Agata Suchocka

Polska pisarka, tłumaczka, wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury. Śpiewa, gra, pisze, a do tego jeszcze rysuje – człowiek (nomen omen) orkiestra. Wielka miłośniczka prozy Anne Rice, którą uwielbia absolutnie bezwyjątkowo. Autorka odważna i ze wszech miar oryginalna – wiele jej fabuł łamie obyczajowe tabu i zaskakuje bezpośredniością użytego języka. Agata Suchocka książki wydaje od kilku lat, a pisze o wiele dłużej, bo niemal całe życie. Nie ogranicza się do jednego gatunku – w jej dorobku można znaleźć gotycko-erotyczną trylogię Daję ci wieczność, jak i fabuły obyczajowe czy fantasy i science fiction. Jej najnowsza powieść pt. Pianissima swoją premierę miała w połowie kwietnia 2021 r.

Agata Suchocka na świat przyszła w 1980 r. we Wrocławiu. Chociaż później zmieniła miejsce zamieszkania i liceum kończyła w Suwałkach, to w rodzinnym mieście spędziła blisko ćwierć wieku. Artystyczne ciągoty, nonkonformizm i skłonność do chodzenia własnymi ścieżkami charakteryzowały ją już w czasach szkolnych, co nie czyniło jej edukacyjnej ścieżki łatwiejszą, ani nie przysparzało fanów wśród nauczycieli. Jako wrażliwa nastolatka pisała wiersze, choć w późniejszych latach w jej twórczość zdecydowanie zaczęła dominować proza. Jeszcze w liceum przeczytała Agata Suchocka książki Anne Rice i zakochała się zarówno w wyobraźni, jak i stylu tej autorki, która do tej pory jest nie tylko jej ulubioną pisarką, ale i niedościgłym wzorem literackiego warsztatu. Po maturze wyjechała do Wrocławia, gdzie najpierw studiowała na Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych, a później anglistykę, specjalizując się w tłumaczeniach literackich. We Wrocławiu zaczęła również rozwijać swoją pasję muzyczną. Przez dwa lata śpiewała w założonym przez siebie zespole CARIZMA, a później uczestniczyła w różnych projektach muzycznych, występowała również w klubach.

Aktualnie pisarka z mężem i dziećmi mieszka w Opolu i jest jedną z czołowych postaci miejscowego życia kulturalnego. Poza tym, że pisze oczywiście książki, Agata Suchocka stara się rozwijać wszystkie swoje liczne, poza literackie, pasje. Jej życie zawodowe niezmiennie związane jest z muzyką: współpracuje z prywatną szkołą muzyczną Preludium i Filharmonią Opolską, uczy gry na ukulele i śpiewa bluesa w zespole Gorszy Sort. Ponadto gra na skrzypcach i na gitarze, niekiedy również występuje w chórze Filharmonii oraz maluje i zawsze gotowa jest do udziału w interesującym projekcie czy przedsięwzięciu artystycznym (z jej inicjatywy powstało Nieformalny Opolski Klub Literacki zrzeszający lokalnych twórców). Pracuje również, zgodnie ze swoim wykształceniem, jako nauczycielka języka angielskiego i tłumaczka.

Agata Suchocka i Woła mnie ciemność

Od momentu, kiedy jako nastolatka przeczytała Agata Suchocka książki Anne Rice (autorki słynnych Kronik wampirów, w tym sfilmowanego Wywiadu z wampirem), uległa trwającej do dziś fascynacji wyobraźnią pisarki. To zainspirowało ja także do stworzenia własnej mrocznej trylogii o wampirach. Początkowo została ona wydana po angielsku i rozrosła się o kolejne tomy. Po polsku pierwszą cześć cyklu pt. Woła mnie ciemność Agata Suchocka opublikowała zimą 2018 r. Równo rok później ukazało się Twarzą w twarz, kolejna odsłona serii, a na początku 2021 r. do księgarń trafiła Pieśń słowika. W zasadzie każda z książek stanowi w miarę samodzielną opowieść, stąd mogą być czytane osobno, choć bez wątpienia lektura wszystkich tomów po kolei jest pełniejsza. Wszystkie narracje łączą do pewnego stopnia bohaterowie, a całość, czego autorka w żadnym razie się nie wypiera, mocno stylem i klimatem nawiązuje do bestsellerowej prozy Anne Rice. Na stronach Woła mnie ciemność Agata Suchocka zabiera czytelników w nieco egzotyczny klimat drugiej połowy i schyłku XIX w., w których to dekoracjach opowiada o losach Armagnacka, bohatera, który w jej wyobraźni narodził się już blisko 25 lat temu. W następnym tomie pisarka porzuca anturaż retro, akcje umieszczając bardziej współcześnie, w trzeciej zaś części zaprasza do czasów drugiej wojny światowej.

Agata Suchocka, Jesienny motyl i O jeden krok za daleko

Pisarka zawsze deklarowała, że nie chce ograniczać swojej twórczości do jednego gatunku, konwencji czy stylistyki i rzeczywiście – w swoim dorobku ma Agata Suchocka książki z bardzo różnych rejestrów. Tak samo dobrze, jak w mrocznych klimatach opowieści o wampirach czy science fiction i cyber punku, czuje się w powieści obyczajowej. Na swoim koncie ma dwie, bardzo dobrze przyjęte, fabuły z tego gatunku: Jesienny motyl i O jeden krok za daleko.

Agata Suchocka i Underground

W marcu 2021 r. w ręce czytelników oddała Agata Suchocka Underground, książkę która z braku lepszego pomysłu zazwyczaj klasyfikowana jest jako literatura obyczajowa, choć każdy, kto ją przeczytał, ma uzasadnione wątpliwości co do tego przyporządkowania. Opowieść o wiodącej podwójne życie Marcie, za dnia pracownicy korporacji, nocą nurzającej się w odrażającej rozpuście bywalczyni klubów dla wtajemniczonych, z pewnością nie należy do typowych dla tego gatunku.