Polska pisarka, autorka opowiadań i bajek dla dzieci oraz powieści dla dorosłych. Najbardziej znana z twórczości dedykowanej młodemu czytelnikowi. Autorka takich tytułów jak: Bajka o wojnie, Kotka Brygidy, Sny o Hiroszmie i RuRu. Joanna Rudniańska książki, także te przeznaczone dla dzieci, pisze zawsze o sprawach najpoważniejszych, nie stroniąc także od tych najcięższego kalibru. Nie tylko powieści, ale i bajki czy opowiadania jej autorstwa mówią o wojnie, śmierci czy Holokauście. W literackiej formie pisarka zamyka i stara się oswoić cały ogrom lęków i traum będących nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Za swoje książki Joanna Rudniańska była wielokrotnie nagradzana.
Joanna Rudniańska-Zalejska urodziła się w 1948 r. jako córka Hanny z domu Rotwand i Jarosława Rudniańskiego. Ze strony ojca w rodzinie żywe były tradycje pedagogiczne, zarówno Jarosław (profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN), jak i dziadek pisarki, Stefan Rudniański, byli cenionymi pedagogami. Pisarka jednak, jeżeli chodzi o zainteresowania naukowe, nie poszła w ślady przodków i obrała własną drogę. Z wykształcenia jest matematyczką, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, i początkowo rozwijała woja karierę w tej dziedzinie. Zanim Joanna Rudniańska książki pisać zaczęła na cały etat, dekadę spędziła, pracując w Polskiej Akademii Nauk.
Bez wątpienia duży wpływ na twórczość pisarki miała biografia jej matki. Hanna Rudzińska wychowywała się w wyjątkowo ciekawym środowisku. Janina Rotwandowa, jej matka, a babcia pisarki, była zaprzyjaźniona z Januszem Korczakiem oraz kręgiem bliskiej mu inteligencji. Podobnie jak i Korczak należała do masonerii oraz do Polskiego Towarzystwa Teozoficznego. Społeczność ta, razem z dziećmi, spotykała się latem w nadbużańskim Mężeninie. Wyjazdy te odegrały ważną rolę w kształtowaniu się osobowości Hanny, która zresztą cztery lata spędziła pod opieką Korczaka w prowadzonym przez niego domu dla sierot, gdzie umieściła ją jej własna matka. Podczas okupacji działała w konspiracji za co została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Trauma wojenna rzutowała także na następne pokolenie w rodzinie. Joanna Rudniańska jako małe dziecko, kiedy jej matka leczyła się na gruźlicę, została oddana pod opiekę znajomych a jej siostra do domu dziecka.
Swoja literacką karierę pisarka zaczynała od publikowanych w czasopiśmie List, a potem w Fantastyce, bajek dla dzieci. Szybko jej twórczość dla dzieci została dostrzeżona i doceniona przez krytykę. W 1992 r. za Rok smoka otrzymała Międzynarodową Nagrodę im. Janusza Korczaka. Z kolei, podejmująca temat Zagłady, Kotka Brygidy zdobyła Główne Wyróżnienie Literackie w konkursie Książka Roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY. Wydaną 8 lat później Bajką o wojnie Joanna Rudniańska powtórzyła ten sukces. Bajka o wojnie zresztą, razem z innym tytułem autorki, przejmującym i także poświęconym m.in. Holokaustowi XY, znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Bez wątpieni przeznaczona dla dzieci twórczość Joanny Rudniańskiej prezentuje się dość nietypowo na tle oferty wydawniczej skierowanej do młodego odbiorcy. Pisarka bowiem opowiada swoim małym czytelnikom o najtrudniejszych i najpoważniejszych życiowych doświadczeniach. Za pomocą poetyki bajki czy fantastycznej historii oswaja tematykę związaną ze śmiercią, wojną, ludzkim okrucieństwem i wszelkimi nieszczęściami, które wszak są nieodłączna częścią świata. Pisarka wie, że strach jest stałym elementem ludzkiego doświadczenia i nie można uchronić przed nim dzieci. Można je jednak nauczyć, jak sobie z nim radzić. Na stronach takich utworów jak Kotka Brygidy, XY czy Bajka o wojnie Joanna Rudniańska podejmuje próbę opowiedzenia w sposób literacki, ale poważny, o tych aspektach życia, których wielu chciałoby dzieciom oszczędzić. Pisarka wychodzi z założenia, że dzieciom należy się uczciwość i prawda, nawet jeżeli bywa ona bolesna.
Jednak nie tylko dzieciom ma pisarka do powiedzenia coś ważnego. W 2019 r. wydała ona dwa tytuły skierowane do dorosłych. W powieści Sny o Hiroszimie Joanna Rudniańska proponuje swoim czytelnikom bardzo oryginalny thriller psychologiczny. Tłem a także punktem symbolicznego odniesienia dla codzienności oraz osobistych dramatów bohaterów książki pisarka czyni szereg katastrof i tragedii o wiele szerszym, niejednokrotnie i globalnym, zasięgu. Na sumę wszystkich strachów w tej nietypowej, łączącej różne gatunki i style, dodatkowo bogato ilustrowanej narracji, składa się i Hiroszima, i Auschwitz, tragedia Smoleńska i wybuch w elektrowni w Fukshimie, jak również zabójcze tsunami. I chociaż, jak deklaruje Joanna Rudniańska, Sny o Hiroszimie miały być powieścią rozrywkową, jak zwykle u tej autorki, tekst aż pęcznieje od bogactwa znaczeń.
Nie inaczej jest w wydanym jeszcze w tym samym roku zbiorze opowiadań RuRu. Joanna Rudniańska krótką formą literacką posługuje się z prawdziwym mistrzostwem, potrafiąc w niewielkich fragmentach codzienności zawrzeć cały ogrom sensów. Również i ta publikacja, wzbogacona jest ilustracjami, które czynią z książki bardzo ciekawe wydawnictwo. Bez wątpienie tomem RuRu Joanna Rudniańska potwierdziła swoją wielką pisarską klasę.