Peter Robinson
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Brytyjski pisarz, autor poczytnych powieści kryminalnych. Najlepiej znany ze swojej bestsellerowej, przetłumaczonej na ponad 20 języków, serii o Inspektorze Banksie. Za swoje książki Peter Robinson był wielokrotnie nagradzany najważniejszymi branżowymi nagrodami tj. Edgar czy Anthony Awards.

Peter Robinson urodził się w 1950 r. w Armley, przemysłowej dzielnicy Leeds. Jego ojciec, Clifford Robinson, był fotografem zaś matka, Miriam Jarvis, zajmowała się domem. Studia na miejscowym uniwersytecie (Leeds University) ukończył w 1974 r. licencjatem z literatury. Naukę kontynuował na Uniwersytecie Windsorskim w Kanadzie, do której wyjechał jeszcze w tym samym roku. Zdobycie dyplomu magisterskiego z anglistyki i kreatywnego pisania zajęło mu zaledwie rok, a jego promotorką była popularna pisarka Joyce Carol Oates. Pisarz dalej pogłębiał swoją wiedzę w dziedzinie literatury, ty razem na Uniwersytecie York w Toronto, a ukoronowaniem jego studiów był obroniony w 1983r. doktorat. Kiedy już za swoje książki Peter Robinson zdobył pewne uznanie i popularność, pracował na kanadyjskich uczelniach jako wykładowca oraz pisarz-rezydent.

Pisarz od wielu lat jest szczęśliwie żonaty z prawniczką Sheilą Halladay. Para na stałe mieszka w Beaches, nadmorskiej dzielnicy Toronto, jednak część roku spędza również w swoim drugim domu, w Richmond w North Yorkshire. W 2006 r. za swoje książki Peter Robinson został doceniony zaproszeniem do The Detection Club, klubu najwybitniejszych angielskich autorów powieści detektywistycznych.

Peter Robinson i Alan Banks

Jako pisarz Peter Robinson debiutował w 1987 r. powieścią Gallows View, która zapoczątkowała, liczący już 27 tomów cykl o pewnym inspektorze brytyjskiej policji. Tytuł okazał się sukcesem, ciesząc się popularnością wśród czytelników, zdobywając uznanie krytyki oraz nominacje do brytyjskich i kanadyjskich nagród literackich. Już rok później ukazała się druga cześć serii, a później, w rocznych lub niewiele dłuższych odstępach, kolejne. Opowiadające o śledztwach inspektora Alana Banksa książki, Peter Robinson pisze już ponad trzy dekady i zdaniem wielu jego fanów wciąż potrafi wyciągnąć coś nowego zarówno ze swojego bohatera, jaki konwencji gatunku. Nie brakuje głosów, że inspektor, jak wino, nabywa walorów wraz z wiekiem, a pisarstwo autora także ewoluuje pozytywnie wraz z kolejnymi latami literackiej praktyki. Na kartach każdej kolejnej traktującej o śledztwach inspektora Banksa książki Peter Robinson potrafił skutecznie zbudować i utrzymać napięcie, umiejętnie prowadząc czytelnika zagmatwanymi ścieżkami pokazanego z realizmem, lecz bez nudy, policyjnego dochodzenia. Potencjał cyklu dostrzegł również przemysł rozrywkowy i kilka jego części doczekało się telewizyjnej adaptacji.

Duża w tym zasługa ciekawego, niesztampowego i dającego się lubić bohatera. Inspektor Alan Banks, w przeciwieństwie do wielu policjantów zaludniających strony popularnych współczesnych kryminałów, nie jest mroczny, ani brutalny. Nie walczy z wewnętrznymi demonami, a w jego przeszłości nie czeka na odkrycie żadna specjalna tajemnica. Co więcej, jest melomanem i empatycznym, niemającym problemów z funkcjonowaniem społecznym mężczyzną i dobrym ojcem.

Specjalnie dla niego pisarz stworzył fikcyjne miasto Eastvale, w Yorkshire, wzorowane na Richmond i Ripon, jednak odpowiednio większe, aby pomieściło wszystkie zbrodnie, z którymi mierzy się inspektor. Do Eastvale ucieka on z Londynu w poszukiwaniu ciszy spokoju i , jak by się dziś powiedziało, tradycyjnych wartości. Co nie oznacza, że przez wszystkie należące do cyklu książki Peter Robinson nie pozwala swojemu bohaterowi na żadną ewolucję. Alan Banks, jak każdy, zmienia się na przestrzeni lat i wskutek przeżytych doświadczeń, a talent pisarza sprawia, że czytelnik uznaje to za proces naturalny i nieunikniony. Premierę swojej najnowszej fabuły, której bohaterem jest inspektor Banks, Peter Robinson planuję na drugą połowę 2020 r. jednak wciąż nie wiadomo, kiedy ukaże się jego polski przekład.

Samodzielne powieści Petera Robinsona

Wydana w 1990 r. Pieśń Caedmona (w Stanach Zjednoczonych opublikowana pt. The first cut) to pierwsza samodzielna fabuła pisarza. Co ciekawe, została ona wtórnie powiązana z jego bestsellerowym cyklem za sprawą wątków z Pieśni powracających w tomie Przyjaciel diabła z 2007 r. Swoją kolejną, nienależącą do serii o inspektorze, powieść pt. Odrzucona miłość Peter Robinson w ręce czytelników oddał w 1995 r., a jej polskie tłumaczenie ukazało się w 2017 r. Tym razem jest to bardziej thriller niż kryminał, a historia prześladowanej przez psychopatycznego wielbiciela wschodzącej gwiazdy telewizyjnej potrafi wywołać ciarki na plecach. Tym bardziej, że w tym przypadku również ofiara skrywa własne brudne sekrety. Pisząc Odrzuconą miłość, Peter Robinson udowadnia, że jego pióro sprawdza się również w nieco bardziej mrocznej, niż kryminały o Alanie Banksie, poetyce. W jeszcze innym klimacie utrzymana jest pochodząca z 2011 r. Trucicielka, druga z samodzielnych fabuł autora dostępna w polskim przekładzie. Niebezpieczna i intrygująca tajemnica z przeszłości tym razem jest dla autora okazją do zbudowania bardziej pogłębionego obyczajowo-socjologicznego tła.