Michael Connelly

Popularny amerykański twórca literatury kryminalnej, ojciec detektywa Harry’ego Boscha. Urodził się w 1956 r. się Filadelfii, ale jako nastolatek przeniósł się wraz z rodziną na Florydę. Podczas studiów na tamtejszym uniwersytecie, zafascynowany prozą Raymonda Chandlera, postanowił zostać pisarzem. Jednak zanim zaczął pisać Michael Connelly książki osiągające status światowych bestsellerów, musiał przejść długą drogę. Jak wielu innych powieściopisarzy, swoją karierę zaczynał od dziennikarstwa. Po dyplomie (1980) pracował w lokalnej prasie, specjalizując się w tematyce kryminalnej. Zajmował się między innymi tzw. wojnami kokainowymi, czyli walką karteli narkotykowych, która miała miejsce na Florydzie w latach 80-tych. Został również przydzielony do pracy nad katastrofą lotu Delta Air Lines 191, co okazało się dla niego trampoliną do dalszej kariery. Za reportaż o tragedii znalazł się nawet na liście kandydatów do Nagrody Pulitzera. Dzięki temu, już jako doświadczony reporter w1987 r. przeniósł się do Los Angeles, gdzie nie tylko znalazł zatrudnienie w jednej z najważniejszych amerykańskich gazet, ale i mógł napawać się klimatem, o którym w swoich powieściach pisał jego literacki mistrz – Chandler.

Od rozpoczęcia literackiej kariery we wczesnych latach 90-tych do dziś, swoje książki Michael Connelly, przełożone na kilkadziesiąt języków, sprzedał w blisko 75-milionowym nakładzie. W 2018 r. w uznaniu swojego dorobku i wkładu w rozwój kryminalnej literatury gatunkowej pisarz został uhonorowany Diamond Dagger, najważniejszą nagrodą Brytyjskiego Stowarzyszenia Twórców Prozy Kryminalnej (CWA – Criminal Writer’s Association).

Harry Bosch i Michael Connelly

Wydając w 1992 r. Czarne echo, Michael Connelly zrealizował wreszcie swoje marzenie o pisarstwie. Powieść okazała się wielkim sukcesem i prawdziwą trampoliną do imponującej literackiej kariery. Za Czarne echo Michael Connelly został nagrodzony prestiżową Mystery Writers of America Edgar Award. Była to pierwsza część najlepiej znanej i do dziś najbardziej popularnej serii autora. Idąc za ciosem, pisarz szybko dopisywał kolejne tomy, co roku wypuszczając premierowy tytuł. Już w 1993 r. w ręce czytelników oddał Michael Connelly Czarny lód, a rok później kolejną część pt. Betonowa blondynka. Do końca lat 90-tych ukazało się w sumie sześć odsłon cyklu.

Tajemnicą jego niesłabnącego powodzenia niewątpliwie jest wykreowany z wyjątkową pieczołowitością główny bohater Hieronymus Harry Bosch. Bosch jest weteranem wojny w Wietnamie i policjantem (później prywatnym detektywem), pracującym w Los Angeles. Jego dzieciństwo i młodość były niezwykle trudne, ale jednocześnie wyposażyły go w cechy dzięki, który jest tak dobrym śledczym. W postaci Harry’ego nic nie jest przypadkowe, wszystko zaś, zgodnie z intencją autora, przepełnione zostało znaczeniami. Także imię i nazwisko dzielnego policjanta, nawiązujące do flamandzkiego malarza tworzącego w XV w., Hieronima Boscha. Na kartach każdej kolejnej książki Michael Connelly dopełnia obraz swojego bohatera i dokłada nowe informacje, dzięki którym powstaje coraz bardziej prawdziwa i pełnowymiarowa postać. Pytany o swoje plany względem serii z Boschem, pisarz deklaruje, że będzie dodawał następne tomy tak długo, aż kreacja Harry’ego będzie kompletna, a on sam stanie się dla czytelników niemal człowiekiem z krwi i kości. Póki co, na kartach 23 powieści, nie osiągnął on tego celu, toteż na październik 2019 r. planowana jest premiera kolejnej książki Michaela Connelly’ego z Harrym Boschem w roli głównej.

Mickey Haller i Michael Connelly

Druga, bardzo lubiana przez czytelników, swoimi korzeniami sięgająca cyklu o Harrym Boschu, jest seria powieści o adwokacie Mickeyu Hallerze. Prawnika z Lincolna, pierwszą powieść, której głównym bohaterem jest Mickey Haller, Michael Connelly wydał w 2005 r. Sześć lat później do kin weszła, pod tym samym tytułem, jej filmowa adaptacja z Matthew McConaughey’em w roli Mickeya, co z pewnością przysłużyło się popularności książek.

Wielbicielom prozy pisarza nietrudno było polubić nowego bohatera, ponieważ Mickey Haller oprócz tego, że jest prawnikiem występującym (ostatecznie) w słusznej sprawie, jest również przyrodnim bratem samego Harry’ego Boscha, epizodycznie pojawiającym się w kilku odcinkach serii poświeconej Boschowi (m.in. 9 smoków, Oskarżyciel).

Mimo ewidentnego pokrewieństwa, obie serie mają jednak wyraźne odmienny charakter gatunkowy. Przygody Mickeya zdecydowanie zmierzają bowiem w stronę thrillera prawniczego. Póki co powstało 5 tomów poświęconych sprytnemu adwokatowi, jednak 6., najnowszy, wciąż czeka na polskie tłumaczenie. Powieść pt. Piąty świadek Michael Connelly wydał w 2012 r. i póki co jest to ostatnia część serii dostępna polskiemu czytelnikowi.