Marcin Margielewski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Marcin Margielewski 
  • Nauki humanistyczne 
  • Wyczyść

Polski dziennikarz, podróżnik i pisarz. Nieznoszący spóźnień wyznawca dead line’u. Popularność zdobył publikacjami obnażającymi patologie bogatych bliskowschodnich społeczeństw. Mimo poruszania mocnych, kontrowersyjnych tematów, lub może właśnie dlatego, większość z nich szybko stała się bestsellerami. Chociaż Marcin Margielewski książki pisze od niedawna (debiutował w 2019 r.), ma w swoim dorobku już 9 tytułów. Najnowszy z nich, Porzuciłam islam, muszę umrzeć do księgarń trafił pod koniec stycznia 2022 r.

Zanim zaczął wydawać książki, Marcin Margielewski pracował jako dziennikarz i reporter; doświadczenia zbierał m.in. w redakcji Super Expressu, na łamach męskich magazynów Maxim i CKM oraz w portalu Gazeta.pl. Współpracował także z radiem i telewizją, jak również był zatrudniony w międzynarodowych korporacjach jako dyrektor kreatywny, co pozwoliło mu nawiązać wiele ciekawych i przydatnych znajomości. Przez blisko dekadę podróżował, mieszkając w tym czasie w Wielkiej Brytanii i Na Bliskim Wschodzie, m.in. w Dubaju, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Świat arabski, tak różny od Zachodu, zafascynował go – zachwycił i przeraził jednocześnie. Owocem tej fascynacji są kolejne, pisane w imponującym tempie, publikacje opowiadające o realiach tamtego regionu. Jak podkreśla jednak z całą mocą w wielu wywiadach Marcin Margielewski, książki wychodzące spod jego pióra nie należą o literatury faktu. Mimo że najczęściej określa się je jako reportaże, tak naprawdę, zgodnie ze słowami samego autora, są fabułami. Każda z nich, choć oparta na faktach i rozmowach z prawdziwymi ludźmi, ze względu na ograniczone możliwości weryfikacji informacji oraz małą swobodę zbierania informacji w krajach arabskich, jest powieścią. Dość, przyznać trzeba, sensacyjne historie w nich opisane szybko zdobyły początkującemu pisarzowi niemałe grono wiernych czytelników, niecierpliwie czekających na każdy kolejny tytuł sygnowany jego nazwiskiem. Z tego być może powodu Marcin Margielewski książki wydaje w imponującym tempie – średnio raz na kwartał ma premierę kolejna jego narracja. Niedawno zakupił on działkę pod Warszawą, gdzie stanął niewielki domek, mający stanowić azyl idealny do pracy literackiej, być może więc już wkrótce będzie on publikował jeszcze częściej.

Jak jednak zapewnia Marcin Margielewski, książki które pisze, chociaż zawierające szokujące dla ludzi Zachodu opisy arabskiej kultury i mentalności, nie mają służyć polaryzacji, utrwaleniu prostego podziału na dobrych i złych – cywilizowanych Europejczyków i barbarzyńskich Arabów. Jego zdaniem bowiem, każda cywilizacja, kultura i społeczeństwo ma swoje grzechy na sumieniu zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym.

Pierwsze książki Marcina Margielewskiego

Wiosną 2019 r. wydał Marcin Margielewski Jak podrywają szejkowie, pierwszą z całej serii powieści o bliskowschodniej tematyce. Podobno jej powstanie było dość przypadkowe i stanowiło inicjatywę jej głównego bohatera, szejka Abeda, który chciał opowiedzieć autorowi o wiele więcej niż jest to przyjęte w standardowym wywiadzie. Zaskoczony dziennikarz postanowił wykorzystać okazję i tak powstała jego debiutancka fabuła oparta na rewelacjach zdradzonych mu przez arabskiego arystokratę.

Ponieważ okazało się, że formuła przyjęta przez autora została niezwykle ciepło przyjęta przez odbiorców, już po kilku miesiącach do księgarń trafiła powieść pt. Była arabską stewardesą tym razem oparta na wspomnieniach Polki pracującej w bliskowschodnich, powszechnie kojarzonych z luksusem, liniach lotniczych.

Idąc za ciosem, w lutym 2020 r. w ręce czytelników oddał Marcin Margielewski zaginione arabskie księżniczki, które poświęcił tragicznym losom kobiet z arabskich rodzin panujących i arystokracji, za różnego rodzaju odstępstwa skazanych przez najbliższych na nierzadko straszny los.

Marcin Margielewski, Tajemnice hoteli Dubaju i Urodziłam dziecko szejka

Do końca roku ukazały się jeszcze dwie książki autora: Tajemnice hoteli Dubaju i Urodziłam dziecko szejka. W pierwszej z nich zdradza on nieco ciemnych, skrupulatnie skrywanych, sekretów najbardziej luksusowych dubajskich hoteli. Dzięki znajomości z konsjerżem pracującym w jednym z nich uchyla on nieco złotej zasłony, za którą hotelowa rzeczywistość prezentuje się zdecydowanie mniej elegancko. Na stronach drugiej książki Marcin Margielewski opowiada o dramatycznych losach polskiej pielęgniarki, która skuszona perspektywami świetnej pracy wyjechawszy na Bliski Wschód, wpada w sam środek intryg knutych w domu jednego z szejków.

Marcin Margielewski i Niewolnicy

Na samym początku 2021 r. opublikował Marcin Margielewski Modelki z Dubaju, pierwszy tom swojej szokującej trylogii Niewolnicy, w której zajmuje się patologicznymi stosunkami społecznymi i pracowniczymi, jakie panują na bogatym Bliskim Wschodzie. Autor pokazuje, że za zapierającym dech w piersiach blichtrem i przepychem tego rejonu stoi krew, pot i łzy setek tysięcy, a w perspektywie i milionów, nieposiadających niemal żadnych praw pracowników traktowanych tych krajach jak podludzie. W cyklu ukazały się w krótkich odstępach jeszcze dwa tomy, które zatytułował Marcin Margielewski Koszmar arabskich służących i Dubaj krwią zbudowany.

Marcin Margielewski i Porzuciłam islam, Muszę umrzeć

Po zamknięciu serii Niewolnicy pisarz, choć trudno w to uwierzyć, nie zwolnił tempa i na samym początku nowego roku przygotował dla wszystkich miłośników sensacyjnej literatury kolejną premierę. Książkę pt. Porzuciłam islam, musze umrzeć Marcin Margielewski poświęca ponownie kobietom, tym razem cechującym się wyjątkową odwagą Arabkom, które zdecydowały się zakwestionować religię swoich przodków. Dla odrzucających jednak wiarę w Allaha w arabskim świecie nie ma litości, a kara wymierzana przez pobożnych muzułmanów jest straszna.