Nie znaleziono wyników
Amerykański dziennikarz, pisarz i historyk. Profesor historii na Tulane University, przez lata związany z najważniejszymi amerykańskimi mediami. Autor popularnych biografii sławnych postaci z różnych epok.
Walter Isaacson urodził się w 1952 r. w Nowym Orleanie. Jego matka była agentką nieruchomości, zaś ojciec przez syna został zapamiętany jako wyjątkowo barwna postać, zafascynowany nauką inżynier-humanista. Być może to właśnie jego wpływ zdecydował o tym, że młody Walter kształcił się z prawdziwie podziwu godnym zapałem. W 1974 r. dyplomem z historii i literatury ukończył naukę na Harvardzie, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. Swoje studia, jako stypendysta, uzupełnił na angielskim Oksfordzie, gdzie zgłębiał filozofię, nauki polityczne i ekonomię.
Karierę zawodową Walter Isaacson zaczynał jako dziennikarz w londyńskim The Sunday Times. Później przeniósł się do mediów amerykańskich; od 1978 r. pracował w magazynie Time, zaczynając jako polityczny korespondent, od 1996 r. zaś na stanowisku głównego wydawcy. Na początku XXI w. przez niezwykle burzliwe, naznaczone zamachem 11 września i początkiem drugiej wojny w zatoce perskiej, półtora roku szefował CNN. Od 2003 do 2017 r. Walter Isaacson przewodniczył Aspen Institute, jednemu z najstarszych i najważniejszych amerykańskich think tanków. Po rozstaniu z instytutem rozpoczął karierę wykładowcy jako profesor historii na Tulane University. W charakterze doradcy finansowego współpracuje on również z nowojorską firmą Perella Weinberg Partners. Od wielu lat służy radą administracji państwowej różnych szczebli. Obecnie jest członkiem Rady ds. innowacji działającej przy Departamencie obrony.
Co ciekawe, mimo tak fascynującego życiorysu, dopiero w 2011 r., za sprawą wydania poświęconej Steve’owi Jobsowi książki, Walter Isaacson zyskał prawdziwą międzynarodową rozpoznawalność, chociaż swoją przygodę z pisarstwem rozpoczynał on jeszcze w latach 80-tych XX. W 1986 r. do księgarń trafił jego pierwszy, napisany wspólnie z Evanem Thomasem, tytuł. Było to wydawnictwo poświęcone postaciom kształtującym politykę Stanów Zjednoczonych podczas tworzenia się nowego światowego ładu po 1945 r. Swoje dwie kolejne książki Walter Isaacson poświęcił biografiom jednych z najważniejszych polityków amerykańskich, Henry’emu Kissingerowi oraz Benjaminowi Franklinowi, zaliczanemu do tzw. ojców założycieli USA. Ponieważ formuła biograficzna okazał się dla niego wprost idealna, kolejne sygnowane nazwiskiem Walter Isaacson książki również reprezentują ten gatunek.
Dość późno, bo dopiero za sprawą swojej 4. książki Walter Isaacson dał się poznać polskim czytelnikom. Biografia najsłynniejszego w dziejach fizyka pt. Einstein, jego życie, jego wszechświat, wydana oryginalnie w 2007 r., była pierwszą pozycją w dorobku autora przetłumaczoną na język polski (2010). Jednak prawdziwą popularność w naszym kraju, podobnie jak i na całym świecie, przyniósł mu dopiero rok 2011. Wydaną wkrótce po przedwczesnej śmierci twórcy Apple, książką pt. Steve Jobs Walter Isaacson podbił serca czytelników i listy bestsellerów na całym świecie. I nic dziwnego, bowiem na tle licznych publikacji poświęconych tej postaci jest to zupełnie wyjątkowa pozycja. Aby powstał Steve Jobs, Walter Isaacson w ciągu 2 lat przeprowadził ponad 20 rozmów ze swoim bohaterem oraz przepytał blisko setkę osób z nim powiązanych; przyjaciół, członków rodziny, współpracowników. Jest to także jedyna napisana we współpracy z samym Jobsem i w pełni autoryzowana biografia tego ojca jednej z najsilniejszych współczesnych marek.
Kolejną, wydaną 3 lata po wielkim sukcesie biografii człowieka, któremu świat zawdzięcza Iphone’a, książkę zatytułował Walter Isaacson Innowatorzy. O tym, jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrową rewolucję. Na jej stronach autor skupia się na historii jednostek, których niezwykła wyobraźnia i kreatywność umożliwiła powstanie i rozwój dzisiejszego cyfrowego świata. Innowatorzy Waltera Isaacsona to wciągająca lektura, o rozpoczętej blisko 150 lat temu drodze do przełomowych odkryć, które nadały kształt naszej współczesności. To także pochwała współpracy i współdziałania niezbędnych do wprowadzenia każdej istotnej zmiany.
W 2017 r. książką Leonardo da Vinci Walter Isaacson przypomniał się swoim wiernym czytelnikom. Biografia Włocha, uznawanego za najbardziej kreatywnego geniusza w dziejach, to kolejna fascynująca pozycja w dorobku pisarza. I chociaż o tym najsłynniejszym i najprawdziwszym z ludzi renesansu, napisano dotychczas tysiące stron, mówiąc o Leonardo da Vinci Walter Isaacson potrafi zdobyć się na świeżość i odkrywczość wobec swojego bohatera. Jego uwaga skupia się, co jest pewną nową jakością w biografii tej postaci, na niezwykłej pracowitości i uporze w dążeniu do wiedzy, nie zaś na wrodzonym geniuszu Leonarda, całkowicie przewartościowując sposób prowadzenia dyskursu o tym jednym z najbardziej kreatywnym ze znanych ludzi.