Cara Hunter

Pseudonim literacki brytyjskiej pisarki, autorki bestsellerowych powieści kryminalnych. Chociaż książki Cara Hunter pisać zaczęła zaledwie kilka lat temu, zdążyła już zdobyć grono wiernych czytelników i spora popularność. Sukces zawdzięcza serii kryminałów, których głównym bohaterem jest oksfordzki policjant, detektyw Adam Fawley.

Mimo pięciu powieści w dorobku, o autorce wiadomo wciąż niewiele. Skutecznie strzeże ona swojej prywatności i nie ujawnia w zasadzie żadnych informacji dotyczących swojego życiorysu. Do tej pory zdradziła jedynie, że mieszka w Oxfordzie i studiowała anglistykę oraz robiła doktorat. Mimo że, jak mówi pisarka, każdy kto studiuje anglistykę w głębi duszy marzy o tym, aby pisać książki, Cara Hunter, czyli jej literackie alter ego pojawiła się w jej życiu stosunkowo późno. Ale kiedy już spróbowała swoich sił w tworzeniu fikcji literackiej, dość szybko okazało się, że przychodzi jej to z dużą łatwością i swobodą. Czytelnicy praktycznie z miejsca polubili opowiadane przez nią historie i postać Adama Fawleya. Co ciekawe, choć trudno się tego domyślić, czytając książki Cary Hunter, jej ulubioną lekturą był i nadal jest Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena.

Cara Hunter i Kto porwał Daisy Mason?

Debiutancką powieść zatytułowana Kto porwał Daisy Mason? Cara Hunter wydała pod sam koniec 2017 r. Jest to pierwsza część kryminalnego cyklu skoncentrowanego wokół postaci Adama Fawleya. Pisarka pytana o to, jak opisałaby swojego bohatera za pomocą trzech przymiotników, wybrała: bystry, empatyczny, spostrzegawczy. Trudno się z tym nie zgodzić. Detektywa Fawleya poznajemy przy okazji śledztwa prowadzonego w sprawie porwania ośmioletniej dziewczynki. Daisy zostaje uprowadzona z przyjęcia odbywającego się w ogrodzie jej własnego domu. Wydaje się, ze porywacz nie zostawił żadnych śladów. Jednak Adam Fowley wie, że nie ma zbrodni doskonałej, jak również, że w podobnych przypadkach najczęściej sprawca jest ktoś bliski ofierze. Akcję Kto porwał Daisy Maison? Cara Hunter osadza, podobnie jak w przypadku pozostałych tomów cyklu, w swoim oksfordzkim sąsiedztwie. Powód jest dość prozaiczny, po prostu najłatwiej było jej pisać o miejscu, które dobrze zna. Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie do narracji wpisów w mediach społecznościowych. Zgrabnie poprowadzona intryga i dający się lubić bohater to atuty, które zdecydowały o sukcesie książki. Cara Hunter nie miała innego wyjścia niż kontynuować opowiadanie o kolejnych śledztwach oksfordzkiego policjanta.

Cara Hunter i Kto mieszka za ścianą

Swoja drugą powieść pt. Kto mieszka za ścianą Cara Hunter w ręce czytelników oddała nieco ponad pół roku po swoim debiucie. Drugie dochodzenie, w którym towarzyszymy Adamowi Fawleyowi jest zdaniem wielu jeszcze ciekawsze niż poprzednie; bardziej skomplikowane i niosące więcej niespodzianek. Pisarka akcję prowadzi pewnie i sprawnie, nie szczędząc czytelnikom emocjonujących zwrotów akcji. Kiedy ekipa remontowa przez przypadek, przebijając się do sąsiedniego mieszkania, odkrywa wycieńczoną kobietę z dzieckiem, pytania zaczynają mnożyć się w zastraszającym tempie. Szczególnie, że z właściciela lokalu, cierpiącego na demencję staruszka, nie udaje się wyciągnąć niczego sensownego, a uratowana kobieta nie mówi.

Cara Hunter i Kto chce ich śmierci?

Wiosną 2019 r. na rynku anglojęzycznym ukazała się kolejna odsłona przygód oksfordzkiego detektywa. Jej polska premiera miała miejsce dopiero w lipcu 2020 r. W tomie Kto chce ich śmierci Cara Hunter nie zwalnia narzuconego sobie w poprzednich fabułach tempa, zapewniając swoim czytelnikom po raz kolejny solidną dawkę intensywnych emocji. Adam Fowley musi rozwiązać zagadkę pożaru, którego ofiarą padli dwaj mali chłopcy. Przeżył tylko jeden z nich, a rodzice dzieci pozostają nieuchwytni. Szybko okazuje się, że ogień nie był dziełem przypadku, lecz narzędziem zaplanowanej zbrodni. Aby złapać mordercę, policjant musi odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: kto chce ich śmierci? Cara Hunter wie jednak, że odpowiedź nie może przyjść jej bohaterowi, ani czytelnikom zbyt łatwo. Dlatego z dużym wyczuciem myli tropy, nie pozwalając zbyt wcześnie domyślić się rozwiązania zagadki.

Cara Fowley i książki, które wciąż czekają na tłumaczenie

W styczniu 2020 r. w ręce swoich czytelników oddała Cara Hunter All the rage, czwarty już tom swojej bestsellerowej serii. Powieść na razie nie doczekała się polskiego wydania. Niedługo swoją premierę na rynkach anglosaskich będzie miała też nowa książka Cary Hunter, The Hole truth.