Wydawca: Wiedza i Praktyka Kategoria: Specjalistyczne Język: polski

Wręczenie wypowiedzenia. 9 praktycznych porad ebook

Iwona Jaroszewska-Ignatowska

(0)

Ebooka przeczytasz na:

e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Wręczenie wypowiedzenia. 9 praktycznych porad - Iwona Jaroszewska-Ignatowska

Każdy kadrowiec nieraz musiał wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. Taka sytuacja jest niemiła nie tylko dla pracownika. Również dla specjalisty ds. kadr to duży stres. Pracownicy reagują bowiem na wypowiedzenie w rozmaity, czasem zupełnie nieprzewidywalny sposób. A od tego, w jaki sposób przeprowadzisz spotkanie z pracownikiem, czy zadbasz o niezbędne elementy tego spotkania, zależy to, czy wypowiedzenie faktycznie doprowadzi do rozwiązania umowy o pracę. Jeśli popełnisz tu błędy pracownik bezlitośnie wykorzysta je potem przed sądem pracy i będziesz musiał przywrócić go do pracy, albo zapłacić mu odszkodowanie.

Czy zatem potrafisz odpowiedzieć sobie na poniższe pytania?

  • Po odczytaniu przez Ciebie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę pracownik zemdlał, zabrano go do szpitala i otrzymał zwolnienie lekarskie. Czy w takiej sytuacji złożone przez Ciebie wypowiedzenie jest skutecznie doręczone i doprowadzi do rozwiązania umowy o pracę?
  • Wysłałeś wypowiedzenie umowy na adres domowy pracownika, ale pracownik odmówił odbioru przesyłki, a następnie uzyskał zwolnienie lekarskie. Czy w takim przypadku wypowiedzenie uznaje się za skutecznie doręczone, czy też musisz czekać aż pracownik wróci do pracy ze zwolnienia?
  • Po odczytaniu wypowiedzenia pracownik wybiegł z pokoju i po kilku godzinach przyniósł Ci zwolnienie lekarskie. Jak pracodawca powinien postąpić w takim przypadku?
  • Co zrobić, gdy pracownik wręczy Ci zwolnienie lekarskie podczas wypowiedzenia?
  • Czy możesz wręczyć pracownikowi wypowiedzenie, jeśli pracownik najpierw przekaże Ci wniosek o urlop wychowawczy?

Przedstawione powyżej sytuacje nie są wymyślone. One naprawdę często zdarzają się podczas wręczania wypowiedzenia.
Warto więc zawczasu się do nich przygotować. Pomoże Ci w nim nasz praktyczny informator „Wręczenie wypowiedzenia. 9 praktycznych porad

Doradzają Ci najlepsi specjaliści

Możesz w pełni ufać wskazówkom zawartym w informatorze „Wręczenie wypowiedzenia. 9 praktycznych porad” i stosować je bez obaw. Informator został przygotowany z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia. Autorką informatora jest pani Iwona Jaroszewska-Ignatowska – radca prawny specjalizujący się w prawie pracy, wykładowca na kierunku Podyplomowe prawo pracy w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy Wydawnictwa Wiedza i Praktyka oraz na łamach „Rzeczpospolitej”, „Pulsu Biznesu”, „Gazety Prawnej” i „Poradnika Gazety Prawnej”. Konsultantką jest pani Monika Frączek – prawnik, specjalista prawa pracy.

Opinie o ebooku Wręczenie wypowiedzenia. 9 praktycznych porad - Iwona Jaroszewska-Ignatowska

Fragment ebooka Wręczenie wypowiedzenia. 9 praktycznych porad - Iwona Jaroszewska-Ignatowska

WSTĘP


Po odczytaniu przez Ciebie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę pracownik zemdlał, zabrano go do szpitala i otrzymał zwolnienie lekarskie. Czy w takiej sytuacji złożone przez Ciebie wypowiedzenie jest skutecznie doręczone i doprowadzi do rozwiązania umowy o pracę?

Wysłałeś wypowiedzenie umowy na adres domowy pracownika, ale pracownik odmówił odbioru przesyłki, a następnie uzyskał zwolnienie lekarskie. Czy w takim przypadku wypowiedzenie uznaje się za skutecznie doręczone, czy też musisz czekać, aż pracownik wróci do pracy ze zwolnienia?

Po odczytaniu wypowiedzenia pracownik wybiegł z pokoju i po kilku godzinach przyniósł Ci zwolnienie lekarskie. Jak pracodawca powinien postąpić w takim przypadku?

Co zrobić, gdy pracownik wręczy Ci zwolnienie lekarskie podczas wypowiedzenia?

Czy możesz wręczyć pracownikowi wypowiedzenie, jeśli pracownik najpierw przekaże Ci wniosek o urlop wychowawczy?

Dowiedz się, jak reagować na "chwyty", które najczęściej stosuje pracownik starający się uniknąć odbioru wypowiedzenia umowy o pracę. Nasz ekspert madla Ciebie 9 cennych rad!
1. FORMA WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ1.

Wypowiadaj umowę na piśmie!


Kiedy już podejmiesz decyzję o wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę, powinieneś sporządzić wypowiedzenie na piśmie (art. 30 § 3 kp).


PRZYKŁAD 

Bezpośredni przełożony widząc, że pracownik niewłaściwie wykonuje swoje obowiązki, odsunął go od pracy, powiedział mu, iż go zwalnia i nie chce go więcej widzieć w pracy. Zatelefonował do dyrektora działu kadr, który miał pełnomocnictwo do nawiązywania oraz rozwiązywania umów i po rozmowie z nim oznajmił pracownikowi, że pracodawca właśnie wypowiedział mu umowę o pracę, a pracownik ma iść do domu i czekać na stosowne dokumenty. Po kilku dniach do pracownika dotarła przesyłka pocztowa zawierająca oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę. Czy pracodawca mógł dokonać wypowiedzenia w taki sposób?

Pracodawca postąpił nieprawidłowo, jednak skutecznie.

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 kp). Jeśli pracodawca nie zachował pisemnej formy, dokonał wypowiedzenia wadliwie. Takie wypowiedzenie wywołuje jednak skutki prawne.

Zdaniem Sądu Najwyższego

 Ustne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę przekazane przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne.

 Wyrok SN z 24 marca 1999 r., I PKN 631/98, OSNP 2000/10/381

Omówienie innych wyroków SN znajdziesz zawsze w miesięczniku "Prawo pracy w orzeczeniach Sądu Najwyższego". W naszym przykładzie umowa o pracę rozwiąże się więc z upływem okresu wypowiedzenia, który należy liczyć od momentu, w którym przełożony powiedział pracownikowi, że go zwalnia z pracy, a nie od momentu późniejszego doręczenia dokumentów pocztą.1.1. Wypowiedzenie ustne – czego może żądać pracownik? 

W przypadku gdy pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę bez zachowania formy pisemnej, pracownik może wystąpić do sądu z żądaniem:

? uznania wypowiedzenia za bezskuteczne,

? przywrócenia do pracy lub zasądzenia odszkodowania – jeśli umowa o pracę już się rozwiązała.

Jeśli jednak pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, może żądać wyłącznie odszkodowania w wysokości:

? wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać – w przypadku umowy na okres próbny,

? wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące – w przypadku umowy na czas określony i na czas wykonywania pracy.Aby przeczytać całą książkę, odwiedź www.legimi.com