdobywa nową wiedzę i rozwija różne umiejętności: poznaje własne ciało, ćwiczy ruch i kształci umiejętności wysławiania się, a także uczy się budować więź emocjonalną z rodzicami i rówieśnikami. Ze „100 zabawami” dzieci z pewnością nie będą się nudzić: wyszaleją się, wyśmieją, zrelaksują i poeksperymentują. Przedstawione tu propozycje zabaw nie wymagają specjalnych rekwizytów ani warunków - można je wykorzystać o każdej porze roku i niemal w każdym miejscu: w domu, na podwórku, w poczekalni u lekarza, w samochodzie czy w pociągu.
Książeczka zawiera 100 ciekawych i jednocześnie łatwych do zrealizowania pomysłów na mądrą, twórczą i wesołą zabawę z 3-letnim dzieckiem. Na każdej stronie zamieszczono opis jednej zabawy, wesoły rysunek, który ją ilustruje oraz ikonki graficzne informujące, jakie umiejętności ćwiczy i rozwija dziecko dzięki tej zabawie. Wśród propozycji znajdują się gry i zabawy ruchowe, artystyczne, słowne i  towarzyskie.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB

Liczba stron: 43

Oceny
2,5 (2 oceny)
0
0
1
1
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.Siedmioróg

Opracowanie

Anna Jackowska

Mariola Langowska

Beata Szcześniak

Ilustracje

Kasia Kołodziej

Jarosław Żukowski

Skład

Paweł Cimicki, Barbara Wieczorek

©by Siedmioróg, 2012

Żaden fragment książki nie może być powielany ani reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez zgody wydawcy.

ISBN 978-83-7568-975-4

Wydawnictwo Siedmioróg

ul. Krakowska 90

50-427 Wrocław

Księgarnia wysyłkowa Wydawnictwa Siedmioróg

www.siedmioróg.pl

Wrocław 2012

Wstęp

Trzeci rok życia to bardzo ciekawy okres w rozwoju dziecka: więcej zapamiętuje, ma coraz bujniejszą wyobraźnię, chętnie słucha i uczy się rozwiązywania problemów, ale umie też przeciwstawić się działaniom dorosłych i dzieci starszych od siebie. Ma własne pomysły i oczekuje ich aprobaty. Maluch zaczyna także sam wykonywać wiele czynności: potrafi korzystać z urządzeń na placu zabaw, próbuje rysować i posługiwać się nożyczkami. To odpowiedni czas na gry i zabawy organizowane w domu, w plenerze, we dwoje – z rodzicem, z całą gromadką innych dzieci.

Nasze propozycje dostosowane są do potrzeb i możliwości trzylatka. Dzięki nim wesprzesz naturalny rozwój dziecka, a jednocześnie połączysz przyjemne z pożytecznym: poprzez zabawę nauczysz je na przykład nakrywać do stołu czy robić zakupy, wzmocnisz więzi rodzinne i pokażesz, jak współpracować w grupie rówieśników. Aby pobawić się z dzieckiem, wystarczą jedynie: chęć, czas i inwencja – tak niewiele trzeba, by sprawić maluchowi, a także sobie, mnóstwo radości. Wesołej zabawy!

Stopień trudności zabawy: * Łatwa** Średnia*** Trudna

1

Nazywamy przedmioty

W nazywanie przedmiotów można bawić się wszędzie: w domu, w parku, w poczekalni u lekarza czy w pociągu. Do zabawy przydaje się także książka z obrazkami. Pokazujesz przedmioty znajdujące się w otoczeniu (lub w książce) i mówisz: „To jest kanapa, a to jest…”, następnie zawieszasz głos, aby dziecko dokończyło zdanie. Pomyl się czasem, żeby maluch mógł cię poprawić – na pewno zrobi to z wielką radością! Inne warianty tej zabawy to: nazywanie zwierząt, kolorów albo kształtów.

*Dziecko uczy się uważnie słuchać i obserwować, a także wzbogaca słownictwo.

