Filip Springer
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski publicysta, fotograf i reporter. Jeden z najgłośniejszych i najbardziej cenionych polskich autorów non fiction. Jego zdjęcia były wielokrotnie wystawiane w całej niemal Polsce m.in. w Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Gdyni.

Filip Springer urodził się w 1982 r. w Poznaniu i tam też dorastał. Z wykształcenia archeolog – jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednak nigdy nie pracował w wyuczonym zawodzie. Karierę postanowił budować na swojej pasji fotograficznej. Zanim wydał głośne i doceniane książki, Filip Springer krok po kroku wyrabiał sobie markę jako fotoreporter i dziennikarz. Zaczynał jako współpracownik Polskiej Agencji Fotografów Forum, obsługując imprezy sportowe i przygotowując relacje zdjęciowe dla prasy i wiadomości sportowych. Publikował najpierw w mediach regionalnych, a później ogólnopolskich; w Głosie Wielkopolski, Gazecie Poznańskiej oraz Polityce czy Przekroju. W 2010 został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwa lata później natomiast, na wydanie książki, Filip Springer zdobył stypendium w ramach programu „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury. Jako dokumentalista wyspecjalizował się w problematyce architektury i aranżacji przestrzeni – prywatnej, społecznej i publicznej Aktualnie swoje życie związał z Warszawą, w której mieszka i pracuje.

Filip Springer i Miedzianka. Historia znikania

Na temat swojej debiutanckiej książki Filip Springer wybrał losy Miedzianki, dolnośląskiego miasteczka górniczego o ponad siedemsetletniej historii, która właśnie dobiega kresu na naszych oczach. Autora interesują ludzie, Niemcy i Polacy, którzy żyli i umierali w tym miejscu, ale głównym bohaterem jest samo miasteczko, jego charakter oraz zmieniająca się na przestrzeni dekad przestrzeń. Aby powstała Miedzianka, Filip Springer potrzebował ponad dwóch lat na zebranie materiałów i miedzy innymi tej reporterskiej skrupulatności jego tekst zawdzięcza swą siłę. Publikacja spotkała się z uznaniem zarówno ze strony krytyki, jak i czytelników oraz okazała się sporym sukcesem młodego dziennikarza. Znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 i Nagrody Literackiej Nike w 2012 roku.

Filip Springer i książki o architekturze

Mimo, że w swoim bogatym dorobku ma również Filip Springer książki, fotoreportaże i publikacje poświecone innym zagadnieniom, w powszechnych odbiorze funkcjonuje on jako specjalista od zagadnień architektury i urbanistyki. I rzeczywiście tej problematyki dotyczą jego najgłośniejsze i najżywiej komentowane, niekiedy nawet wywołujące kontrowersje, tytuły. W 2012 r. wydał Filip Springer Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL, otwierając zarówno pewien nowy rozdział w swoim życiu zawodowym, jak i dyskusję na temat architektonicznej spuścizny Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Na warsztat autor wziął prawdziwe ikony polskiego powojennego modernizmu; warszawski Supersam, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce czy poznański okrąglak, i ich bogatą historię. Pisząc o budynkach i gmachach, nie zapomina jednak na stronach swojej książki Filip Springer o ludziach, którzy je stworzyli, ciekawych osobowościach i prawdziwych wizjonerach XX-wiecznej urbanistyki tj. Zofia i Oskar Hansenowie czy Halina Skibniewska. Integralną i równie ważną jak tekst częścią książki są archiwalne oraz współczesne, wykonane przez autora, fotografie omawianych budynków. Za Źle urodzone Filip Springer był powszechnie chwalony, a książka stała się, jak się później okazało, punktem wyjścia do dalszych dociekań i kolejnych publikacji tj. np. Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach, w całości poświęconej fascynującym sylwetkom tej niezwykłej pary architektów.

W 2013 r. ukazała się Wanna z kolumnadą, opatrzony posłowiem Andrzeja Stasiuka, zbiór fotoreportaży opisujących specyficzną, nowoczesną, antyestetykę polskiej przestrzeni; dworki lat 90-tych, pastelowe bloki, straszące wszędzie billboardy, szyldy i reklamowe szmaty, całą brzydotę i chaos naszego otoczenia. Rewers tej samej rzeczywistości ukazuje, wydana w 2016 r., Księga zachwytów. Filip Springer w tym wydawnictwie, dla odmiany, kolekcjonuje prawdziwe perełki architektoniczne, przykłady pięknych i najbardziej funkcjonalnych realizacji budowlanych w Polsce.

Wydając z kolei w 2015 r. 13 pięter, Filip Springer nadał swojej twórczości nowy wymiar. Architektura i urbanistyka przestają podlegać ocenie jedynie estetycznej czy praktycznej. Reportaże z 13 pięter to teksty zaangażowane społecznie, bolesna historia i analiza sytuacji mieszkaniowej Polaków.

Z kolei, Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast Filip Springer opublikował jako zwieńczenie większego projektu, którego założeniem było wydostanie z niebytu dawnych miast wojewódzkich.

Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz – Filip Springer w poszukiwaniu antyhygge.

Swoją nową książkę zatytułował Filip Springer Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz, nawiązując do, wyrażonego w jedenastu punktach, prawa Jante, znanego skandynawskiego toposu literackiego. Wywodzi się ono z opublikowanej w 1933 r. powieści Aksela Sandemosego pt. Uciekinier przecina swój ślad. Prawo Jante to okrutne i bezduszne zasady rządzące społecznością, tłamszące każdy przejaw inności czy indywidualizmu. Aby zbadać temat, odnaleźć mityczne Jante w skandynawskiej mentalności i kulturowym imaginarium, reporter udaje się do Danii. Efektem tej podróży nie jest jednak klasyczny tekst dokumentalny. Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz Filip Springer zręcznie rozpina miedzy fikcją, wyobraźnią a relacją dziennikarską, zabierając swoich czytelników w absolutnie niezwykłą podróż.