Stefan Ahnhem
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Szwedzki pisarz i scenarzysta, autor cyklu poczytnych kryminałów z Fabianem Riskiem w roli głównej oraz scenariuszy do wielu szwedzkich produkcji telewizyjnych, w tym serialu opartego na kultowej serii Henninga Mankella o Kurcie Wallanderze. Stefan Ahnhem książki pisze od 2015 r. i w swoim dorobku ma 6 powieści, z czego 5 doczekało się polskiego przekładu. Najnowsza z nich, X sposobów na śmierć, do polskich księgarń trafiła pod koniec czerwca 2021 r.

Stefan Ahnhem na świat przyszedł w 1966 r. w stolicy Szwecji, jednak wychował się, podobnie jak jego bohater, w położonym tuż przy granicy z Danią Helsingborgu. Co ciekawe, jako dziecko zmagał się z dość mocną dysleksją i sama nauka pisania, nie mówiąc już o tworzeniu dłuższych tekstów, była dla niego nie lada wyzwaniem. W związku z tym absolutnie nikt nie podejrzewał, że kiedykolwiek będzie wydawał Stefan Ahnhem książki czy pisał scenariusze – generalnie – żył z pióra. On sam przez długi czas ze względu na swoje trudności miał zamiar związać przyszłość raczej z naukami ścisłymi, chociaż zawsze, co przyznaje, był wielkim gawędziarzem i uwielbiał wymyślać różne niestworzone historie. Jak sam mówi, jego kreatywność wynikała z tego, że jako jedynak sporo czasu spędzał sam i dla rozrywki uruchamiał wtedy swoją wyobraźnię, która w jednej chwili potrafiła przenieść go w kolorowy, pełen magii świat. Ostatecznie potrzeba opowiadania historii była tak silna, że na dłuższą metę nie pozwoliła się ignorować, co pchnęło go do szukania zawodu, w którym mógłby ją realizować. W ten sposób właśnie na długo zanim w księgarniach pojawiły się jego książki, Stefan Ahnhem historie opowiadał jako scenarzysta. Spod jego pióra wyszło wiele scenariuszy filmowych i tworzonych na potrzeby szwedzkiej telewizji, w tym adaptacji popularnej literatury: cyklu o Wallanderze Mankella i Inspektor Irene Huss na kanwie prozy powieści Helene Tursten.

W pewnym momencie jednak poczuł, że w wyczerpał swoje możliwości zawodowe na stosunkowo niewielkim szwedzkim rynku filmowo-telewizyjnym, co zmusiło do opracowania nowego planu. Ponieważ nie chciał emigrować i wyrywać rodziny (pisarz jest ojcem czworga dzieci) ze znanego środowiska, postanowił pisać Stefan Ahnhem książki i rozszerzyć swoją zawodową działalność na pole literatury. Był to bez wątpienia trafny wybór i dziś pisarz zaliczany jest do najpopularniejszych skandynawskich twórców kryminałów. Jego powieści zostały przetłumaczone na kilkanaście języków (w tym polski) i sprzedały się na całym świecie w imponującym nakładzie. Nabywców znalazły także prawa do ekranizacji cyklu o Fabianie Risku, nad którą aktualnie trwają pracę i istnieje szansa, że niedługo będzie można nie tylko przeczytać o przygodach tego bohatera, ale i je obejrzeć. Za swojej książki Stefan Ahnhem został również doceniony nagrodami branżowymi: szwedzką Crimetime Specsavers Award (2015) i niemiecką MIMI Award (2016).

Stefan Ahnhem i cykl o Fabianie Risku

Pisarz debiutował w 2014 r. powieścią Ofiara bez twarzy. Na stronach książki Stefan Ahnhem po raz pierwszy zaprezentował wszystkim miłośnikom dobrego kryminału Fabiana Riska, policjanta, który właśnie przenosi się ze Sztokholmu do swojego rodzinnego Helsinborga. Nie jest to typ supermana, który posiada nadzwyczajne moce – to facet z przeszłością, trapiony przez przyziemne małżeńskie i rodzinne problemy; związek z żoną przeżywa kryzys, zaś dzieci sprawiają nieustanne problemy i zupełnie nie są zainteresowane polepszeniem relacji z ojcem. Tło i motywy socjologiczno-obyczajowe zresztą, co charakterystyczne dla skandynawskiej odmiany gatunku, w całym cyklu są mocno rozbudowane i praktycznie równoważne z intrygą kryminalną. Przez cały cykl z Fabianem Riskiem Stefan Ahnhem rozwija nie tylko wątek głównego bohatera, ale i innych postaci, np. borykającej się z uzależnieniem od alkoholu szefowej policjanta czy duńskiej policjantki, z którą zdarza się Fabianowi współpracować, sprawiając, że jego fabuły nie tylko rozrastają się objętościowo, ale i stają zdecydowanie pełniejsze.

Już rok po debiucie pisarza ukazała się kontynuacja przygód Riska pt. Dziewiąty grób, a w 2016 r. w ręce czytelników oddał Stefan Ahnhem Osiemnaście stopni poniżej zera, trzeci tom cyklu. Wszystkie powieści spotkały się z ciepłym przyjęciem i szybko zapewniły autorowi popularność, najpierw w rodzinnym kraju, a niedługo później w całej Europie. W związku z tym powstawały kolejne odsłony perypetii policjanta z Helsinborga. W 2018 r. do księgarń trafił Motyw X, a dwa lata później wydał Stefan Ahnhem X sposobów na śmierć, fabułę kontynuującą historię z poprzedniego tomu. Jest to ostatni tom cyklu dostępny nad Wisłą, ponieważ najnowsza, wydana w 2021 r., książka autora nie doczekała się jeszcze polskiego tłumaczenia.