Sabina Waszut
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Sabina Waszut 
  • Nauki humanistyczne 
  • Wyczyść

Polska pisarka, poetka, animatorka kultury. Dumna ze swojego pochodzenia Ślązaczka i propagatorka kultury rodzinnego regionu. Popularność i uznanie, zarówno czytelników, jak i krytyki, przyniosła Sabinie Waszut trylogia Rozdroża, górnośląska saga zaczynająca się w dwudziestoleciu międzywojennym. Mimo że pisarka publikuje zaledwie kilka lat, w swoim dorobku ma już 9 cenionych tytułów. Najnowszy z nich, pierwszy tom nowego cyklu Emigranci, do księgarń trafił wiosna 2021 r.

Sabina Waszut na świat przyszła w 1979 r. w Chorzowie. Z Górnym Śląskiem związana na dobre i na złe, tam dorastała i mieszka do dziś z mężem i dziećmi. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Świętochłowicach i Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Pisarka bardzo silnie identyfikuje się z rodzinnym regionem i śląskość jest zarówno fundamentem, jak i dominującym składnikiem jej dojrzałej tożsamości. Śląsk, który postrzega jako wielokulturowy tygiel o niezwykle ciekawej historii, to dla niej przede wszystkim także ogromna artystyczna inspiracja.

Zanim niemal bez reszty pochłonęły ją książki, Sabina Waszut całe serce wkładała w pracę w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie oraz działalność, stworzonego przez siebie, festiwalu Port Poetycki. Wciąż angażuje się w miejscowe życie kulturalne, jest m.in. stałą współpracowniczką miesięcznika Chorzów Miasto Kultury, na łamach którego regularnie ukazują się jej opowiadania i felietony.

Literackie ciągoty pisarki ujawniły się już w dzieciństwie, kiedy to pisała ona krótkie opowiadania, a później jako nastolatka pamiętnik oraz testowała różne formy prozatorskie Pierwszym i najważniejszym recenzentem twórczości autorki Rozdroży jest jej mama. Najczęściej zanim jeszcze zasiądzie do pisania, wszystkie pomysły na potencjalne książki Sabina Waszut przedstawia właśnie jej, bardzo wysoko sobie ceniąc wszelkie uwagi rodzicielki.

Sabina Waszut i Isabelle

Pierwsze poważne kroki literackie Waszut stawiała korzystając ze wsparcia Mariusza Wieteski. Ich wspólne dzieło, wydana w 2013r. poetycką powieść o miłości Isabelle, zdecydowanie można zaliczyć do bardzo udanych początków literackiej kariery.

Sabina Waszut i Rozdroża

Swoją pierwszą samodzielną książkę pt. Rozdroża Sabina Waszut w ręce czytelników oddała w następnym roku. Jest to pierwszy tom jej śląskiej sagi, dla której inspirację stanowiły losy jej dziadków. Ich szalenie interesujące, niekiedy pełne dramatyzmu dzieje, poznawała w ramach bajki na dobranoc, stąd dość mocno zapadły jej w pamięci i w sercu, a z biegiem czasu coraz bardziej też zaczęły domagać się spisania.

Powieść, która zaczyna się w dwudziestoleciu międzywojennym i której osią jest związek Niemki i Ślązaka, poddany ciężkiej próbie podczas wojennej zawieruchy, wystawiła jak najlepsze świadectwo zarówno warsztatowi, jak i literackiemu wyczuciu początkującej pisarki. Na stronach ksiażki udało jej się wykreować ciekawych bohaterów i poprowadzić chwytającą za serce narrację, skutecznie angażującą emocje odbiorców. Za Rozdroża Sabina Waszut została doceniona nominacją do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, a także zdobyła główną nagrodę na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach przeznaczoną dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014.

Już w 2015 r. do księgarń trafiła druga odsłona cyklu pt. W obcym domu poświęcona powojennym losom Zofii i Władysława. Śląską trylogię Sabina Waszut zamknęła blisko dwa lata później tomem Zielony Byfyj.

Sabina Waszut, Dobra noc i Bar na starym osiedlu

Pomiędzy dwoma ostatnimi tomami cyklu Rozdroża Sabina Waszut wydała, nie mniej śląską, powieść pt. Bar na starym osiedlu, nieco sentymentalną historię o powrocie do domu i odkrywaniu na nowo swoich korzeni. Akcję swojej następnej fabuły pisarka osadziła z kolei na małopolskiej prowincji lat 50-tych. W powieści Dobra noc Sabina Waszut bardzo sugestywnie opisuje specyficzny moment (fenomenalnie uchwycony m.in. w kultowej Konopielce) kulturowego przełomu – walki kultury tradycyjnej z nowoczesnością na polskiej wsi.

Sabina Waszut i Narzeczona z getta

Ciekawie przedstawia się także następna propozycja pisarki. W Narzeczonej z getta Sabina Waszut prowadzi narracje osadzoną na dwóch płaszczyznach czasowych. Punktem wyjścia całej opowieści jest śledztwo, które młoda mężatka prowadzi w sprawie pewnej starej szafy. Historia mebla wiąże się z dramatycznymi losami żydowskiej rodziny i zakazanej miłości między Sarą i młodym Polakiem.

Sabina Waszut i Emigranci

W 2021 r. ukazała się najnowsza fabuła Sabiny Waszut, Podróż za horyzont. Powieść otwierającą nowy cykl autorki Emigranci, poświęcony losom polskich osadników w Brazylii z początków XX w. Biedny galicyjski chłop, Włodek Gajda, zauroczony opowieściami o bogactwach Nowego świata, postanawia wraz z całą liczna rodziną ruszyć za ocean, by tam szukać lepszego losu. Ich podróż dopiero się zaczyna, ale już pierwszy tom tej obyczajowej sagi wart jest każdej minuty przeznaczonej na jego lekturę.