Orson Scott Card
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Orson Scott Card 
  • Literatura faktu 
  • Wyczyść

Popularny amerykański pisarz nurtu science fiction i fantasy, poeta. Oprócz tego znany z kontrowersyjnych tradycyjnych poglądów publicysta i mówca.

Orson Scott Card urodził się w 1951 r. w Richland w Stanie Waszyngton w tradycyjnej mormońskiej rodzinie. Pisarz jest potomkiem samego Brighama Younga, drugiego przywódcy religijnego i politycznego mormonów, założyciela Salt Lake City i pierwszego gubernatora terytorium Utah. Jako młodzieniec, zgodnie z mormońską tradycją, Orson Scott Card odbył obowiązkową misję ewangelizacyjną. Został skierowany do Brazylii, w której nauczył się dość biegle posługiwać językiem portugalskim.

Po powrocie studiował na Brigham Young University, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Kristine, której ojciec wykładał na uczelni. Zanim zaczął pisać Orson Scott Card książki, przynoszące sławę i pieniądze, podejmował się różnych zajęć, aby zapewnić utrzymanie sobie i rodzinie. Silnie związany ze społecznością mormońską, najczęściej zatrudniał się w instytucjach i firmach związanych z Kościołem Świętych w Dniach Ostatnich.

Orson Scott Card i Saga Endera

W 1977 r. publikacją w branżowym czasopiśmie Analog opowiadania Gra Endera Orson Scott Card rozpoczął swoją wielką literacką przygodę. Pomysł zaprezentowany publiczności w 1977 r. w krótkiej formie opowiadania okazał się na tyle nośny, że autor postanowił go rozwinąć. Prace nad powieścią Gra Endera Orson Scott Card zakończył kilka lat później i w 1985 r. do księgarń trafiła jego debiutancka pełnowymiarowa fabuła. Książka okazała się wielkim sukcesem i zdobyła aż dwie najważniejsze amerykańskie branżowe nagrody Hugo Award i Nebula Award. Nic więc dziwnego, że wyjściowy pomysł fabularny dość szybko został rozwinięty w sequel a następnie wyewoluował w całe uniwersum.

Fabuła powieści osadzona jest w dalekiej przyszłości, w której ziemskiej cywilizacji zagraża obcy gatunek pochodzący spoza układu słonecznego. Aby skuteczniej walczyć przeciwnikiem z kosmosu, z Robalami, ludzie selekcjonują dzieci a te najinteligentniejsze i najlepiej rokujące umieszczają w specjalnych szkołach, by wychować dowódcę zdolnego pokonać Robale i ocalić ludzka rasę. Tytułowy Ender jest chłopcem, na którego wszyscy czekali, i w którym wszyscy pokładają nadzieję na ostateczne zwycięstwo. Co ciekawe, Ender ma polskie korzenie, ponieważ jego ojciec był emigrantem z Polski i, nim zmienił nazwisko na Wiggin, nazywał się Jan Paweł Wieczorek. W 2013 r. premierę miała hollywoodzka superprodukcja Gra Endera, będąca adaptacją powieści.

Kontynuację Gry Endera pt. Mówca umarłych Orson Scott Card wydał już w 1986, ponownie podbijając serca krytyki i czytelników, oraz zgarniając nagrody Hugo i Nebula. W tym tomie Ender jest już dorosłym mężczyzną, dźwigającym brzemię swojej przeszłości.

Do ścisłej sagi o Enderze zalicza się jeszcze 3 powieści i 2 zbiory opowiadań. Trzeci tom przygód bohatera pt. Ksenocyd Orson Scott Card w ręce czytelników oddał w 1991 r. Dzieci umysłu ukazały się natomiast 4 lata później. Najnowszą odsłonę sagi pt. Ender na wygnaniu Orson Scott Card wydał natomiast po dłuższej przerwie, bo dopiero w 2008 r, a jej akcję umiejscowił tuż po zakończeniu, otwierającej uniwersum, Gry Endera.

Orson Scott Card i Cień Endera

W szeroko rozumianym uniwersum Endera znajduje się jeszcze Saga Cienia, jak mówi sam pisarz, rodzaj eksperymentu, cykl paralelny do Sagi Endera. Otwiera ją Cień Endera wydany w 1999 r. Kolejne 2 tomy Cień Hegemona i Teatr cieni Orson Scott Card opublikował dość szybko, bo już w 2001 i 2002 r. Na kolejną część Cień olbrzyma pisarz kazał jednak fanom czekać 3 lata, a najnowszy 5 tom Ucieczka cienia Orson Scott Card w ręce fanów oddał dopiero po kolejnych 6 latach. Autor w serii zapowiada co najmniej jeszcze jedna powieść zatytułowaną Shadows alive.

Prequele Sagi Endera

Jednak uniwersum Endera jest o wiele bardziej rozbudowane niż saga tworząca jego rdzeń oraz Saga Cienia. W 2012 r. powieścią W przededniu Orson Scott Card otworzył cykl Pierwsza wojna z Formidami, będący prequelem oryginalnej sagi. W dwa lat później ukazała się Pożoga, a w 2015 r. powieścią Przesilenie Orson Scott Card zamknął całą trylogię. Jednak wkrótce okazało się, trylogia nie wyczerpuje tematu i pisarz rozpoczął prace nad kolejnym cyklem, który zatytułował Druga wojna z Formidami. W 2016 r. w jego ramach ukazały się Przygotowania, a w 2019 The Hive.

Orson Scott Card i Opowieści o Alvinie Stwórcy

W 1987 r. powieścią Siódmy syn Orson Scott Card otworzył swój pierwszy, niezwykle popularny, cykl fantasy. Opowieści o Alvinie Stwórcy to ciekawy przykład świata przedstawionego po części historycznego, jednocześnie jednak pełnego magii. Akcja osadzona jest w alternatywnej Ameryce Północnej XIX w., gdzie, w przeciwieństwie do Europy, magia nie została wypleniona – jest wciąż żywa i towarzyszy ludziom. Tytułowy bohater, to siódmy syn siódmego syna, a więc zgodnie z wierzeniami, istota obdarzona niezwykłą mocą. Alvin posiada dar stwarzania, zarówno w sensie fizycznym, jak i metaforycznym, a jego misją jest stworzenie Kryształowego Miasta, miejsca, gdzie wszyscy ludzie mogliby żyć w zgodzie i szczęściu.

W wydanym w 1988 r. tomie Czerwony prorok Orson Scott Card kontynuuje rozpoczętą rok wcześniej opowieść, a już w 1989 r. ukazuje się trzeci odsłona przygód chłopca pt. Uczeń Alvin. Perypetie swojego bohatera pisarz opisał, póki co w sześciu powieściach i wielu opowiadaniach. Wciąż nie ukazała się, zapowiadana od jakiegoś czasu 7. powieść serii, Mistrz Alvin.