Laurent Binet

  • Laurent Binet 
  • Nauka i nowe technologie 
  • Wyczyść

Francuski pisarz, publicysta i krytyk literacki. Uważany za jednego z najciekawszych współczesnych autorów znad Sekwany. Twórca błyskotliwych, wręcz brawurowych narracji, o których można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są banalne. Za swoje książki Laurent Binet był wielokrotnie nagradzany, w tym m.in. Nagrodą Goncourtów. Jego powieść zdobyła również nominację do Bookera, najbardziej prestiżowej po literackim Noblu nagrody literackiej na świecie. Swoją ostatnią książkę, zatytułowaną Cywilizacje, Laurent Binet wydał w 2019 r., w polskim tłumaczeniu ukazała się ona jednak dopiero pod koniec następnego roku.

Laurent Binet urodził się w 1972 r. w Paryżu w nauczycielskiej rodzinie. Rodzice, którzy poznali się podczas działalności w Partii Komunistycznej, wychowywali syna w zdecydowanie lewicowym duchu. Pisarz zresztą również nie stroni od spraw politycznych, jasno deklarując swoje poglądy i sympatie oraz komentując bieżące wydarzenia na francuskiej scenie politycznej. Zdarza się, że to zaangażowanie sięga nawet tworzonej przez niego literatury. W 2012 r. na stronach swojej książki Laurent Binet opisał kulisy kampanii prezydenckiej François Hollande'a. Rien ne se passe comme prévu (Nic nie idzie zgodnie z planem), nie podbiło jednak serc czytelników, sprzedając się jedynie w 23000 egzemplarzy. Co ciekawe, zadając kłam stereotypom ukazującym Francuzów jako naród wyjątkowo arogancki i przekonany o własnej wyższości, pisarz ma duży dystans do swoich rodaków parających się literaturą. Uważa ich za leniwych i mało twórczych, deklaruje nawet, że woli pisarzy anglosaskich, a jako swojego ulubionego współczesnego autora wymienia Amerykanina, Breta Eastona Ellisa (autora m.in. American psycho).

Pierwsze książki Laurenta Bineta

Zanim jednak zaistniał jako prozaik i zaczął wydawać bestsellerowe (lub mniej bestsellerowe) książki, Laurent Binet robił karierę jako nauczyciel i wykładowca akademicki. Po ukończeniu na Uniwersytecie Paryskim studiów literaturoznawczych uczył języka francuskiego w Akademii Wojskowej im. Gen. Milana Rastislava Štefánika w Koszycach na Słowacji. Blisko dekadę pracował jako nauczyciel w liceum w Seine-Saint-Denis, wykładał również literaturę na paryskich uczelniach, a nawet w charakterze tekściarza i wokalisty udzielał się w zespole Stalingrad.

W charakterze pisarza debiutował w 2000 r. surrealistyczną narracją Forces et faiblesses de nos muqueuses (Mocne i słabe strony naszych błon śluzowych). Cztery lata później do księgarń trafiła inspirowana doświadczeniami nauczycielskim powieść zatytułowana Życie zawodowe Laurenta B, jednak na prawdziwy sukces przyszło mu czekać jeszcze kilka lat. Pierwsze utwory pisarza na razie nie doczekały się polskiego przekładu.

Laurent Binet i HHhH

W 2010 r. w ręce czytelników oddał Laurent Binet HHhH, fabułę opowiadającą o zorganizowanym przez czechosłowacki ruch oporu brawurowym (udanym) zamachu na Reinharda Heydricha, zwanego katem Pragi ,jednego z najpotężniejszych ludzi III Rzeszy. Powieść przyniosła młodemu wciąż autorowi powszechne uznanie w kraju i za granicą oraz prestiżową nagrodę Goncourtów. Została przetłumaczona na blisko 40 języków i stała się międzynarodowym bestsellerem. W 2017 r. na kanwie książki powstał film pt. Kryptonim HHhH w reżyserii Cédrica Jimeneza.

Laurent Binet i Siódma funkcja języka

Pięć lat po sukcesie HHhH opublikował Laurent Binet Siódmą funkcję języka, wyrafinowaną i brawurową narrację, której centralną postacią uczynił Rolanda Barthes’a, zmarłego w 1980 r. znanego semiologa, badacza literatury i kultury, jednego z najwybitniejszych intelektualistów drugiej połowy XX w. Fabuła osnuta wokół toczącego się w sprawie śmierci uczonego śledztwa zaprasza czytelnika nie tylko w podróż przez meandry prowadzonej na najwyższym poziomie akademickich dyskusji i spekulacji, ale także kryminalno-politycznej afery ze światowy spiskiem na deser. Książka okazała się prawdziwym wydarzeniem literackim na całym świecie. Tylko w ojczyźnie autora sprzedała się w ponad ćwierćmilionowym nakładzie i została przetłumaczona na 30 języków. Za Siódmą funkcję języka Laurent Binet został również doceniony nagrodą Interallié oraz nominacją do Man Booker Prize.

Laurent Binet i Cywilizacje

W 2019 r. w ręce czytelników oddał Laurent Binet Cywilizację, powieść nie mniej oryginalną niż głośna Siódma funkcja języka. Na jej stronach pisarz konstruuję rozbudowaną alternatywną historię, której centralnym punktem jest podbój XVI-wiecznej Europy przez Inków. Podzielona na 4 części fabuła to niezwykła wyprawa do świata oryginalnej wyobraźni pisarza, który dzięki swojemu talentowi potrafi wykreować zupełnie fantastyczne, a jednak niesamowicie wiarygodne wizje. Pisząc Cywilizacje, Laurent Binet udowodnił, że jest jednym z najciekawszych prozaików swojego pokolenia, którego książki, nawet jeśli wywołują pewną konsternację u odbiorców, rzadko kogo jednak pozostawiają obojętnym.