Peter A. Flannery

Brytyjski pisarz fantasy. Autor takich fabuł jak One and only, Decimus Fate. W 2017 r., powieścią Mag bitewny, Peter A. Flannery zdobył serca miłośników gatunku i zyskał międzynarodową popularność. Książka niemal z miejsca podbiła brytyjski i amerykański rynek i została przełożona na 7 języków, w tym polski. Chociaż dopiero zaczyna swoja literacka karierę, już zdobył sobie licznych fanów, którzy z niecierpliwością czekają na jego nowe fabuły.

Droga, która zaprowadziła Petera A. Flannery’ego do miejsca, w którym jego nazwisko zna niemal każdy prawdziwy fan fantasy, jest prawdziwym dowodem na to, że nigdy nie należy się poddawać, lecz pielęgnować swoje marzenia, ponieważ nigdy nie wiadomo, za którym życiowym zakrętem czeka szansa na ich spełnienie. Chociaż od wczesnej młodości chciał pisać Peter A. Flannery książki, miał wrażenie, że zostanie pisarzem należy do takiego samego rodzaju mało realnych, dziecinnych planów jak te o staniu się gwiazda rocka czy astronautą. Dlatego też długo nie podejmował poważniejszych literackich prób. Dorastał na przedmieściach Stockport i miał, jak sam podkreśla, zwyczajne, spokojne dzieciństwo. Po szkole średniej rozpoczął studia z zakresu sztuki i projektowania, jednak, co przyznaje dziś ze skruchą, był bardzo słabym studentem. Ponieważ brak otwartej przestrzeni na co dzień niezwykle go frustrował, postanowił porzucić college i znaleźć pracę, która by zaspakajała jego potrzebę kontaktu z przyrodą. Tak trafił do przemysłu leśnego, jednak bardzo poważny uraz kręgosłupa szyjnego, którego doznał wskutek wypadku w pracy, zmusił go do ponownej zmiany zawodu.

Wciąż nie był to moment, w którym o napisaniu książki Peter A. Flannery myślałby na poważnie. Zamiast tego znalazł zajęcie w pokrewnej do ostatniej posady branży – ogrodnictwie, które dawało mu w tamtym okresie dużo satysfakcji. Mimo wszystko w pewnym momencie kreatywna, długo spychana i ignorowana, strona jego osobowości upomniała się o siebie i zmusiła Petera do kolejnego przemyślenia obranej życiowej drogi. Rzucił pracę i w poszukiwaniu pomysłu na siebie, udał się w roczną podróż. Po powrocie znalazł zatrudnienie jako rzeźbiarz w branży zabawkarskiej. Aż w końcu studio projektowe z Edynburga dało mu szansę na pisanie. Choć na razie były to pomysły i opowiadania do gier, a nie książki, Peter A. Flannery nie miał wątpliwości, że znajduje się na dobrej drodze do spełnienia marzenia. Nie mylił się. Chociaż zarzeka się, ze nie ma ambicji bycia wielkim pisarzem, powieścią Mag bitewny Peter A. Flannery udowadnia, ze jest pisarzem wystarczająco dobrym, by zapewniać ludziom wiele miłych godzin spędzonych na lekturze. Nie ma żadnego sekretu warsztatowego, nie przykłada zresztą do rzemiosła pisarskiego przesadnej wagi. Jego największym atutem jako autora jest bogata wyobraźnia, a swój cel widzi w emocjonalnym zaangażowaniu czytelników w snute na kartach książek opowieści. Kiedy akurat nie pisze ani nie czyta żadnej książki, Peter A. Flannery lubi oddawać się swojej wielkiej pasji, jaką jest się łucznictwo, a także zgłębiać jako astronom amator tajemnice kosmosu. Nieustannie też stara się nadążyć za dwójka swoich synów, co bywa zajęciem dość energochłonnym.

Peter A. Flannery i Mag bitewny

Chociaż w swoim dorobku pisarz ma 3 tytuły (One and only, Decimus Fate, Mag bitewny) w polskim przekładzie dostępny jest tylko jeden z nich. Powieść Mag bitewny Peter A. Flannery wydał w 2017 r., z miejsca podbijając serca anglojęzycznych miłośników klasycznego fantasy. Polskie wydanie ukazało się w dwóch tomach.

Wykreowany przez pisarza świat pełen magii, niesamowitych przygód i istot, może nie jest absolutnie oryginalny, za to nakreślony z wielką wyobraźnia i zaangażowaniem, dzięki którym jest on żywy i barwny. W świecie tym Królestwu Furii i jego mieszkańcom zagraża prowadzona przez demony armia nieumarłych, siejących wśród ludzi śmierć i grozę. Jedyną skuteczną bronią mogącą zatrzymać krwawy pochód tych przerażających istot są smoki ujarzmione i dosiadane przez magów bitewnych. Jednak magów zostało już niewielu i nadzieja zaczyna powoli gasnąć. Głównym bohaterem jest nastoletni Flyn, chory i słaby sierota, którego ojciec, przed swym tragicznym końcem, był bardzo potężnym magiem bojowym. Flyn, jak to często w klasycznym fantasy bywa, swoją drogę od zera do bohatera odbywa w gronie niebanalnych towarzyszy. Jego drużynę tworzą Malaki i zręczna łuczniczka Bryn. W powieści Mag bojowy Peter A. Flannery nie odkrywa, jak już zostało powiedziane, literackiej Ameryki, prowadzi jednak stworzone przez siebie postaci przez akcję sprawnie i potrafi zapewnić swoim czytelnikom to, co w literaturze popularnej chyba najważniejsze, prawdziwą rozrywkę.