Adam Kay
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Brytyjski pisarz, komik i scenarzysta, lekarz z zawodu. Autor popularnych książek, osobowość radiowa i telewizyjna.

Adam Richard Kay urodził się w 1980 r. w Brighton w rodzinie o żydowskich korzeniach. Ponieważ jego ojciec był lekarzem, nikt nie wątpił, że syn pójdzie w jego ślady. Jak sam Adam Kay mówi, było to jego ustawienie domyślne. Młody Adam uczęszczał do prywatnych szkół dla chłopców, a następnie, zgodnie z planem, podjął studia medyczne w Imperial College London. Jednak mimo że leczenie ludzi to zawód odpowiedzialny i poważny, Adam Kay nigdy nie przejawiał nabożnego stosunku do sztuki medycznej. Jego naturalną życiową postawą był dystans i ogromne poczucie humoru wobec wszystkich elementów rzeczywistości. Już w szkole medycznej założył komediowy zespół muzyczny o wiele mówiącej nazwie Amateur Transplants (Amatorskie Przeszczepy). Ich piosenka London Underground, do której teledysk wzorowany był na Going Underground The Jam, był nawet w 2005 roku hitem brytyjskiego Internetu. Zanim postanowił porzucić praktykę medyczną i na cały etat pisać książki, Adam Kay pracował jako położnik i ginekolog. Jest on nawet autorem podręczników lekarskich traktujących o tych dziedzinach.

Adam Kay to również performer i komik występujący na żywo. Bilety na jego show zazwyczaj sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Występuje regularnie na najważniejszych festiwalach muzycznych oraz wydarzeniach kulturalnych, jak również daje pokazy dla osób prywatnych – występował nawet na 30. urodzinach księcia Harry'ego. Nic więc dziwnego, że Evening Standard uznał go jedną z najbardziej wpływowych osób w Londynie.

Jednak nie tylko za swoje występy i książki Adam Kay zyskał poczesne miejsce w brytyjskiej popkulturze, jest on bowiem również uznanym scenarzystą radiowym i telewizyjnym. Tworzył lub współtworzył (najczęściej dla BBC) wiele programów i seriali, m.in. Crims Boys's Brown, Mongrels, Watson & Oliver, Up the Women, Very British Problems, Flat TV, Our Ex Wife, Who is America?, Mitchell and Webb and Child Genius. Prywatnie Kay mieszka w Londynie razem ze swoim mężem, Jamesem Farrellem, szefem produkcji Gry o Tron.

Będzie bolało Adama Kaya

Swoją pierwszą narrację pt. Będzie bolało Adam Kay wydał w 2017 r. Tytuł okazał się wielkim sukcesem w Wielkiej Brytanii, a wkrótce zawojował niemal cały świat. Praktycznie z miejsca wskoczył na sam szczyt najważniejszych list bestsellerów, a ponad rok był numerem jeden Sunday Timesa. W samym tylko Zjednoczonym Królestwie swojej debiutanckiej książki Adam Kay sprzedał grubo ponad milion egzemplarzy. Był to drugi najlepiej sprzedający się tytuł w Wielkiej Brytanii w 2018 r. Publikacja została zresztą bardzo ciepło przyjęta nie tylko przez rynek, ale również przez krytykę. Pochlebne recenzje zamieścił m.in. The Times, Financial Times czy Guardian. Za Będzie bolało Adam Kay był także wielokrotnie nagradzany. Sekretny dziennik młodego lekarza został uznany w Wielkiej Brytanii za książkę roku, a także zdobył National Book Awards w 3 kategoriach, Esquire Book of the Year oraz Humor Book of the Sunday Times. Napisana w formie dziennika powieść z dystansem i humorem opowiada o często niewesołej rzeczywistości brytyjskiej służby zdrowia i codzienności pracujących w niej ludzi oraz ich pacjentów. I chociaż na stronach swojej książki Adam Kay siłą rzeczy odnosi się do, najlepiej mu znanych, realiów brytyjskich, problemy, o których pisze są na tyle uniwersalne, że jego narracja przemówiła do czytelników na całym świecie. Będzie bolało zostało przetłumaczone na 28 języków, w Polsce zaś zdobyło tytuł książki roku 2018 w plebiscycie serwisu LubimyCzytać. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem BBC, Będzie bolało Adam Kay ma zaadaptować na potrzeby telewizyjnego serialu, którego będzie producentem. Stacja planuje realizację ośmiu 45-minutowych odcinków.

Świąteczny dyżur Adam Kaya

Swoją drugą książkę pt. Świąteczny dyżur Adam Kay w ręce czytelników oddał pod koniec 2019 r. Podobnie, jak i jego debiutancki tytuł, jest to kopalnia zabawnych anegdotek i ciekawych historii. Opowieści z pierwszej linii frontu opieki medycznej w szczególnym okresie, jakim jest Boże Narodzenie, potrafią jednak niekiedy również zmrozić krew w żyłach. Prawdziwym szlagierem, jak zawsze w przypadku służby zdrowia, są oczywiście sprawozdania o wszelkich rzeczach wyciąganych z najróżniejszych otworów ciała pacjentów, tym razem jednak w wersji świątecznej… Pisząc Świąteczny dyżur, Adam Kay jednak pragnął nie tylko rozśmieszać i zadziwiać, lecz także skłonić do pewnej refleksji. Nad zawodem lekarza i naszą niefrasobliwością, dzięki której w tej profesji nigdy nie zabraknie humorystycznych dykteryjek. Dzięki książce możemy zobaczyć również, jak wyglądają święta tych, którzy w tym czasie, z dala od swoich rodzin, są w pogotowiu, byśmy mogli czuć się bezpiecznie.