Nie znaleziono wyników
Urodzony w 1944 r. australijski autor popularnych serii powieściowych dla młodego czytelnika. Urodzony i wychowany w Sydney do tej pory mieszka na nadmorskich przedmieściach miasta. Od lat szczęśliwy mąż żonie, ojciec dzieciom, dziadek wnukom.
Podobno zawsze marzył o pisarstwie, ale zanim zaczął pisać John Flanagan książki sprzedawane na całym świecie, swój talent wykorzystywał w branży reklamowej, gdzie niejedną dekadę przepracował jako copywriter. Później literacko wyżywał się przy produkcji wyświetlanego 8 lat sitcomu Hey, Dad!
Dziecięce marzenia o napisaniu książki John Flanagan wskrzesił w mocno dojrzałym już wieku za sprawą dorastającego syna. Chłopiec był dość drobny, jak na swój wiek, przez co brakowało mu odwagi i pewności siebie. Układając barwne historie z odpowiednio skonstruowanymi postaciami, John Flanagan chciał go przekonać, że siła fizyczna nie jest niezbędna do popełniania wspaniałych czynów, że można być bohaterem dzięki zaletom umysłu, takim jak spryt i inteligencja. W ten sposób zaczął powstawać zręb uniwersum Zwiadowców, dzięki prawom sprzedanym do blisko 20 krajów, znanych dziś milionom młodych czytelników na całym świecie.
Na kartach tomów z serii Zwiadowcy John Flanagan kreuje wciągający i skomplikowany świat stylizowanego średniowiecza. Pisarz wykorzystuje dobrze znane z klasyki gatunku fantasy schematy fabularne i zasady budowania świata przedstawionego. Pod tym względem trudno doszukiwać się w jego powieściach dużej oryginalności. Pisząc swoje książki, John Flanagan nie próbuje wyważać otwartych drzwi, a mimo wszystko udaje mu się stworzyć w ramach gatunkowej konwencji świat, który wciąga nie tylko nastoletnich odbiorców. Bo choć Zwiadowcy skierowani są do młodzieży, mają swoich zagorzałych zwolenników również wśród dorosłych fanów fantastyki.
Głównym bohaterem Zwiadowców jest 15-letni, w momencie rozpoczęcia akcji, Will, sierota bez żadnej rodziny. W dniu wyboru, gdy dorastający chłopcy przydzielani są do różnych ścieżek szkolenia, Will mimo marzeń o zostaniu rycerzem zostaje odrzucony. Wybiera go jednak Halt, legendarny zwiadowca, i postanawia uczyć na swojego następcę. Will na swojej drodze spotyka zarówno przyjaciół, jak i wrogów, podróżuje i przeżywa niezwykłe przygody. Na stronach każdej kolejnej książki John Flanagan czyni go nie tylko starszym, ale i dojrzalszym.
Pierwszą część cyklu pt. Ruiny Gorlanu John Flanagan wydał w 2004 r. a kolejne dwie w roku następnym (Płonący most, Ziemia skuta lodem). Do 2011 r. kolejne tomy ukazywały się z podziwu godną regularnością. Później pisarz, zajęty innym projektem, wystawił cierpliwość swoich fanów, robiąc sobie od bohaterów kilkuletnią przerwę. Dwa ostatnie tomy (nr 13. Klan czerwonego lisa, nr 14. Pojedynek w Araluenie) cyklu Zwiadowcy John Flanagan w ręce czytelników oddał w 2018 r.
Jednak uniwersum stworzone przez pisarza jest dużo bogatsze niż 14 powieści tworzących serce cyklu. Wobec popularności świata przedstawionego i jego bohaterów naturalną rzeczą było jego poszerzenie o kilka innych pozycji. I tak w latach 2015-2016 dopisał jeszcze John Flanagan Zwiadowcy. Wczesne lata, dwutomowy prequel Zwiadowców.
W latach 2012-2017, kiedy nastąpiła przerwa w publikacji Zwiadowców, pisał John Flanagan Drużynę, spin-off swojej bestsellerowej serii. W ciągu 5 lat ukazało się 7 tomów nowego cyklu, którego bohaterami tym razem są, znani z uniwersum Zwiadowców, Skandianie, Hal Mikkelson, Stig Olafson, Thorn i drużyna Czapli . Zgodnie z obyczajem swojego ludu, chłopcy po osiągnięciu odpowiedniego wieku, dzieleni są na drużyny, w których przechodzą szkolenie na wojownika. Poszczególne drużyny rywalizują ze sobą, a zwycięzcy pełnią honorową wartę przy skarbie Skandii. Jest to zaszczyt, ale i ogromna odpowiedzialność. Niestety główni bohaterowie nie dają rady uchronić skarbu przed piratami. Jest to kamień węgielny całej akcji. W cyklu Drużyna John Flanagan prowadzi swoich bohaterów przez cały wymyślony przez siebie świat od inicjalnej klęski, aż do dojrzałości i odpowiedzialności. Najnowszy, 7 tom. pt. Kaldera, miał swoją premierę jesienią 2017 r. nie jest jednak powiedziane, ze jest to tom ostatni.