Rachel Caine

Amerykańska pisarka, autorka powieści fantasy i science-fiction, dla młodzieży i dorosłych, kryminałów oraz thrillerów z elementami romansu i horroru. Publikuje również jako Julie Fortune i pod innymi pseudonimami. W swoim dorobku ma już ponad 50 książek.

Rachel Caine urodziła się jako Roxanne Longstreet Conrad w 1962 r. w White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk. Dorastała w zachodnim Teksasie, gdzie w 1980 r. ukończyła szkołę średnią. Pięć lat późnej uzyskała dyplom licencjata z rachunkowości w Rawls College of Business na Texas Tech University. Pisarka posiada również wykształcenie muzyczne. Zanim zaczęła pisać Rachel Caine książki pracowała jako muzyk, a później pięła się po szczeblach kariery korporacyjnej. W 2010 r. ostatecznie zrezygnowała ze stanowiska w biznesie, by całkowicie poświęcić się pisaniu. Aktualnie mieszka w Teksasie razem ze swoim mężem, Catem Conradem. Ponieważ najlepiej jej się pisze przy muzyce, do każdej książki Rachel Caine ma zawsze przygotowaną oddzielną playlistę. Dla odprężenia lubi oglądać filmy, jest również wielką fanką telewizji, a ponad amerykańskie piwa podobno zdecydowanie przedkłada angielskiego Guinnessa.

Najpopularniejsze książki Rachel Caine

Ponieważ zarówno czytelnicy, jak i wydawcy kochają wręcz powieściowe cykle, większość autorów literatury popularnej ma ich na swym koncie kilka. Również Rachel Caine książki pisze najczęściej w ramach różnogatunkowych serii. Ogromną popularność przyniósł autorce, zapoczątkowany w 2006 r., młodzieżowy cykl o wampirach, Morganville Vampires. W jego ramach ukazało się 15 powieści oraz liczne opowiadania z uniwersum Morganville.

W swojej ofercie ma również Rachel Caine książki dla nieco starszych czytelników. Do najbardziej znanych należy seria Weather Warden (Starażnik pogody), rasowe urban fantasy rozpisane na 9 tomów, opowiadających perypetie obdarzonej nadprzyrodzonymi zdolnościami panowania nad żywiołami Joanne Baldwin. Niestety, do tej pory cykl nie doczekał się polskiego wydania. Za to w polskim tłumaczeniu dostępne są 3 z 4 części serii Czas wygnania, będącej spin offem Weather Warden.

Również inna popularna seria fantasy pisarki, została w naszym kraju wydana tylko częściowo. Z cyklu Wielka biblioteka Rachel Caine, Atrament i krew, jego pierwszy, oryginalnie wydany w 2015 r., tom jest wciąż jedynym, jakim dysponuje polski czytelnik.

Thrillery Rachel Caine

Jednak twórczość pisarki jest o wiele bardziej zróżnicowana. Oprócz różnych odmian fantasy można w niej również znaleźć fabuły realistyczne. Do takich należy, niedawno przetłumaczona na język polski, trylogia Stillhause Lake, utrzymana w brutalnym i niepokojącym klimacie. Pierwszą powieść z cyklu pt. Żona mordercy Rachel Caine wydała w 2017 r. Ciekawym pomysłem jest zmiana perspektywy narracyjno-fabularniej w stosunku do klasycznego thrillera czy kryminału. W centrum zainteresowania autorka nie stawia bowiem ani zbrodniarza, ani ścigających go śledczych. Główna bohaterka książki Rachel Caine to żona psychopatycznego, seryjnego mordercy. Aż do zupełnie przypadkowego ujawnienia jego ohydnej działalności jest on dla niej nie tylko kochającym mężem, ale i czułym ojcem dla ich dzieci. Po aresztowaniu męża Gina Royal, by uciec przed osaczającą ją ludzką nienawiścią, zmienia nazwisko i wraz z dziećmi próbuje zacząć nowe życie w Stillhouse Lake. Przybrana w powieści perspektywa kobiety, która dzieliła, nic o tym nie wiedząc, życie z psychopatycznym mordercą, jest bardzo ciekawym zabiegiem. Ukazanie psychicznej traumy przeżywanej przez Ginę i jej dzieci oraz jej konsekwencji, choć nie jest to typowy thriller psychologiczny, pozwala na stronach tej książki Rachel Caine zbudować bardzo interesującą historię.

W drugim tomie pt. Mój ojciec jest mordercą Rachel Caine kontynuuje opowieść o losach Giny. Jej bohaterka przechodzi stopniową przemianę od przerażonej, załamanej i ściganej ofiary w silną kobietę, która odważnie rzuca wyzwanie swojemu prześladowcy. W rezultacie coraz bardziej zdeterminowana Gina przejmuje inicjatywę i zmienia strukturę całej sytuacji. Ze ściganej staję się łowczynią, postanawia raz na zawsze uwolnić się od byłego męża, który uciekłszy z więzienia zagraża jej i jej dzieciom. W wydanej w 2018 r. powieści Polowanie na mordercę Rachel Caine przedstawia czytelnikom finał tej trzymającej w napięciu historii. Ostateczne starcie między Giną a jej mężem to gwarancja silnych wrażeń i dobrej rozrywki.