Wydawca: Sine Qua Non Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2014

Sprawność. Siła. Witalność – Jak CrossFit® zmienił moje życie ebook

T.J. Murphy

4 (1)

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Przeczytaj fragment w darmowej aplikacji Legimi na:

Liczba stron: 257 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Sprawność. Siła. Witalność – Jak CrossFit® zmienił moje życie - T.J. Murphy

W cieniu komercyjnych molochów fitness wyrosła nowa moda. Wyczerpujące treningi, odbywające się w surowych warunkach w garażach i starych halach, przyciągają rzesze znudzonych bieżniami i skomplikowanymi urządzeniami amatorów sportu. Szybkie efekty, wspaniali ludzie i satysfakcja z pokonywania własnych słabości przyćmiewają pot i łzy, którymi zroszone są maty w boxach.
Zmuś swoje ciało do maksymalnego wysiłku. Pod okiem dyplomowanych instruktorów zaciekle rywalizuj z innymi fanatykami CrossFitu®.

Poznaj historię T.J. Murphy’ego. Z kolanami zmasakrowanymi przez wieloletnie bieganie i perspektywą trudnej operacji stawił się na swój pierwszy trening CrossFit®. Ta decyzja zmieniła jego życie. Pokonując drogę od nowicjusza do zapalonego orędownika, Murphy poznaje odpowiedź na pytanie, dlaczego CrossFit® jest tak popularny i czy jest w stanie postawić na nogi każdego, fizycznie i psychicznie. Wejdź z nami do boxu. Skorzystaj z wiedzy dostępnej dotąd tylko dla zawodowców. Rzuć swojemu ciału nadludzkie wyzwanie. I obserwuj oszałamiające rezultaty.

 

Chciałem treningiem zaatakować całe ciało. Szukałem różnorodności, zmienności i dynamiki ćwiczeń. CrossFit to dużo więcej niż siła. To szybkość, sprawność, mobilność i ciągle zwiększająca się odporność psychiczna. Zacząłem ćwiczyć w wymiarze sportowym, nie będąc sportowcem. To specyfika CrossFitu. Stajesz się zawodnikiem. To fascynujące.
Piotr „Glaca” Mohamed, wokalista Sweet Noise

Jestem jedną z tych osób, które mogą naprawdę powiedzieć, że CrossFit zmienił ich życie. Kiedy odbyłem pierwszy trening, studiowałem prawo, pracowałem w firmie prawniczej, miałem aspiracje na zostanie doradcą podatkowym. Po pierwszym treningu CrossFit w ciągu niecałych dwóch miesięcy rzuciłem wszystko i postanowiłem zostać trenerem. Zawsze chciałem pomagać ludziom. Teraz robię to za pomocą CrossFitu.
Grzegorz Piekarczyk, CrossFit Lv-1 Trainer & CrossFit 72D Manager

CrossFit. Co w tym pięknego? Społeczność. Fakt, że kompletnie obcy ludzie zaledwie po kilku wspólnych ekstremalnych treningach stają ci się bliscy jak bracia. CrossFit to pokonywanie własnych słabości i walka z samym sobą do ostatnich sił. Hektolitry potu i drżące z wysiłku ciało. Siła i charakter. To w końcu też radość i ekstaza oraz szalejące w ciele endorfiny po dobrze wykonanym treningu. To pasja i sposób na życie.
Magdalena „Lena” Wieczorek, NORDCITY SPORT

Opinie o ebooku Sprawność. Siła. Witalność – Jak CrossFit® zmienił moje życie - T.J. Murphy

Cytaty z ebooka Sprawność. Siła. Witalność – Jak CrossFit® zmienił moje życie - T.J. Murphy

