E L James

Kiedy w 2011 r. swoją światową premierę miała przełamująca niejedno tabu pierwsza część romantyczno-erotycznej serii Pięćdziesiąt twarzy Greya, wszyscy zadawali sobie pytanie, kim jest autor ukrywający się pod pseudonimem E.L. James. Szybko okazało się, że za jednym z największych hitów wydawniczych wszechczasów, książką rozpalającą wyobraźnię milionów kobiet na całym świecie, stoi skromna, zbliżająca się do pięćdziesiątki, przykładna żona i matka dwóch dorastających synów, mieszkająca w niepozornym domku w Londynie. Postać autorki na tyle kontrastowała z jej dziełem, że ujawnienie tożsamości E.L. James wywołało lekką konsternację na rynku.

Erika Mitchell, czytelnikom znana jako E.L. James, książki zaczęła pisać jako mocno już dojrzała kobieta. Jej fascynacja literaturą wzięła swój początek od bestsellerowej sagi Zmierzch Stephenie Meyer, której książki E.L.James zachwyciły na tyle, że poczuła potrzebę dopisania do historii Belli i Edwarda swojego rozdziału. W ten sposób, od fan fiction i sequeli Zmierzchu, wydawanych jako ebook E. L James rozpoczęła swą niezwykła pisarską karierę.

Pisane pod pseudonimem SnowQueens Icedragon fanfiki nie przyniosły jej rozgłosu ani popularności. Jednak w 2009 r. Erika Mitchell rozpoczęła pracę nad fabułą, która już niedługo miała całkowicie zmienić życie jej i milionów czytelniczek na całym świecie.

Pięćdziesiąt twarzy Greya E. L. James

W 2011 r. w księgarniach zalazła się pierwsza książka E. L. James Pięćdziesiąt twarzy Greya. Powieść niemalże z miejsca stała się bestsellerem, a tempo sprzedaży i skala sukcesu przekroczyła najśmielsze oczekiwania, zarówno autorki, jak i wydawców. Historia miłości i seksualnych relacji nieśmiałej studentki, Anastazji Steele, i równie bogatego, co przystojnego, biznesmana Christiana Greya, okazała się światowym fenomenem i nienotowaną dotąd rewelacją wydawniczą. W sierpniu z podsumowania księgarni Amazon wynikało, że Pięćdziesiąt Twarzy Greya E. L. James, nikomu dotychczas nieznanej pięćdziesięciolatki, sprzedało się lepiej niż najnowszy tom Harry’ego Pottera! Książka debiutantki błyskawicznie została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i stałą się światowym bestsellerem.

Trylogia i inne książki E.L. James o Greyu

Oszałamiająca wręcz popularność pierwszej książki E.L. James, skłoniła autorkę do podjęcia decyzji o natychmiastowej kontynuacji tak obiecująco zaczętego wątku. I mimo że prace wydawnicze nad kolejnymi częściami sagi Greya przebiegały w zawrotnym tempie, wszystkie fanki historii o Christianie i Anastazji z niecierpliwości obgryzały palce. W 2012 r., w niewielkich odstępach czasu, w ręce czytelników, a raczej czytelniczek, oddała E. L. James książki opowiadające dalsze losy kochanków: Ciemniejszą stronę Greya i Nowe oblicze Greya (polskie wydanie 2013). I po raz kolejny zainteresowanie sekretem zagmatwanego uczuciowo i okraszonego sadomasochistyczną erotyką związku młodej dziewczyny i księcia po przejściach przekroczyło najśmielsze wyobrażenia. Sukces wszystkich części trylogii Greya, do tej pory, jest rzeczą na światowym rynku wydawniczym absolutnie wyjątkową. Świetnie sprzedają się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty książek E. L. James: ebooki i audiobooki. Ponad 125 milionów sprzedanych egzemplarzy sprzedanych na świecie, blisko 40 milionów w Stanach Zjednoczonych oraz rekord sprzedaży wszechczasów w Wielkiej Brytanii to wyniki, z których dumny byłby każdy pisarz. Książki E. L. James to zjawisko właściwie bez precedensu, ponieważ mają wymiar bardziej społeczny niż literacki, a ich artystyczne walory oceniane były bardzo niejednoznacznie. Z jednej strony, za Pięćdziesiąt twarzy Greya E. L. James została uhonorowana w 2012 r. brytyjską National Book Award, z drugiej; trylogia Greya szybko zyskała prześmiewcze miano porno dla mamusiek.

Jednak, mimo krytycznych głosów, prawa rynku są nieubłagane i jasno definiują, że za popytem nieuchronnie musi podążać podaż. A że zapotrzebowanie na ten rodzaj literatury wciąż było ogromne, pojawienie się kolejnych powieści o parze niezwykłych kochanków było jedynie kwestią czasu. W 2015 r. wydała E. L. James Grey. Pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana, a dwa lata później Mroczniej. Mroczniejsza strona Greya oczami Christiana. Ze strony pisarki był to bardzo ciekawy zabieg. Mianowicie te, ostatnie z sagi, książki E. L. James opowiadają te same historie, które czytelnik poznał w dwóch pierwszych tomach serii, jednak tym razem ukazane są one z perspektywy samego Christiana Greya.

Jako że romantyczne, acz pikantne, fabuły wciąż cieszą się zainteresowaniem rynku wydawniczego, nie będzie trylogia Greya E. L James ostatnim słowem. W czerwcu 2019 r. swoją premierę ma mieć najnowsza książka E.L. James The Mister. Jak wynika z zapowiedzi będzie ona zbliżona tematyką i klimatem do poprzednich powieści, które uczyniły pisarkę sławną. The Mister E. L. James będzie zawierał wszystko, co czytelniczki pokochały w trylogii Greya: tajemnicę, miłość, bezpruderyjną namiętność, świat bogactwa i wyższych sfer. Istnieje więc duża szansa, że The Mister powtórzy sukces Greya.