2

Pieczątki z rączki

Przygotuj kilka białych kartek papieru, specjalne farby do malowania ciała, wodę w plastikowym naczyniu oraz gąbkę. Pozwól dziecku wybrać kolor farby i za pomocą gąbki nałóż ją na wewnętrzną stronę jego dłoni. Teraz niech maluch przyłoży dłoń do kartki i mocno ją przyciśnie. Gdy oderwie rączkę od papieru, zobaczy jej ślad. Czynności te można powtarzać… i powtarzać, bo dzieci uwielbiają pieczątki z rączki. Ta zabawa to dobra okazja, aby nauczyć dziecko, jak nazywają się poszczególne palce ręki.

*Wyzwala inwencję twórczą i wyobraźnię, wymaga koncentracji oraz dokładności.

3

Pomidor

Najzabawniej jest, kiedy w grze uczestniczy grupka dzieci. Jedno z nich, wybrane losowo, zadaje pozostałym pytania, na które trzeba odpowiedzieć tylko jednym słowem: „Pomidor”. Pytania mogą być zwyczajne, np.: „Co robisz?”, „Jak masz na imię?”, ale też podchwytliwe lub rozśmieszające, np.: „Dlaczego się śmiejesz?”. Jeśli ktoś odpowie innym słowem lub się roześmieje – daje fant. Później fanty trzeba wykupić, mówiąc wierszyk albo śpiewając piosenkę.

*Kształtuje poczucie humoru i trenuje refleks.

4

Wycieczka „rowerowa”

Kładziecie się na plecach na dywanie albo na łóżku – robicie to tak, aby wasze stopy stykały się ze sobą. Zaczynacie pedałować, unosząc odrobinę nogi – najpierw powoli, a później coraz szybciej. Gdy się zmęczycie, zróbcie przerwę i znowu wybierzcie się na wycieczkę „rowerową”.

*Doskonała gimnastyka dla mięśni nóg.

5

Korona

Narysuj na kartce koronę i wytnij ją. Połóż na gazecie i poproś, aby dziecko posmarowało ją klejem, a później ozdobiło kolorowym brokatem. Gdy maluch skończy, zszyj oba końce korony zszywaczem i gotową nałóż dziecku na głowę. Zrób mu pamiątkowe zdjęcie.

*Podczas zabawy maluch rozwija umiejętności manualne i pobudza inwencję twórczą.

6

Przyjęcie

Dziecko zaprasza na przyjęcie lalki i misie. Sadza gości na podłodze i przed każdym stawia talerzyk, a na środku – miseczkę z różnymi „pysznościami”, np. klockami, kasztanami czy kamykami. Wszystko jest gotowe, więc można zaczynać: gospodarz „rozkręca” łyżeczkę tak, aby kilka razy obróciła się wokół własnej osi. Gdy łyżeczka się zatrzyma, jej okrągła część wskaże gościa, który może się poczęstować. Zwycięzcą zostaje ten, kto najszybciej zapełni swój talerzyk. Zabawa będzie atrakcyjniejsza, jeśli w roli gości wystąpią inne dzieci.

*Zabawa losowa o bardzo prostych regułach. Dzięki niej dziecko poznaje smak zwycięstwa, a także porażki.

7

Co tam jest?

Wskazujesz pokój maluchaipytasz: –Cotam jest? – Mój pokój – może odpowiedzieć dziecko. –Co jest wtwoim pokoju? – Autko. –A co jest wautku? – Kierownica.I tak dalej. Pytania i odpowiedzi nie zawsze muszą być poważne. Mogą być też żartobliwe czy nielogiczne, np. – Co jest w autku? – Dziura. – A co jest w dziurze? – Myszki. W tę grę możecie bawić się także poza domem – w samochodzie lub na podwórku.

* Gra uczy logicznego myślenia, rozszerza słownictwo malucha, pobudza też jego wyobraźnię i pomysłowość.

8

Wielkanocna pisanka