Anna Sokalska

Polska pisarka młodego pokolenia, niedawna debiutantka, autorka powieści nurtu fantasy a także ilustratorka swoich książek.

Anna Sokalska urodziła się w 1990 r. we Wrocławiu i z rodzinnym miastem jest mocno związana. Z wykształcenia jest prawniczką. Co ciekawe, pracę dyplomową z kryminalistyki i psychologii motywacji pisała również z myślą o pogłębieniu swojej wiedzy w tych dziedzinach ze względu na ich przydatność przy budowaniu intrygi, świata przedstawionego i konstrukcji bohaterów. Jednak nie zawsze chciała pisać Anna Sokalska książki. Jako mała dziewczynka marzyła raczej o lotach balonem i zostaniu weterynarzem. Myśl o pisaniu przyszła później, ale za to została już na dobre. Jako pisarka debiutowała jeszcze jako nastolatka, a obecnie ma na swoim koncie już kilka powieści, w tym poczytny cykl urban fantasy. Kiedy nie czyta lub nie pisze akurat jakiejś książki, Anna Sokalska lubi trenować kickboxing (zawsze niestety za rzadko i za krótko) lub oglądać lekkie niezobowiązujące filmy, przy których jej analityczny umysł może odpocząć. Jest miłośniczką mrocznej prozy Dostojewskiego i Lovecrafta, ale nie stroni też od innych lektur. Jest autorką zorganizowana i metodyczną. Wszystkie swoje książki Anna Sokalska dokładnie planuje; przygotowuje notatki dotyczące każdej postaci i sporządza ogólną oś fabularną utworu. Czytelnicy i krytyka doceniają dbałość o piękny i poprawny język jej tekstów.

Pierwsze książki Anny Sokalskiej

Pierwsze książki Anna Sokalska opublikowała w bardzo młodym wieku na długo przed premierą, jej niezwykle popularnych, Opowieści z Wieloświata. Już w 2009 r. ukazał się jej pierwszy zbiór refleksyjnych opowiadań utrzymanych w nieco fantastycznej poetyce pt. Melodia końca świata. Rodzajem jego kontynuacji były w dużym stopniu, wydane rok później, Kryształowe sny oraz mające premierę w 2011 r. Potomstwo księżyca.

Do 2019 r., bez wątpienia przełomowego dla niej roku, w księgarniach znalazło się jeszcze kilka tytułów pisarki: Kod źródłowy, Moja ukochana zmora, Na psa urok, Kimera.

Anna Sokalska i Opowieści z Wieloświata

Jednak, mimo wcześnie zaczętej kariery, nie udało się młodej autorce ze swoimi niebanalnymi pomysłami specjalnie przebić na rynku czytelniczym i zaistnieć w szerszej czytelniczej świadomości. Dopiero dzięki wydaniu na początku 2019 r. powieści Wiedźma Anna Sokolska zyskała popularność. Fabuła ta stanowi początek powieściowego cyklu urban fantasy Opowieści z Wieloświata. Jak mówi autorka, choć pisze dla wszystkich, w centrum jej zainteresowania, jako że sama jest jedną z nich, są kobiety i to na postaci kobiecych spoczywa ciężar akcji jej powieści. Świat przedstawiony Opowieści z Wieloświata Anna Sokolska w dużej mierze oparła na mitologiach i imaginarium starosłowiańskim, bo, jak mówi pisarka, to właśnie słowiańszczyzna jest nam najbliższa, a jednocześnie wciąż pozostaje pewną tajemnicą. Koncepcja i obraz Wieloświata kształtowały się podobno aż 10 lat, ewoluując i stopniowo się poszerzając. W efekcie dzięki systematycznej pracy autorki w ręce czytelników trafiło spójne i uporządkowane, a do tego niebanalne uniwersum.

Akcja powieści dzieje się w, ukochanym przez pisarkę, jej rodzinnym mieście. Wrocław zresztą nie stanowi tylko dekoracji, lecz idealnie wpisuje się w klimat i charakter historii. Góra Ślęża wszak, zarówno przez Słowian, jak i prawdopodobnie przez Celtów, uznawana była za miejsce mocy; magiczne i niebezpieczne. Według starej polskiej legendy to właśnie pod Ślężą znajduje się wejście do piekieł. Trudno o lepsze miejsce do umieszczenia akcji rasowego fantasy.

Pierwszym tom serii pt. Wiedźma Anna Sokalska zaczyna od przebudzenia się we współczesnym Wrocławiu Jasnej, zaklętej kilkaset lat temu wiedźmy. Odnalezienie się Jasnej w świecie zdominowanym przez technologię nie jest łatwe, za to stanowi źródło powieściowego humoru. Miasto ma jednak również innych niecodziennych mieszkańców, których wiedźma spotyka na swojej drodze – strzygi, upiory, wilkołaki.

Wydaną w krótkim odstępie czasu Powieścią Żertwa Anna Sokalska dopisuje kolejną historię do swojego Wieloświata. Nie jest to jednak prosta kontynuacja fabularna pierwszego tomu, bowiem obie książki można czytać w dowolnej kolejności. W tej części robi się też bardziej sensacyjnie i kryminalnie. Na stronach tomu Żertwa Anna Sokalska umieszcza klasyczne elementy historii detektywistycznej: jest zgon, tajemnica, śledczy i dochodzenie.

Jeszcze w tym samym, 2019 r., do księgarń trafia 3. część Opowieści z Wieloświata. Powieścią pt. Kuglarz Anna Sokalska, co prawda, definitywnie nie zamyka cyklu, jednak w dużej mierze splata i finalizuje watki pojawiające się w poprzednich tomach. Z tego powodu jest to część, która zdecydowanie powinna być czytana ostatnia. Na razie nie wiadomo, czy powstaną kolejne części serii, jednak pisarka przyznała, że aktualnie pracuje nad kolejną książką. Wielu czytelników jest zdania, ze pojawienie się następnej odsłony Opowieści z Wieloświata jest kwestią czasu, ponieważ tomem Kuglarz Anna Sokalska zdecydowanie nie powiedział w tej materii ostatniego słowa.