Lucinda Riley to w ostatnich latach jedno z najgorętszych postaci rynku wydawniczego. Większość jej powieści została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków oraz sprzedana w milionach egzemplarzy, a nazwisko pisarki regularnie gości na światowy listach bestsellerów. Swoje książki Lucinda Riley konsekwentnie buduje wokół pewnego sprawdzonego schematu narracyjno-fabularnego, a jej specjalnością są powieści obyczajowe z rodzinną, najlepiej wielopokoleniową, tajemnicą w tle.
Zanim jednak zaczęła pisać Lucinda Riley książki, od wczesnego dzieciństwa związana była z aktorstwem. Występowała zarówno w produkcjach telewizyjnych, reklamach jak i na deskach teatru. Jej pasją był również taniec, przez wiele lat uczęszczała nawet do szkoły baletowej. Pisarka jest też prawdziwą strażniczką domowego ogniska. Z dwóch małżeństw posiada aż siedmioro dzieci i to właśnie bycie matką uważa za swoje największe życiowe osiągnięcie. Momentem prawdziwie przełomowym była ciężka mononukleoza, która autorka przechodziła jako młoda kobieta. Właśnie wtedy unieruchomiona i przykuta do łóżka zaczęła pisać swoją pierwszą powieść, Lovers and players, wydaną w 1992 r. pod nazwiskiem Lucinda Edmonds. Pod tym pseudonimem pisarka wydała jeszcze siedem powieści. Po kilkuletniej przerwie poświeconej wychowaniu dzieci zaczęła znowu publikować, już jako Lucinda Riley, książki.
Pierwszą swoją powieść, która ukazała się po tym przedłużonym urlopie wychowawczym, zatytułowała Lucinda Riley Dom Orchidei. Książka okazała się gigantycznym sukcesem i została sprzedana w ogromnym nakładzie. Od tej pory swoje książki Lucinda Riley regularnie będzie widywać na pierwszych miejscach najważniejszych światowych list bestsellerów. Rok po jej drugim debiucie w księgarniach można było już kupić następną fabułę autorki. Powieścią Dziewczyna na klifie Lucinda Riley zdecydowanie ugruntowała swoją świeżo zdobytą pozycję topowej autorki. Świetnie sprzedawały się też inne niż tradycyjne formaty książek Riley: ebooki i audiobooki.
Na polskie wydania tych tytułów trzeba było poczekać kilka lat, jednak obecnie wobec ogromnej popularności cyklu Siedem sióstr Lucindy Riley, rodzimy rynek stara się być na bieżąco z twórczością pisarki. Z powieści powstałych przed sagą o niezwykłych siostrach, polskie czytelniczki mogą już przeczytać niemal wszystkie książki Lucindy Riley. Wciąż nie zostały przetłumaczone jedynie pozycje wydane w latach 90-tych pod nazwiskiem Lucinda Edmonds. Chociaż też nie do końca, ponieważ wydając w 2018 r. Sekret listu Lucinda Riley, wykorzystała, a właściwie przepisała na nowo, swoją fabułę z 2000r. pt. Seeing double. Po polsku dostępne są jeszcze dwie powieści Riley; Drzewo anioła (2018) i Tajemnice zamku (2015). Natomiast w czerwcu 2019 r. w polskich księgarniach dostępna będzie nowa książka Lucindy Riley Sekret Heleny, której światowa premiera miała miejsce w 2016 r.
Chociaż już poprzednie książki pisarki osiągnęły status bestsellerów, to za dopiero za sprawą cyklu Siedem sióstr Lucinda Riley została absolutną międzynarodową supergwiazdą literacką. Do tej pory z planowanych siedmiu części ukazało się pięć, i nie jest jeszcze znana data premiery ostatnich dwóch. Prawdopodobnie niedługo na podstawie Siedmiu sióstr powstanie serial telewizyjny, co z pewnością wpłynie na zwiększenie popularności autorki. Siedem sióstr Lucinda Riley fabularnie oparła na, głównie greckiej, mitologii dotyczącej konstelacji Plejad. To właśnie do mitycznych siedmiu córek Atlasa odwołuje się konstrukcja losów bohaterek (każdy tom skupia się wokół historii innej siostry) a nawet ich imiona. Zresztą, mitologicznych smaczków i odwołań w tekście można znaleźć dużo więcej, chociaż autorka zapewnia, że do jego odbioru kontekst ten nie jest w żaden sposób niezbędny.
Tom pierwszy pt. Siedem sióstr Lucinda Riley oddała w ręce czytelników w 2014 r. (polskie wydanie 2017) i od tego momentu regularnie, w rocznych odstępach publikowała kolejne części. Wszystkie, oczywiście, pobiły rekordy sprzedaży i stały się wydawniczym wydarzeniem. Ostatni, jak na razie, tom cyklu zatytułowany Siostra księżyca Lucinda Riley opublikowała w 2018 r., natomiast polskie tłumaczenie było gotowe dopiero w roku następnym. W Polsce Siedem sióstr, podobnie jak na całym świecie, cieszy się ogromną popularnością i jest prawdziwym fenomenem rynkowym.
Na maj 2019 r. planowana jest premiera (niestety nie polska) nowej książki Lucindy Riley pt. The butterfly room.