Agnieszka Hałas
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Agnieszka Hałas 
  • Literatura popularnonaukowa 
  • Wyczyść

Polska pisarka, poetka i tłumaczka. Autorka popularnych opowiadań i powieści fantasy. W jej dorobku znajduje się kilkadziesiąt krótszych form narracyjnych, 5 powieści oraz dwa tomiki poezji. Najbardziej znana z cyklu dark fantasy Teatr Węży. Za swoje książki Agnieszka Hałas była wielokrotnie nagradzana, m.in. reflektorem Nowej Fantastyki oraz w konkursie Horyzonty Wyobraźni. Na jej koncie znajdują się również nominacje do najważniejszych branżowych nagród literackich, tj.: Nautilus, Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego, Nagroda im. Janusza A. Zajdla czy Śląkfa.

Agnieszka Hałas urodziła się w Lublinie w sylwestra 1980 r., a więc, a jak zauważa, w tym samym roku, co Harry Potter oraz w tym samym dniu, co Lord Voldemort. Z wykształcenia jest biotechnologiem; ukończyła studia na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a naukę kontynuowała w Deutsches Krebsforschungszentrum (DKFZ) mieszczącym się w Heidelbergu, gdzie w 2010 r. uzyskała stopień doktora.

Jej przygoda z fantastyką zaczęła się jeszcze w dzieciństwie od kultowych Opowieści z Narnii C.S. Lewisa i klasycznych baśni Andersena. Co ciekawe, jak zdradza Agnieszka Hałas, książki te wciąż nie straciły dla niej uroku i pozostają bardzo wysoko na liście jej ulubionych lektur. Mimo że pisarka tworzy w różnych konwencjach szeroko pojętej fantastyki, czytać lubi również inne odmiany literatury: dokumenty i reportaże, powieści obyczajowe oraz publikacje naukowe. Jedyne po co nie zamierza nigdy sięgać i czego unika jak ognia, to powieści humorystyczne i wszelka twórczość, której zadaniem jest rozśmieszanie czytelników.

Autorka Teatru Węży już w liceum zaangażowała się w działalność Lubelskiego Klubu Fantastyki Syriusz, należy również do grupy literackiej Harda Horda. Agnieszka Hałas od 2011 r. stoi również na czele działu literackiego magazynu internetowego Esensja.

Aktualnie pisarka mieszka w rodzinnym mieście i zajmuje się tłumaczeniami, przekłada głównie publikacje naukowe i specjalistyczne, choć zdarza jej się również wyzwanie w postaci beletrystyki. Kiedy nie pisze nie czyta ani nie tłumaczy akurat żadnej książki, Agnieszka Hałas uwielbia chodzić po górach. Jest także wielką miłośniczką kotów i opiekunką dwóch własnych mruczków, Ofelii i Sammeta. W Internecie można ją również spotkać pod imieniem Ignite lub Ignit. Tak też nazywają ją najczęściej przyjaciele.

Agnieszka Hałas i Teatr Węży

W 2011 r. fabułą Dwie karty Agnieszka Hałas zadebiutowała jako powieściopisarka. Historia ta otwiera mroczny, utrzymany w poetyce dark fantasy, cykl Teatr Węży. Wielu fanów gatunku doceniło wykreowany przez pisarkę oryginalny, lekko stylizowany na XVII Europę, pełen niezwykłych istot: chowańców, odmieńców czy ifrytów, świat Zmroczy. W świecie tym nie brakuje oczywiście magii, reprezentowanej przez Czarnych i Srebrnych Magów, oraz sił zła, czyli Demonów Otchłani. W pierwszym tomie akcja osadzona jest w położonym nad Zatoką Snów mieście Shan Vaola, a w zasadzie w jego Podziemiach, mrocznym miejscu zamieszkanym przez różnego rodzaju wyrzutków. Na stronach tej książki Agnieszka Hałas przedstawia też centralną postać całego cyklu, Brune Keare, czyli Krzyczącego w Ciemności. Poznaczonego tajemniczymi bliznami mężczyznę uratowanego przez odmieńców z Podziemi, który w miarę odzyskiwania pamięci na nowo poznaje drzemiącą w nim moc. Będzie on musiał stawić czoła nie tylko siłom Otchłani, ale i własnej przeszłości.

Drugi tom serii Pośród Cieni Agnieszka Hałas w ręce czytelników oddała w 2013 r. Także akcja tej powieści rozgrywa się w Shan Vaola. W wydanym jeszcze w tym samym roku W mocy wichru, akcja przenosi się już kilkukrotnie w inne miejsca, a bohaterowie podróżują, dzięki czemu świat przedstawiony znacząco się rozszerza, ukazując nowe, fascynujące zakamarki uniwersum pisarki. Na kolejną odsłonę losów Krzyczącego w Ciemności wszyscy fani świata Zmroczy musieli czekać o wiele dłużej, bo aż blisko 6 lat. Zdecydowanie jednak było warto i gdy autorka w 2019 r. zaprezentowała Śpiew potępionych, nie było słychać głosów zawodu. Jak do tej pory, całość liczy 5 tomów tworzących razem fascynującą, epicką opowieść skonstruowaną według najlepszych wzorów gatunku. Najnowszy tom Czerń nie zapomina Agnieszka Hałas opublikowała w lipcu 2020 r.

Pozostałe książki Agnieszki Hałas

Chociaż postać Krzyczącego w Ciemności do szerszej publiczności trafiła dzięki cyklowi Teatr Węży, nie pojawia się ona po raz pierwszy w Dwóch kartach. Tajemniczy mag jest bowiem bohaterem wielu napisanych wcześniej opowiadań autorki, które w 2004 r. zostały zebrane w tom Między otchłanią a morzem.

W 2016 r. miała miejsce premiera książki Agnieszki Hałas Olga i osty. Jest to zupełnie innego rodzaju literatura niż fabuły ze świata Zmroczy, choć także w tym przypadku dominuje ciężki klimat. Olga, główna bohaterka powieści, dziewczyna nieszczęśliwa i zamknięta w sobie, ratując bezdomnego kota, trafia do równoległej rzeczywistości zwanej Zaświatem, gdzie zostaje gospodynią czarodzieja i spotyka Królową Ostów. Podróżując między światami, dziewczyna mierzy się ze swoimi traumami i noszonym od lat bólem. W 2019 r. swoim tekstem wzbogaciła Agnieszka Hałas antologię Harda Horda, pierwszy, stworzony wyłącznie przez kobiety zbiór opowiadań fantasy.