W poszukiwaniu istoty czasu - Ruth Ozeki - ebook
Wydawca: WAB Kategoria: Obyczajowe i romanse Język: polski Rok wydania: 2014

W poszukiwaniu istoty czasu ebook

Ruth Ozeki

4 (1)

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka W poszukiwaniu istoty czasu - Ruth Ozeki

Jedna z najgłośniejszych powieści 2013 roku, nominowana do prestiżowej Man Booker Prize.

Niesamowita powieść, w której przeplatają się ze sobą dwie całkowicie inne, lecz równie ciekawe narracje. Za pomocą słów zapisanych w dzienniku oraz japońskich listach połączą się losy szesnastoletniej uczennicy z Japonii, Nao, oraz Ruth, powieściopisarki żyjącej w Kanadzie.

Kiedy Ruth rozpoczyna poszukiwania oraz próby przetłumaczenia odnalezionych na plaży listów i dzienników, Nao opowiada historię swojego życia i życia swojej prababki, buddyjskiej kapłanki. Z każdą kolejną przeczytaną stroną Ruth coraz bardziej zagłębia się w opowieści dziewczyny z niejasnym przeczuciem, że powinna w jakiś sposób jej pomóc. Ale jak pomóc osobie, która znajduje się na innym kontynencie… i najprawdopodobniej w innym czasie?

Książka Ozeki to niepowtarzalna refleksja nad ludzkim życiem, wcale nie tak jednoznacznym upływem czasu i ogromnym znaczeniem słów i języka.

W charakterystyczny dla siebie, inteligentny i dowcipny sposób Ozeki daje czytelnikowi do zrozumienia, że rzeczywistość nie zawsze musi być racjonalna. I że buddyzm ma wiele wspólnego z fizyką kwantową.

 

Tak współczesna jak slang japońskich nastolatków i tak ponadczasowa jak zagadki zen – najnowsza powieść Ruth Ozeki łączy świetną narrację z próbą odnalezienia i dojścia do sensu życia. (…) Głębokie przywiązanie do powieściowych bohaterów sprawia, że W poszukiwaniu istoty czasu angażuje czytelnika nie tylko intelektualnie, lecz także emocjonalnie.

„The Washington Post”

Wiele z elementów historii Nao – szkolna przemoc, bezrobocie prowadzące do samobójstwa, piloci kamikaze – odwołuje się do utrwalonego w świadomości zachodniego czytelnika wyobrażenia Japonii, jednak w opowieści Nao czytanej uważnie przez Ruth stają się one przeżyciem nowym i świeżym, niekiedy niemalże bolesnym. Ozeki bierze na warsztat ważne tematy – wszystkie zanurzone w historii dwóch istot czasu, Ruth i Nao, których losy okazują się silnie ze sobą związane.

„The New York Times Book Review”

Głos szesnastoletniej uczennicy Nao Yasutani to serce i dusza tej świetnej książki. Współczesny japoński styl i realizm magiczny przywodzą na myśl twórczości Harukiego Murakamiego.

„USA Today”

Opinie o ebooku W poszukiwaniu istoty czasu - Ruth Ozeki

Cytaty z ebooka W poszukiwaniu istoty czasu - Ruth Ozeki

Jeśli próbowałeś kiedyś prowadzić dziennik, to wiesz, że kłopot z  pisaniem o  przeszłości zaczyna się tak naprawdę w  teraźniejszości: nieważne, jak szybko piszesz, zawsze tkwisz we wtedy i  nigdy nie możesz doścignąć tego, co dzieje się teraz, co oznacza, że teraz jest praktycznie skazane na zagładę.
Wszystko we wszechświecie nieustannie się zmienia i  nic nie pozostaje takie samo, a  jeśli mamy się obudzić i  prawdziwie przeżyć nasze życie, to musimy zrozumieć, jak szybko ucieka czas. –  I  to właśnie oznacza
Czy długość życia informacji odpowiada zanikowi naszej uwagi? Czy internet to rodzaj temporalnego prądu kołowego, który zasysa historię w  swoją orbitę? Czym jest jego pamięć? Jak zmierzyć jego długość? Fala
W  cieniach łaźni, patrząc na jej blade, pogięte ciało wyłaniające się z  pary w  ciemnej drewnianej wannie pomyślałam, że wygląda przerażająco – po części duch, po części dziecko, po części młoda dziewczyna, po części zmysłowa kobieta, a  po części yamamba 111 , wszystko naraz. Wszystkie wieki i  etapy złożone w  pojedynczą kobiecą istotę czasu.