Wydawca: Świat Książki Kategoria: Literatura faktu, reportaże, biografie Język: polski

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Przeczytaj fragment w darmowej aplikacji Legimi na:

Liczba stron: 260 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Urodzony w obozie nr 14 - Blaine Harden

Północnokoreańskie obozy dla więźniów politycznych istnieją dwa razy dłużej niż stalinowskie łagry i dwanaście razy dłużej niż hitlerowskie obozy koncentracyjne. Jak dotąd nikomu urodzonemu i wychowanemu w takim obozie nie udało się uciec. Nikomu z wyjątkiem Shin Dong-hyuka.

Shin urodził się w 1982 roku w jednym z północnokoreańskich łagrów, Obozie 14, który zajmuje 280 kilometrów kwadratowych i gdzie przebywa około 50 000 więźniów. W świecie straszliwych warunków życiowych, brutalnych kar i rywalizacji o najmniejsze okruchy pożywienia (uzupełnianej potajemnymi polowaniami na żaby, szczury i robaki), Shin nie znał takich pojęć jak przywiązanie czy uczciwość, kierując się wyłącznie instynktem samozachowawczym. Pragnąc być posłusznym więźniem, w wieku trzynastu lat zadenuncjował swoją matkę i starszego brata, którzy planowali ucieczkę. Shin widział, jak ich pobito, a później zabito, na co patrzył obojętnie. W wieku dwudziestu trzech lat uciekł, jako jeden z nielicznych, którym udało się tego dokonać i przeżyć. Urodzony w obozie nr 14 to książka, którą każdy powinien przeczytać.

Opinie o ebooku Urodzony w obozie nr 14 - Blaine Harden

Cytaty z ebooka Urodzony w obozie nr 14 - Blaine Harden

Rząd południowokoreański ocenia, że w  obozach przebywa mniej więcej sto pięćdziesiąt cztery tysiące więźniów, natomiast amerykański Departament Stanu i  różne ugrupowania ruchu obrony praw człowieka szacują tę liczbę na dwieście tysięcy.
Katastrofalna sytuacja żywnościowa na Północy trochę się poprawiła pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy rząd zgodził się przyjąć pomoc międzynarodową. Stany Zjednoczone stały się największym dobroczyńcą Korei Północnej, chociaż pozostają jej najbardziej demonizowanym wrogiem.
Korea Północna nazywała się Robotniczym Rajem, ale chociaż na pozór pozostawała wierna komunistycznym ideałom równości, wprowadziła jeden z  najbardziej rygorystycznych systemów kastowych na świecie. Ustanowiono trzy duże
Nic z  tego nie jest oczywiście nawet po części możliwe w  kraju tak źle rządzonym jak Korea Północna. Zawsze była ona uzależniona od wsparcia obcych rządów, a  jeśli go zabraknie, dynastia Kimów prawdopodobnie upadnie. Nawet w  najlepszych latach kraj nie może się wyżywić. Korea Północna nie ma ropy naftowej, a  jej gospodarka nigdy nie była w  stanie przynieść dochodów wystarczających na zakup paliwa lub żywności na światowym rynku. Korea Północna przegrałaby wojnę koreańską i  przestałaby istnieć jako państwo bez pomocy Chińczyków, którzy zmusili Stany Zjednoczone i  inne państwa zachodnie do kompromisu.
Kim Dzong Il nigdy jednak nie odnosił się z  sympatią do reformy rynku. Jego rząd nazywał ją „trucizną polaną miodem”. „Należy zdecydowanie zwalczać elementy kapitalistyczne i  niesocjalistyczne w  zarodku – obwieścił „Rodong Sinmun”, partyjny dziennik w  Pjongjangu. – Jeśli imperialistyczna trucizna ideologiczna i  kulturalna będzie tolerowana, nawet wiara, która nie zachwiała się pod groźbą bagnetów, upadnie jak mur z  błota”.
Jego punktem odniesienia były dwadzieścia trzy lata spędzone w  klatce pod gołym niebem, rządzonej przez ludzi, którzy powiesili jego matkę, rozstrzelali jego brata, okaleczyli jego ojca, mordowali ciężarne kobiety, katowali dzieci na śmierć, nauczyli go donosić na własną rodzinę i  torturowali go nad ogniem. Czuł się cudownie wolny – i, jak mu się wydawało, nikt go nie szukał.