Anna Klejzerowicz
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Anna Klejzerowicz 
  • Thriller, sensacja, horror 
  • Wyczyść

Polska pisarka i fotografka (najchętniej fotografuje przyrodę). Autorka specjalizująca się w kryminałach z historią i sztuką w tle i z tego powodu nazywana czasem polskim Danem Brownem. Popularność przyniosły jej gdański cykl z dziennikarzem Emilem Żądło w roli głównej. Pisząc książki, Anna Klejzerowicz trzyma się zasady, aby zawierały one dobrą treść wyrażoną dobrym językiem. Jako recenzentka współpracowała z serwisem Zbrodnia w bibliotece i portalem czytelniczym Książka zamiast kwiatka. W swoim dorobku ma ponad 20 tytułów, w tym kilka serii powieściowych. Swoja najnowszą fabułę, Osiedle odmieńców, Anna Klejzerowicz opublikowała latem 2020 r.

Anna Klejzerowicz urodziła się w Gdańsku i tam też dorastała oraz spędziła większą część swojego życia. Chociaż jakiś czas temu wyprowadziła się na wieś, rodzinne miasto zawsze zajmowało i zajmuje ważne miejsce w jej sercu, zaś jego historia stanowi niewyczerpane wręcz źródło literackich inspiracji. Gdańsk jest nie tylko miejscem akcji, ale i bohaterem niejednej książki Anny Klejzerowcz. Poza historią tego pięknego bałtyckiego portu, pisarka fascynuje się również japońskimi drzeworytami, które kolekcjonuje. Jak większość porzucających miasto dla domku na prowincji, jest wielką miłośniczką zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem kotów. Nie planuje jednak napisania żadnej fabuły z kocim bohaterem, choć docenia i lubi serię Akifa Pirinçciego o kocim detektywie Francisie. Jako czytelniczka chętnie wybiera, oczywiście, kryminały, lubi też klasyczną beletrystykę spod znaku Umberto Eco czy Alice Munro. Z polskich autorów jest wielka fanką twórczości Pawła Huelle i to właśnie jego powieść pt. Opowieści chłodnego morza wybrałaby jako towarzystwo na bezludnej wyspie. Za to nie sięga Anna Klejzerowicz po książki spod znaku fantastyki i romansu, jako że nie są to gatunki, które trafiałyby w jej gusta.

Pierwsze książki Anny Klejzerowicz

Zanim jednak zabrała się za napisanie jakiejkolwiek książki, Anna Klejzerowicz pracowała dłuższy czas jako fotograf i redaktor w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Co ciekawe, ponieważ pisarka studiowała resocjalizację na Uniwersytecie Gdańskim, żadna z tych profesji nie ma wiele wspólnego z jej wykształceniem. Swoją przygodę z literaturą zaczynała od krótszych form fabularnych. Debiutowała w prasie serią opowiadań Portrety

W 2009 r. do księgarń trafił zbiór 21 opowiadań grozy jej autorstwa zatytułowany Złodziej dusz. Pierwszą powieść, Sąd ostateczny, Anna Klejzerowicz w ręce czytelników oddała w 2010 r. Podczas dekady, która upłynęła od tego czasu jej literacki dorobek powiększył się o blisko 20 tytułów. Dzisiaj pisarka należy do jednych z najpopularniejszych współczesnych polskich autorek literatury kryminalnej o ugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym.

Anna Klejzerowicz, Sąd ostateczny i Emil Żądło

Wiernych czytelników przyniosły Annie Klejzerowicz książki z gdańskiego cyklu z Emilem Żądło. Są to współczesne kryminały, sięgające jednak do historii i tradycji kulturowej miasta nad Motławy. Tym zabiegom właśnie autorka zawdzięcza porównania swojej twórczości do spuścizny Dana Browna. Po wydaniu w 2010 r. Sądu ostatecznego, który był jednocześnie jej debiutem powieściowym, w ciągu następnej dekady ukazało się jeszcze 5 kolejnych części przygód gdańskiego ekspolicjanta i dziennikarza. Już w 2011 r. premierę miał drugi tom cyklu, Cień gejszy. Ostatnią, jak na razie, odsłonę przygód swojego pierworodnego bohatera, zatytułowaną Pamiętaj o śmierci, Anna Klejzerowicz wydała wiosną 2019 r.

Niedługo po tym jak powstał Emil Żądło, do życia powołała pisarka drugą postać, również żurnalistkę, Weronikę Daglewską. Na stronach opublikowanej jeszcze w 2010 r. powieści Ostatnią kartą jest śmierć Anna Klejzerowicz opowiada o jej dochodzeniu w sprawie ze wszech miar tajemniczej śmierci pewnej tarocistki.

Anna Klejzerowicz, Królowa śniegu i Felicja Stefańska

W 2017 r. fabułą Królowa śniegu Anna Klejzerowicz zapoczątkował poczytny cykl kryminalny zogniskowany wokół postaci Felicji Stefańskiej. Felicja, choć tropi morderców, nie jest policjantką, ani detektywką – na co dzień pracuje jako rzeczniczka prasowa w urzędzie gminy. Tak się jednak składa, że i na prowincji zdarzają się zbrodnie i to niekiedy całkiem interesujące. Takim właśnie przypadkom nie umie się oprzeć główna bohaterka, prowadząca jak do tej pory już 3 śledztwa. Na stronach, mającej premierę latem 2020 r., książki Osiedle odmieńców Anna Klejzerowicz opowiada o ostatnim z nich.

Anna Klejzerowicz i Czarownica

Chociaż sama pisarka nie jest szczególną miłośniczką literatury obyczajowym, w jej dorobku znaleźć można kilka pozycji, w których watki obyczajowe odgrywają znaczącą rolę. Bez wątpienia należy do nich trylogia Czarownica. Anna Klejzerowicz pierwszą powieść cyklu, zatytułowaną Czarownica właśnie, wydała w 2012 r. W rocznych odstępach ukazały się kolejne dwa tomy: Córka czarownicy i Sekret czarownicy. Również List z powstania, a także Medalion z bursztynem, choć autorka kwalifikuje te książki jako kryminał, mają wiele cech bliskich narracji obyczajowej.