Ebooki dla początkujących, czyli jak zacząć przygodę z elektronicznymi książkami

Artur Wasilewski 02.12.2019

Książki są super. Kto podpisuje się pod tym zdaniem, temu pewnego dnia zaświta (lub nawet zaświtała) w głowie myśl, by sprawdzić, czym są ebooki. Czym się różnią od książek papierowych? Na jakich urządzeniach można je czytać? Ile kosztują? Jak je przechowywać? Pytań pojawia się wiele, a gdzie są wątpliwości, tam przyda się ktoś, kto je w sposób prosty (i zachęcający do spróbowania, jak smakują ebooki) objaśni. Dziś wcielimy się właśnie w taką rolę. Zaczynajmy.

Czym są ebooki?

Ebooki to elektroniczne odpowiedniki książek drukowanych. Ich treść jest najczęściej identyczna, a dodatkowo odpowiednio sformatowana, by jak najlepiej prezentowała się na różnych urządzeniach. Są przypadki, gdy wydawca nie dołącza np. wykresów lub ilustracji, ale wtedy taka adnotacja znajduje się w opisie ebooka, a w przypadku beletrystyki problem jest naprawdę marginalny, przecież tak naprawdę liczy się tekst. Obecnie najpopularniejsze formaty ebooków to epub (do czytania na komputerach, smartfonach, tabletach i e-czytnikach) oraz mobi (przyda się osobom, korzystającym z czytników marki Kindle). Ciągle funkcjonują w obiegu pliku PDF, ale ebooki w tym formacie to przede wszystkim komiksy i literatura profesjonalna, z dużą liczbą tabel i wykresów.

Na czym czytać ebooki?

Na początek wystarczy smartfon lub tablet, czyli szczególnie w tym pierwszym przypadku urządzenie powszechnie stosowane, a do tego odpowiednia aplikacja do pobierania, czytania i zarządzania wirtualną biblioteką ebooków. My rzecz jasna polecamy aplikację Legimi, dostępną na smartfony i tablety z Androidem (w Google Play), iPhony i iPady (w AppStore) i urządzenia z Windows 8 i 10 (z Microsoft Store). Oczywiście najlepszym urządzeniem do czytania ebooków są dedykowane czytniki, ale skoro to poradnik dla początkujących, chwilowo je pomińmy, przecież nie zaczniemy przygody z ebookami od kupowania urządzenia za kilkaset złotych.

Skąd wziąć ebooki?

Jak wyżej – z Legimi ? – to przecież najlepsze źródło pozyskiwania ebooków, ale i najwygodniejszy sposób na korzystanie z elektronicznych książek, jesteśmy tego pewni. Kto chce przekonać się za darmo, jak czyta się ebooki, może:

  • Pobrać dowolną liczbę darmowych ebooków, dostępnych w Legimi (do wyboru klasyka literatury światowej i polskiej, opowiadania współczesnych autorów i bezpłatne fragmenty)
  • Aktywować darmowy, dwutygodniowy okres próbny abonamentu Legimi, następnie przez 14 dni pobierać i czytać dowolną liczbę ebooków. To naprawdę sporo czasu, by przekonać się, jak to działa.

Ile kosztują ebooki?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od polityki wydawcy, czasu do (lub od) premiery tytułu, aktualnych promocji itd. W Legimi uznaliśmy, że szkoda czasu na myślenie o cenach i stworzyliśmy usługę abonamentową, w której płaci się raz na miesiąc i korzysta tyle, ile dusza zapragnie. Ceny naszych subskrypcji bez limitu zaczynają się już od 32,99 zł, a w cenie jednej książki papierowej czytamy, a czasem i słuchamy do woli. System jest analogiczny do tak znanych serwisów oferujących cyfrową rozrywkę, jak Netflix czy Spotify.

Pomyśleliśmy również o osobach, które mają nieco mniej czasu na czytania i specjalnie z myślą o nich przygotowaliśmy pakiety z miesięcznym limitem strony, dostępne już od 6,99 zł miesięcznie.

Gdyby ktoś jednak wolał kupić ebooka, w Legimi mamy specjalną propozycję, a mianowicie Klub Mola Książkowego. Korzystając z Legimi gromadzimy punkty – pobranie aplikacji, założenie konta, korzystanie z abonamentu itp. – za wszystko otrzymujemy punkty, które wymieniamy na zniżki przy zakupie ebooków i audiobooków. Dzięki temu obniżamy cenę danego tytułu nawet o 50%! Więcej o zasadach działania klubu przeczytacie w tym miejscu.

Jak poobierać ebooki na urządzenie do czytania?

Na początek, jeśli korzystamy z 1 urządzenia, po prostu pobieramy aplikację Legimi na smartfon lub tablet, logujemy się i wybieramy kilka tytułów z katalogu (aby to zrobić, trzeba mieć dostęp do Internetu). Po aktywacji darmowego okresu próbnego w abonamencie, na stronie interesującego tytułu klikamy w „pobierz” i za chwilę zamiast tego komunikatu mamy kolejny – „otwórz”. Czy trzeba dodatkowo zachęcać? Po pobraniu danego tytułu nie musimy mieć dostępu do sieci, książki czytamy i słuchamy off-line.

Gdzie przechowywać ebooki?

Konto Legimi jest w pełni zsynchronizowane z urządzeniami mobilnymi, a dokładniej aplikacjami na tych urządzeniach. Dodając ebooka lub audiobook na półce w serwisie www, po synchronizacji jest on dostępny również  na smartfonie, tablecie lub e-czytniku. Wystarczy go wtedy pobrać. Taką wirtualną półką wygodnie zarządzamy, tworząc i modyfikując kolekcje, a także usuwając ebooki, które już nie są mile widziane na naszych półkach.

Jaki czytnik ebooków kupić?

Kupno czytnika to oddzielny temat, tak samo jak nabycie czytnika ebooków, który będzie najlepiej współpracował z Legimi. Poświęciliśmy temu oddzielny tekst (zapraszamy do lektury), a tymczasem, zanim zdecydujemy się na dedykowany sprzęt do ebooków, sięgnijmy po Legimi na smartfonie.

Miłej lektury!