Katarzyna Wasilkowska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Katarzyna Wasilkowska 
  • Literatura faktu 
  • Wyczyść

Polska pisarka, tłumaczka i copywriterka. Z wykształcenia i zawodu anglistka. Autorka cenionych za mądrość, humor i wspaniały literacki język wielokrotnie nagradzanych narracji dla dzieci i młodzieży. Ciągle myśli o stworzeniu fabuły dla dorosłych, ale nie podjęła jeszcze w tej sprawie ostateczniej decyzji. Członkini Stowarzyszenia Polskiej Sekcji IBBY. Matka pięciorga dzieci. Miłośniczka lukrecji i bardzo gorzkiej czekolady. Katarzyna Wasilkowska książki wydaje od 2015 r. i ma w swoim dorobku kilka ważnych i popularnych tytułów. Najnowsza propozycja jej autorstwa, Noc strachów, swoją premierę miała w marcu 2022 r.

Katarzyna Wasilkowska urodziła się w 1970 r. w Gdańsku i tam też dorastała. Dzieciństwo spędzone na jednym z trójmiejskich blokowisk wspomina jako intensywną, pełną wyzwań przygodę, a Wigry 2 wciąż pozostają dla niej symbolem wolności. Wiele lat temu przeprowadziła się wraz z rodziną do podwarszawskiej wsi, gdzie z mężem i dwójką najmłodszych dzieci mieszka do dziś. Razem z nimi mieszka jeszcze kotka (choć jak zdradza pisarka, kto mieszka u kogo pozostaje kwestią nierozstrzygniętą), cała masa pająków, a zimą i myszek, oraz tajemniczy duch Dziadka Tadka. W ogrodzie zaś kwaterę główną mają jeszcze dwa psy, które niekiedy użyczają jej do pracy skrawka trawnika pod stara gruszą.

Od dzieciństwa Katarzyna Wasilkowska uwielbiała książki, kochała też pisanie, ponieważ, jak przyznaje, od zawsze lepiej jej szło pisanie niż mówienie. Wyrażanie siebie na piśmie, ten rodzaj zapośredniczonej autorefleksji, do dziś jest dla niej bardziej komfortowy – pozwala na precyzyjniejszą i pełniejszą komunikację. Do dziś pisarka uwielbia też dziecięcą literaturę za jej niepowtarzalny urok i mądrość; od kilkudziesięciu lat do jej ulubionych autorek należy twórczyni muminków, Tove Jansson, czy Roald Dahl. Być może dlatego sama tworzy tak wyjątkowe opowieści dla najmłodszych, opowieści, które wyróżniają się bezbłędnym językiem i głębokim zrozumieniem wewnętrznego świata dziecka. Jak zresztą podkreśla Katarzyna Wasilkowska, książki wychodzące spod jej pióra zawsze pisane są z myślą o dziecku, choć nieraz jest to dziecko zamknięte w dorosłym. I rzeczywiście jej tytuły często doceniane są przez dojrzalszych czytelników i należą do ulubionych lektur wielu rodziców. Dlatego też pisarka nie przywiązuje się specjalnie do literackich podziałów uważając, że nie mają one większego sensu, a książki nie są przeznaczone dla dorosłych czy dzieci, lecz dla tego, kto ich w danym momencie potrzebuje.

Jej narracje to nie są sentymentalne, przesłodzone i pełne pastelowych kolorów opowiastki o świecie, do którego nie ma dostępu żadne zło ani nieszczęście. Wręcz przeciwnie – jej bohaterowie doświadczają wielu krzywd, nieraz traum, ich rodziny i życie zaś dalekie są od ideału, ponieważ jak przypomina autorka, dzieciństwo wbrew temu, co próbuje lansować dzisiejsza popkultura, zawsze było i jest czasem bardzo trudnym i bolesnym. Nie oznacza to jednak, że Katarzyna Wasilkowska książki pisze, przytłaczając czytelników negatywnym przekazem. W opowieściach sygnowanych jej nazwiskiem, nie brakuje bowiem nigdy inteligentnego humoru i optymizmu.

Katarzyna Wasilkowska, Kobra, Jowanka i gang spod gilotyny

W 2015 r. opublikowała Katarzyna Wasilkowska Jowankę i gang spod gilotyny, swoją pierwszą powieść. Był to bardzo udany debiut i książka została bardzo ciepło przyjęta zarówno przez dzieci, jak i krytykę. Historia tęskniącej do mamy dziewczynki wychowywanej przez nieradzącego sobie z sytuacją samotnego ojca, która próbuje znaleźć swoje miejsce na nowym osiedlu i w nowej szkole, przypadła do gustu także jury Nagrody Guliwera w krainie Olbrzymów. Mądra, ciepła opowieść o dziecięcym świecie pełnym zmagań, życiowych wyzwań oraz problemów, wciąż jednak niezwykle intensywnym i kolorowym, stała się świetnym początkiem literackiej kariery. Trzy lata później ukazała się, nie mniej udana, kontynuacja powieści, którą zatytułowała Katarzyna Wasilkowska Kobra. Jej głównym bohaterem jest tym razem kolega Jowanki, Tomaszek, który próbuje poradzić sobie z konsekwencjami wypadku, który w jednej chwili zniszczył jego rodzinę.

Katarzyna Wasilkowska i Świat Mundka

Wśród tytułów, których autorką jest Katarzyna Wasilkowska, Świat Mundka, powieść przeznaczona dla młodszych nastolatków, zajmuje szczególne miejsce. Za tę przejmującą, dojrzałą literacko opowieść pisarka została doceniona wyróżnieniem w Konkursie PS IBBY Książka Roku 2020 oraz nominacją do nagrody Literacka Podróż Hestii. Jak ważna jest to narracja, świadczy również fakt, że Świat Mundka znalazł się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Katarzyna Wasilkowska i Już, już!

W 2021 r. w ręce młodych czytelników oddała Katarzyna Wasilkowska Już, już!, książkę dość zgodnie uważaną za jeden z najważniejszych dedykowanych dzieciom i młodzieży tytułów ostatnich lat. Na stronach książki autorka podejmuje szalenie aktualny temat uzależnienia młodych ludzi od Internetu i wirtualnego świata. Nie jest to jednak płaska, moralizatorska, nachalnie dydaktyczna opowiastka, lecz pięknie skomponowana, zgrabnie ujmująca w słowa rzeczy najważniejsze, literacka narracja.

Katarzyna Wasilkowska i Noc strachów, czyli opowieści z ulicy słonecznej

Lżejszy charakter ma najnowsza propozycja, którą przedstawiła Katarzyna Wasilkowska, Noc strachów. Opowieści z ulicy słonecznej. Ciekawa, nawiązująca do tradycji strasznych historii, książka z pewnością sprawi wiele frajdy zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.