Janusz Leon Wiśniewski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Janusz Leon Wiśniewski 
  • Dla dzieci 
  • Wyczyść

Janusz Leon Wiśniewski, znany również jako Janusz L. Wiśniewski, to na polskim rynku wydawniczym najprawdziwszy fenomen. Naukowiec, fizyk i chemik, i jeszcze doktor habilitowany. A do tego jeden z nielicznych autorów (a nie autorek) powieści romantyczno-erotycznych. Mężczyzna nie bojący się pisać o miłości i trudnych uczuciach. Dyżurny polski znawca kobiecej duszy oraz ciała.

Zanim jednak zdecydował się pisać Janusz Leon Wiśniewski książki, z dużymi sukcesami rozwijał swoją karierę naukową, którą kontynuował i której, mimo pisarskich sukcesów, nigdy nie zarzucił. Z wyjątkową pracowitością potrafił łączyć obie dziedziny, w żadnej nie przestając się rozwijać i nie osiadając na laurach. Jest autorem 40 publikacji nienaukowych, a wiec powieści, zbiorów opowiadań, esejów felietonów, co jest wynikiem dość imponującym. Szczególnie, że jak sam mówi, swoje książki Janusz Leon Wiśniewski pisał po godzinach. Zostały one przetłumaczone na kilka języków, jednak wyjątkową popularnością cieszą się w Rosji, gdzie doczekały się nawet adaptacji scenicznej.

W 1987 r. wyjechał do Frankfurtu nad Menem, gdzie pracował jako naukowiec. Niedawno, po ponad trzydziestu latach spędzonych na emigracji, przeprowadził się do Gdańska.

Pierwsze książki Janusza Leona Wiśniewskiego

Jako pisarz Janusz Leon Wiśniewski debiutował w 2001 r. powieścią S@motność w sieci, która praktycznie z miejsca stała się wydarzeniem i prawdziwym hitem. Nawet kontrowersje oraz krytyczne głosy, zarzucające książce pornograficzność, nie zmniejszyły jej popularności. A nawet chyba przyczyniły się do jej wzrostu. Polacy z wypiekami na twarzy czytali historie dwojga zagubionych i samotnych ludzi, cenionego informatyka Jakuba i Jej, tajemniczej kobiety bez imienia.

Wobec popularności tego niezwykłego debiutu, już w 2003 r. do księgarń trafiła S@motnoć w sieci. Tryptyk. Było to nowe wydanie książki Janusza Leona Wiśniewskiego, zawierająca komentarze autora i czytelników wraz z dodanym epilogiem. Natomiast dwa lata później na ekrany kin weszła filmowa wersja powieści z Magdaleną Cielecką i Andrzejem Chyrą w głównych rolach.

Biorąc pod uwagę prośby czytelników i propozycje wydawców, bardzo długo pisarz opierał się napisaniu kontynuacji swojej pierwszej i najsłynniejszej fabuły. Jednak w 2017 r. potwierdził, że rozpoczął prace nad sequelem. Wydanie książki Janusz Leon Wiśniewski zapowiedział na maj 2019 r., jednak nie ukazała się ona w tym terminie.

Najważniejsze powieści Janusza Leona Wiśniewskiego

Od momentu swojego debiutu Janusz Leon Wiśniewski książki wydaje niezwykle regularnie i z dużą częstotliwością. Co roku do księgarń trafia co najmniej jeden, a najczęściej kilka tytułów sygnowanych jego nazwiskiem. Nie są to tylko powieści, gdyż pisarz bardzo lubi także mniejsze formy literackiej wypowiedzi; opowiadanie, esej, felieton, z których niezwykle często korzystał, co jakiś tylko czas w ręce swoich wiernych czytelników oddając będące pełnowymiarowymi narracjami. No najważniejszych z tych fabuł można zaliczyć z pewnością Bikini (2009), z akcją osadzoną w przełomowych latach 1945/46 oraz Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie, najnowszą, sentymentalną oraz lekko nostalgiczna powieść autora. Ciekawym projektem w bibliografii pisarza jest próba pójścia bardziej w stronę swobodnej literatury faktu. W jej ramach w serii Na f/aktach wydał Janusz Leon Wiśniewski I odpuść nam nasze… powieść inspirowaną zabójstwem Andrzeja Zauchy.

Natomiast sam Janusz Leon Wiśniewski książki swojego autorstwa porządkuje ze względu na towarzyszący im ładunek emocjonalny. Dlatego też za najważniejszą ze wszystkich uważa Na fejsie z synem, bardzo osobiste, literackie pożegnanie ze zmarłą matką.

Janusz Leon Wiśniewski – mistrz krótkiej formy

Znaczącą część jego bibliografii stanowią zbiory opowiadań, poświęconych najczęściej miłości, zawiłościom relacji damsko-męskich oraz całemu spektrum ludzkich uczuć. Do najbardziej znanych należą Molekuły miłości (2006) czy Zbliżenia (2010). Najnowszy z nich, tom Udręka braku pożądania Janusz Leon Wiśniewski wydał w 2016 r.

Zbiory opowiadań nie wyczerpują jednak literackich poszukiwań pisarza. Równie chętnie swoje książki Janusz Leon Wiśniewski wydaje w formie, którą dość trudno zdefiniować. Są to zbiory tekstów stanowiące refleksje autora na różne tematy, czasami z elementami fabularnymi, którym najbliżej chyba do poetyki eseju. Ten typ twórczości uprawia m.in. Janusz Leon Wiśniewski w Czy mężczyźni są światu potrzebni? czy tomie Spowiedź niedokończona.