Caspar Henderson
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Caspar Henderson 
  • Nauki humanistyczne 
  • Wyczyść

Brytyjski dziennikarz i ekolog. Aktywista zaangażowany od dekad w społeczne i przyrodnicze programy pomocowe. Wydając dwie bestsellerowe książki pt.: Księga zwierząt niemalże niemożliwych. Bestiariusz XXI w. i Nowa mapa cudów. Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych, Caspar Henderson zyskał rozpoznawalność i niemałą popularność.

Caspar Henderson urodził się w 1963 r. Wykształcenie zdobywał w Westminster School i Corpus Christi College w Cambridge. Po studiach pracował w wielu zawodach i przy wielu projektach, zdobywając niezwykle różnorodne doświadczenie w wielu dziedzinach. Zanim wydał swoje książki, Caspar Henderson poznał niemały kawałek świata, pracując niemal na wszystkich kontynentach. W młodości był zatrudniony w Hollywood w charakterze czytelnika scenariuszy filmowych, następnie zaś w pomagał potrzebującym w Ugandzie. Jako młodszy dziennikarz i asystent zajmował się również prawami człowieka i nielegalnym uzbrojeniem w Iraku. W latach 1992-1994 koordynował Green College Center Uniwersytetu Oksfordzkiego, skupiające się na sprawach zmian klimatycznych i innych zagadnień ekologicznych. Dwa kolejne lata poświęcił na pracę nad Costing the Earth, flagowym programie BBC Radio 4, poświęconym ekologii i środowisku naturalnemu.

Od 1996 do 2002 r. pracował jako dziennikarz, pisząc o nauce, klimacie, zagadnieniach energetycznych i prawach człowieka dla renomowanych periodyków tj.: The Financial Times , The Independent , New Scientist, The Ecologist, Environmental Finance, Green Futures. Był także konsultantem i analitykiem różnych organizacji pozarządowych. W 1999 r. odebrał nagrodę IUCN - Reuters za najlepszą ekologiczną publicystykę. Od 2002 r przez 3 lata Caspar Henderson pełnił funkcję starszego redaktora w projekcie OpenDemocracy, a także był członkiem redakcyjnej rady doradczej chinadialogue. Działał również w grupie doradczej Project Earth.

Caspar Henderson i Księga zwierząt niemalże niemożliwych

W 2012 r. w ręce czytelników oddał Caspar Henderson Księgę zwierząt niemalże niemożliwych. To niezwykłe wydawnictwo przywołuje stara tradycję bestiariuszy wydawanych w różnych kręgach kulturowych: islamskim, hinduskim czy zachodnioeuropejskiej. Bestiariusze były rodzajem encyklopedii czy poświęconej niezwykłym, często fantastycznym zwierzętom. Ta wspaniała i zadziwiająca książka nie jest jednak tylko atlasem żyjących dziś na ziemi niesamowitych i zadziwiających stworzeń, których istnienia zdecydowana większość ludzi nawet nie podejrzewa. Opowieści bowiem o cudach współczesnej fauny są bowiem dla autora punktem wyjścia do szerszych rozważań. Na stronach Księgi zwierząt niemalże niemożliwych Caspar Henderson snuje przy okazji refleksje z pogranicza nauki, sztuki, socjologii i filozofii. W istocie jest to pozycja głęboko humanistyczna, w której bardzo płynnie od przyrodniczej deskrypcji takich dziwów jak trzydziestometrowe robaki, czy ogromne gąbki żyjące nawet dwa tysiąclecia przechodzi się do zagadnień dotyczących np. systemów społecznych czy politycznych lub źródeł sztuki. Takie prowadzenie narracji zbliża ją stylistycznie do eseju literackiego. Jak podkreśla sam Caspar Henderson, Księga zwierząt niemalże niemożliwych wyrasta ze zdziwienia i zachwytu światem w całym splendorze jego zadziwiającej niesamowitości i ma zadanie przywrócić czytelnikowi nieco dziecięcej ekscytacji odkrywaniem otaczającej nas rzeczywistości.

Za Księgę zwierząt niemalże niemożliwych, Caspar Henderson był wielokrotnie nagradzany. Publikacja została doceniona m.in. nagrodą Rogera Deakina i Royal Society of Literature Jerwood Award oraz przetłumaczona na wiele języków w tym: chiński, estoński, francuski, niemiecki, włoski, japoński, koreański, polski, rosyjski, hiszpański.

Caspar Henderson Nowa mapa cudów. Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych

Swoją kolejną książkę zatytułowaną Nowa mapa cudów. Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych Caspar Henderson wydał pięć lat po premierze jego bestsellerowego bestiariusza. Tym razem autor opowiada o urzekających zjawiskach przyrodniczych i prawdziwych cudach natury takich jak ludzki mózg, będący w stanie wytworzyć tak złożoną, wymykającą się rozumieniu i opisom, rzecz jak jaźń. Po raz kolejny autor zachęca do spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość w nowy sposób; uważny i głębszy, dzięki czemu przestanie nam uciekać całe bogactwo świata. Nowa Mapa cudów Caspara Hendersona obejmuje również prawdziwe cuda współczesnej technik, tj. nanotechnologia, a refleksja autora nierzadko wybiega w przyszłość, kreśląc zdumiewające perspektywy wykorzystania odkryć naukowych.