Victoria Hislop
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Victoria Hislop 
  • Nauki humanistyczne 
  • Wyczyść

Brytyjska pisarka, jedna z najpopularniejszych angielskich współczesnych autorek prozy obyczajowej. Już swoją pierwszą powieścią pt. Wyspa Victoria Hislop podbiła międzynarodowe listy bestsellerów, sprzedając ten niezwykle udany debiut w ponad dwumilionowym nakładzie w tłumaczeniu na 30 języków. Często akcja jej fabuł osadzona jest w Grecji, którą uważa za swoją drugą ojczyznę. W 2020 r. w uznaniu dla jej zasług na polu promocji tego kraju rząd grecki przyznał jej nawet honorowe obywatelstwo. Victoria Hislop książki wydaje od ponad 16 lat i ma w swoim dorobku 8 powieści, z których większość dostępna jest także w polskim przekładzie, a najnowszy tytuł jej autorstwa, kontynuacja fenomenalnej Wyspy zatytułowana Pewnej sierpniowej nocy, do nadwiślańskich księgarń trafiła latem 2021 r.

Pisarka na świat przyszła w 1959 r. w angielskim Bromley, dorastała zaś w Tonbridge. Chociaż od zawsze lubiła pisać, a literatura zajmowała w jej życiu ważne miejsce (na Cambridge studiowała literaturę angielską), debiutowała dopiero jako 46-latka. Zanim zaczęła się jej wielka przygoda i zaczęła wydawać książki, Victoria Hislop robiła karierę dziennikarską, zaś wcześniej pracowała w reklamie i PR. Jej teksty ukazywały się w The Guardian, High Life, The Times, The Daily Telegraph, She, Woman & Home, jednak cały czas nie czuła się spełniona jako autorka i dopiero tworzenie literackiej fikcji dało jej satysfakcję i spełnienie, którego szukała.

Victoria Hislop, Wyspa i Grecja, jakiej nie znacie

Jak mówi sama pisarka, sukces jej debiutanckiej powieści był dla niej wielkim zaskoczeniem, szczególnie że znalezienie wydawcy dla książki nie było wcale łatwe i początkująca autorka musiała wykazać się niemałą determinacją oraz cierpliwością. Co ciekawe, jak twierdzi w wywiadach pisarka, samo powstanie powieści nie było specjalnie planowane. Bez względu jednak na trudne początki jej pisarskiej kariery, kiedy w 2005 r. do brytyjskich księgarń trafiła Wyspa, Victoria Hislop w mgnieniu oka zyskała uznanie i popularność. Książka tylko w ciągu roku w Wielkiej Brytanii sprzedała się w ponad milionowym nakładzie i przez blisko dwa miesiące utrzymywała się na szczycie listy bestsellerów Sunday Timesa. Za sprawą tej fabuły wzrosło też podobno zainteresowanie Brytyjczyków wyjazdami turystycznymi do Grecji, w szczególności zaś na Kretę, gdzie osadzona jest akcja powieści. Na podstawie powieści grecka telewizja wyprodukowała również 26-odcinkowy serial, którego konsultantką była autorka. Bez wątpienia dla Victorii Hislop Wyspa była prawdziwą trampoliną do niezwykle udanej pisarskiej kariery, o której, jak sama przyznaje, nigdy nawet nie marzyła.

Wyspa to saga rodzinna dziejąca się na Krecie i na pobliskiej Spinalondze będącej aż do drugiej połowy lat 50-tych zamkniętą kolonią dla trędowatych. Zagmatwane losy pewnej rodziny z położonej nieopodal Spinalongi wioski Plaka poznajemy razem z Alexis, wychowaną w Anglii potomkinią greckich imigrantów. Kontynuację tej poruszającej historii, która ukazała się w 2019 r., zatytułowała Victoria Hislop Jedna sierpniowa noc. Polska premiera publikacji miała miejsce w lipcu 2021 r.

Wybór Grecji jako miejsca akcji większość jej fabuł, nie jest przypadkowy, ponieważ w pisarka zakochała się w niej jeszcze jako nastolatka, podczas swojej pierwszej podróży do tego pięknego kraju. Od lat dzieli ona swój czas między Wielką Brytanię, a Ateny, w których wynajmuje mieszkanie i ukochaną Kretę, gdzie posiada dom i gdzie najlepiej jej się tworzy.

Victoria Hislop i Nić

Akcję swojej drugiej powieści pt. Powrót autorka umieściła w Hiszpanii, opisując w narracji tej dramatyczne czasy wojny domowej. Gatunkowo nie odbiega ona od debiutu pisarki i reszty jej dorobku, będąc mocno osadzoną w wielkiej historii sagą rodzinną. W 2011 r. w ręce czytelników oddała Victoria Hislop Nić, w której ponownie zaprasza miłośników dobrej prozy obyczajowej do Grecji, a konkretniej do Salonik, starego i bardzo. Akcja książki zaczyna się w 1917 r., kiedy to Saloniki zostały ciężko doświadczone w wyniku wielkiego pożaru i ciągnie się przez kolejne dekady.

Victoria Hislop, Pocztówki z Grecji i inne greckie książki

Będąc zagorzałą hellenofilką, swoje książki Victoria Hislop najczęściej poświęca greckiej historii lub co najmniej osadza akcję w kręgu greckiej kultury (jak w przypadku powieści Z widokiem na wschód słońca, która opisuje konflikt grecko-turecki na Cyprze). Wspaniałym hołdem dla piękna jej drugiej ojczyzny stanowi niezwykle ciekawa formalnie powieść, którą zatytułowała Victoria Hislop Pocztówki z Grecji. Jest to właściwie zbiór obdarzonych wyjątkowym urokiem opowiadań spiętych fabularną klamrą, którą stanowią widokówki trafiające co tydzień przez przypadek do wiodącej dość jałowe życie Angielki.. Kartki wysyłane z różnych zakątków Grecji stają się w końcu bodźcem skłaniającym Ellie do wyrwania się z marazmu i ruszenia w podróż śladami tajemniczego nadawcy.