Andrzej Ziemiański
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Urodzony w 1960 r. we Wrocławiu Andrzej Ziemiański to obecnie jeden z najpoczytniejszych autorów nurtu fantasy i science fiction. I jak to często bywa u twórców tego rodzaju literatury, jego wykształcenie i wyuczony zawód nie mają wiele wspólnego z humanistyką. Z wykształcenia jest mianowicie autor uniwersum Achai, doktorem inżynierem architektem. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1983 r. i zanim zaczął pisać bestsellerowe książki, Andrzej Ziemiański pracował na swojej macierzystej uczelni, później zaś na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Po ugruntowaniu swojej pozycji na rynku literackim zaczął on również prowadzić kursy kreatywnego pisania w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma na swoim koncie jednak Andrzej Ziemiański książki nie tylko fabularne. Spod jego pióra wyszły również podręczniki oprogramowania graficznego (np. Corel Xara! W praktyce). Od 2007 r. pisarz pozostaje niezwiązany żadnym etatem z żadną instytucją, jako freelancer ceni sobie swoją niezależność i skupia się wyłącznie na pisarstwie.

Pierwsze książki Andrzeja Ziemiańskiego

Za debiut literacki Andrzeja Ziemiańskiego uznaje się opowiadanie Oddział zamknięty, opublikowane w 1979 r. na łamach magazynu Politechniki Wrocławskiej Sigma. Niedługo później, bo w 1981 r. napisane przez niego słuchowisko pt. Człowiek, który nie chciał umrzeć zdobyło wyróżnienie w konkursie Polskiego Radia. Ze względu na wybuch stanu wojennego nie doszło jednak do jego realizacji. Do początku lat 90-tych Andrzej Ziemiański książki wydawał dość regularnie. Między innymi pisał powieści w duecie z Andrzejem Drzewińskim oraz pod pseudonimem. Publikując jako Patrick Shoughnessy powieść Przesiadka w przedpieklu, bez większego jednak powodzenia, próbował Andrzej Ziemiański wykorzystać panującą ówcześnie w Polsce modę na obcą literaturę fantasy. Następnie, na blisko dekadę, Andrzej Ziemiański książki i twórczość literacką zarzucił. Jako pisarz wrócił dopiero w XXI w., publikując swoje opowiadania na łamach Science Fiction i Nowej Fantastyki.

Achaja i Imperium Achai Andrzeja Ziemiańskiego

Jednak prawdziwy przełom w pisarskiej karierze autora następuje wraz z pojawieniem się w księgarniach jego cyklu o Achai. Pierwszy tom powieści Achaja Andrzej Ziemiański opublikował w 2002 r., a koleje dwie części w rocznych odstępach. Osadzoną w fantastycznym świecie historią wojowniczej księżniczki o imieniu Achaja, Andrzej Ziemiański trafia wreszcie w rynkowe zapotrzebowanie, zdobywa popularność i uznanie czytelników. Za drugi tom swojego cyklu Achaja Ziemiański dostaje nawet Nagrodę Nautilusa 2003. Niekwestionowany sukces Achai zachęcił pisarza do rozbudowy stworzonego przez siebie uniwersum i kontynuacji serii wydawniczej. W 2012 r. do rąk swoich czytelników oddaje Andrzej Ziemiański Pomnik Cesarzowej Achai tom 1. Zgodnie z wyjaśnieniami autora, nie jest to początek nowego cyklu powieściowego, a pierwszy tom powieści rozpisanej z przyczyn edytorskich na kilka tomów. Podobnie jak i Achaja była powieścią w trzech tomach. Ostatecznie, Pomnik Cesarzowej Achai Ziemiański wydał w pięciu częściach, a ostatnia z nich miała swoją premierę w 2016 r. Akcja Pomnika rozgrywa się w tym samym świecie przedstawionym jednak ok. 1000 lat po wydarzeniach opisanych w Achai. Powieść została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i zdecydowanie ugruntowała pozycję autora na rynku wydawniczym. Świetnie sprzedają się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty książek Andrzeja Ziemiańskiego: ebooki i audiobooki.

W 2017 r. wydaje Ziemiański Imperium Achai Virion Wyrocznia. Jest to swoisty prequel Achai, którego główną postacią uczynił pisarz Viriona, szermierza natchnionego, odgrywającego ważną rolę w świecie powieściowym Achai. Na kartach Virion Wyrocznia Andrzej Ziemiański opowiada historię swojego bohatera, poczynając od samego dnia narodzin i wyjaśnia, w jaki sposób stał się on takim Virionem, jakiego czytelnicy znają z tomów Achai. W 2018 r. w księgarniach pojawiła się kolejna, i najprawdopodobniej nie ostatnia, część powieści Ziemiańskiego Virion Obława.