Nie znaleziono wyników
Brazylijski poeta i prozaik. Pisarz znany na całym świecie ze swojego charakterystycznego stylu. Jeden z realizatorów nurtu realizmu magicznego w literaturze. Książki Paulo Coelho przetłumaczono na ponad 80 języków, a jego Alchemik należy do najpopularniejszych dzieł XX-wiecznej literatury. Pisarz 6-krotnie gościł w Polsce, został nawet ojcem chrzestnym córki swojej polskiej wydawczyni.
Paulo Coelho urodził się w 1947 r. w Rio de Janeiro jako syn Pedra i Ligii Coelho. Jego ojciec był inżynierem, matka natomiast zajmowała się domem. Młody Paulo uczęszczał do prowadzonej przez jezuitów szkoły San Ignacio w Rio de Janeiro. Tam też odniósł pierwszy literacki sukces, wygrywając szkolny konkurs poetycki. Chociaż od zawsze literatura i książki Paulo Coelho interesowały bardziej od przedmiotów ścisłych, rodzice, a szczególnie ojciec, oczekiwali od niego kontynuacji rodzinnej tradycji i podjęcia studiów technicznych. Młodzieńczy bunt syna przeciwko tym planom i panującym w domu regułom jego rodzice uznali za przejaw choroby psychicznej i dwukrotnie umieszczali Paulo w szpitalach psychiatrycznych, gdzie by poddawany terapii elektrowstrząsami. Po raz trzeci wysłali go na przymusowe leczenie, gdy związał się teatrem alternatywnym, uznawanym w konserwatywnej Brazylii za siedlisko niemoralności i rozpusty. W wydanej w 1998 r.(pol. wyd. 2000 r.), a więc blisko 30 lat po tych wydarzeniach, powieści Weronika postanawia umrzeć Paulo Coelho literacko rozlicza się z doznaną wtedy traumą. Książka spotkała się w Brazylii z ogromnym odzewem społecznym i miała wpływ na przegłosowanie w tamtejszym parlamencie, czekającej od 10 lat na uchwalenie, ustawy o zakazie przymusowej hospitalizacji.
Pod koniec lat 60-tych Paulo powrócił do teatru i prowadził życie prawdziwego hipisa; nosił długie włosy (za to nie nosił dowodu osobistego) i dla poszerzenie świadomości eksperymentował z narkotykami. Wtedy też poznał muzyka Raula Seixasa, który poprosił go o napisanie tekstów do jego utworów. Współpraca ta (trwająca do 1976 r.) okazała się bardzo owocna i druga płyta z tekstami pisarza sprzedała się w półmilionowym nakładzie.
W 1973 roku Paulo i Raul dołączyli do Stowarzyszenia Alternatywnego, antykapitalistycznej organizacji propagującej ideologię new age (w książce Walkirie Coelho spisuje doświadczenie z tego intensywnego czasu). Wtedy też za wydawanie wywrotowych komiksów został on aresztowany, a poważnych konsekwencji uniknął jedynie dzięki swoje historii psychiatrycznej. Te wydarzenia głęboko zmieniły pisarz, który postanowił się ustatkować. Dostał pracę w wytwórni płytowej, ożenił się i na krótko wyjechał do Londynu. Jego małżeństwo jednak nie trwało długo.
W 1979 r. Paulo spotkał swoją drugą żonę Cristinę Oiticica, z którą tworzą szczęśliwą parę do dziś. Wspólnie z nią odbył podróż po Europie, której punktem kulminacyjnym była pielgrzymka w Santiago de Compostela. Podczas tej wyprawy pisarz dokonał rewizji niemal całego swojego dotychczasowego życia i przekonań. Napisanie książki Paulo Coelho uznał za naturalne domknięcie swojej duchowej przemiany. Jego debiutancka powieść, Pielgrzym, ukazała się w 1987 r. i spotkała z dość ciepłym przyjęciem czytelników.
Choć trudno w to uwierzyć, najsłynniejsza powieść Paulo Coelho, Alchemik, początkowo była dość spektakularną klapą wydawniczą. Z pierwszego jej wydania (1988) sprzedano zaledwie 900 egzemplarzy. Dopiero parę lat później, po sukcesie kolejnych fabuł pisarza, zwrócono uwagę na tę niezwykłą książkę. Tytuł szybko stał się bestsellerem, a wkrótce prawdziwym literackim fenomenem. W 1993 r. powieść ukazała się w Stanach Zjednoczonych, robiąc furorę na tamtejszym, niezwykle trudnym, rynku. Paulo Coelho Alchemikiem podbił serca nie tylko milionów Amerykanów, ale i celebrytów, miedzy innymi Julii Roberts i Madonny, co przełożyło się na ogromny międzynarodowy sukces utworu. Wkrótce powstało kilkadziesiąt przekładów tej pięknej historii. Polskie wydanie tego światowego bestsellera swoją premierę miało w 1995 r. Powieść trafiła nawet do Księgi Rekordów Guinessa jako najczęściej tłumaczone dzieło żyjącego pisarza (71 przekładów). W 2002 roku. portugalski Jornal de Letras ogłosił, że Alchemik Paulo Coelho jest najlepiej sprzedającą się książką w historii literatury portugalskojęzycznej. Do 2013 r. na całym świecie sprzedano ponad 65 milionów kopii tego dzieła.