Roksana Jędrzejewska-Wróbel

  • Roksana Jędrzejewska-Wróbel 
  • Fantastyka i sci-fi 
  • Wyczyść

Pisarka i poetka jedna z najpopularniejszych współczesnych polskich autorek literatury dziecięcej. Odznaczona brązowym medalem Zasłużeni dla kultury – Gloria Artis, członkini Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Zdobywczyni nagrody za Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Z wykształcenia, legitymująca się tytułem doktora nauk humanistycznych, literaturoznawczyni. Ponadto miłośniczka podróży i ręcznych robótek. Jej teksty ukazywały się w miesięczniku dla rodziców Dziecko, w Świerszczyku i Misiu. Od kilkunastu lat pisze również Roksana Jędrzejewska-Wróbel książki, scenariusze dla najmłodszych, a jej publikacje znalazły się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Kilka z nich, w tym popularna seria o Ryjówce Florce, doczekała się także adaptacji filmowych i scenicznych. W swoim dorobku ma ponad 30 tytułów, a najnowszy z nich, pierwsza w jej karierze powieść przeznaczona dla nastolatków, Stan splątania, do księgarń trafiła jesienią 2021r.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel na świat przyszła w 1969 r. w Gdańsku i z Trójmiastem, gdzie mieszka do dziś, związana jest przez całe życie. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, co sfinalizowała, napisaną pod kierownictwem samego Stefana Chwina, pracą magisterską o wybitnej poetce Annie Świrszczyńskiej, a jakiś czas później przypieczętowała doktoratem powstałym u tego samego promotora. Co ciekawe, chociaż popularność zdobyła prozą dziecięcą, jest również poetką mającą na swoim koncie kilka wygranych konkursów poetyckich. Jak podkreśla, nigdy jednak nie próbowała pisać wierszy dla dzieci, ponieważ nie czuła się wystarczającą dobra warsztatowo, by podjąć się tak trudnego zadania.

Zanim jednak w księgarniach pojawiły się jej pierwsze książki, Roksana Jędrzejewska-Wróbel karierę zawodową zaczynała jako redaktorka w wydawnictwie specjalizującym się w publikacjach medycznych i nie planowała żadnej literackiej działalności. Chociaż praca ta może się wydać mało ekscytujące, pisarka bardzo dobrze wspomina ten czas, uważając go za cenne i ciekawe doświadczenie. To zresztą właśnie dzięki pracy w Makmedzie w 1998 r. debiutowała jako współautorka publikacji opowiadającej o rozwoju dziecka w łonie matki pt. Oto jestem. Początkowo miała być jedynie redaktorką tekstu, jednak jej zaangażowanie ostatecznie wykroczyło daleko, na szczęście ku akceptacji autora, prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, poza poprawki redakcyjne.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Królewna, Gębolud i początek literackiej kariery

Jak zdradza Roksana Jędrzejewska-Wróbel, książki zaczęła pisać dość przypadkowo. Jako młoda matka potrzebowała wózka, a akurat w miesięczniku Dziecko ogłoszono konkurs literacki, w którym nagrodą był ekskluzywny model wózka. Skusiło to przyszłą pisarkę do udziału w nim i chociaż nie udało jej się wygrać wymarzonej nagrody, i jej tekst zdobył jedynie wyróżnienie, był to bez wątpienia kamień milowy w jej karierze. Jakiś czas później bowiem redakcja magazynu zaproponowała młodej matce współpracę, dzięki czemu jej tekstami zachwyciła się Agnieszka Żelewska, która namówiła ją do udziału w Konkursie Literackim im. Janczarskiego. Na konkurs wysłała Roksana Jędrzejewska-Wróbel Królewnę i Gęboluda, opowiastki dla najmłodszych – pierwszy tekst przyniósł autorce zwycięstwo, a drugi wyróżnienie, oba zaś stały się początkiem trwającej już kilkanaście lat pełnej sukcesów literackiej kariery. Królewna, Gębolud oraz Sznurkowa historia zilustrowane przez Agnieszkę Żelewska ukazały się w 2004 r., a wkrótce później do księgarń trafiły kolejne utwory Roksany Jędrzejewska-Wróbel: Kamienica czy seria z Plastelinkiem. Dzisiaj te czasy autorka wspomina z uśmiechem jako dość zwariowane i pionierskie. Mimo że niełatwo było połączyć pisanie z opieką nad trójką małych dzieci, dzięki determinacji i niespożytym pokładom młodzieńczej energii, udawało jej się pracować na pełnych obrotach i w każdych warunkach (kiedyś nawet, gdy gonił termin, pracę kończyła, trzymając, by nie zasnąć, nogi w zimnej wodzie). Dzisiaj, kiedy jej dzieci dorosły, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, książki może pisać na swoich warunkach i w całkowitym komforcie (najchętniej w ogrodzie), jednak nieco brakuje jej rodzinnego rozgardiaszu i wciąż najszczęśliwsza czuje się, mając wszystkich najbliższych wokół siebie.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Ryjówka Florka

Jedną z najpopularniejszych postaci stworzonych przez pisarkę jest sympatyczna Ryjówka Florka, bohaterka serii książeczek dla najmłodszych zapoczątkowanej w 2007 r. historią pt. Florka. Z pamiętnika Ryjówki. Na podstawie opowieści o przygodach tego niezwykłego zwierzątka powstał nawet serial animowany na podstawie scenariusza samej autorki.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Stan splątania

Po latach pisania dla młodszych dzieci w październiku 2021 r. wydała Roksana Jędrzejewska-Wróbel Stan , pierwszą powieść dedykowaną nastolatkom. Jest to poruszająca opowieść o trojgu mających swoje problemy młodych ludzi, znajdujących się dodatkowo w wyjątkowo trudnym momencie swojego życia – koniec szkoły podstawowej to czas, kiedy trzeba wszak podjąć pierwsze ważne i mające dalekosiężne konsekwencje decyzje.