Guillaume Musso
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Guillaume Musso to obecnie zdecydowanie najpoczytniejszy francuski pisarz. Tylko nad Sekwaną sprzedał już miliony egzemplarzy swoich powieści i nieprzerwanie od lat zajmuje pierwsze listy w rankingu bestsellerów w swoim rodzinnym kraju. Świetnie sprzedają się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty książek Musso: ebooki i audiobooki. Jego popularność z roku na rok rośnie, zresztą na całym świecie, a książki Musso przetłumaczone zostały na ponad 30 języków. W Polsce najczęściej czytanymi powieściami Guillaume’a Musso, według serwisu LubimyCzytać, są Dziewczyna z Brooklynu i Central Park. Z kolei, w serwisie GoodReads największą popularnością cieszą się tytuły Ponieważ cię kocham i Dziewczyna z papieru.

Urodzony w 1972 r. w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu Guillaume Musso od dziecka kochał książki i wiele godzin spędzał w bibliotece, gdzie pracowała jego matka. Z wykształcenia jest ekonomistą, a przed rozpoczęciem kariery literackiej pracował jako nauczyciel w liceum i wykładowca akademicki. Jeszcze przed studiami, jako dziewiętnastolatek, wyjechał do Stanów Zjednoczonych i kilka miesięcy mieszkał oraz pracował w Nowym Jorku. Zresztą, fascynacja Ameryką jest w jego twórczości bardzo wyraźna. W Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza w Nowym Jorku, ma miejsce akcja niejednej książki Guillaume Musso (Central Park, Ta chwila). Jego proza charakteryzuje się niezwykle dynamiczną fabułą, a jak sam pisarz mówi, to właśnie Nowy Jork jest miastem, w którym absolutnie wszystko może się wydarzyć.

Romantyczny thriller Guillaume’a Musso

Książki Guillaume’a Mussso najczęściej nazywane są romantycznymi thrillerami. I rzeczywiście, trudno o określenie lepiej opisujące to szczególne połączenie romansu, szybkiej akcji i intrygi kryminalnej. Podobno jako dziesięciolatek pisarz zachwycił się Wichrowymi Wzgórzami Emily Bronte i była to dla niego lektura o dużym, jeżeli nie przełomowym, znaczeniu. To by w dużej mierze wyjaśniało wyjątkowe upodobanie Musso do opowiadania historii miłosnych.

Jego debiutancka powieść Skidamarink, ukazała się w 2001 r. we Francji w nakładzie 2000 egzemplarzy i przeszła bez większego echa. Sam pisarz przyznaje dziś, że była to powieść niedojrzała i mocno nieporadna warsztatowo. Ponieważ jednak jego obecna popularność przekłada się na zainteresowanie jego debiutem literackim, zastanawia się nad napisaniem i wydaniem tej fabuły na nowo.

Na całe szczęście brak powodzenia Skidamarin nie zniechęcił początkującego pisarza i już druga, opublikowana w 2004 r., książka Musso, Potem..., okazała się strzałem w dziesiątkę i wielkim sukcesem młodego autora. W samej tylko Francji rozeszła się w dwumilionowym nakładzie. Już tę powieść cechuje charakterystyczny dla całej twórczości pisarza eklektyzm gatunkowy, w którym niebagatelną rolę odgrywają postaci i zjawiska nadprzyrodzone. W Potem głównego bohatera, nowojorskiego prawnika, odwiedza tajemniczy doktor Goodrich, aby zapowiedzieć jego rychły zgon. Okazuje się, że Goodrich jest Posłańcem, osobą posiadającą szczególną zdolność widzenia aury ludzi, którym pisana jest w niedalekiej przyszłości śmierć. Tajemnica z pogranicza dwóch światów kryje się również w dzieciństwie głównego bohatera. Ta fascynacja przejściem między życiem a śmiercią ma swoje źródło w traumatycznym wypadku samochodowym, któremu Musso uległ w wieku 24 lat, i z którego cudem wyszedł cało. Innym, szczególnie często powracającym w książkach Musso, wątkiem jest motyw podróży w czasie. Wokół niego pisarz buduje fabułę takich powieści jak: Wrócę po ciebie, Będziesz tam? czy Ta chwila. W 2019 r. wszyscy fani autora czekają na najnowsza książkę Musso: La vie secrete des écrivains, której premiera została zaplanowana na 2. kwietnia.

Ekranizacje książek Guillaume’a Musso

Chociaż książki Guillaume’a Musso aż proszą się o przełożenie na język kina, do tej pory nie sfilmowano jego najważniejszych powieści. Dotychczas na ekrany kin w 2008 r. weszła jedynie ekranizacja Potem Guillaume’a Mussso z Johnem Malkovitchem w roli głównej. Być może w najbliższym czasie sytuacja ta ulegnie zmianie, ponieważ pisarz zapowiedział ekranizację powieści Central Park. Najprawdopodobniej powstanie również serial oparty na tomie Telefon do anioła.