Alice Broadway
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Alice Broadway 
  • Literatura obyczajowa i piękna 
  • Wyczyść

Brytyjska pisarka, autorka popularnych fabuł z gatunku young adult fantasy. Kobieta wielu kontrastów – uzależniona od herbaty i szminek teoretyczna miłośniczka tatuaży bojąca się igły. Popularność zdobyła rewelacyjnym cyklem Księga skór. Chociaż Alice Broadway książki wydaje zaledwie kilka lat, zdążyła już wyrobić sobie na rynku literackim pewną renomę oraz zdobyć grono oddanych czytelników. Również w Polsce jej twórczość cieszy się sympatią fanów gatunku, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne tytuły autorki.

Pisarka na świat przyszła w 1980 r. w podoksfordzkim Thame i tam też dorastała. Urodziła się i wychowywała w religijnej ewangelickiej rodzinie, a później blisko dekadę spędziła we wspólnocie religijnej i to właśnie fundamentalistyczna chrześcijańska ideologia nie tylko miała ogromny wpływ na kształtowanie jej osobowości, ale i przez całą młodość, organizację każdego aspektu jej życia. Głęboka, nie poddawana żadnej wątpliwości czy głębszej refleksji, wiara w religijne dogmaty i obraz świata przez dekady była fundamentem jej tożsamości. W pewnym momencie jednak na monolicie jej światopoglądu zaczęły pojawiać się rysy. Jak zdradza Alice Broadway, Tusz, jej debiutancka powieść, jest w dużej mierze wynikiem poważnego kryzysu wiary i depresji będącej jego następstwem. Duszna atmosfera kontrolującej każdy aspekt życia wiernych społeczności prowadząca niekiedy do mobbingu i przemocy sprawiła, że pisarka z mężem w końcu zdecydowali się opuścić wspólnotę, co było dla obojga dużym przeżyciem, ponieważ to, czego doświadczyli, zasiało w nich religijną wątpliwość i zachwiało wszystkim, co do tej pory wydawało się nienaruszalne – fundamentami, na których budowali całe dotychczasowe życie. Konflikt narastał dłuższy czas jednak w 2014 r. doszło do ostatecznego zerwania wszelkich kontaktów z dawnymi współwyznawcami. Pisarka długo nie mogła podnieść się po tym ciosie, popadając w coraz głębszą depresję. Alice Broadway Tusz zaczęła pisać w ramach terapii i dość szybko okazało się, że twórczość literacka nie tylko pozwoliła uporządkować pewne sprawy, przywróciła poczucie sensu, ale i stała się nowym, dającym ogromną satysfakcję, zawodem. Dziś, jak można przeczytać na jej stronie internetowej, autorka trzech międzynarodowych bestsellerów, czuje się spełniona, szczęśliwa i wreszcie spokojna, pewna, że odnalazła miejsce w życiu.

Alice Broadway, Tusz i Księga skór

Debiutancka książka Alice Broadway, Tusz, otwierająca trylogię Księga skór, do księgarń trafiła w 2017 r., z miejsca podbijając serca młodych miłośników oryginalnych historii, bo trzeba przyznać, że bezsprzecznie pomysł pisarki na historie jest ze wszech miar niebanalny. Inspiracją dla motywu organizującego fabułę było zainteresowanie autorki tematem różnych stworzonych przez ludzi koncepcji i wyobrażeń życia pozagrobowego, w tym przede wszystkim tych powstałych w tajemniczej kulturze starożytnego Egiptu. U źródeł tych poszukiwań leżał oczywiście egzystencjalny kryzys duchowy wywołany zakwestionowaniem chrześcijańskiej wizji świata i pojawieniem się w życiu autorki pytań, na które odpowiedzi przestały być w związku z tym oczywiste. Jako że dla Alice Broadway Tusz, pierwsza fabuła jej autorstwa, miała znaczenie terapeutyczne, książka ta jest bardzo osobista. Na jej stronach pisarka wykreowała oryginalny świat, którego reguły organizuje specyficzna kultura śmierci i pamięci rządząca całym społeczeństwem. W Saintstone każde ważne wydarzenie utrwalane jest na skórze w postaci tatuażu, stanowiąc kompletny zapis i świadectwo życia człowieka. Po śmierci zapisana w ten sposób biografia, zostaje zdjęta razem ze skórą i, jak w egipskiej mitologii, poddana osądowi. Jeżeli werdykt jest pomyślny pamięć o zmarły zostaje zachowana i czczona przez krewnych – w przeciwnym razie – skóra wraz z tatuażami jest palona, a jakikolwiek ślad po jej właścicielu zostaje wymazany. W uniwersum tym istnieje także kasta buntowników, niegodzących się z tymi regułami. Blankowie to uciekinierzy, którzy nie pozwalają tatuować swoich ciał i żyją poza społeczeństwem, pogardzani i uznani za niebezpiecznych. Główna bohaterka, 16-letnia Leora, po śmierci ojca odkrywa, że ten ład, w który wierzy i w którego nigdy nie kwestionowała, nie jest jednak ani ostateczny, ani niepodważalny.

Książka odniosła spory sukces, czyniąc z dojrzałej debiutantki, jedno z najgorętszych nazwisk na brytyjskim rynku młodzieżowej literatury rozrywkowej końca zeszłej dekady. Powieść w Wielkiej Brytanii należała do najlepiej sprzedających się tytułów roku w kategorii young adult, nic więc dziwnego, że już w 2018 r. ukazała się kontynuacja przygód Leonory, którą zatytułowała Alice Broadway Iskra i która również cieszyła się ogromnym powodzeniem. Cała trylogia została sprzedana do kilkunastu krajów i doczekała się także polskiego przekładu.

Dla Alice Broadway Iskra stanowiła bezsprzecznie potwierdzenie, że sukces jej debiutu nie był sprawa przypadku, a także kolejnym krokiem na ścieżce realizacji marzeń. Zamykająca trylogię Blizna anglojęzyczną premierę miała w 2019 r. a do nadwiślańskich księgarń trafiła rok później i chociaż cały cykl nie był wolny od pewnych potknięć, oryginalność pomysłu na fabułę i całkiem zgrabna realizacja gatunkowej poetyki sprawiają, że bez wątpienia Księga skór to lektura godna polecenia i warta każdej poświęconej jej minuty.