Wszystko opiera się na piramidzie żywnościowej opracowanej przez Departament Rolnictwa”. Chang uważa, że przyczyny tego stanu rzeczy związane są z polityką. „U podstaw znanej dziś piramidy żywnościowej stoją pełne wad badania naukowe
finansowane przez olbrzymie koncerny rolnicze, które zajmują się sprzedażą kukurydzy czy zboża”. Podobne stanowisko zajmują inni członkowie społeczeństwa CrossFit, w tym również Barry Sears: „Wysokowęglowodanowa i niskotłuszczowa dieta, na której wszyscy wyrośliśmy, jest najprawdopodobniej najgroźniejszym zabójcą we współczesnym zachodnim świecie.
Jego zdaniem nawet w promocji zdrowia publicznego paradygmat opierał się na skłonieniu jak największej liczby ludzi do podejmowania minimalnej aktywności fizycznej niezbędnej do utrzymywania odpowiedniego stanu zdrowia:
MacKenzie uczy biegaczy stosowania pozycji „hollow rock” (kołyska), którą zapożyczył od gimnastyków i która umożliwia wykorzystywanie siły mięśni głębokich tułowia. Tłumaczy, w jaki sposób czerpać energię z całych ud i pośladków, a nie tylko z mięśni czworogłowych i biodrowych.
CZY CROSSFIT TO KOŚCIÓŁ? Doktor Allison Belger, psycholog, która napisała książkę pod tytułem The Power of Community: CrossFit and the Force of Human Connection i wspólnie z mężem, TJ-em Belgerem, prowadzi cztery siłownie CrossFit, odpowiada na to pytanie: tak,
Streściła swoje poglądy na temat fundamentów niezbędnych dla stworzenia wspólnoty. Jej wnioski były dość niespodziewane: „Żeby wspólnota funkcjonowała prawidłowo, jej członków musi łączyć jakiś rodzaj cierpienia. Musi być trochę niewygodnie. Pomyślcie o najtrudniejszych rzeczach, jakie robiliście w życiu, i zastanówcie się, jak często udawało wam się odnieść sukces tylko dlatego, że stanowiliście część jakiejś grupy lub drużyny”.
Zapytany, dlaczego treningi sprawdzające kondycję otrzymują akurat żeńskie imiona, Glassman odpowiedział: – Pomyślałem, że coś, co sprawia, że padasz na ziemię i patrzysz w niebo, pytając: „Co to, kurwa, było?”, zasługuje na żeńskie imię…
Tak czy inaczej, myślę, że w przypadku Stoddarda chodziło o coś innego. Wydaje mi się, że nie polubił CrossFitu, ponieważ, jak sam stwierdził, na treningach pokonywały go kobiety. Znam to uczucie. Doświadczyłem go podczas pierwszych zajęć, podczas bitwy i kiedy pokonała mnie zawodniczka w kamizelce z obciążeniem, dlatego wyobrażam sobie, że każdy, kto zdobywa się na odwagę, żeby po raz pierwszy wybrać się na trening CrossFit, musi się czuć podobnie. Wszyscy nowicjusze zostają na początku zmiażdżeni, a na dodatek dowody ich zmiażdżenia widnieją później na tablicy tuż obok ich nazwiska.
Uwaga na temat snu: pewnego razu zapytałem Changa, dlaczego ten aspekt odgrywa tak istotną rolę w treningu CrossFit. – Większość z nas sypia niewystarczająco długo – odpowiedział instruktor. – Przekłada się to na zmniejszoną zdolność organizmu do regeneracji, której potrzebujemy zarówno ze względu na nasze codzienne stresy, jak i aktywność fizyczną. Brak snu ogranicza rezultaty, które jesteśmy w stanie osiągnąć, i spowalnia nasze postępy. Chang stwierdził również, że niedostateczna ilość snu zwiększa w organizmie poziom kortyzolu, czyli hormonu przyczyniającego się do obniżenia funkcji immunologicznych. – Zakłócona jest w ten sposób praca tarczycy, a to z kolei spowalnia metabolizm, hamuje spalanie kalorii, przyspiesza rozrost tkanki tłuszczowej w okolicach pleców i brzucha, a także… niszczy tkankę mięśniową i łączną. No dobrze, przekonał mnie. Nadal jednak miałem